Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    27-03-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ανακάλυψα οτι στο pc μου υπήρχε μια διεργασία, το knight .exe. Ψάχνοτας το ΝΕΤ βρήκα ότι είναι ιος και το έσβησα και καθάρισα και 3 σκληρούς 2,5" . Οι δύο με εξωτερική θήκη, ο ενας αγορασμένος εξωτερικός.Το πρόβλημα είναι ότι δε τους διαβάζει το pc τώρα. Τους διαβάζει ένας laptop με vista , ένα mini pc με xp, αλλά όχι δύο άλλοι desktop με xp.... Μέχρι και διαμόρφωση με το paragon έκανα σε pc που τους βλέπει αλλά μάταια...'Εχει κανείς καμμιά ιδέα???

  2. #2
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.896
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Όταν κάνεις διπλό κλικ στους δίσκους αυτούς, εμφανίζεται παράθυρο για να επιλέξεις με ποιά εφαρμογή θα ανοίξουν; Αν ναι, ενεργοποίησε την εμφάνιση κρυφών αρχείων και σβήσε τα autorun.inf που έχουν μείνει μέσα.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-06-2008
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    1.338
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    Router
    Speedtouch
    Δεν ξέρω αν είναι αυτό το knight.exe ιός, αλλά υπάρχει ένας άλλος ιός που προκαλεί αυτό..

    για να το ξεφορτωθείς ακολούθησε τα παρακάτω:

    ΒΗΜΑ 1ο:

    ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ BACKUP ΑΠΟ ΤΑ SYSTEM TOOLS
    ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ WINDOWS ΠΑΝΕ ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ ----- ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ----- ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΝΕΟΥ ΣΗΜΕΙΟΥ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑΣ
    SOS NA TO ΘΥΜΑΣΑΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΓΡΑΨΕ Π.Χ. "ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΙΟ"


    ΒΗΜΑ 2ο:

    Click here to download HJTsetup.exe http://rapidshare.com/files/16696204/HJTsetup.rar
    • Save HJTsetup.exe to your desktop.
    • Doubleclick on the HJTsetup.exe icon on your desktop.
    • By default it will install to C:\Program Files\Hijack This.
    • Continue to click Next in the setup dialogue boxes until you get to the Select Addition Tasks dialogue.
    • Put a check by Create a desktop icon then click Next again.
    • Continue to follow the rest of the prompts from there.
    • At the final dialogue box click Finish and it will launch Hijack This.
    • Click on the Do a system scan and save a logfile button. It will scan and the log should open in notepad.
    • Click on "Edit > Select All" then click on "Edit > Copy" to copy the entire contents of the log.
    • Come back here to this thread and Paste the log in your next reply.
    • DO NOT have Hijack This fix anything yet. Most of what it finds will be harmless or even required.

    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕ ΜΟΥ COPY-----PASTE ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΕΙ
    ΠΕΡΙΜΕΝΩ


    ΒΗΜΑ 3ο:

    ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ GETAUTORUN.EXE:

    http://rapidshare.com/files/16696233/GetAutoruns.zip

    ΚΑΙ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ TO POST ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ!!!!


    ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ COPY ----- PASTE TA ΑΡΧΕΙΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΒΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΙΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ!!!!!

    ΒΗΜΑ 4ο:

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ BACKUP TA ΝΕΑ REGISTRY ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΟ http://rapidshare.com/files/16696159/erunt-setup.rar
    (ERUNT (Emergency Recovery Utility NT) is a free program that allows you to keep a complete backup of your registry and restore it when needed.)
    2. Install ERUNT by following the prompts
    (use the default install settings but say no to the portion that asks you to add ERUNT to the start-up folder, if you like you can enable this option later)
    3. Start ERUNT
    (either by double clicking on the desktop icon or choosing to start the program at the end of the setup)
    4. Choose a location for the backup
    (the default location is C:\WINDOWS\ERDNT which is acceptable).
    5. Make sure that at least the first two check boxes are ticked
    6. Press OK
    7. Press YES to create the folder.

    5ο ΒΗΜΑ ( ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ!!)

    Registry Modifications

    ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΒΗΜΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΕΞΕΙΣ:
    ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ 2 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ
    ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ Regfix.reg ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ FIX ΤΑ REGISTRY ΚΑΙ ΠΑΤΑΜΕ Yes ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΕΙ to merge into the registry, ΤΕΛΟΣ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΤΟ Delautoruns.bat ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΤΟΥ MS-DOS ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΡΕΜΟΠΑΙΞΕΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.
    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ RESTART!

    ΚΑΝΕ Download KAI ΤΡΕΞΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ 2 ΑΡΧΕΙΑ:
    http://rapidshare.com/files/16696245/Regfix.zip
    http://rapidshare.com/files/16696218/DelAutoruns.zip
    Κάνε Restart (οπωσδήποτε) και πες μου τι έγινε (θα πρέπει με δεξί κλικ στο c: drive να εμφανίστηκαν επιτέλους το OPEN και το ΕXPLORE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    (ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΟΡΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ!!!)
    ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΛΙΓΟ (ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ) ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ!

    ΑΝ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ (ΠΟΥ ΘΑ ΠΗΓΑΝ ΣΙΓΟΥΡΑ) ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΟΥ ΑΡΚΕΙ!!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.896
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Το Disk Knight (knight.exe) είναι ιός που μεταδίδεται μέσω των USB sticks. Μόλις συνδέσουμε το φλασάκι, εκτελείται αυτόματα μέσω του μηχανισμού autorun των Windows και εγκαθίσταται στο φάκελο των Windows. Τρέχει μετά συνεχώς και μολύνει όποιον δίσκο συνδέσουμε στον υπολογιστή. Το σύνηθες πρόβλημα μετά την αφαίρεση του DK είναι ότι μένει στο φλασάκι το autorun.inf, αλλά δεν υπάρχει πλέον το εκτελέσιμο knight.exe. Μας εμφανίζει ένα παράθυρο για να επιλέξουμε με ποιό πρόγραμμα θα ανοίξουμε το φλασάκι.

    Όταν ένα φλασάκι είναι μολυσμένο, αλλάζει το εικονίδιο του και γίνεται μια ασπίδα (όπως το εικονίδιο του κέντρου ασφαλείας των Windows). Προσοχή όταν βλέπουμε κάτι τέτοιο.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-03-2006
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Εχω ηδη καθαρίσει τα PC με αυτο τον τροπο κι ομως δεν μου αναγνωριζουν τους συγκεκριμενους δισκους..

  6. #6
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Εχω ηδη καθαρίσει τα PC με αυτο τον τροπο κι ομως δεν μου αναγνωριζουν τους συγκεκριμενους δισκους..
    Ειχες σβησει το autorun.inf που περιειχαν τα στικακια; Εν αναγκη αν δεν εχεις σημαντικα δεδομενα μεσα καντους φορματ, λιγα λεπτα θα παρει.
    Quality is not an act, it is a habit.

  7. #7
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Στο φλασάκι μπορείς εφόσον ειναι U3 να εγκαταστήσεις φορητό λογισμικό προστασίας και μάλιστα κάνει αρκετα καλη δουλειά.

Παρόμοια Θέματα

  1. προγραμμα για σκληρους δισκους
    Από marfourna στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 03:28
  2. Πρόβλημα με τουσ σκληρούς δίσκους!!!
    Από susbky στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-08, 13:43
  3. Θηκη Για Σκληρους Δισκους
    Από antio zoh στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-07, 23:09
  4. Περίεργο πρόβλημα με σκληρούς δίσκους
    Από apostolos_as στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-06, 14:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας