Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 40
  1. #1
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Μηνύματα
    588
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Net One
    Router
    Alcatel Speedtouch 530, Linksys WRT54g
    Πακέτο βαρβάτο..

    Λοιπόν τα δεδομένα.
    Laptop Sony Vaio VGN-A195EP
    2 χρόνια
    Κανένα σοβαρό πρόβλημα μέχρι τώρα, αλλά...
    Αλλά τον τελευταίο καιρό αργούσε αρκετά χωρίς προφανή λόγο (antivirus Kaspersky, Microsoft Antispyware κτλ δεν έβρισκαν τίποτα)

    Το laptop είναι της κοπέλας μου και έχει μέσα όλα τα αρχεία για το διδακτορικό της (πακέτο μεγάλο όπως βλέπετε). Φυσικά παρά τις επίμονες εκκλήσεις μου για συχνό backup δεν έχει πάρει ούτε το 20% των αρχείων.

    Το είχε δανείσει στη αδερφή της και καθώς έγραφε στο word, πάει μια μέσα και γυρνώντας το laptop ήταν παγωμένο. Το κλείνει και από τότε δεν ξανάνοιξε.

    Δεν ανοίγει καθόλου. Ανάβει το φωτάκι του power και της μπαταρίας, αναβοσβύνει μια φορά το φωτάκι του cd αλλά το φωτάκι του σκληρού τίποτα. Ούτε ακούγεται τίποτα. Δηλαδή για την ακρίβεια ακούγεται σαν να πάει να αρχίσει να γυρίσει αλλά σταματάει αμέσως..

    Η οθόνη τίποτα απολύτως, μαύρη τελείως.

    Δοκίμασα με και χωρίς τη μπαταρία, τίποτα.

    Τώρα έχω την μπαταρία πάνω, αλλά δεν ανάβει το λαμπάκι που δείχνει οτι φορτίζει ούτε είναι πχ πράσινο αν ήταν φορτισμένη. Τίποτα.

    Ας μου πει κάποιος οτι δεν είναι σκληρός (αν και φοβάμαι οτι αυτό είναι)

    Ιδέες; προτάσεις; οτιδήποτε ευπρόσδεκτο.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν είναι ο δίσκος,
    αν ήταν θα εβγάζε τουλάχιστον κάτι στην οθόνη

    οπότε αν τον βγάλεις όλο και κάτι θα σώσεις

  3. #3
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Αν βγαίνει ο σκληρός τον βγάζεις.
    Με τη χρήση κατάλληλου αντάπτορα (κόστος ~12€) τον συνδέεις σε κανονικό υπολογιστή και προσπαθείς να δεις αν ανταποκρίνεται.
    Καλύτερα να έχεις μαζί σου ένα φίλο που γνωρίζει από υπολογιστές ώστε να βοηθάει.

    Αν ο σκληρός ανταποκρίνεται με τη χρήση κατάλληλου λογισμικού (πχ EasyRecovery Pro) προσπαθείς να ανακτήσεις τα αρχεία σου!

    Μόνο προσοχή! Αν ο σκληρός λειτουργεί, τα win μπορεί στο boot να σου προτείνουν να κάνουν checkdisk. Έχεις 9 δευτερόλεπτα να πατήσεις ΟΧΙ! Αλλιώς θα τρέχεις...
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως έφαγε κανένα γερό πέσιμο ?
    Σοβαρά αρχεία και χωρίς backup?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    The Big Nowhere
    Μηνύματα
    570
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    ZXHN H108L
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 38.3(dB)
    Σου βγάζει την post screen? Μάλλον είναι powerboard... όχι δεν το είδα στην κρυστάλλινη σφαίρα, απλά πριν τις γιορτές είχα τα ίδια ντράβαλα με τον δικό μου. Ο δίσκος λογικά δεν έχει πάθει τίποτα. Μπορείς, αν το πας στο service να τον βάλεις σε ένα εξωτερικό frame για 2,5'' (περίπου 25€) για να παρεις τα δεδομενα.

    Παντως διδακτορικο και οχι backup...


  6. #6
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Μηνύματα
    588
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Net One
    Router
    Alcatel Speedtouch 530, Linksys WRT54g
    Σε μένα το λέτε για το backup? Της το έλεγα συνέχεια! Βέβαια τώρα δεν μπορώ να της πω "στα λεγα" γιατί θα πέσει κλάμα γοερό και δεν θα το αντέξω.

    Για πέσιμο δεν ξέρω. Νομίζω/πιστεύω/ελπίζω όχι. Αν είχε πέσει θα μου το έλεγε λογικά.

    Η οθόνη όπως είπα δεν ανοίγει καθόλου. ΚΑΘΟΛΟΥ. Και δεν ακούγεται κανένας θόρυβος (ούτε του σκληρού) οπότε γιαυτό υπέθεσα οτι μιλάμε για σκληρό. Αν είναι motherboard πιστεύω θα είναι καλά.

    Δλδ προτείνετε να το ανοίξω, να βγάλω το σκληρό και να τον βάλω σε μια θήκη για 2.5hdd να δω μήπως μπορώ να πάρω τα δεδομένα?

    Η να το πάω στη sony? Αλλά εκεί φοβάμαι οτι δεν θα μου σώσουν τα δεδομένα με τίποτα.

    **
    Ουσιαστικά το laptop είναι ΝΕΚΡΟ, απλά ανάβει το φωτάκι του power.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Μηνύματα
    588
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Net One
    Router
    Alcatel Speedtouch 530, Linksys WRT54g
    Έχει κανείς υπόψιν του αν υπάρχουν κάπου οδηγίες για να ανοίξω το λάπτοπ? πχ που βρίσκεται ο σκληρός? άλλωστε εγγύηση δεν έχει πλέον.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην κάτω πλευρά έχει κάποιο καπάκι με βίδες?
    Στο manual πρέπει να έχει οδηγίες.Σε όσα laptop,όχι Sony,έχω δει δίνουν.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #9
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Είναι σε εγγύηση; Εαν ναι, τοτε μην προσπαθήσεις να κάνεις τίποτα απο μόνος σου, πάντο στο service και ζήτα να σου δώσουν τον δίσκο για να κάνεις recovery όπως προανέφεραν οι προλαλήσαντες. Στο service θα δουν εαν πρόκειται απο πέσιμο, οπότε δεν θα καλύπτεσαι απο την εγγύηση. Ζήτα να σε ενημερώσουν απο πρίν, γιατί η αποκατάσταση επι πληρωμή κοστίζει περισσότερο απο καινούργιο. Εμένα μου ζητούσαν 650 ευρω για οθόνη απο φορητό σπασμένη απο πέσιμο. για φορητό που είχε ήδη δύο χρόνια στην πλάτη. Με τα ίδια λεφτά τότε έπαιρνα καινούργιο και καλύτερο.....

    Εαν δεν έχεις κανένα γνωστό σου, που να είναι πραγματικά γνώστης και επαγγελματίας στο αντικείμενο, τότε για την αποκατάσταση των αρχείων καλύτερα θα είναι να απευθυνθείς σε επαγγελματίες. Η έλλειψη σωστού backup πληρώνεται, και πιστεύω ότι η ανάκτηση των αρχείων αξίζουν περισσότερο απο 100 - 200 ευρώ. Οπότε μην λυπηθείς να πας σε επαγγελματίες, που μπορούν ακόμη και τα ηλεκτρονικά του δίσκου να αλλάξουν εαν χρειαστεί ή τις κεφαλές (φυσικά με το ανάλογο κόστος).

    EDIT: Συγνώμη τωρα είδα ότι δεν είναι σε εγγύηση. Διάβασε το manual, συνήθως είναι εύκολη υπόθεση η αλλαγή δίσκου. Και όπως είπα, σε επαγγελματίες. Διαφορετικά, πάρε έναν δίσκο ίδιας χωρητικότητας και κάνε ρέπλικα τον αρχικό στον δεύτερο με κάποιο εργαλείο χαμηλού επιπέδου όπως ghost ή dd σε linux και δούλεψε το file salvation στην ρέπλικα (όπως κάνουν forensics)

  10. #10
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Μηνύματα
    588
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Net One
    Router
    Alcatel Speedtouch 530, Linksys WRT54g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon
    ... πάντο στο service και ζήτα να σου δώσουν τον δίσκο για να κάνεις recovery όπως προανέφεραν οι προλαλήσαντες......

    Εαν δεν έχεις κανένα γνωστό σου, που να είναι πραγματικά γνώστης και επαγγελματίας στο αντικείμενο, τότε για την αποκατάσταση των αρχείων καλύτερα θα είναι να απευθυνθείς σε επαγγελματίες. Η έλλειψη σωστού backup πληρώνεται, και πιστεύω ότι η ανάκτηση των αρχείων αξίζουν περισσότερο απο 100 - 200 ευρώ. Οπότε μην λυπηθείς να πας σε επαγγελματίες, που μπορούν ακόμη και τα ηλεκτρονικά του δίσκου να αλλάξουν εαν χρειαστεί ή τις κεφαλές (φυσικά με το ανάλογο κόστος).

    EDIT: Συγνώμη τωρα είδα ότι δεν είναι σε εγγύηση. Διάβασε το manual, συνήθως είναι εύκολη υπόθεση η αλλαγή δίσκου. Και όπως είπα, σε επαγγελματίες. Διαφορετικά, πάρε έναν δίσκο ίδιας χωρητικότητας και κάνε ρέπλικα τον αρχικό στον δεύτερο με κάποιο εργαλείο χαμηλού επιπέδου όπως ghost ή dd σε linux και δούλεψε το file salvation στην ρέπλικα (όπως κάνουν forensics)
    Αν το πάω στο service, θα μου βγάλουν τον σκληρό και θα μου τον δώσουν? Γιατί η toshiba απλά δεν έδινε τίποτα και καμία εγγύηση για τα αρχεία μου.

    Πιστεύω οτι έχω τις γνώσεις για να βγάλω τον δίσκο μόνος μου και να τον βάλω σε μια external θήκη 2.5.

    Θα το σκεφτώ λίγο, θα πάρω και τη sony αύριο να τους ρωτήσω και θα δω. Ευχαριστώ πάντως όλους όσους απάντησαν

    Έχω δηλώσει και τη βλάβη στο esupport της Sony αλλά που να απαντήσουν.. Α ρε αθάνατο adslgr



    EDIT: έχω ένα παλιό toshiba, το οποίο όμως λέει οτι παίρνει μέχρι 30GB σκληρό. Το σόνυ έχει 60. Λέτε να κάν καμιά σκάντζα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lemonidas : 11-01-06 στις 00:56.

  11. #11
    Εγγραφή
    26-02-2005
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    Fritz!box 7590
    Συνήθως στα Vaio δεν είναι εύκολη υπόθεση η αφαίρεση του δίσκου.
    Εγώ στο δικό μου χρειάστηκε να το διαλύσω εντελώς για να αλλάξω τον δίσκο....

  12. #12
    Εγγραφή
    26-07-2005
    Περιοχή
    City Of Greyhawk(κοντά στο ποτάμι,σε ξύλινη καλύβα)
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    674
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡ-ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    Speedtouch v585
    Επειδή τα laptop ειναι και κάπως ευαίσθητα πήγαινε στο κατάστημα απ όπου το πήρες και ζήτα απλά να σου βγάλουν τον σκληρό!Μετά ακολούθησε τις οδηγίες που σου είπαν τα παιδιά.Το συζήτησα το προβλημά σου με κάτι φίλους και κανένας μας δεν πιστεύει ότι ειναι ο δίσκος.Αλλά επειδή ξέρο πόσο ξεροκέφαλες είναι οι κοπέλες απο την επόμενη φορα,BACKUP!!!!!!
    Carbonated Lemonade!!!!!!!

    Who watches the watchmen...?

  13. #13
    Εγγραφή
    16-11-2004
    Μηνύματα
    588
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Net One
    Router
    Alcatel Speedtouch 530, Linksys WRT54g
    όντως (ευχαριστώ για τη συμβουλή), τον πήραμε από γνωστό της κοπέλας μου, οπότε λογικά εκεί θα έχουν έναν τεχνικό να βγάλει τον σκληρό και ίσως (ίσως) να μας δανείσουν και μια external θήκη (που να αγοράζω τώρα) για να δοκιμάσουμε.

    [action=lemonidas]σκέφτεται πόσο ηρωικός σωτήρας θα φανεί αν σωθούν τα δεδομένα (είμαι ένα εγωιστικό καθίκι το ξέρω )[/action]

  14. #14
    Εγγραφή
    29-04-2005
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    354
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    ISP
    FORTHnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lemonidas
    όντως (ευχαριστώ για τη συμβουλή), τον πήραμε από γνωστό της κοπέλας μου, οπότε λογικά εκεί θα έχουν έναν τεχνικό να βγάλει τον σκληρό και ίσως (ίσως) να μας δανείσουν και μια external θήκη (που να αγοράζω τώρα) για να δοκιμάσουμε.

    * lemonidas σκέφτεται πόσο ηρωικός σωτήρας θα φανεί αν σωθούν τα δεδομένα (είμαι ένα εγωιστικό καθίκι το ξέρω )

    Δες αυτό
    http://kb.sony-europe.com/SRVS/CGI-B...,Case=obj(7061)

    και να δε σε βοηθάει μπες στο www.vaio-link.com - troubleshoot και ψάξε για ΄τη δική σου περίπτωση βλάβης, μπορεί να υπάρχει κάτι.
    ΒΓΕΣ ΚΑΙ ΞΑΝΑΜΠΕΣ!!

  15. #15
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kvas
    Δες αυτό
    http://kb.sony-europe.com/SRVS/CGI-B...,Case=obj(7061)

    και να δε σε βοηθάει μπες στο www.vaio-link.com - troubleshoot και ψάξε για ΄τη δική σου περίπτωση βλάβης, μπορεί να υπάρχει κάτι.
    Μετά δες και αυτό: http://www.lfshosting.co.uk/wipi/index.php/Main_Page
    Θα σου δώσει ιδέες για τον τρόπο με το οποίο μπορεί να σε ευχαριστήσει μετά για την ηρωική διάσωση!

    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας