Καταρχάς γεια σας και καλώς σας βρήκα!
Αντιμετοπίζω λοιπόν ενα πολύ περίεργο πρόβλημα με το DVD-Recorder μου...
Ας πάρουμε λοιπόν τα πράγματα από την αρχή. Πριν 1 μήνα περίπου αναβάθμησα τον υπολογιστή μου αγοράζοντας μια νέα μητρική ( Asrock AOD790GX/128M ) και CPU ( AMD Phenom 9950 125W TDP ) . Μέχρι εκεί καλά..
Από τότε που τα πήρα λοιπόν το αντιγραφικό μου NEC-ND3500A σταμάτησε να διαβάζει αντιγραμμένα DVD αλλά μπορούσε να διαβάσει όλα τα αυθεντικά και να κάνει κανονικότατα εγγραφή, επίσης διάβαζε cd-r/rw κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. Χωρίς να δώσω ιδιαίτερη σημασία για κάποιο καιρό υπέθεσα ότι τα έφτυσε το αντιγραφικό εξου και σήμερα πήγα και πήρα ένα άλλο της LG. Το βάζω λοιπόν και διαπιστώνω ακριβώς την ίδια κατάσταση!
Έκανα την έρευνα μου και σας παραθέτω τα μέχρι στιγμής στοιχεία:
α) Δεν είναι θέμα των Windows Vista που χρησιμοποιώ αφού δεν διαβάζει ούτε bootable live cds κατά την εκκίνηση για να τα ξεκινήσει.
β) Και τα δυο drives NEC και LG λειτουργούν κανονικά και μια χαρά στο παλίο μου PC.
γ) Το ακόμη πιο μυστήριο είναι ότι ένα παλιο DVD player της Toshiba που έχω διαβάζει κανονικά όλα τα DVD στον ίδιο υπολογιστή..
δ) Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι η μητρική έχει κάποιο πρόβλημα με τα DVD-Recorder και αφού δεν βρίσκω κανέναν άλλο να αναφέρει κάτι τέτοιο μάλλον την έκανα λαχείο!

Αν κάποιος μπορεί να σκεφτεί κάτι άλλο σχετικά με το τι μπορεί να φταίει να δοκιμάσω και τίποτα άλλο αλλιώς από Δευτέρα θα το στείλω στο e-shop...
Ευχαριστώ πολύ!