Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Zauberberg
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    22.262
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Άρθρα
    13
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    H.O.L. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    25(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Microsoft
    Σύμφωνα με ανακοίνωση της Microsoft οι πωλήσεις σημείωσαν για τους πρώτους 3 μήνες του 2009 πτώση κατά 6% (ήτοι 13.65 δισεκατομμύρια δολάρια) σε σύγκριση με το προηγούμενο έτος. Πρόκειται για την πρώτη μείωση τριμήνου στην 23χρονή ιστορία της εταιρείας.

    Τα άσχημα νέα δεν περιορίζονται εκεί: τα κέρδη σημείωσαν πτώση κατά 32% και περιορίστηκαν στα 2.98 δισεκατομμύρια δολάρια. Οι προβλέψεις της εταιρείας που είχαν ανακοινωθεί τον Ιανουάριο δεν επιβεβαιώθηκαν: ο στόχος των πωλήσεων ήταν στα 14.14 δισεκατομμύρια ενώ υπήρχε πρόβλεψη για μέρισμα της τάξης των 39 cents αντί για τα 33 cents που θα διανεμηθούν τελικά ανα μετοχή.

    Ο πυρήνας των κερδών της Microsoft, του μεγαλύτερο κατασκευαστή λογισμικού στον κόσμο, είναι οι πωλήσεις λειτουργικών συστημάτων Windows καθώς και πακέτα λογισμικού Office. Μεταξύ άλλων σε αυτό τον τομέα σημειώνεται πτώση πωλήσεων: οι πωλήσεις λιανικής ακολούθησαν την πτωτική τάση στις πωλήσεις υπολογιστών. Αντιθέτως οι πωλήσεις σε μεγάλες επιχειρήσεις παραμένουν σταθερές.

    "Αναμένουμε να συνεχίσει αυτή η πορεία τουλάχιστον μέχρι το επόμενο τρίμηνο του έτους", δήλωσε ο Chris Liddell διευθυντής οικονομικών της εταιρείας.

    Μέσα σε αυτά τα πλαίσια η Microsoft αναζητά τρόπους να μειώσει τα κόστη της ξεκινώντας, όπως ανακοίνωσε στις αρχές του έτους, με απολύσεις 5.000 εργαζομένων μέσα στους επόμενους 18 μήνες. Από αυτούς οι 1.400 εργαζόμενοι θα απολυθούν ή απολύθηκαν άμεσα.

    Παρότι τα αποτελέσματα ήταν χειρότερα από οτι αναμένονταν η μετοχή της Microsoft σημείωσε άνοδο σχεδόν 5% (ανέβηκε κατά 93 cents) προς το τέλος της συνεδρίασης, πιθανότατα εξαιτίας των διαβεβαιώσεων της εταιρείας πως το νέο λειτουργικό σύστημα Windows 7 θα έχει κυκλοφορήσει έως το οικονομικό έτος 2010.

    Πηγές: BBC και Cnet

  2. #2
    Εγγραφή
    02-12-2007
    Μηνύματα
    330
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    ετσι, ετσι

  3. #3
    Εγγραφή
    26-03-2009
    Περιοχή
    N.S
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    Thomson TG585v7
    Δεν πειραζει.....ασε να την ψαξουν οι κλεφτες λιγο παραπανω και να σταματησουν επιτελουσ να εξαπατουν τον κοσμακη......Svista!!!!!!!!!

  4. #4
    Το avatar του μέλους gdp77
    gdp77 Guest
    Δε συντρέχει λόγος ανησυχίας για τον Steve και την παρέα του. Τα 7 όπου να 'ναι έρχονται και τα... πρόβατα θα ξαναγυρίσουν στο μαντρί...

  5. #5
    Εγγραφή
    05-12-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΝΩΣΣΟΣ
    SNR / Attn
    19.5(dB) / 34.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα κέρδη σημείωσαν πτώση κατά 32% και περιορίστηκαν στα 2.98 δισεκατομμύρια δολάρια.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nm96027 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέσα σε αυτά τα πλαίσια η Microsoft αναζητά τρόπους να μειώσει τα κόστη της ξεκινώντας, όπως ανακοίνωσε στις αρχές του έτους, με απολύσεις 5.000 εργαζομένων μέσα στους επόμενους 18 μήνες. Από αυτούς οι 1.400 εργαζόμενοι θα απολυθούν ή απολύθηκαν άμεσα.
    Με κέρδη 3 δις το τρίμηνο και κάνουν απολύσεις.

    Τα υπόλοιπα για svista και πρόβατα απλά δεν με αφορούν
    εκτός από ροζ υπάρχουν και άλλα χρώματα??

  6. #6
    Το avatar του μέλους gdp77
    gdp77 Guest
    Με κέρδη 3 δις το τρίμηνο και κάνουν απολύσεις.

    Τα υπόλοιπα για svista και πρόβατα απλά δεν με αφορούν
    Όταν θα καταλάβεις ότι το πρώτο γίνεται γιατί εσένα και μερικά δισεκατομμύρια ανθρώπων δεν τους αφορά το δεύτερο, μπορεί και να αλλάξει κάτι...

    Όλα μια αλυσίδα είναι...

    Θες ένα καλύτερο ψηφιακό κόσμο? Πρέπει να κάνεις κάτι και εσύ!

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφήστε εμάς τα πρόβατα να χρησιμοποιούμε ό,τι θέλουμε και μην ασχολείστε με το θέμα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #8
    Το avatar του μέλους Linus
    Linus Guest
    Λογικό πιστεύω να υπάρχει κάποια πτώση... δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις τα Vista.. οι περισσότεροι αναμένουν τα 7...

    Πάλι καλά που έχουν και τα Vista προεγκατεστημένα στα καινούργια pc, γιατί δεν θα μιλάγαμε για 5.000 απολύσεις..

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    μη σκάσουν οι λινουξάδες εδώ και μας τα πρήζουν πάλι...


    Ρε παιδιά εγώ θέλω να τρέχω τα παιχνίδια μου με το directX 10.1 εσείς τι ζόρι τραβάτε;
    Αφου εσείς δεν το χετε το pc για να παίζετε, τότε γιατί ασχολείστε;

    Επίσης: Αντε πες τη θεία τη Μάρω που θέλει να βάλει μια Πασιέτζα και να βλέπει το Μαμαλάκη στο νετ να βάλει λίνουξ... πλάκα μου κάνετε; Ευχρησία στον μέσο user 0.

    Επίσης: Θέλω mathematica, matlab, corel draw, photoshop, autocad, + μερικά ακόμη προγραμματάκια...

    Τρέχουν στα λίνουξ;

    2 απαντήσεις:

    1) Όχι
    2) Ναι σαν πορτς που συνεπάγεται ΤΡΕΧΟΥΝ ΠΟΙΟ ΑΡΓΑ ΑΠΟΤΙ ΣΤΑ win... (βλέπε matlab... είναι γελοίο).

    μην ακούσω για αντικατάστατα προγράμματα γιατί θα πρέπει να πω περι συμβατότητας... όταν το στανταρ είναι το corel draw ή το autocad και τα add ons του, δεν μπορείς να μου πεις βάλτο σε φορματ τάδε κάνοντας αυτό και αυτό κ μετά αυτό κ εκείνο και μετά βάλε το β και το γ πρόγραμμα για να σου κάνουν το τάδε και μετά πέρνα όλα μαζί και κάντα export κλπ κλπ... Θέλω ταχύτητα, δεν έχω όλη τη μέρα διαθέσιμη να τη σπαταλήσω για να λέω μετά ότι έκανα κάτι με λίνουξ.




    Εκεί που τα λίνουξ σπέρνουν είναι οι σέρβερ... Στο σπίτι όμως δεν το έχω για σέρβερ.




    PS. Για να μην ακούσω απαντήσεις βάλε και θα δεις κλπ κλπ. Έχω ήδη δουλέψει σε λίνουξ (έστω κ για ένα 5μηνο).



    Τεσπά... Πιστεύω τα σβίστα άρχισαν να χτυπούν σιγά σιγά... Αν ήταν ποιοτικά δεν θα είχαν τόσες απώλειες...

    Τουλάχιστον μάθαν απο την λαλακία τους και βγάζουν τα 7.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nightfall2k5 : 24-04-09 στις 16:30.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nightfall2k5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μη σκάσουν οι λινουξάδες εδώ και μας τα πρήζουν πάλι...


    Ρε παιδιά εγώ θέλω να τρέχω τα παιχνίδια μου με το directX 10.1 εσείς τι ζόρι τραβάτε;
    Αφου εσείς δεν το χετε το pc για να παίζετε, τότε γιατί ασχολείστε;

    Επίσης: Αντε πες τη θεία τη Μάρω που θέλει να βάλει μια Πασιέτζα και να βλέπει το Μαμαλάκη στο νετ να βάλει λίνουξ... πλάκα μου κάνετε;

    Τεσπά... Πιστεύω τα σβίστα άρχισαν να χτυπούν σιγά σιγά... Αν ήταν ποιοτικά δεν θα είχαν τόσες απώλειες...

    Τουλάχιστον μάθαν απο την λαλακία τους και βγάζουν τα 7.
    Η θεία δεν θα έχει κανένα πρόβλημα απολύτως. θα έχει και περισσότερες πασιέντζες

    Εσύ μάλλον θα έχεις χοντρό πρόβλημα (δεν παίζω παιχνίδια), αν και από ότι ακούω τα πράγματα έχουν αλλάξει σημαντικά και αλλάζουν περισσότερο και γρήγορα.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  11. #11
    Εγγραφή
    26-03-2009
    Περιοχή
    N.S
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    Thomson TG585v7
    Δεν κατακρινουμε τους χρηστες που χρησιμοποιουν προιοντα της Microsoft, αλλα λεμε οτι καλα να παθουν γιατι πουλησαν φουμαρα και αρλουμπες με τα Vista......αληθεια πιστευει καποιοσ απο εσασ που αγορασε τα Vista οτι θα κανει δωρεαν upgrade στα7? Δεν νιωθετε οτι σασ εκλεψαν οταν σασ πουλησαν τα Vista τα οποια ειναι τα ΧΡ τιγκα στα εφε και με 10 φορες πιο πολλες τρυπες τα οποια και πληρωσατε 80+ευρω????αν υπηρχε ανταγωνισμος θα ηταν αλλιως τα πραγματα και οχι μονοδρομος οπως τωρα,,και η ευθυνη ειναι στην Microsoft .. παρακαλω να μην στραβωνετε για την αποψη μας,

    ........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 2 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    ποιος σας ειπε να βαλετε Linux? Ειπαμε να μην μας εκμεταλευονται,,,αγοραζουμε οτι μασ πουλανε και αυτο γιατι δεν υπαρχει κατι αλλο για τον μεσο χρηστη,,και εγω στην οικογενεια microsoft ειμαι και δεν εχω ιδεα απο Linux!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vasilis_val : 24-04-09 στις 16:30. Αιτία: auto merged post

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilis_val Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατακρινουμε τους χρηστες που χρησιμοποιουν προιοντα της Microsoft, αλλα λεμε οτι καλα να παθουν γιατι πουλησαν φουμαρα και αρλουμπες με τα Vista......αληθεια πιστευει καποιοσ απο εσασ που αγορασε τα Vista οτι θα κανει δωρεαν upgrade στα7? Δεν νιωθετε οτι σασ εκλεψαν οταν σασ πουλησαν τα Vista τα οποια ειναι τα ΧΡ τιγκα στα εφε και με 10 φορες πιο πολλες τρυπες τα οποια και πληρωσατε 80+ευρω????αν υπηρχε ανταγωνισμος θα ηταν αλλιως τα πραγματα και οχι μονοδρομος οπως τωρα,,και η ευθυνη ειναι στην Microsoft .. παρακαλω να μην στραβωνετε για την αποψη μας,

    ........Auto merged post: vasilis_val πρόσθεσε 2 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    ποιος σας ειπε να βαλετε Linux? Ειπαμε να μην μας εκμεταλευονται,,,αγοραζουμε οτι μασ πουλανε και αυτο γιατι δεν υπαρχει κατι αλλο για τον μεσο χρηστη,,και εγω στην οικογενεια microsoft ειμαι και δεν εχω ιδεα απο Linux!

    προσωπικά με τα ΧΡ είμαι τρέλα και κορδέλα.... τα πήρα μετά το SP1 και απο τότε δουλεύουν τέλεια και δεν τα χω αλλάξει...


    εκτός απο ένα πειρατικό βιστα για το ντι εξ 10 ( αυτο κ αν ηταν μαρκετινγκ που κάνανε)


    δεν θέλω να θίξω κανεναν αλλα υπάρχει μια ανόητη κόντρα με το "βάλε λίνουξ που σου λέω και θα δεις" που την έχω σιχαθεί, γιαυτό και τα λέω λίγο ωμά. Με τους νορμαλ λινουξάδες δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, ίσα ίσα σας πάω που κάθεστε και γαμ***στε για να βγάλετε δυο κωλοντράιβερ γιαυτά α συστήματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nightfall2k5 : 24-04-09 στις 17:03.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Περιοχή
    while(true){ }
    Μηνύματα
    2.693
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Αν η επιλογη του αλλου εχει ερθει κατοπιν σχετικου ψαξιματος και ειναι συνειδητη γιατι κανει καλυτερα τη δουλεια του, δεν γουσταρει το os model, νιωθει ανασφαλης να μην ειναι κατω απο τα φτερα μιας εταιρειας κτλ τι κοφτει τους υπολοιπους?

    Και μενα με βιδωνει να εχεις δοκιμασει ενα λειτουργικο στη ζωη σου και αυτο στο γυμνασιο επειδη στο ειπε ο καθηγητης σου και να το παιζεις ειδημων στα λειτουργικα αλλα μεχρι εκει.Χαρακτηρισμους σε ατομα που δεν γνωριζεις τους θεωρω τραγικους.
    Hold my breath as I wish for death...Oh please God wake me

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-09, 23:19
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-08, 18:40
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-07, 17:14
  4. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-07, 22:11
  5. Αύξηση των κερδών του ΟΤΕ κατά 86% στο Α τρίμηνο του 2005
    Από Ingenius στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-05, 21:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας