Την περασμενη Παρασκευη αποφασισα να κανω αιτηση για παροχη ινερνετ μεσω 4νετ (οχι τηλεφωνια διοτι δεν μπορω να αντεξω τα προβληματα των φιλων που τυρανουνται με τα τηλεφωνα των εναλλακτικων). Με την αιτηση πηρα και το νεο ρουτερ και το εβαλα πανω στην υπαρχουσα γραμμη του κονεξ.

Συνδεθηκε πολυ ευκολα βαζοντας απλως το συνθημα κλπ του κονεξ.

1ον. Γιατι ενω ειχα παντα attenuation 28.8 με το ζημενς πηγα 35? Αλλαξε η αποσταση μου απο το κεντρο η τα καλωδια μου? Στην 1η περιπτωση τθ θεωρητικο μεγιστο ειναι γυρω στα 16 ενω στην 2η γυρω στα 11. Το baudtec του ΟΤΕ εδειχνε ψεματα η αυτο?

Βαζω πισω του ΟΤΕ , παλι πισω στα 28.8 πηγα. Ξαναβαζω το Siemens SL2-141 δεν συνδεοταν με τιποτα. Εκανα μπουτ ρεσετ ολα τα σκατα δεν συνδεοταν. Το λαμπακι που εγραφε ΡΡΡ δεν αναβε. Ξαναβαζω του ΟΤΕ αμεσως συγχρονισε.

Την αλλη μερα το πρωι παω στο μαγαζι της 4 νετ που εκανα αιτηση με το ρουτερ και ολα στο κουτι και ειπα οτι μου εδοσαν προβληματικο ρουτερ και να μου το αλλαξουν. Μου λεει η πωλητρια οτι θα πρεπει να περιμενω κανα μηνα να ενεργοποιηθει η 4 νετ (διοτι δεν μπορει να το δοκιμαζω σε αλλη γραμμη λεει παρα μονο στην δικι α τους) και τοτε να φωναξω τεχνικο και να ελθει και να δει και ΑΝ κρινει τι φταιει θα μου το αλλαξει η να παω καλλιθεα να το δει τεχνικος κλπ κλπ. Ανεβασα πιεση και εκανα αιτηση καταγγελιας της συμβασης δηλ ακυρωσα την αιτηση που εκανα την προηγ μερα και ετσι το πηρε πισω κι εγω απαλλαχτηκα σε 24 ωρες!