Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    11067/845
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    Avm Fritzbox FonWLAN 7050
    SNR / Attn
    9(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Χθες ενεργοποιήθηκε στη γραμμή μου κύκλωμα HOL 6/1. Ωστόσο, ενώ το router μου συγχρονίζει στα 11/1 περίπου, ο κόφτης της HOL στο downstream είναι στα 4 Mbps αντί στα 6. Συμβαίνει μόνο σε μένα αυτό ή είναι πολιτική της εταιρίας να δίνει λιγότερο bandwidth από το ονομαστικό; Σημειωτέον ότι η γραμμή μου είναι σχετικά καλή, SNR 25/10 και attenuation 28/22...

  2. #2
    Εγγραφή
    06-04-2007
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/22000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Power Station WiFi 6
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτα τα στατιστικα ομως μπορει να τα εχεις ΕΠΕΙΔΗ σου εριξαν την ταχυτητα γιατι αλλιως θα χες προβλημα.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    11067/845
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    Avm Fritzbox FonWLAN 7050
    SNR / Attn
    9(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρόσεξε να δεις, πριν τη σύνδεση στο ιδιόκτητο της HOL είχα κύκλωμα ADSL2+ 24/1 από τον ΟΤΕ , συγχρόνιζα στα 11/1 (attainable data rate) περίπου με ελάχιστες αποσυνδέσεις. Σίγουρα ο κόφτης φέρνει και καλύτερα στατιστικά, αλλά στην περίπτωσή μου δεν υπάρχει τέτοιο θέμα...

  4. #4
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Μηνύματα
    1.589
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    3,6 Mbps / 0,5 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    FBF WLAN 7050
    SNR / Attn
    8(dB) / 38(dB)
    Από ποιά σελίδα του 7050 βλέπεις ότι υπάρχει κόφτης στα 4 Mbit; Αν μπορείς, ανέβασε screenshots από τις σελίδες "DSL" και "Extended". Έχεις ISDN;

  5. #5
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    11067/845
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    Avm Fritzbox FonWLAN 7050
    SNR / Attn
    9(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxorfo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ποιά σελίδα του 7050 βλέπεις ότι υπάρχει κόφτης στα 4 Mbit; Αν μπορείς, ανέβασε screenshots από τις σελίδες "DSL" και "Extended". Έχεις ISDN;
    Ναι,έχω ISDN, maxorfo, και απ' όσα γνωρίζω δεν επηρεάζεται από αυτό το γεγονός το download παρά μόνο κάπως το upload. Ορίστε και ένα screenshot με τα στατιστικά μου. Ο κόφτης φαίνεται σαν ΑΤΜ data rate...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Fritz Hol Statistics.bmp  


  6. #6
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Μηνύματα
    1.589
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    3,6 Mbps / 0,5 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    FBF WLAN 7050
    SNR / Attn
    8(dB) / 38(dB)
    Ο κόφτης φαίνεται - αν φαίνεται, γιατί είναι και θέμα chipset του DSLAM - στην τελευταία σελίδα, στο tab "Extended", στη σειρά "Maximum ATM data rate". Σου γράφει τίποτε εκεί; (Αν γράφει).

    Εκείνο που σίγουρα δεν είναι σωστό, είναι το SNR, που διατηρέιται αδικαιολόγητα υψηλό. Αν η HOL το έριχνε στα 9 - 10 dB, θα συγχρόνιζες πολύ πιό ψηλά.

    Στη σελίδα που ανέβασες, το ATM data rate δείχνει αυτό που πράγματι μπορεί να πιάσει το ρούτερ (με δεδομένο το setting του SNR από πλευράς HOL στα 25 dB), δεν είναι ο κόφτης.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    11067/845
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    Avm Fritzbox FonWLAN 7050
    SNR / Attn
    9(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Maxorfo, μάλλον θα διαφωνήσω μαζί σου... Το router συγχρονίζει στα 10764 Kbps (attainable data rate) - αυτή είναι η maximum ταχύτητα που πιάνει. Ο κόφτης δίνεται από το ATM data rate, στα 4345 Kbps, και από εκεί δικαιολογείται το υψηλό SNR. Maximum ATM data rate έχω 4352 Kbps - βλέπε κόφτης... Παλιότερα που είχα γραμμή 1 Mbps, ATM data rate είχα 1023 στο download...

  8. #8
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Μηνύματα
    1.589
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    3,6 Mbps / 0,5 Mbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    FBF WLAN 7050
    SNR / Attn
    8(dB) / 38(dB)
    Αγαπητέ aiadas συγγνώμη που θα επιμείνω, αλλά ο κόφτης είναι το 4352 που δείχνει το Maximum ATM data rate της σελίδας "Extended". Απόρροια αυτού είναι το 4345 του ATM data rate στη σελίδα DSL.

    Είναι καθαρά περίπτωση μη σωστού σεταρίσματος της πόρτας από πλευράς της HOL. Πάρε τηλέφωνο την Τ.Υ. και ζήτησε να βάλουν τον κόφτη στα 6 (για την ακρίβεια, αυτό, που θα δείς τότε στο Extended, θα είναι 6144 στο receive και 1024 στο send). Tην έχω περάσει κι εγώ τη διαδικασία.

    Για να εξηγήσω το λόγο που επιμένω, σου λέω τούτο: έχω κι εγώ isdn και είμαι στο πακέτο 6/1. Το Maximum ATM data rate, που δείχνει το ρούτερ μου, είναι αυτό που αναφέρω πιό πάνω, δηλ. 6144/1024. Αυτό δείχνει ότι ο κόφτης έχει μπει σωστά. Όμως, λόγω υψηλού attenuation (βλ. ADSL info μου), το ATM data rate στη σελίδα DSL είναι μόνο γύρω στα 4 Mbit. Το ρούτερ δηλ. καταφέρνει να συγχρονίσει γύρω στα 4 Mbit μόνο.

    To 10764 (attainable) που δείχνει, είναι αυτό που θα έπιανε το 7050, αν δεν είχε μπει καθόλου κόφτης, αν πχ. είχες το πακέτο 24/1, δηλ. το θεωρητικό μέγιστο, που μπορεί να πιάσει το ρούτερ και το υπολογίζει βάσει των 25 dB εξασθένησης [=The maximum transmission rate physically possible on the line]. Αυτή τη στιγμή του ρούτερ σου, εξ αιτίας του κόφτη, συγχρονίζει στα 4345!

    Σημ. 1: Όταν θα σετάρουν σωστά την πόρτα σου και ο κόφτης μπει στα 6144, τότε, ανεβαίνοντας η ταχύτητα συγχρονισμού, θα μειωθεί και η τιμή του SNR.

    Σημ. 2: Το γεγονός ότι μόλις χθές έγινε η ενεργοποίηση του κυκλώματος, είναι ο λόγος που δεν έχει γίνει ακόμα σωστό σετάρισμα. Γι' αυτό χρειάζονται μερικές μέρες. Για να το επισπεύσεις, ενόχλησέ τους, μήπως και ξεχαστούν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxorfo : 14-01-09 στις 22:09.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Maxorfo, μάλλον θα διαφωνήσω μαζί σου... Το router συγχρονίζει στα 10764 Kbps (attainable data rate) - αυτή είναι η maximum ταχύτητα που πιάνει.


    Το router σου συγχρονίζει στα 3936 Κbps (User data rate).
    Attainable είναι η μέγιστη ταχύτητα που θα μπορούσε να συγχρονίσει αν δεν είχε μπει κόφτης στα 4.

    Ο maxorfo σου τα γράφει πολύ σωστά.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-04-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    11067/845
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
    Router
    Avm Fritzbox FonWLAN 7050
    SNR / Attn
    9(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Maxorfo, σ'ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις... και ναι, όντως έτσι είναι,ariadgr, δε διατύπωσα σωστά τα περί συγχρονισμού, αν και εννοούσα σε γενικές γραμμές ότι και εσείς... Πάντως το γεγονός είναι ότι υπάρχει κόφτης στην πόρτα του DSLAM της HOL που είμαι συνδεδεμένος, ο οποίος με συγχρονίζει χαμηλότερα... Θα επικοινωνήσω με την ΤΥ και βλέπουμε!

  11. #11
    Εγγραφή
    24-01-2007
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100Mbps/100Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    Huawei HG8546M
    Τις πρώτες μέρες πριν σου στείλουν επίσημα sms ότι ενεργοποιήθηκες, σε βάζουν σε άλλη ταχύτητα?(είναι κάποια πρακτική αυτό?)

    Συνδεόμαι με 3075/435 kBit/s και μόλις σήμερα συχρόνισε το router ενώ μου είχαν πει ενεργοποίηση σε 10 μέρες από σήμερα...

    Να ανησυχήσω για την γραμμή μου ή θα φτιάξει?(Έχω κάνει αίτηση για 6Μbps)

  12. #12
    Εγγραφή
    04-09-2003
    Περιοχή
    Ν. Κόσμος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10200/900
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    8.4(dB) / 25.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τις πρώτες μέρες που με συνέδεσαν, και πριν μου στείλουν το SMS ενεργοποίησης, η δική μου γραμμή δεν είχε κόφτη. Κλείδωνε στα 12Mbps ενώ έχω πακέτο 6/1. Μετά από 2-3 μέρες μπήκε ο κόφτης στα 6Mbps και επίσης από ADSL2+ modulation, γύρισε σε ADSL2. Οπότε φαντάζομαι πως θα αλλάξουν τα νούμερά σου.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dfourt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις πρώτες μέρες πριν σου στείλουν επίσημα sms ότι ενεργοποιήθηκες, σε βάζουν σε άλλη ταχύτητα?(είναι κάποια πρακτική αυτό?)

    Συνδεόμαι με 3075/435 kBit/s και μόλις σήμερα συχρόνισε το router ενώ μου είχαν πει ενεργοποίηση σε 10 μέρες από σήμερα...

    Να ανησυχήσω για την γραμμή μου ή θα φτιάξει?(Έχω κάνει αίτηση για 6Μbps)
    Δεν πρόκειται να φτιάξει η γραμμή σου. Έτσι θα μείνει δυστυχώς. Ό,τι μπορείς με 46dB attenuation το πιάνεις ήδη.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-09, 12:52
  2. ΚΟΦΤΗΣ????
    Από stef128 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-08, 12:24
  3. Έπεσε κανένα κύκλωμα;
    Από lexios στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-08, 00:29
  4. Tellas + κόφτης
    Από Mouse Potato στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-08, 19:29
  5. Κλειστο κυκλωμα τηλεορασης??
    Από Critter στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-06, 16:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας