Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποια θεωρειτε οτι ειναι η καλυτερη διανομη απο αυτες τ

Ψήφισαν
83. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Arch Linux

    27 32,53%
  • Gentoo Linux

    56 67,47%
Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 64
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Θα ηθελα να μαθω ποια θεωρειτε οτι ειναι η καλυτερη διανομη απο αυτες τις 2.Ποια πιστευετε οτι ειναι πιο φιλικη για τον αρχαριο χρηστη;

    Αυτο που εχω καταλαβει μεχρι στιγμης ειναι οτι το arch και το gentoo ειναι διανομες που μοιαζουν πολυ μεταξυ τους.Μεγαλο προβλημα το gentoo ειναι το compile ειδικα αν θελεις να εχεις τα τελευταια πακετα στον υπολογιστη σου.Σαν προβλημα επισης καταλογιζεται οτι πολλα πακετα αργουν υπερβολικα να γινουν stable.Απο την αλλη το arch εχει σχεδον ανυπαρκτη κοινοτητα που σημαινει δυσκολιες σε ενδεχομενα προβληματα και χρηστες που ψιλοαδιαφορουν για τους newbies.Κοινα σημειο οτι εχεις παντα ενα αναβαθμισμενο συστημα χωρις να χρειαζονται εγκαταστασεις εξ αρχης.


    Φιλικα
    Are you with Us?

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    1. Δεν έχω άποψη από 1ο χέρι για το Arch.

    2. Το θεωρώ όμως σοβαρότατη διανομή - απ' όσα διαβάζω - που αποτελεί σοβαρή κατηγορία από μόνο του (οι άλλες 2 σοβαρές κατηγορίες είναι Gentoo & παράγωγα, και Debian & παράγωγα π.χ. Ubuntu).

    3. Πολύ σωστά όλα αυτά που λες καί για τις 2 διανομές.

    4. Ψήφισα όμως Gentoo, παρ' ότι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το Arch, για τον εξής βασικό λόγο:

    Το Arch έχει πενιχρότατη-ανύπαρκτη υποστήριξη για αρχιτεκτονικές πέραν της x86. Αν λοιπόν έχεις amd64 σύστημα, το Arch απλά το ξεχνάς.

    Τέλος, όπως πολύ σωστά είπες, έχει και ανύπαρκτη κοινότητα, σε αντίθεση με το Gentoo, του οποίου η κοινότητα είναι πραγματικά η καλύτερη απ' όλες τις διανομές.



    ΥΓ: Το θέμα του compile θα σε απασχολήσει μόνο μέχρι να "σηκώσεις" το desktop στην αρχή. Μετά πετάς ένα PORTAGE_NICENESS = 19 στο portage, και ούτε που καταλαβαίνεις ότι γίνεται compile από πίσω.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Ψήφισα gentoo -προσωπική συμπάθεια, αν δεν το καταλάβατε κοιτάξτε την υπογραφή- αν και νομίζω ότι τέτοιες συγκρίσεις δεν ωφελούν κανένα.

    Το καλύτερο είναι να μελετήσει και τις δύο διανομές (μαζί με τις υπόλοιπες) κάποιος μόνος του και να αποφασίσει μετά ποια του ταιριάζει.

    Πάντως το αποτέλεσμα νομίζω είναι αναμενόμενο, αφού στο adslgr υπάρχει προφανώς μια μικρή κοινότητα χρηστών gentoo


    ΥΣ. Κάτι έχω ακούσει για το sourcery linux που μοιάζει αρκετά με το gentoo, αλλά δεν έχω ασχοληθεί.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    wan απο οσο θυμαμαι στις λιγες μερες δοκιμης του gentoo το compile ηταν μανικι.Υπηρχαν πακετα που σου εβγαζαν την ψυχη.Συν το οτι αν εισαι νεοπας και κανεις καμια βλακεια ισως χρειαστει να κανει compile απο την αρχη.Και για τον ταπεινο μου Ρ4 στα 2.66 με 1024 ηταν μαρτυριο η ολη διαδικασια.Δεν εχω 64αρη και ουτε προκειται να παρω μεχρι να βγει το Μ2 slot οποτε δε με απασχολει η υποστηριξη τους.Επισης δεν αναφερεις αυτο που ειπα για τα πακετα.Πολλα απο αργουν υπερβολικα να γινουν stable ενω σε αλλες διανομες βγαινουν αμεσως.Και για τον νεο χρηστη δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να μπλεκεται με unmask και αλλες τετοιες ιστοριες

    Φιλικα
    Are you with Us?

  5. #5
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Το unmask Lord_British δεν είναι και τόσο δύσκολη διαδικασία. Είναι μια συνήθεια.

    Το να έχεις stable, testing & hard masked πακέτα είναι βασικά μια σωστή λογική.
    Το ότι κάποιες διανομές τα βγάζουν κατευθείαν stable δεν σημαίνει ότι είναι και stable.

    Οπότε σε ερωτώ, αν θέλεις να φτιάξεις έναν server ή ένα production system τι κάνεις;
    Βάζεις debian ή stable gentoo...

    Επίσης το testing του Gentoo για τα μεγάλα projects (πχ kde, gnome) είναι αστραπιαίο. Ανοίγει συχνά ταυτόχρονα με το που ανοίγουν οι download servers του εκάστοτε project.

    Τέλος, τα compile times είναι προσωπική άποψη. Εγώ έχω ένα P4 στα 2.4 και δεν με ενοχλεί που χρειάζεται μια νύχτα+ για να μπει το kde. Μέχρι να μπει έχω το παλιό

    Σημαντικό είναι πως με τα compiles, τα cflags, τα use, τις κονσόλες κτλ, αγαπάς και μαθαίνεις το σύστημά σου.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  6. #6
    Το avatar του μέλους ReverseR
    ReverseR Guest
    gentoo, έχει πολύ καλύτερο documentation, οδηγους τα πάντα.

    Με το αρτς είχα μικροπροβλήματα απο την εγκατάσταση, τα ξεπέρασα βέβαια, αλλά στο τζεντού αν εξαιρέσεις το περίμενε compiling τα πάντα έγιναν όπως επρεπε να γίνουν.

  7. #7
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British
    wan απο οσο θυμαμαι στις λιγες μερες δοκιμης του gentoo το compile ηταν μανικι.Υπηρχαν πακετα που σου εβγαζαν την ψυχη.Συν το οτι αν εισαι νεοπας και κανεις καμια βλακεια ισως χρειαστει να κανει compile απο την αρχη.Και για τον ταπεινο μου Ρ4 στα 2.66 με 1024 ηταν μαρτυριο η ολη διαδικασια.Δεν εχω 64αρη και ουτε προκειται να παρω μεχρι να βγει το Μ2 slot οποτε δε με απασχολει η υποστηριξη τους.Επισης δεν αναφερεις αυτο που ειπα για τα πακετα.Πολλα απο αργουν υπερβολικα να γινουν stable ενω σε αλλες διανομες βγαινουν αμεσως.Και για τον νεο χρηστη δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να μπλεκεται με unmask και αλλες τετοιες ιστοριες

    Φιλικα
    Εγω εχω 2.6 με 2GB μνημη, εσενα ποσο αργη ηταν η ολη διαδικασια??

    Ρωταω γιατι σκεφτομουν μεσα στο Σαββατοκυριακο να κατσω να βαλω gentoo, αλλα μη χρειαστω και καινουριο επεξεργαστη μεχρι να εγκατασταθει...

  8. #8
    Το avatar του μέλους ReverseR
    ReverseR Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British
    wan απο οσο θυμαμαι στις λιγες μερες δοκιμης του gentoo το compile ηταν μανικι.Υπηρχαν πακετα που σου εβγαζαν την ψυχη.Συν το οτι αν εισαι νεοπας και κανεις καμια βλακεια ισως χρειαστει να κανει compile απο την αρχη.Και για τον ταπεινο μου Ρ4 στα 2.66 με 1024 ηταν μαρτυριο η ολη διαδικασια.Δεν εχω 64αρη και ουτε προκειται να παρω μεχρι να βγει το Μ2 slot οποτε δε με απασχολει η υποστηριξη τους.Επισης δεν αναφερεις αυτο που ειπα για τα πακετα.Πολλα απο αργουν υπερβολικα να γινουν stable ενω σε αλλες διανομες βγαινουν αμεσως.Και για τον νεο χρηστη δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να μπλεκεται με unmask και αλλες τετοιες ιστοριες

    Φιλικα

    Αν δεν έχεις δυο πισι στο χώρο μέχρι να εγκαταστήσεις το τζεντου είναι λιίγο μανίκι.
    Σκέψου και λύσεις όπως το vmware, δεν θα έχεις φυσικά το 100% των επιδόσεων αλλά δεν είναι τόσο τραγικά.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.372
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Επιτρέψ'τε μου να καταρρίψω κάποιες δεισιδαιμονίες σχετικά με το gentoo installation.

    Καταρχήν προτείνω μόνο stage1 και αμέσως μετά το bootstrap ένα emerge -e system..
    Μιλάμε για ατέλειωτες ώρες αλλά...

    Φροντίζετε και κάνετε πρώτα-πρώτα emerge τα:
    mplayer χωρίς υποστήριξη για X, tmsnc, links2
    Μετά βάζετε portage_niceness=10.

    Γιατί; Μα κυρίες & κύριοι, εδώ μιλάμε για linux!
    Όσο γίνονται τα ατελειώτα compile σε μια κονσόλα βλέπετε dvd, επεισόδια των αγαπημένων σας σειρών ή ακούτε μουσική με τον mplayer.
    Σε μια δεύτερη κονσόλα έχετε ένα πλήρες msn για να μιλάτε με τα φιλαράκια σας με το tmsnc. Υπάρχουν επίσης clients για κονσόλα για irc κα.
    Σε μια τρίτη κονσόλα surfάρετε στο internet, με υποστήριξη ποντικιού πλέον (Gentoo 2005.1) με το links2.
    Μπορείτε ακόμα και να κατεβάζετε torrents κτλ κτλ!
    What the hell, πολύ από την ώρα του emerge είναι μονάχα disk IO. Βάλ'τε και μια κονσολίτσα να foldάρει στους κενούς κύκλους του επεξεργαστή!

    Εκμεταλλευτείτε τις δυνατότητες του linux
    Σταματήστε να σκέφτεστε window$άδικα, όπου κατά το install κοιτάς μονάχα τις εικονίτσες με τους παππούδες που γελάνε λες και κάπνισαν... άσπρο.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    ρε απατεωνες θελετε να δειτε το αιμα μας να ρεει στα πεζοδρομια?

    Εχω δωσει υποσχεση στον giorgos να δοκιμασω το arch στα χριστουγεννα, και αν παω καλα με τα δυο project που χρωσταω θα το κανω...

    Κατα τα αλλα μην σας απασχολει το compile, στην αρχη ειναι δυσκολα μεχρι να κατσει το desktop ---εκτος αν βαλετε KDE οποτε +μερικες ωρες χιχιχιχι ---

    Προσωπικη συμβουλη αν εχετε adsl κανετε το 100% network installation. λιγο χρονοβορο αλλα μπορει να γλιτωσετε χρονο απο σπασιμο dependencies στο στησιμο του μηχανηματος. Οσο χρονο κρατανε τα downloads, τοσο γλιτωνεται απο ενα σπασιμο, οχι οτι ειναι κατι που δεν διορθωνεται, αλλα γιατι να ψαχνεις στα φορα,(reboot και λοιπα) Και τελικα οσα κατεβαζεις ειναι ελαχιστα, αφου το desktop και αλλα βαρβατα openoffice κτλ κτλ τα κατεβαζεις ουτως η αλλως... Εννοειται οτι δεν βαζουμε binaries ΠΟΤΕ :P

    Επισης μην μασατε με τα unstable πακετα... εγω ειχα το κολλημα και τωρα μετα το gnome 2.12 ειμαι μισος unstable και δεν εχω παρατηρησει κατι ιδιαιτερο.. φτου φτου
    Απλως ειναι σαν φαυλος κυκλος... μερα με τη μερα γινομε ολο και unstable (και σαν ανθρωπος για αλλους λογους, αλλα και το pcaki)

    Αλλα οτι και να λεμε τα gcc outputs ειναι εθισμος... Να κατεβαινουν και να κατεβαινουν.... αφου ψαχνω screensaver....

  11. #11
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Edessa
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.941
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    21633/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΔΕΣΣΑ
    Router
    THOMSON TG585
    SNR / Attn
    4(dB) / 10(dB)
    Εγώ πάλι τί να πώ?
    Καμένος από χέρι ... έχω βάλλει μέχρι τώρα 4 φορές gentoo, μία stage 1, και τις άλλες stage3. Απο το καλοκαίρι στο καινούργιο μηχάνημά μου έχω gentoo.
    To archlinux το έχω δοκιμάσει και αυτό. Η λογική του είναι πολύ gentoo, με τη διαφορά ότι δεν έχει πολλά amd64 (ακόμα) και έχει λιγότερα πακέτα στις επίσημες λίστες.
    Το gentoo έχει την μοναδικότητα των USE flags που πραγματικά είναι τρομερό...
    Μετά το gentoo έχω μια ελαφριά αρνητική προκατάληψη για τις binary διανομές...

  12. #12
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.005
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Το arch δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Σε λίγο καιρό που θα έχω την DSL (επιτέλους,θα δώ φώς, πριν 3 μέρες έκανα αίτηση στον τοτέ) θα το δοκιμάσω και θα το πώ. Αυτό πάντως που ισχύει, είναι οτι στα Gentoo Forums έχεις υποστήριξη για τα πάντα. Δεν θυμάμαι πρόβλημα που είχα και να μην μπορώ να το λύσω απο τα forums. Είναι απλά εξαιρετικά. Είναι βέβαια λίγο μανίκι να το στήσεις (αν βιάζεσαι τόσο περνάς κατευθείαν σε stage 3 για τον επεξεργαστή σου και μετά κάνεις απο πάνω τα use=blah emerge=blah blah)

    Πάντως παλιότερα είχα στήσει gentoo άνετα με το VMware απο windows :
    ενώ ταυτόχρονα έτρεχα το dcc++ όσο έκανε compile και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

    Καιρός μου είναι να δοκιμάσω το arch, μέχρι τότε θα ήταν άδικο να ψηφίσω gentoo.

    Υ.Γ. Ίσως πάρει μια ψήφο απο μένα λόγω της υποστήριξης πληθώρας hardware ( και εκτός απο amd64, ppc,ppc64,sparc κτλ κτλ). Αν και ομολογουμένως η υποστήριξη για πλατφόρμες πέραν των x86 είναι πολύ φτωχή.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    @ KLG

    Μη λες κακά λογάκια για το Ubuntu.

    Είναι πολύ σοβαρή διανομή.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    μπορει wan, εμενα ομως δεν μου εκατσε σαν να μην με εκρινε για human being απο την αρχη. Καθαρο κομπλεξ ειναι το παραδεχομαι, ειναι σαν να τρως χυλοπιτα και να λες ...δε βαριεσαι μπαζο ητανε .... απορω τι σκεφτομουνα....

  15. #15
    Εγγραφή
    20-05-2005
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    601
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x
    Router
    SD585v6/LinksysWag200g
    Πολλές PC-δυσκολίες λύθηκαν με την ευγενέστατη χορηγία των μελών του adslgr.com!
    Thank you All for your help!

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48
  2. Ζητω την αποψη σας
    Από greg21 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-08, 20:07
  3. Περί Arch Linux...
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5046
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-08, 00:46
  4. Την άποψή σας σχετικά με την σύνδεση.
    Από Πασχαλίτσα στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-06, 11:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας