Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Γειά σας,
    καταρχήν συγνώμη αν έθεσα το θέμα σε λάθος σημείο. Ετοιμάζω Τεχνικό Γραφείο κ είμαι στη φάση που σκάβω τους τοίχους κ περνώ καλώδια Ethernet κτλ. Έχω στο μυαλό μου να βάλω κ δορυφορική τηλεόραση. Ενδιαφέρομαι για κύκλωμα (δορυφορικής) τηλεόρασης με κεντρικό σύστημα και διανομές σε κάθε δωμάτιο. Τα δωμάτια ειναι 4 κ θα ήθελα να πάνε οι γραμμές κ στα 4. Μιας κ τωρα σκάβω τους τοίχους πιστεύω ειναι ευκαιρία να τα περάσω τωρα.
    Το πρόβλημα ειναι οτι δεν εχω κ πολύ καλή εικονα για το τι καλώδια απαιτούνται κ για το πώς θα το κανω. Επίσης δεν έχω καλή εικονα για το κόστος απλά διάβασα ότι ειναι μια καλή λύση. Σε 1η φάση ενδιαφερομαι να μαθω τι καλώδια απαιτούνται ώστε να τα περάσω στους τοίχους να βρίσκονται έτοιμα. Αργότερα παίρνω κ τον εξοπλισμό κ συνεχίζω ..
    Όποιος γνωρίζει οτιδήποτε σχετικα με το θεμα θα με βοηθούσε σημαντικά ώστε να προχωρήσω με τα σκαψίματα....
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    24-03-2008
    Περιοχή
    Θράκη
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Φίλε kos_mous
    Τα καλώδια που θα χρησιμοποιήσεις είναι τα ίδια που χρησιμοποιούμε για την συμβατική λήψη, δηλαδή το ομοαξονικό καλώδιο.
    Αυτό που πρέπει να τηρήσεις είναι ότι πρέπει να έχεις ξεχωριστό καλώδιο από την δορυφορική κεραία σου μέχρι το σημείο της πρίζας χωρίς διακλάδωση. Μ’ αυτό θα έχεις διαφορετικά κανάλια σε κάθε δωμάτιο. Αν όμως δεν σε πειράζει να βλέπουν και οι υπόλοιποι ότι βλέπει ο ένας (πχ με τον δέκτη που θα έχεις εσύ) τότε μπορείς να τραβήξεις μόνο ένα καλώδιο στο δικό σου χώρο από την κεραία και να δώσεις διακλαδώσεις στα υπόλοιπα.
    Το καλώδιο για τα επίγεια εννοείται πως είναι ξεχωριστό και να σε συμβούλευα να μην κάνεις πάνω από δύο διακλαδώσεις εφ’ όσον θέλεις να έχεις καλό σήμα.
    Το κόστος έχει πέσει αρκετά τα τελευταία χρόνια.
    1. Πιάτο λήψης (όχι κάτω από 60cm) περίπου 40€
    2. LNB που τοποθετείται στο πιάτο, κοστίζει περίπου 10€ με 30€ ανάλογα με τις εξόδους (μία, δύο, τρεις ή τέσσερεις εξόδους ανάλογα πόσα δωμάτια θα βλέπουν ξεχωριστά)
    3. Ψηφιακός δέκτης ανάλογα με την ποιότητα που θέλεις ξεκινάνε από 40€. Πρέπει να έχεις ένα σε κάθε δωμάτιο για διαφορετική λήψη

  3. #3
    Πολύ διαφωτιστική η απάντησή σου. Μια ερώτηση έχω ακόμα..Θα μπορούσα να έχω ταυτόχρονα με τη δορυφορική και επίγεια ?
    Να έχω δηλαδη κ τις 2 ταυτόχρονα? Προφανώς απαιτει 2 κεραίες σε μία μεικτή..
    Έτσι θα έχω μια πρίζα σε κάθε δωμάτιο κ θα έχω πρόσβαση παντού. Κάτι σαν τα ξενοδοχεία νομίζω..
    Αυτό (αν γίνεται) απαιτεί ξεχωριστό, επιπλέον εξοπλισμό συγκριτικα με τον εξοπλισμο της δορυφορικής ? Σίγουρα αλλάζει η κεραία υποπτεύομαι

    Ευχαριστώ κ καλή χρονιά σε όλους

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-07, 15:53
  2. Nokia E50 και κεντρικό κατάστημα Cosmote αποστολής συσκευών
    Από katafitos στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-07, 04:49
  3. Διάφορες διανομές και Asus P5GD2
    Από newbie42 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-06, 16:07
  4. Κλειστο κυκλωμα τηλεορασης??
    Από Critter στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-06, 16:06
  5. Πρόγραμμα δορυφορικής tv για αγώνες ποδοσφαίρου και μπάσκε
    Από anfil στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-05, 23:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας