Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Περιοχή
    στην τρώγλη μου
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    USR 9107,Siemens CL-110
    SNR / Attn
    10(dB) / 11(dB)
    Unhappy
    Λοιπόν, για να τα πάρουμε από την αρχή... Είχα κάνει αιτηση πριν απο 3 βδομαδες για γραμμη, και με πηραν χτες να μου πουν οτι εγινε. Μου ρθαν και τα φιλτρα (2) σημερα, ολα οκ. Ομως εχω ενα προβλημα στη καλωδιωση συγκεκριμενα του σπιτιου μου. Ελπιζω να ειναι κατι που λυνεται ευκολα, και σχετικα γρηγορα ωστε να μη χρειαζεται να περιμενω πολυ μεχρι να αρχισω να αξιοποιω τη dsl που πληρωσα. Λοιπον...
    Σπιτι η γραμμη ειναι pstn. Σε καθε δωματιο εχουμε απο 1 jack τηλεφωνου, rj-11 νομιζω λεγονται. Αυτα θεωρητικα θα πρεπει να ειναι ολα διατεταγμενα παραλληλα, ετσι δεν ειναι? Ωστε να χτυπαει το τηλεφωνο σε ολα οταν σε περνουν, να μπορεις να το σηκωσεις απο το οποιοδηποτε τηλεφωνο, κτλ. Αυτη τη στιγμη ενα μονο τηλεφωνο εχουμε συνδεδεμενο. Στο σαλονι. Αυτο ειναι και το πρωτο νομιζω στη διαταξη. Σε κανενα ομως απο τα αλλα δωματια δε λειτουργει τπτ. Νεκρη γραμμη. Καποια βλακεια εκανε ο ιλιθιος ο ηλεκτρολογος οταν τα συνεδεε σιγουρα. Υστερα απο αυτο εχω δοκιμασει σχεδον ολους τους συνδυασμους με τα μπλε καλωδια που υπαρχουν.
    Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι εαν υπαρχει καποιο ατομο που να εχει γνωσεις σε καποιο τοσο τεχνικο θεμα να μουπει τι μπορω να κανω για να το φτιαξω.

    Εαν βοηθαει, Καθε μπριζα εχει απο πισω 2 χοντρα καλωδια, απο καθε τετοιο καλωδιο βγαινουν 4 ζευγαρια καλωδιων : μπλε, πορτοκαλι, πρασινο και καφε. Καθε ζευγαρι αποτελειται απο ενα καλωδιο με το αντιστοιχο χρωμα και ενα καλωδιο με το ιδιο χρωμα αλλα που ειναι ριγωτο, δηλαδη το ζευγαρι των πρασινων ειναι 1 καλωδιο πρασινο και ενα καλωδιο ασπρο με πρασινες ριγες... Αντιστοιχα και τα αλλα.
    Τα jack απο πισω εχουν 4 μικρα κυκλακια (με νουμερα 1,2,3,4) στα οποια μπενουν τα καλωδια. Καθε κυκλακι εχει 2 τρυπες. Τελοσπαντων, εαν ειναι να δοκιμασω ολους τους συνδυασμους, κλαψτε με... Μεχρι αυριο θα ειμαι δω.

    Σε ελληνικα site δεν εχω βρει κανενα χρησιμο αρθρο. Σε ξενα site βρηκα μερικα πραματα, αλλα δεν ξερω εαν εφαρμοζονται στην ελλαδα, γιατι νομιζω ειναι για αμερικη. Τελοσπαντων θα ψαξω οσο μπορω, αλλα εαν υπαρχει καποιος που ξερει και μπορει, θα το εκτιμησω παρα πολυ. Θα με σωσει απο πολυ κοπο (και χρημα).

  2. #2
    Εγγραφή
    12-10-2005
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση - Αθήνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    302
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    Cisco
    Δες ποια καλώδια (χρώματα) έχει συνδέσει στην πρίζα που δουλεύει. Μετά χρησιμοποίησε αυτά σε όλες τις πρίζες.
    Για τα jack νομίζω ότι χρησιμοποιείς το 2 και το 3. Αν έχει διπλές τρύπες (βλέπε πριζάκια LeGrand), τότε είναι για να σθνεχίσει το καλώδιο στην επόμενη πρίζα.

    Μπάμπης
    If it's not broken, fix it until it is.


  3. #3
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    Tα καλώδια προφανώς είναι utp ..., @sepultribe , τα ίδια ακριβώς έχει και στην κεντρική πρίζα (στο σαλόνι )?

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Περιοχή
    Ραφηνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΡΑΦΗΝΑ Β
    Router
    SMC
    Οποιο ζευγαρι και να χρεισημοποιησεις ειναι το ιδιο. Ξεκινα με ενα ζευγαρι στην πριζα που εγκατεστησε το dsl ο τεχνικος και στις ιδιες τρυπες βαλε το επιλεγμενο ζευγαρι συνεχισε και στις υπολοιπες πριζες. Στην πριζα του δωματιου που θες το dsl βαλε το φιλτρο και συνδεσε το Pc. Καλυ τυχη

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Για τέτοιες δουλειές πάντως - και όχι μόνο - είναι πάντα πολύ χρήσιμο ένα πολύμετρο - όχι από τα ακριβά ένα των €50 αρκεί - για να ελέγχεις την αγωγιμότητα μεταξύ 2 σημείων ενός καλωδίου. Έτσι μπορείς να βρεις καλώδια που ξεκινάνε από ένα σημείο του σπιτιού - και ένας άσχετος ηλεκτρολόγος μόνο ξέρει που τά 'φτιαξε, πώς διακλαδίζονται μέσα στα κουτιά - πού καταλήγουν, χωρίς να σπάσεις τα κουτιά.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2005
    Περιοχή
    στην τρώγλη μου
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    USR 9107,Siemens CL-110
    SNR / Attn
    10(dB) / 11(dB)
    Νταξει, πρέπει να είμαι ιδιοφυία αλλά χτες έκατσα 2 ωρες και το φτιαξα. Τελικά απ τη στιγμη που καταλαβεις πως δουλεβει κατι, κατανταει γελειο. Βεβαια ξεθεωθηκα, αλλα...

    Δες ποια καλώδια (χρώματα) έχει συνδέσει στην πρίζα που δουλεύει. Μετά χρησιμοποίησε αυτά σε όλες τις πρίζες.
    Για τα jack νομίζω ότι χρησιμοποιείς το 2 και το 3. Αν έχει διπλές τρύπες (βλέπε πριζάκια LeGrand), τότε είναι για να σθνεχίσει το καλώδιο στην επόμενη πρίζα.

    Μπάμπης
    Ναι, το μπλε ζευγαρι χρησιμοποιησε. Και οι πριζες που χουμε ειναι ολες legrand. Δηλ εχουν διπλες τρυπες. Γιαυτο και ειχα μπερδευτει τοσο στην αρχη. Εαν επρεπε να κανω ολους τους συνδυασμους μεταξυ τρυπων, και καλωδιων, δεν τη γλυτωνα... Ευτυχως καποια στιγμη μουρθε ξαφνικα στο μυαλο και λεω. Τα 2 κεντρικα καλωδια που βλεπω σε καθε μπριζα απο πισω, δε μπορει να ναι 2 γραμμες, αφου 1 εχουμε. Οποτε μαλλον θα παιρνει το σημα ακι θα το συνεχιζει στα πανω δωματια. Και αφου σε καποιο site διαβασα οτι στο σπιτι μονο τα 2 και 3 τρυπακια χρησιμοποιουν, αυτο κατεβασε τους συνδυασμους πολυ χαμηλα. Ε υστερα ηταν παιχνιδακι. Απο κατω επερνε το σημα, το πηγαινε στο δωματιο μου, υστερα στων γωνιων μου και υστερα στης αδερφης μου. Δηλαδη ειναι bus topology. Οχι και τοσο βολικη, γιατι λιγο αμα χαλαρωσει μια οποιοδηπωτε συνδεση, χαλανε ολα τα αλλα που ειναι πιο μετα. Γιαυτο ειχα φρικαρει οταν αλλες 2 φορες ειχα προσπαθησει να τα φτιαξω, αφου ΔΕΝ εβγαινε νοημα. Αλλες φορες ενας συνδυασμος δουλεβε αλλες οχι.

    Tα καλώδια προφανώς είναι utp ..., @sepultribe , τα ίδια ακριβώς έχει και στην κεντρική πρίζα (στο σαλόνι )?
    οχι ρε, καμια σχεση. ειναι κανονικα καλωδια τηλεφωνου. cat-3 νομιζω πως τα λενε

    Οποιο ζευγαρι και να χρεισημοποιησεις ειναι το ιδιο. Ξεκινα με ενα ζευγαρι στην πριζα που εγκατεστησε το dsl ο τεχνικος και στις ιδιες τρυπες βαλε το επιλεγμενο ζευγαρι συνεχισε και στις υπολοιπες πριζες. Στην πριζα του δωματιου που θες το dsl βαλε το φιλτρο και συνδεσε το Pc. Καλυ τυχη
    δεν ξερω εαν ολα τα καλωδια μπορουν να χρησιμοποιθουν, δηλ δεν το δοκιμασα. Αλλα για να το λες, κατι θα ξερεις.
    DSL τεχνικος δεν ηρθε κανεις ρε. Τα φιλτρα μου τα στειλε ο οτε με κουριερ. Ολα μονος μου θα τα βαλω. Φιλτρα εχω 2 και τα εβαλα πισω απο τα 2 τηλεφωνα που χουμε. Εκει που θελω να ναι η dsl νομιζω δεν μπαινει φιλτρο, αλλα το μοντεμ σκετο. Ετσι νομιζω ειναι, εαν κανω λαθος διορθωσε με.

    Για τέτοιες δουλειές πάντως - και όχι μόνο - είναι πάντα πολύ χρήσιμο ένα πολύμετρο - όχι από τα ακριβά ένα των €50 αρκεί - για να ελέγχεις την αγωγιμότητα μεταξύ 2 σημείων ενός καλωδίου. Έτσι μπορείς να βρεις καλώδια που ξεκινάνε από ένα σημείο του σπιτιού - και ένας άσχετος ηλεκτρολόγος μόνο ξέρει που τά 'φτιαξε, πώς διακλαδίζονται μέσα στα κουτιά - πού καταλήγουν, χωρίς να σπάσεις τα κουτιά.
    δεν εχεις αδικο, αλλα αυτο και αν θα ηθελε χρονο


    Τεσπα, παιδια. ευχαριστω ολους οσους απαντησαν,
    και οποτε υπαρξει καποιο παρομοιο προβλημα
    ριξτε μου ενα πμ να βοηθησω, τωρα εχω γινει καλυτερος απο μαστορα ηλεκτρολογο.

    ps: λολ. μηπως πρεπει να πιασω δουλεια σε καμια οικοδομη?

  7. #7
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sepultribe
    οχι ρε, καμια σχεση. ειναι κανονικα καλωδια τηλεφωνου. cat-3 νομιζω πως τα λενε
    Αχέμ....καμιά Stimorol μήπως

    http://fcit.usf.edu/network/chap4/chap4.htm
    http://computing-dictionary.thefreed...e%20categories
    Ανυπόγραφος

  8. #8
    Εγγραφή
    12-10-2005
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση - Αθήνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    302
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    Cisco
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sepultribe
    οχι ρε, καμια σχεση. ειναι κανονικα καλωδια τηλεφωνου. cat-3 νομιζω πως τα λενε
    Και το CAT3 είναι UTP. Απλά είναι UTP CAT3 (χρησιμοποιείται "χαζά" για τηλέφωνο, ενώ μπορεί να μπει UTP CAT5e ή και UTP CAT6 με λίγο παραπάνω και να είναι κουκλί).

    ΥΓ. Δεν ξέρω αν το πολύμετρο είναι καλύτερη λύση. Εγώ προτιμώ ένα toner.

    Αυτά,
    Μπάμπης
    If it's not broken, fix it until it is.


Παρόμοια Θέματα

  1. χοντρο προβλημα με torrents
    Από fotioskats στο φόρουμ BitTorrent
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-08, 21:37
  2. Πρόβλημα με αλλα τηλέφωνα στο σπίτι
    Από SSocratous στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-08, 13:37
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-07, 12:46
  4. Χοντρό πρόβλημα με udev στο Gentoo
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-05, 01:11
  5. ΧΟΝΤΡΟ πρόβλημα με DSLPhone
    Από gto234 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-04, 19:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας