Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα ήθελα την γνώμη σας γα την αγορά ενός πολυμηχανήματος. Έχω καταλήξει στα εξης :


    http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...136&catalog=23

    http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...9978136&page=3


    http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...9978136&page=3

    http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...9978136&page=3

    Μεταξύ των hp το πρώτο με το δεύτερο (έψαξα και σε άλλα site) δεν βρήκα διαφορά που να διακαιολογεί την διαφορά των ~80€ ακόμα και στο site της hp γράφει τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά.

    Το μεγαλύτερο μοντέλο της hp (το τρίτο) έχει έξτρα tray,Wifi και υπάρχει λόγος στα παραπάνω χρήματα.

    Θα ήθελα την βοήθεια σας με δεδομένο ότι και τα τρία παίρνουν τα ίδια μελάνια τα οποία βγάζουν μεγάλο αριθμό σελίδων με κόστος σχεδόν όσο θα δίναμαι να πάμε για φωτοτυπίες σε ένα κατάστημα ή και λιγότερο όταν βγάζουμε κείμενα. Η χρήση που θα γίνει είναι κυρίως η παραγωγή φωτοτυπιών με χαμηλό κόστος και τα βρίσκω εξαιρετική λύση.

    θα ήθελα την γνώμη σας

    Το τελευταίο που έχω βάλει (canon) είναι στα ίδια χρήματα με το πιο ακριβό hp.

    Γνωρίζει κανείς από προσωπική εμπειρία τίποτα για το canon? κόστος εκτύπωσης?

    Με μια ματιά φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο canon υπερτερεί κατά κράτος σε εκτυπώσεις γραφικών αφού έχει πολύ καλύτερες αναλύσεις. Το θέμα είναι αν πάρω τον canon θα έιναι καλύτερος? γνωρίζει κανείς περισσότερα? Ο hp δίνει μικρές αναλύσεις για άλλες χρήσεις.

    (Δεν θα με χαλούσε ο canon αν κόστιζε η χρήση του το ίδιο και έβγαζε καλύτερα γραφικά,θα βόλευε πολύ)
    υπάρχουν και χειρότερα

  2. #2
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Το δεύτερο HP έχει μεγαλούτσικη έγχρωμη οθόνη, το πρώτο έχει ασπρόμαυρη και μικρότερη.

    Η απόδοση σε σελίδες στην HP είναι λίγο-πολύ η ονομαστική (έχω εκτυπωτή που παίρνει no 88 στο σπίτι).

    Επίσης έχει υπ'όψιν ότι η HP έχει προσφορά δωρεάν επέκταση εγγύησης στα 3 χρόνια on-site. Έλεγξε τη σελίδα της για τα σχετικά.

    Αν δεν σε ενδιαφέρει η εκτύπωση διπλής όψης, το fax, το adf και το ethernet, δες και το L7480. Το είχα δει στο MM και το saturn για €110 νομίζω.

    Και κάτι τελευταίο: ΑΝ ΣΚΟΠΕΥΕΙΣ ΝΑ ΤΥΠΩΝΕΙΣ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΣΕ 2 ΟΨΕΙΣ ΑΠΕΦΥΓΕ ΤΟΥΣ INKJET. Θα φας τη ζωή σου περιμένοντας να στεγνώσει η σελίδα για να την ξαναπάρει μέσα να τυπώσει. Συγνώμη για τα κεφαλαία, αλλά είχα φάει μια μικρή ήττα την πρώτη φορά που πήγα να βγάλω πολυσέλιδη εκτύπωση μπρος-πίσω.
    And how can we win, when fools can be kings ISO-approved?
    [MUSE: Knights of Cydonia]

  3. #3
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επίσης έχει υπ'όψιν ότι η HP έχει προσφορά δωρεάν επέκταση εγγύησης στα 3 χρόνια on-site. Έλεγξε τη σελίδα της για τα σχετικά.
    To έχω δει και το θεωρώ πολύ σημαντικό.

    Το δίλημμα είναι ανάμεσα σε hp ή στο canon ? ξέρεις τίποτα για canon ? Με προβληματίζει ότι έχει καλύτερες αναλύσεις ο canon .

    Πάντως για τις εκτυπώσεις διπλής όψης ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα σε κανέναν εκτυπωτή. Έβγαζα κείμενα βέβαια και το μελάνι στέγνωνε αμέσως.
    υπάρχουν και χειρότερα

  4. #4
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Για canon δεν ξέρω τίποτα απολύτως.

    Για διπλή όψη, μιλάω για το αυτόματο πάντα. Αν τα τουμπάρεις με το χέρι, τότε μέχρι να τυπωθεί η τελευταία σελίδα θα έχει στεγνώσει η πρώτη, οπότε μπορείς να τα βάλεις με ασφάλεια.

    Στο αυτόματο, τυπώνει τη σελίδα, δεν την αφήνει να πέσει, την αφήνει λίγα δευτερόλεπτα να στεγνώσει, την ξαναπαίρνει μέσα, τη γυρνάει τούμπα σε ένα κύλινδρο και τυπώνει τη δεύτερη όψη, οπότε και την αφήνει να βγει.

    Ολη αυτή η διαδικασία ρίχνει τον ρυθμό εκτύπωσης στο πηγάδι.
    And how can we win, when fools can be kings ISO-approved?
    [MUSE: Knights of Cydonia]

  5. #5
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    με ενδιαφέρει κυρίως η λειτουργία του σαν φωτοαντιγραφικό (αλλιώς αν ήταν να εκτυπώνω από pc μόνο θα έπαιρνα laser με κλειστά τα μάτια) και με οικονομία στην εκτύπωση σίγουρα αν πάρω hp θα διάλεγα να παίρνει το αναλώσιμο black 88XL (~29€) που βγάζει ~2500 σελίδες κείμενο (και τα μισά να βγάζει ,με 29ευρώ και το χαρτί του και το ρεύμα του έξτρα βγαίνει πιο φτηνά από το φτοτυπάδικο ανά σελίδα) γιατί από ότι είδα τα άλλα πολυμηχανήματα της hp δεν πολυσυμφέρουν αν βγάζεις πολλές σελίδες επειδή παίρνουν άλλα αναλώσιμα.

    Τώρα για το αυτόματο έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες ότι αργεί αλλά εξαρτάται και από το μοντέλο και την έκδοση. Δεν με ενοχλέι να τα αλλάζω και με το χέρι.

    εσύ ποιο θα πρότεινες με βάση αυτά που σου λέω?
    υπάρχουν και χειρότερα

  6. #6
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Κοιτώντας τα specs, ο L7480 μοιάζει να είναι εξίσου καλός με τα μεγαλύτερα μοντέλα, με λιγότερες βέβαια λειτουργίες.

    Αν στο κουτί είχανε τα μεγάλα μελάνια αντί τα μικρά, θα σου έλεγα ότι το χαρίζουνε. Ακόμα και με τα μικρά μελάνια, πάλι φτηνός είναι. Δεν νομίζω ότι υπάρχει πολυμηχάνημα σε αυτά τα χρήματα με το ίδιο κόστος λειτουργίας.
    And how can we win, when fools can be kings ISO-approved?
    [MUSE: Knights of Cydonia]

  7. #7
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σκοπεύω αύριο να αγοράσω ένα πολυμηχάνημα (είχα ανοίξει παλαιότερα άλλο θέμα αλλά τώρα θα το αγοράσω τελικά) και θα ήθελα πολύ την γνώμη σας :

    Διαθέτω ~400€

    Γλυκοκοιτάω το εξής :http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...136&catalog=23

    Θα μου πείτε inkject σε αυτά τα χρήματα?

    1)Έχει τρία χρόνια εγγύηση με αντικατάσταση την επόμενη μέρα σε περίπτωση προβλήματος

    2)Με ενδιαφέρει κυρίως η λειτουργία του σαν φωτοαντιγραφικό και το συγκεκριμένο από παρουσιάσεις που έχω βρεί είναι από τα κορυφαία σε ταχύτητα και ποιότητα.

    3) Το μαύρο μελάνι No88XL του, κοστίζει ~30€ και βγάζει 2300 σελίδες με επικάλυψη 5% , με αναγωγή στην δική μου εργασία όπου είναι εκτυπώσεις σημειώσεων από βιβλία (επικάλυψη 25% max) το κόστος ανά σελίδα είναι 0.052€ +Ρεύμα (Full load 33Watt)+χαρτί (Δωρεάν για μένα) οπότε max κόστος 0.06€ με συντηρητικές εκτιμήσεις

    Από γνωστό μου που έχει προηγούμενο μοντέλο σε γραφείο ξέρω ότι βγάζει πραγματικά 700~900 σελίδες αν η χρήση είναι σε κείμενο


    Τα αντίστοιχα σε laser που έχω δει σε αυτά τα χρήματα έχουν toner που κοστίζουν 50~120 ευρώ και βγάζουν 2000~2500 σελίδες με επικάλυψη 5% πάλι. Πολύ πιο ακριβά δηλαδή συν την μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος 300~800Watt.

    Απλά αναφέρω κάποια θετικά που βρήκα στο παραπάνω προιόν

    Είδα και αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.450715 αλλά πολλά μπιχλιμπίδια μαζεμένα και ένας χρόνος εγγύηση πολλά μελλοντικά προβλήματα μου μυρίζει.

    Θέλω την γνώμη σας και αν είναι δυνατόν προτάσεις για κάτι καλύτερο αν υπάρχει σε αυτά τα χρήματα. Κυρίως θέλω γνώμες για laser από την προσωπική χρήση των κατόχων τους σε σχέση με το μηχάνημα που θέλω να πάρω

    Τονίζω ότι η ποιότητα εκτύπωσης που χρειάζομαι υπερκαλύπτεται και με το παραπάνω από το συγκεκριμένο οπότε εστιάζω στον τομέα φωτοαντιγραφικό- οικονομία-ταχύτητα+επιπλέον χαρακτηριστικά.

    Συγγνώμη αν κούρασα αλλά το ψάχνω καιρό και θέλω να πάρω την καλύτερη δυνατή επιλογή . Ευχαριστώ
    υπάρχουν και χειρότερα

  8. #8
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lsavvaid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γλυκοκοιτάω το εξής
    Αν σε ενδιαφέρει η έγχρωμη εκτύπωση, παρτο.

    Αν καλύπτεσαι από ασπρόμαυρη, με αυτά τα χρήματα πάρε laser.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lsavvaid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδα και αυτό http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.450715 αλλά πολλά μπιχλιμπίδια μαζεμένα και ένας χρόνος εγγύηση πολλά μελλοντικά προβλήματα μου μυρίζει.
    Σωστά το σκέφτεσαι.
    Τα 3 χρόνια εγγύηση, και το γεγονός ότι το HP είναι "officejet" (για πιο βαριά χρήση από οικιακή) είναι λόγος να το προτιμήσεις αν πάρεις inkjet.

  9. #9
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    βασικά για την κοπέλα μου το θέλω και αν και τα περισσότερα θα είναι ασπρόμαυρες εκτυπώσεις καλό είναι να είναι και έγχρωμο (ποτέ δεν ξέρεις μετά... )

    Θέλω την γνώμη ατόμων με laser και αυτός είναι ο λόγος που το καθυστερώ

    Την μη αξιοπιστία των inkjet την αντισταθμίζω με την εγγύηση αντικατάστασης

    έτσι και αλλιώς στα τρία χρόνια θα τα βγάλει τα φράγκα του.
    υπάρχουν και χειρότερα

  10. #10
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Μου φαίνεται, ότι θα ανακυρηχθώ, επίσημως διαφημηστής της Samsung και του Γιάννη!

    http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=scx-4521f

    Κορυφαίο μηχάνημα, και γέμισμα τόνερ με 8-9 ευρω σε 5 λεπτά.
    Στείλε μου pm για λεπτομέρειες αν θέλεις.
    Το έχω στο γραφείο μου, και το δουλεύω Full καθημερινά!

  11. #11
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lsavvaid Εμφάνιση μηνυμάτων

    3) Το μαύρο μελάνι No88XL του, κοστίζει ~30€ και βγάζει 2300 σελίδες με επικάλυψη 5%

    Από γνωστό μου που έχει προηγούμενο μοντέλο σε γραφείο ξέρω ότι βγάζει πραγματικά 700~900 σελίδες αν η χρήση είναι σε κείμενο
    Μήπως ο γνωστός σου βάζει τα μικρά αντί τα XL;
    And how can we win, when fools can be kings ISO-approved?
    [MUSE: Knights of Cydonia]

  12. #12
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13,7(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πύρρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως ο γνωστός σου βάζει τα μικρά αντί τα XL;
    Να σου πω δεν το γνωρίζω αυτό αλλά η λογική λέει πως ναι. Άλλωστε γραφείο έχει και 5% επικάλυψη ποιός βγάζει? λίγο δύσκολο.


    Και καμιά πρόταση για μονόχρωμο laser αν γίνεται (στην ανάγκη)

    ........Auto merged post: lsavvaid πρόσθεσε 61 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    [QUOTE=ariadgr;2690738]Αν σε ενδιαφέρει η έγχρωμη εκτύπωση, παρτο.

    Αν καλύπτεσαι από ασπρόμαυρη, με αυτά τα χρήματα πάρε laser.



    Κάποια καλή πρόταση? Με φτηνά αναλώσιμα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lsavvaid : 10-03-09 στις 16:08. Αιτία: auto merged post
    υπάρχουν και χειρότερα

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά πολυμηχανήματος
    Από patrasjim στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-08, 18:21
  2. Αγορά πολυμηχανήματος...
    Από axinosgr στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-08, 13:31
  3. αγορα πολυμηχανήματος
    Από loukoumaki στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-07, 05:21
  4. Αγορά πολυμηχανήματος
    Από srds στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-07, 16:45
  5. Αγορά Πολυμηχανήματος
    Από N3ptun3 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-06, 16:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας