Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    12-03-2009
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Post
    Καλησπέρα σε όλους!
    Χρειάζομαι επειγόντως συμβουλές για τη σύνθεση του νέου μου ΗΥ. Μετά από αρκετή χρήση φορητών, τους οποίους έχω βαρεθεί...χρειάζομαι ένα νέο desktop. Και με ένα γρήγορο ψάξιμο, παραθέτω τα παρακάτω components. Δεν είμαι ιδιαίτερα σχετική...αλλά κάνω μια μικρή προσπάθεια.
    Οθόνη: Dell S2309W 23''
    Κουτί: Lian Li Full Tower Chassis PC-X2000
    Τροφοδοτικό: TAGAN TG600-U88 BZ PIPEROCK SERIES 600W
    Κάρτα γραφικών: Gigabyte GeForce 9600GT 512MB
    Μνήμη(x2): KINGSTON KVR800D2N5 800MHz 2GB DDRII
    Σκληρός δίσκος(χ2): Seagate Barracuda 7200.11 SATA 3Gb/s 1-TB 32MB Cahe
    Ψύκτρα: δεν ξέρω καν αν χρειάζομαι!
    Επεξεργαστής: Intel Core 2 Quad Q8300 Box
    Μητρική: δεν ξέρω τι μητρική να βάλω...
    Κάρτα ήχου: μάλλον δεν χρειάζομαι, γιατί θα υπάρχει ήδη στην μητρική
    Χρειάζομαι επάνω 4 θήρες usb (total), firewire, κάρτα ethernet, και wi-fi, HDMI, card reader. Και δεν ξέρω επίσης τι άλλο βασικό component μπορεί να χρειάζομαι...

    Χρήση: Πολύ κατέβασμα, βάσεις δεδομένων για ιστοσελίδες, σχεδιαστικά προγράμματα, ταινίες, καθόλου παιχνίδια, γενικά θέλω να τρέχει πολύ γρήγορα, και συνήθως κάνω πολλά πράγματα ταυτόχρονα με αρκετά προγράμματα ανοικτά.

    Το badget μέχρι στιγμής βγαίνει 1200 με 1300€, αλλά δεν θα με χαλούσε να ήταν και μέχρι 1000. Το οποίο σημαίνει πως ίσως κάποια από τα παραπάνω πράγματα να μου είναι άχρηστα, από άποψη χρήσης που θα κάνω.

    Και το πιο σημαντικό από όλα είναι πως θέλω να βάλω Linux επάνω, οπότε ίσως κάτι από αυτά που διάλεξα να μην τρέχει σε Λίνουξ. Δεν το έχω ψάξει και τόσο καλά....

  2. #2
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Αλλαξε μνημες με αυτες που ειναι και αρκετα πιο γρηγορες http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.551015
    Κοψε τα υπερβολικα πολλα 300+ ευρω για το κουτι και παρε ενα πιο φθηνο που ειναι ομοιως παρα πολυ καλο για τις αναγκες σου Sharkoon Rebel 12 Value Edition Black (REBEL12BLACK) και θα γλιτωσεις ετσι 200+ ευρω.
    Για μητρικη δες την παρα πολυ καλη DFI DK Εlite P45T2RS (775, DDR2, P45)
    Ψυκτρα δεν χρειαζεσαι, υπαρχει ηδη αφου ο επεξεργαστης ειναι box edition.
    Quality is not an act, it is a habit.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-03-2009
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστώ πολύ...αλλά το κουτί είναι το μόνο που δεν θέλω να κόψω, θέλω να το αγοράσω εδώ και καιρό, και ίσως είναι το μόνο που δεν θα αλλάξω για αρκετά χρόνια. Μήπως να κόβαμε από κάτι άλλο;

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από irmo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επεξεργαστής: Intel Core 2 Quad Q8300 Box
    Γιατί παίρνεις ληγμένο προϊόν, χωρίς μέλλον;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Μηνύματα
    13.037
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τα αλλα βασικα ειναι αρκετα καλες επιλογες και θα σε ωφελησουν πολυ περισσοτερο στην εργασια με το pc απο οτι το ιδιο το κουτι. Και ειναι και το πιο ακριβο εξαρτημα ενω δεν παιζει σχεδον καθολου ρολο στην χρηση που θα του κανεις. Εσυ αποφασιζεις βεβαια.
    Quality is not an act, it is a habit.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-03-2009
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    WAntilles:

    Δυστυχώς οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες...για αυτό έγραψα και το πόστ για να μου προτείνετε κάτι σωστότερο..δώσε μου τα φώτα σου!

    crypter:

    έχεις δίκιο, αλλά έχω κολλήσει με το συγκεκριμένο πράγμα...ξέρω πως είναι πολύ ακριβό, αλλά είναι το μόνο που νομίζω πως δεν θα μετανιώσω...

  7. #7
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Από τι να κόψεις και πόσο; Το κουτί μόνο είναι το ένα τρίτο σχεδόν του budget, η οθόνη το άλλο ένα τρίτο περίπου. Ο υπολογιστής καθεαυτός στοιχίζει μόνο 550 ευρώ με τετραπύρηνο και δύο δίσκους 1TB. Πόσο πιό χαμηλά να πέσεις χωρίς να υποσκάψεις τις δυνατότητες του pc; Κόψε πχ τον ένα δίσκο και πάρε μία φτηνή 9400 ή 9500 να πέσεις 150 ευρώ, κάτι άλλο δεν κόβεται γι'αυτά που θέλεις...

    Να προσθέσω πως καταλαβαίνω ότι έχεις φτιαχτεί με το κουτάκι, αλλά αυτό το οποίο θα βλέπεις και θα καταλαβαίνεις συνέχεια είναι κυρίως η οθόνη. Στη θέση σου θα έπαιρνα τη μεγαλύτερη οθόνη που θα χωρούσε στο budget, 26'' πχ, ιδίως για τα σχεδιαστικά προγράμματα που απαιτούν πολύ χώρο στην απεικόνιση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BigBlack : 12-03-09 στις 19:29.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Θα πρότεινα αυτά:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  protasi.png 
Εμφανίσεις:  77 
Μέγεθος:  153,0 KB 
ID: 52996

    Συν -> σκάσε τα χοντρά για μία πολύ καλή οθόνη.

    Με IPS ή PVA panel, στα 1920x1200, και στις 27'.

    Για να έχεις σωστά χρώματα, πολύ χώρο, και μεγάλο μέγεθος pixel.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Σωστός ο Wan!

  10. #10
    Εγγραφή
    12-03-2009
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    σε ευχαριστώ πολύ!!!!

    ΥΓ. WAntilles: να μην πάρω κάρτα γραφικών;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος irmo : 12-03-09 στις 20:04.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.247
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Πετάς τζάμπα λεφτά χωρίς λόγο για τη χρήση που το θες.

    Κατ' αρχην θα σου πρότεινα να τα πάρεις όλα απο ένα μαγαζί (και καλύτερα απ' το Πλαίσιο) για να έχεις το κεφάλι σου πιο ήσυχο.

    Επειδή ανέστησα κι εγώ το σαραβαλάκι 8ετίας μου με 150euro (μητρική με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, 4GB ram και επεξεργαστή intel5200) μπορω να σου πω ότι πετάει σε βαριά προγράμματα με τα λιγότερα χρήματα που θα μπορούσα να διαθέσω.
    Μην παρασύρεσαι απ' τον έναν και τον άλλο που σου λέει πάρε 4πύρηνο και 10πύρηνο.

    Ένας intel5200 ή εναλλακτικά ενας AMD5050e
    4GB ram με 31euro

    και μια μητρική με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών της πλάκας των 50euro είναι υπέρ αρκετά.

    Το συγκεκριμένο πακετάκι επεξεργαστής/μνήμη/μητρική/κάρτα γραφικών δε χρειάζεται να ξεπερνάει τα 150-180euro.
    Ψύκτρα εννοείται ότι δε χρειάζεσαι extra αν δεν κάνεις overclock.
    Το ανεμιστηράκι του intel5200 είναι απολύτως αθόρυβο και δεν καταλαβαίνεις ότι άναψε ο υπολογιστής.

    Σκληρό δίσκο μακριά απ' τους βρωμοSeagate με τα προβληματικά firmware τους. Προσωπικά προτείνω WD.

    Tροφοδοτικό να πάρεις ένα Seasonic380W Δε θα χρειαστείς κάτι παραπάνω αν δε βάλεις κάρτα γραφικών τερας για παιχνίδια.
    Τα μεγάλα τροφοδοτικά δεν έχουν συνήθως καλή απόδοση σε χαμηλά φορτία (ειδικά αν είναι χαζοTagan) και το σύστημα που σου προτείνω δε θα καίει πάνω απο 100watt. (σημαντικό αν θες χαμηλή κατανάλωση για πολύωρη χρήση)

    Γενικά μην παρασύρεσαι να ρίξεις πολλα χρήματα σε νέο PC. Είναι η χειρότερη επένδυση που μπορείς να κάνεις και θα τα κλάψεις πολύ σύντομα αν δώσεις κερατιάτικα.

    Για το κουτί no comments πραγματικά, αλλα εσείς οι γυναίκες είστε γενικά θύματα του μάρκετινγκ και επιλέγετε ακόμα και αυτοκίνητο με βάση την εμφάνιση και το χρώμα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 12-03-09 στις 20:56.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-03-2009
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετάς τζάμπα λεφτά χωρίς λόγο για τη χρήση που το θες.

    Γενικά μην παρασύρεσαι να ρίξεις πολλα χρήματα σε νέο PC. Είναι η χειρότερη επένδυση που μπορείς να κάνεις και θα τα κλάψεις πολύ σύντομα αν δώσεις κερατιάτικα.
    τώρα μου έφερες τα πάνω κάτω...τα ίδια πράγματα σκέφτομαι κι εγώ..αλλά πάλι δεν σκέφτομαι να ασχολούμε συνεχώς με αναβαθμίσεις κτλ. και γιαυτό είπα να τα στάξω τώρα και να τελειώνω με το θέμα για την επόμενη 5ετία...

  13. #13
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.247
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Ναι, έτσι την πατάνε όλοι που τα δίνουν άσκοπα.
    "Να πάρω κάτι που θα κρατήσει"
    Τίποτα δεν κρατάει στο χωρο τον υπολογιστών εκτός ίσως απο καμια οθόνη.

    Λες και σε 5χρόνια δε θα είναι ξεπερασμένος ο δυνατότερος σημερινός επεξεργαστής.
    Λες και δε θα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με έναν φθηνότερο σημερινό επεξεργαστή σε 5χρόνια.

    Αν σκεφτούμε ότι την προηγούμενη 5ετία κυκλοφορούσαν μονοπύρηνοι επεξεργαστες, πιστεύεις ότι θα είχε καμια διαφορά αν είχες πχ τον AMD64 στα 3400 απ' ότι στα 2800Μhz?
    Πάλι ξεπερασμένος θα ήταν και πάλι θα μπορούσες να κάνεις στοιχειωδώς τη δουλειά σου και με τους 2.

    Μια χαρά θα σου κρατήσει το συστηματάκι που σου προτείνω αν δεν έχεις το σαράκι με τα games.
    Πάρε μια καλή οθόνη, ένα set καλά ηχεία, έναν καλό εκτυπωτή. Τα περιφερειακά είναι που κάνουν τη διαφορά.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-10-2007
    Περιοχή
    Rotterdam-Περιστέρι-Στο δρόμο...
    Μηνύματα
    5.138
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Χαμηλή
    ISP
    Όποιος τύχει
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Τι minimum απαιτήσεις έχουν τα σχεδιαστικά που χρησιμοποιείς; Κάνεις βαρύ rendering; Νομίζω από εκεί εξαρτάται ο επεξεργαστής που θα πρέπει να αγοράσεις.
    Κατά τα άλλα, έχει δίκιο ο φίλος nikgr, εφόσον γίνεται σωστά η δουλειά σου με τον α επεξεργαστή, δεν αγοράζεις τον β (δυνατότερο-ακριβότερο) για να σου κρατήσει. Δεν κρατάει, δυστυχώς!

  15. #15
    Εγγραφή
    12-03-2009
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν είναι και πολύ βαριά, οπότε ίσως να μην χρειάζομαι τόσο heavy επεξεργαστή

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. χρονια πολλα
    Από tagogos στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-09, 11:53
  2. Χρονια πολλα απο την Hellas onLine
    Από energie στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-06, 00:48
  3. Χρόνια πολλά στον 1 από τους 99 - (sdikr) Σ Π Υ Ρ Ο
    Από terper στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-05, 22:39
  4. Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια
    Από dantouan στο φόρουμ The Meeting point
    Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-05, 15:27
  5. Καλή χρονιά, χρόνια πολλά! Καλορίζικο και το νέο μας website
    Από NeK στο φόρουμ Αρχείο Ανακοινώσεων
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-04, 19:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας