Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    16-12-2003
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Fritz Box Fon WLAN 7140
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η ημερομηνία στο BIOS είναι σωστή; Υπάρχει ενδεχόμενο να τα έχει φτύσει η μπαταρία της MB και σε περίπτωση που κλείνεις την τροφοδοσία ρεύματος να "χαλάνε" οι ρυθμίσεις στο BIOS.
    Γενικώς πάντως και εμένα μου φαίνεται για πρόβλημα της μητρικής...

  2. #17
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and1dr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο πλαισιο στη βουλιαγμενης πηγα..Εκανα το φορματ και φανηκε πως εφτιαξε, οταν τον ξανανοιξα ομως αρχισε τα ιδια..δηλ αρχικα να μπαινει η οθονη σταντ μπάι, μετα να παταω ρισετ για να ξεκινησει, να με βγαζει στην οθονη που επιλεγω safe mode κλπ κλπ και μετα μου εμφανισε το: BIOS ROM checksum error.... detecting floppy drive A media...insert system disk and press enter

    Παρεπιπτοντως εψαξα στο σαιτ της μητρικης, αλλα ειχε τοσα αρχεια εκει και ηταν και λιγο μπερδεμενα που δεν ηξερα ποιο απ ολα θα πρεπει να κατεβασω για να φτιαξω τη δισκετα που λεμε...
    Τον σκληρο δισκο τον εχεις ελεγξει για σφαλματα; Καντου εναν ελεγχο σφαλματων με δεξι κλικ πανω του/ιδιοτητες/ εργαλεια και ελεγχος (με τικαρισμενες τις 2 επιλογες)
    Quality is not an act, it is a habit.

  3. #18
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    κ ξανακανε φορματ με το ενα αρθρωμα μνημης

  4. #19
    Μετα απο καιρο επανερχομαι με τις εξελιξεις...Πηγα τον υπολογιστη για δευτερη φορα στο πλαισιο(υπενθυμιζω την πρωτη φορα μου ειπαν οτι φταινε τα windows...). Χωρις να τον κοιταξουν μου λεει ενας υπαλληλος οτι κατα 99% ειναι τα windows παλι...Αλλα θα το ελεγξουν...Με παιρνουν τηλ την αλλη μερα οτι φταιει ο σκληρος δισκος(bad sector αν θυμαμαι)..Ευτυχως ηταν στην εγγυηση και τον αντικαθιστουν...Τον φερνω σπιτι,παω να περασω windows...τιποτα...δεν ξεκιναει καν η διαδικασια...λεω θα περασω Linux...τιποτα και εκει...

    Τους τον ξαναπαω...Ο ιδιος υπαλληλος (του 99% φταινε τα windows) να επιμενει οτι ο ιδιος ειχε δει να περνανε τα windows κανονικα και εκαναν 30 επανεκκινησεις και δεν ειχε προβλημα...Εγω να αρχιζω να φοβαμαι οτι ειναι καταραμενο το σπιτι μου και οτι τα χαλαει ολα...Με ειδοποιουν τελικα οτι ειναι χαλασμενος ο σκληρος που οι ιδιοι μου εβαλαν και οτι θα τον αντικαταστησουν και θα μου αφησουν vista περασμενα για να πεισθω οτι ειναι ενταξει...Ετσι, απο ενα σκληρο 250GB βρεθηκα με 500GB και περασμενα vista(και μια βδομαδα χωρις πισι), αλλα πρεπει να τα ενεργοποιησω εντος ενος μηνος...

  5. #20
    Συνεχεια...ουφ...μετα απο 2 μερες με τα vista παω να κανω ρισταρτ που ζηταγε για κατι updates που ειχε κατεβασει..τιποτα..το γνωστο μηνυμα οτι η εκκινηση των windows απετυχε και οτι ισως να οφειλεται σε καποιο υλικο ή λογισμικο και να τοποθετησω το δισκο εγκαταστασης των windows και να κανω επιδιορθωση του υπολογιστη...και επισης αν θελω να ξεκινησω με safe mode,κανονικη εκκινηση κλπ κλπ...φυσικα δε γινοταν τιποτα και το cd δε το ειχα...οποτε περασα τα xp...ωραιιαααα...περναω τα βασικα μονο, ολα καλα...την επομενη παω να ανοιξω τον υπολογιστη..τα ιδια, το ιδιο μηνυμα...ξανα φορματ(δεν ηξερα τι αλλο να κανω πια...).

    Τωρα σε μενα τον ασχετο μου χει καθισει οτι κανει τα τρελα καθε φορα που κατεβαζει κατι updates εκει μονο του...οποτε αυτη τη φορα δε το αφησα να βαλει τιποτα...σημερα παω να τον ανοιξω..μπαινει η οθονη stand by...παταω ρισετ, βγαζει στιγμιαια μια μπλε οθονη με κινεζικα και ανοιγει(δε θυμαμαι αν παρεμβληθηκε η κλασικη οθονη για safe mode κλπ)...εγω εχω σηκωσει τα χερια ψηλα, απλα θελω να ξερω πού οφειλεται αυτο το πραγμα και αν μπορει να φτιαχτει ή ειναι χαμενη υποθεση...στο πλαισιο παντως 3 φορες μεχρι τωρα δεν εβγαλαν ακρη...

  6. #21
    Εγγραφή
    05-04-2008
    Μηνύματα
    862
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    baudtec
    σκληρος δεν ειναι ...στον αλλαξαν....
    τα drives τα εχεις ελεγξει?? απο τη στιγμη που εχει μεσα λειτουργικο ο σκληρος αποσυνδεσε τα να δουμε μηπως υπαρχει καποιο προβλημα με αυτα....

  7. #22
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Μυστικη τοποθεσια
    Μηνύματα
    2.216
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    18(dB) / 8(dB)
    βρε παιδι μου χαρας το κουραγο σου.

    το επαναλαμβανομενο μυνημα BIOS ROM checksum error ειναι προβλημα μητρικης,στο ειπαν 30 φορες τα παιδια πιο πανω.
    τουλαχιστον εκει στο πλαισιο που το πηγες την κοιταξαν καθολου τη μητρικη και τη μπαταρια του BIOS,η απλα αλλαξαν ενα δισκο και σου το εδωσαν να ξεμπερδευουν;
    δισκο αλλαξες,τροφοδοτικο το ιδιο,τι το παιδευεις και παιδευεσε τωρα;
    βαλε μια αλλη μητρικη (αν βρεις για P4) η ειναι καιρος να αλλαξεις pc.

  8. #23
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    παιρνει την εμπειρια του oπως ολοι μας ετσι δεν πρεπει;
    … απο το να του λεει οκαθενας τα δικα του…
    _να τα δει κ μονος του
    εγω ας πουμε αν τους ακουγα
    θα ειχα αλλαξει 40 μητρικες αν ακουγα τι μου λενε (στο καθε πλαισιο)
    …γιατι είναι γνωστη η τακτικη τους –
    αμα κατι εχει προβλημα παρε καινουργιο
    ετσι δεν απασχολουν προσωπικο κ τεχνικους κ πουλανε- τους συμφερει

    sorry φιλε θα προσθεσω αργοτερα η αυριο για το θεμα γραφω βιαστικα τωρα...

  9. #24
    Υπο αλλες συνθηκες δε θα το σκεφτομουν καν και θα αλλαζα πισι..Απλα το φεβρουαριο μπαινω στρατο και θεωρω μαλακια να αγορασω εναν υπολογιστη και να τον εχω να καθεται ενα χρονο χωρις να τον αξιοποιω...Οποτε προσπαθω να παρατεινω οσο γινεται τη ζωη του υπαρχοντος(αν γινεται) και να μαθω τελικα που ειναι το προβλημα..Στο πλαισιο ειπαν οτι το ελεγξαν γενικα το πισι..δεν ξερω...

  10. #25
    Εγγραφή
    02-10-2006
    Περιοχή
    Μυστικη τοποθεσια
    Μηνύματα
    2.216
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Draytek Vigor 2700
    SNR / Attn
    18(dB) / 8(dB)
    παντως μητρικη για s478,για τον παλιο P4 περιεργως εξακολουθει να υπαρχει.
    εδω

  11. #26
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από and1dr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπο αλλες συνθηκες δε θα το σκεφτομουν καν και θα αλλαζα πισι..Απλα το φεβρουαριο μπαινω στρατο και θεωρω μαλακια να αγορασω εναν υπολογιστη και να τον εχω να καθεται ενα χρονο χωρις να τον αξιοποιω...Οποτε προσπαθω να παρατεινω οσο γινεται τη ζωη του υπαρχοντος(αν γινεται) και να μαθω τελικα που ειναι το προβλημα..Στο πλαισιο ειπαν οτι το ελεγξαν γενικα το πισι..δεν ξερω...

    βγαλε τη μητρικη κ βαλτη πανω σε κανα χαρτονι
    πριν δες που κουμπωνει το καλωδιο του on off
    αν το –χασεις-
    βραχυκυκλωσε τις ακιδες με κατι μεταλλικο πχ κανα κατσαβιδι
    κανε κ αυτο οσο παραξενο κ αν ακουγετε
    ελα καλη τυχη κ καλη χρονια

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-08, 17:54
  2. δεν ανοίγει ο broswer ενω συνδεομαι κανονικά
    Από kinezos69 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-08, 19:52
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-08, 00:49
  4. Δεν ανοίγει η οθόνη κατά την εκίννηση του υπολογιστή! SOS!
    Από hellenicsun στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-07, 22:32
  5. Δεν ανοιγει το μενου του Jetspeed 520 απο τον IE!
    Από amitsos στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-06, 23:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας