Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Το avatar του μέλους sakis677
    sakis677 Guest
    τα mp3 που εχω αποθηκευμενα στον υπολογιστη εχουν αριστη ποιοτητα ηχου οταν τα ακουω απο το στερεοφωνικο που ειναι συνδεδεμενο με υπολογιστη....οταν ομως γραψω ενα CD και το αναπαραγω στο cd player του αυτοκινητου η ποιοτητα του ηχου δεν με ικανοποιει?? αρα να υποθεσω οτι δεν εχω καλη ποιοτητα αντιγραφικου ?? εχετε να προτεινετε καποιο αλλο ?? ( δεν ξερω και που να διαβασω τι μαρκα εχω τωρα)

  2. #2
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    περα απο το nero εννοεις; υπαρχει και το imgburn η το acronis burn suite
    Quality is not an act, it is a habit.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-07-2006
    Περιοχή
    Καματερό, Αθήνα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    7.001
    Downloads
    9
    Uploads
    3
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    RB951G2HnD
    SNR / Attn
    14(dB) / 6(dB)
    Δοκίμασες σε άλλη συσκευή αναπαραγωγής CD/MP3 ? Για παίξ'τα από τα ηχεία του υπολογιστή σου αλλά από το CD.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sakis677
    sakis677 Guest
    οχι crypter να το εξηγησω αλλιως γιατι ειμαι ψιλοασχετος ( μπορει να πεταξω και βλακεια)...ο υπολογιστης δεν εχει καποια συσκευη ( το αντιγραφικο ) η οποια κανει την εγγραφη του cd αφου παρει εντολη απο το nero ?? γιαυτο το αντιγραφικο μιλαω μηπως ειναι κακης ποιοτητας

    ........Auto merged post: sakis677 πρόσθεσε 9 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    α και κατι αλλο ασχετο μολις προσεξα οτι κατω απο τα ψευδωνυμα σας εμφανιζεται το ADSL INFO πως μπορω να δω τις δικες μου ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sakis677 : 09-10-08 στις 16:42. Αιτία: auto merged post

  5. #5
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όταν λες ότι δεν έχεις καλή ποιότητα τι εννοείς; Να θυμάσαι ότι τα αποτελέσματα ενός αυθεντικού Audio CD διαφέρουν από ένα αντιγραμμένο. Προτίμησε να το κάψεις σε μικρότερη ταχύτητα. Έτσι, το laser θα έχει περισσότερο χρόνο να 'χαράξει' πάνω στον δίσκο με ακρίβεια αυτό που πρέπει να γράψει. Σε μεγαλύτερες ταχύτητες, ο χρόνος αυτός περιορίζεται με αποτέλεσμα να μην είναι και τόσο πιστή η αντιγραφή. Επίσης, ρόλο παίζει και η συσκευή και το πόσο ποιοτικό είναι το laser. Συσκευή με αδύναμο laser, δεν έχει τύχη.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sakis677
    sakis677 Guest
    manicx εννοω ως κακη ποιοτητα ηχου οτι δεν εχω αυτη τη ποιοτητα με μπασα πριμα εκουαλαιζερ κτλ....ακουγεται λες και χρησιμοποιω παλιας τεχνολογιας κασετοφωνο

  7. #7
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis677 Εμφάνιση μηνυμάτων
    α και κατι αλλο ασχετο μολις προσεξα οτι κατω απο τα ψευδωνυμα σας εμφανιζεται το ADSL INFO πως μπορω να δω τις δικες μου ?
    πας εδω http://www.adslgr.com/forum/profile.php?do=editprofile απο τον πινακα ελεγχου και συμπληρωνεις τα στοιχεια σου.
    Quality is not an act, it is a habit.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-10-2004
    Περιοχή
    Santa Clara, CA, USA
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/5 Mbps
    ISP
    Comcast
    Router
    Netgear C7000v2
    Απ΄οτι καταλαβαίνω έχεις πρόβλημα με τον ήχο καθεαυτόν. Αυτό δεν είναι θέμα αντιγραφικού. Σε ψηφιακό περιεχόμενο η "ποιότητα" του ήχου δεν χαλάει από κακά laser ή κακής ποιότητας δισκάκια. Αν έφταιγε το hardware (recorder, δισκάκι) το cd δεν θα διαβαζότανε ή θα έκανε συνέχεια skipping. Το ότι δεν σου αρέσει η ποιότητα στο αυτοκίνητο μάλλον έχει να κάνει με το ηχοσύστημα που έχεις και συγκεκριμένα με τα ηχεία του (δεν φαντάζομαι να περίμενες hi-fi ποιότητα από standard ηχοσύστημα αυτοκινήτου...).

  9. #9
    Το avatar του μέλους sakis677
    sakis677 Guest
    οχι murray εχω σχετικα καλο cd player στο αυτοκινητο ( το πεταξα το στανταρ) , ραδιοφωνο παιζει μια χαρα....κατι δεν παει καλα με την εγγραφη μου, θα δοκιμασω να κανω εγγραφη με χαμηλοτερη ταχυτητα οπως ειπε και καποιος, εχω το nero 8 νομιζω καπου εχω δει αυτη την επιλογη

  10. #10
    Εγγραφή
    07-03-2008
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    383
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/320
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
    Router
    speedtouch
    SNR / Attn
    32(dB) / 21(dB)
    Δοκίμασε αυθεντικό cd στο ηχοσύστημα του αυτοκινήτου να δεις αν έχεις διαφορά.
    Ο ήχος στο cd είναι γραμμένος ψηφιακά. Ότι βλέπει γράφει.
    Αν το mp3 που έχεις δεν είναι γραμμένο καλά γιατί η πηγή που έχει γραφεί δεν ήταν καλή τότε φυσικά θα ακούς διαφορετικό ήχο στο αυτοκίνητο από το HiFi του σπιτιού.
    Αν είναι τροποποιημένο από αυθεντικό cd σε mp3 με σωστές ρυθμίσεις τότε πρέπει να ακουστεί και καλά.
    Μερικοί με διάφορα προγράμματα επηρεάζουν (διαφοροποιούν) τις ρυθμίσεις (πρίμα-μπάσα κλπ) κατά την μετατροπή από cd ήχου σε mp3.
    Επόμενο είναι να έχεις διαφορά στην αναπαραγωγή.
    Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πώς δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.783
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα γράφεις σαν mp3 ή τα μετατρέπεις σε CD ήχου ?
    Αν τα κάνεις CD ήχου λογικό είναι να μην ακούς καλό ήχο, αν τα mp3s είναι κάτω του 256 bitrate.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #12
    Το avatar του μέλους sakis677
    sakis677 Guest
    εκανα εγγραφη με nero8 --> nero express--> cd ηχου τυπου jukebox , ρυθμιση στην πιο χαμηλη ταχτυτα εγγραφης ( 7χ) ...τωρα η αποδοση του ηχου ειναι πολυ καλυτερη.....υπαρχει και καλυτερος τροπος ??? ευχαριστω ολους για την βοηθεια

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis677 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκανα εγγραφη με nero8 --> nero express--> cd ηχου τυπου jukebox , ρυθμιση στην πιο χαμηλη ταχτυτα εγγραφης ( 7χ) ...τωρα η αποδοση του ηχου ειναι πολυ καλυτερη.....υπαρχει και καλυτερος τροπος ??? ευχαριστω ολους για την βοηθεια
    στην φαντασία σου πρέπει να είναι η διαφορά

    η μικρότερη ταχύτητα εγγραφής έχει σχέση με την μεγαλύτερη διάρκεια ζωής του cd/dvd
    έχει σχέση με τις λιγότερες πιθανότητες το παραγόμενο cd/dvd να είναι κατεστραμμένο ή με κατεστραμμένα κομμάτια του

    Αλλά 100% δεν έχει σχέση με την ποιότητα του παραγόμενου ήχου

  14. #14
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis677 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι murray εχω σχετικα καλο cd player στο αυτοκινητο ( το πεταξα το στανταρ) , ραδιοφωνο παιζει μια χαρα....κατι δεν παει καλα με την εγγραφη μου, θα δοκιμασω να κανω εγγραφη με χαμηλοτερη ταχυτητα οπως ειπε και καποιος, εχω το nero 8 νομιζω καπου εχω δει αυτη την επιλογη
    Μήπως έχει το πρόγραμμα ρυθμίσεις τύπου normalize και διάφορες άλλες τέτοιες; Αν ναι, δες αν είναι ενεργοποιημένη κάποια by default και ξετίκαρέ την.

    Είχα τραβήξει και εγώ το ίδιο ζόρι κάποια στιγμή με ένα πρόγραμμα και ανακάλυψα πως έδινε κάποιο eq boost κατά τη μετατροπή.
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  15. #15
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Περιοχή
    Α.Πετραλωνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Φωτος
    ISP
    Wind
    Router
    TP-Link TD-W8970 V3
    SNR / Attn
    5(6)(dB) / 33(dB)
    Δεν παιζει κανενα ρολο η ποιοτητα του αντιγραφικου και η ταχυτητα εγγραφης στο ηχητικο αποτελεσμα.
    Οσο καλο και να ειναι το player στο αυτοκινητο δεν θα ακουγεται το ιδιο με ενα σπιτικο. Ειναι πιο πολυ θεμα "λιτρων" της καμπινας και οχι ποιοτητας μηχανηματων.
    Τελος ριξε και μια ματια σ'αυτο που λεει πιο πανω ο ESP1982 με το normalize. Αν εχεις κλικαρει την δυνατοτητα αυτη μπορει να σου χαμηλωνει την ενταση των κομματιων και οταν πας στο αυτοκινητο να δυναμωσεις τον ηχο να "μπουκωνει" με αποτελεσμα να χαλαει η ποιοτητα.
    CASE:CM Elite 370 PSU:Thermaltake W0104 650W M/B:ASRock 880G Extreme3 CPU:AMD Phenom II X3 720 AM3 Cpu Cooler:Gigabyte G-Power RAM:8 GB DDR3-1600MHz VGA:MSI ATI HD6770 1024MB Monitor:LG 1900J 19" TFT HDD:1χ120GB W.D V300 SSD, 2χ640GB W.D SATA2, 1χ120GB W.D Passport DVD/RW:1χ LG GH22NS50, 1χ NEC-Optiarc AD-7203S ROUTER:TP-Link TD-W8970 V3 Speakers:Logitech X-210 UPS:Belkin 600VA

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δείκτες Ποιότητας ΟΤΕ
    Από kourkos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-08, 20:52
  2. splitter καλής ποιότητας
    Από aguila21 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-08, 20:57
  3. Forum: Πρότυπα ποιότητας
    Από vwpolo στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-08, 21:20
  4. Έλεγχος Ποιότητας Γραμμής
    Από nanas στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-05, 16:18
  5. Συνεργειο ποιοτητας επικοινωνιας
    Από comeltreez στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-05, 22:53

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας