Σελ. 142 από 149 ΠρώτηΠρώτη ... 122132137140141142143144147 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.116-2.130 από 2231
  1. #2116
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.166
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    jim_p, υπάρχει κάποιος αντικειμενικός λόγος, που δεν χρησιμοποιείς το xargs?

    Κώδικας:
    $ ls
    
    $ cat ../firefox_urls.txt
    https://download.mozilla.org/?product=firefox-msi-latest-ssl&os=win&lang=el
    https://download.mozilla.org/?product=firefox-msi-latest-ssl&os=win64&lang=el
    
    $  xargs -0 -n 1 wget -q --content-disposition < <(tr \\n \\0 < ../firefox_urls.txt)
    
    $ ls
    'Firefox Setup 120.0.msi'  'Firefox Setup 120.0.msi.1'
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  2. #2117
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.622
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το xargs το ειχα σκεφτει πριν χρονια, τοτε που ελεγα να αντικαταστησω το wget με το curl με απωτερο σκοπο να μην πρεπει να κανω rename τα αρχεια στο τελος. Επειδη το curl δεν εχει κατι αντιστοιχο του -i, η μονη λυση ηταν το xargs. Tbh, δεν βολευει το συγκεκριμενο σαν λυση επειδη πρεπει να θυμαμαι πολλες παραμετρους, γιατι κακα τα ψεματα προσφερει στο curl (και γενικα) λειτουργικοτητα που το wget την εχει native με το -i.

    Εσεις που το τρεξατε με wget/wget2 σας εβγαλε ενα αρχειο στο τελος? Γιατι εχω αρχισει να πιστευω πως εινια καποιος νεος περιορισμος του σερβερ της mozilla. Κατεβαζω τον ff με αυτο τον τροπο απο τις εποχες που υποστηριζε xp (σταματησε στην 52 να τα υποστηριζει) και μου φαινεται περιεργο να αλλαξε κατι τωρα.
    ديميتريس

  3. #2118
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.166
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Τίποτα δεν χρειάζεται να θυμάσαι. Μια εντολή είναι, που μπορείς να τη βάλεις μέσα σε ένα script-άκι, με παράμετρο το όνομα του αρχείου με τα URLs.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  4. #2119
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.622
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εκτος απο το παραπανω αρχειο κειμενου για τον ff εχω αλλα 5-10 για διαφορα αλλα πραγματα, ειτε εχουν σταθερο ειτε δυναμικο url για κατεβασμα, και δεν εχω σκριπτακι για κανενα, ολα δουλευουν με wget -i κανονικα. Να κανω τωρα σκριπτακια κλπ για μονο ενα...
    ديميتريس

  5. #2120
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.996
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Υπάρχει και το alias
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #2121
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.166
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Σωστά, απλά ένα script-άκι μεταφέρεται και back-up-άρεται πιο εύκολα, από ότι το .bashrc
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  7. #2122
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.240
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων

    Proof με τα κανονικα αρχεια. To -q το εχω για να μην βγαλει ολο το αχρηστο output και το --show progress για να δειξει μονο τη μπαρα, γιατι με το -q σκετο δεν βγαζει τιποτα απολυτως.
    Κώδικας:
    $ cat firefox
    https://download.mozilla.org/?product=firefox-msi-latest-ssl&os=win&lang=el
    https://download.mozilla.org/?product=firefox-msi-latest-ssl&os=win64&lang=el
    
    $ wget -i firefox -q --show-progress 
    Firefox Setup 120.0.msi         100%[=====================================================>]  56.60M  1.12MB/s    in 49s
    Firefox Setup 120.0.msi         100%[+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++==>]  59.01M  1.13MB/s    in 2.1s
    Το συγκεκριμένο πάντως λειτουργεί κανονικά σε εμένα (wget 1.21.4) οπότε μήπως παίζει κάτι στο σύστημά σου; Μήπως έχεις το continue ανοιχτό στο /etc/wgetrc ή μήπως έχεις κάνει alias το wget σε "wget -c" ή κάτι παρεμφερές;
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  8. #2123
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.622
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν το πιστευω, αυτο ηταν! Ειχα οντως alias wget = wget -c! Ηθελα να κατεβασω το iso της 23h2 και επειδη την πατησα ξανατρεχοντας wget url σκετο, οποτε εκανε νεο αρχειο, το εκανα alias για να κανει continue απο μονο του. Βεβαια, δεν επιασε και το --no-clobber. Επισης, δεν καταφερα το wget2 να δουλεψει με το content-disposition, οποτε το εβγαλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 24-11-23 στις 20:17.
    ديميتريس

  9. #2124
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.967
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Για αυτο λεμε το πολυ πειραγμα κανει κακο.

  10. #2125
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.702
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Γι’ αυτό υπάρχει το backslash, πχ \wget, όπου αναιρεί τα πάντα και τρέχει την εντολή μαμίσια

  11. #2126
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.967
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Το θεμα ειναι πως μαλλον δεν θυμοταν πως ειχε φτιαξει alias η εστω δεν του πηγε το μυαλο πως θα πορουσε να επηρεασει. Για αυτο νομιζω το καλυτερο ειναι να φτιαχνεις aliases που δεν εχουν ακριβως το ιδιο ονομα με την εντολη που αντικαθιστουν.

  12. #2127
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.702
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα ειναι πως μαλλον δεν θυμοταν πως ειχε φτιαξει alias η εστω δεν του πηγε το μυαλο πως θα πορουσε να επηρεασει. Για αυτο νομιζω το καλυτερο ειναι να φτιαχνεις aliases που δεν εχουν ακριβως το ιδιο ονομα με την εντολη που αντικαθιστουν.
    Ο στόχος των aliases είναι να σου κάνουν τη ζωή είτε πιο εύκολη είτε να είναι όπως σου αρέσει. Εγώ για παράδειγμα πάντα βάζω τις εντολές rm, mv, cp να έχουν το -v ως flag. Αν δώσω διαφορετικό όνομα θα είναι πιο μεγάλη η εντολή. Ο σκοπός πχ του \rm είναι να επαναφέρει το rm στις εργοστασιακές ρυθμίσεις χωρίς να ανησυχώ για το alias που έχω, ή ακόμα το να ανησυχώ για το ΑΝ έχω alias. Αν δω ότι κάτι συμπεριφέρεται περίεργα, το πρώτο που κάνω είναι το backslash.

  13. #2128
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.967
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο στόχος των aliases είναι να σου κάνουν τη ζωή είτε πιο εύκολη είτε να είναι όπως σου αρέσει. Εγώ για παράδειγμα πάντα βάζω τις εντολές rm, mv, cp να έχουν το -v ως flag. Αν δώσω διαφορετικό όνομα θα είναι πιο μεγάλη η εντολή. Ο σκοπός πχ του \rm είναι να επαναφέρει το rm στις εργοστασιακές ρυθμίσεις χωρίς να ανησυχώ για το alias που έχω, ή ακόμα το να ανησυχώ για το ΑΝ έχω alias. Αν δω ότι κάτι συμπεριφέρεται περίεργα, το πρώτο που κάνω είναι το backslash.
    Δεν διαφωνω. Το -v ομως δεν ειναι και πολυ πιθανο να δημιουργησει προβλημα. Η μονη περιπτωση που μπορω να σκεφτω ειναι interactive σκριπτακι που παιρνει το αποτελεσμα με regex. Το backslash μπροστα απο την εντολη ειναι μια λυση, αλλα ειναι opt-out. Αν θυμασαι παντα τι εχεις κανει και το χρησιμοποιεις μονο οταν πρεπει καλως.

  14. #2129
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.702
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνω. Το -v ομως δεν ειναι και πολυ πιθανο να δημιουργησει προβλημα. Η μονη περιπτωση που μπορω να σκεφτω ειναι interactive σκριπτακι που παιρνει το αποτελεσμα με regex. Το backslash μπροστα απο την εντολη ειναι μια λυση, αλλα ειναι opt-out. Αν θυμασαι παντα τι εχεις κανει και το χρησιμοποιεις μονο οταν πρεπει καλως.
    To -v σκοτώνει το performance όταν μιλάμε για χιλιάδες αρχεία, κάτι που μου συμβαίνει συχνά.

  15. #2130
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.967
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    To -v σκοτώνει το performance όταν μιλάμε για χιλιάδες αρχεία, κάτι που μου συμβαίνει συχνά.
    Οπως και να εχει ειναι κατι που το γνωριζεις και πραττεις αναλογως. Αν δεν το γνωριζες και ψαχνοσουνα, η ακομα χειροτερα ειχες χαμηλοτερη αποδοση εν αγνοια σου γιατι δεν ειχες ποτε μετρο συγκρισης, τοτε μαλλον θα ηταν επισης ενα καλο επιχειρημα για να μην κανει κανεις override μια εντολη.

Σελ. 142 από 149 ΠρώτηΠρώτη ... 122132137140141142143144147 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για ένα απλό bash script
    Από AddictedToChaos στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-11, 01:57
  2. bash - matlab
    Από simeon.mattes στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-08, 23:00
  3. Bash Script help (Αρχάριος)
    Από weakwire στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-07, 00:41
  4. bash rename (mv)
    Από hayzel στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-07, 16:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας