Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εχω ένα tornado 831 adsl router στο οποίο έχω συνδέσει τρεις Η/Υ με windows XP σε δίκτυο(ο ένας ασύρματα).Ενώ όλα λειτουργούν κανονικά συναντάω το εξής πρόβλημα:
    Όταν κατεβάζω κάποια αρχεία στους δύο απο τους τρεις Η/Υ δεν μπορώ να τα εκτελέσω ή εάν είναι ζιπ να τα ανοίξω! Το ίδιο αρχειο έαν το κατεβάσω στον τρίτο Η/Υ ανοίγει και εκτελείται κανονικότατα σε όλους! Η μόνη διαφορά που μπορώ να εντοπίσω ανάμεσα στους Η/Υ είναι ότι σε αυτόν που δεν συναντάω πρόβλημα δεν είναι εγκατεστημένο το service pack 2. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει??

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-2004
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Φίλε μου δεν έχω ιδέα...
    Ποστάρω γιατί φαντάζομαι δεν είναι ωραίο να μην παίρνεις απάντηση στο πρώτο σου ποστ.
    (Καλως ήρθες κιόλας!)

    Δοκίμασε να απομονώσεις το πρόβλημα η να μας δωσεις περισσότερες πληροφορίες.
    Για παράδειγμα σύνδεσε τους υπολογιστές σε διαφορετικές θέσεις του ρουτερ, η δοκίμασε διαφορετικές ρυθμίσεις.

    Ακόμα πες μας τι εννοεις δεν ανοίγουν τα αρχεία; Έχουν σωστό μέγεθος; Μπορείς να τα διαγράψεις; Μπορείς να τα δείς με άλλο πρόγραμμα; Μήπως χρησιμοποιείς κάποιο περίεργο φιλτρο ή proxy όπως το anomymizer που αλλάζει το περιεχόμενο μερικών αρχείων; Τα αρχεία φαίνονται κανονικα; Πχ τα αρχεία .exe ξεκινάνε με "MZ"; στο notepad;

    Βοηθησε μας να σε βοηθήσουμε!

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν ενα αρχείο που κατέβασες στον 3 υπολογιστή το αντιγράψεις στους άλλους δυο δουλέυει;

    Δοκίμασε αν μπορείς και μέσω δικτύου και με κανά Usb flash

  4. #4
    Unhappy
    Τα αρχεία που δεν ανοίγουν έχουν το σωστό μέγεθος, μπορώ να τα διαγράψω, δεν ανοίγουν όμως με κανένα πρόγραμμα ούτε εκτελούνται! Με το notepad, ναι ξεκινουν με ΜΖ, και δεν χρησιμοποιώ κάποιο περίεργο φίλτρο ή proxy. Στον 3ο Η/Υ που κατεβαίνουν σωστά, εάν μετά τα μεταφέρω στους άλλους δεν υπάρχει πρόβλημα. Το περίεργο είναι ότι με το laptop όταν κατεβάζω αρχεία μέσω δικτύου οπότε και μέσω του tornado έχουν πρόβλημα. Όταν όμως συνδέομαι με το crypto usb modem που δίνει η forthnet, δεν έχω πρόβλημα! Δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα!Εσείς...?

  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όταν λες έχουν το σωστό μέγεθος, έχεις ελέγξει έως και το τελευταίο byte; Ακόμα και 1 byte διαφορά μπορεί να κάνει τη διαφορά. Αν όντως έχουν το σωστό μέγεθος τότε μετέφερε ένα χαλασμένο αρχείο στον PC που λειτουργούν ΟΚ και σύγκρινέ το με το αντίστοιχό του να δεις τι διαφορές έχει στα περιεχόμενα με την εξής εντολή:

    DOS/WINDOWS: fc <file1> <file2>
    UNIX: diff <file1> <file2>

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με κατέβασμα αρχείων torrent
    Από polakias στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-08, 17:22
  2. Προβλημα στο κατέβασμα (rapidshare)
    Από dampant στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-07, 12:15
  3. Πρόβλημα με κατέβασμα αρχείων
    Από lariser στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-07, 12:36
  4. πρόβλημα στο κατεβασμα του dc++
    Από amduscia στο φόρουμ DC++
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-06, 13:15
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-06, 02:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας