Σελ. 11 από 56 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 832
  1. #151
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    οκ. ευχαριστω παιδια

  2. #152
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Το παγάκι στο αφρόγαλα ενδεχομένως να στο νερώνει χειρότερα απ΄ οτι βοηθάει!! Για το νουνου θα συμφωνήσω και γω, οσο για το μπρίκι εγώ τα εχω μόνιμα αποθηκευμένα στην κατάψυξη. Γενικά αν είναι κάπως στενό βολεύει αν και σε καλές μηχανές εχω φτιάξει καλό αφρόγαλα σε φαρδιά μπρίκια...
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  3. #153
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.399
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Οχι παγάκι!! Νερώνει όταν λιώνει και το κάνει χάλια.

    Αρκει να ειναι αρκετά κρυο το γάλα

    edit: Με πρόλαβαν
    Socii stamus Cadimus dividui

  4. #154
    Το avatar του μέλους G.S
    G.S Guest
    Αν είναι αρκετή η ποσότητα γάλακτος δεν θα παίξει ιδιαίτερο ρόλο. Το θέμα είναι να μην μας κόψει. Αν βέβαια μπει στην κατάψυξη δεν νομίζω πως χρειάζεται και το παγάκι. Βέβαια κάνουμε δοκιμές και εφαρμόζουμε τα καλύτερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος G.S : 11-03-09 στις 16:57.

  5. #155
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Έχω δοκιμάσει με το γάλα στην κατάψυξη ή μόνο το μπρίκι στην κατάψυξη. Το αποτέλεσμα μου φαίνεται το ίδιο. Εκεί που βλέπω διαφορά είναι στην ποσότητα του γάλακτος που χρησιμοποιώ για να κάνω το αφρόγαλα.
    Γενικότερα, όσο μεγαλύτερο μπρίκι χρησιμοποιώ και όσο περισσότερο γαλα βάζω, τόσο καλύτερα. Και μου φαίνεται λογικό. Αν το αφρόγαλα γίνεται από την κρέμα του γάλακτος η οποία αποτελεί ένα μικρό ποσοστό από όλη την ποσότητα του υγρού, όσο περισσότερη ποσότητα γάλακτος τόσο περισσότερη κρέμα στην ίδια επιφάνεια για να γίνει αφρόγαλα.
    Συν του ότι αργεί περισσότερο να ζεσταθεί το σύνολο του γάλακτος σε σημείο να κόψει το αφρόγαλα.

  6. #156
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Tωρα που εχω φρεσκο γαλα δεν φτιαχνω ουτε σταλα αφρου.
    Μονο Νουνου Φαμιλυ ή αντιστοιχο...

  7. #157
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Επαθα ενα σοκ πρωινιατικα στην πρωτη δοκιμη γιατι δεν ειχε κατσει σωστα το δοχειο νερου και περιμενα 5 λεπτα να βγαλει νερο. Ευτυχως το καταλαβα αλλιως θα την γυρναγα για ελλατωματικη

    Μια χαρα καφε φτιαχνει. Πηρα τον ILLY τον κοκκινο. Σε σχεση με τη Saeco του πατερα μου δεν βλεπω ουσιωδη διαφορα κι ας ειναι κατα πολυ ακριβοτερη.

    @G.S.
    Το ματσουκι που βαζεις τον καφε σου παει εντελως καθετα στην μηχανη γιατι εμενα οχι. Το γεμιζεις μεχρι επανω??

  8. #158
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geofak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαθα ενα σοκ πρωινιατικα στην πρωτη δοκιμη γιατι δεν ειχε κατσει σωστα το δοχειο νερου και περιμενα 5 λεπτα να βγαλει νερο. Ευτυχως το καταλαβα αλλιως θα την γυρναγα για ελλατωματικη

    Μια χαρα καφε φτιαχνει. Πηρα τον ILLY τον κοκκινο. Σε σχεση με τη Saeco του πατερα μου δεν βλεπω ουσιωδη διαφορα κι ας ειναι κατα πολυ ακριβοτερη.

    @G.S.
    Το ματσουκι που βαζεις τον καφε σου παει εντελως καθετα στην μηχανη γιατι εμενα οχι. Το γεμιζεις μεχρι επανω??
    Δοκίμασε και lavazza μαύρο ή και χρυσό αλλά κυρίως μαύρο, εμένα μου φάνηκε πολύ καλύτερος από τους illy που δοκίμασα...
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  9. #159
    Το avatar του μέλους G.S
    G.S Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geofak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαθα ενα σοκ πρωινιατικα στην πρωτη δοκιμη γιατι δεν ειχε κατσει σωστα το δοχειο νερου και περιμενα 5 λεπτα να βγαλει νερο. Ευτυχως το καταλαβα αλλιως θα την γυρναγα για ελλατωματικη

    Μια χαρα καφε φτιαχνει. Πηρα τον ILLY τον κοκκινο. Σε σχεση με τη Saeco του πατερα μου δεν βλεπω ουσιωδη διαφορα κι ας ειναι κατα πολυ ακριβοτερη.

    @G.S.
    Το ματσουκι που βαζεις τον καφε σου παει εντελως καθετα στην μηχανη γιατι εμενα οχι. Το γεμιζεις μεχρι επανω??
    Είναι καλό μηχάνημα, ειδικά για τα λεφτά αυτά... Την καφετιέρα την έκανα δώρο και δεν πρόλαβα ακόμα να την δω εν δράση. Οπότε δεν ξέρω πως κλείνει το portafilter ή ματσούκι! Αν κλείνει όμως καλά, είναι οκ. Θα σου πω όμως όταν την δω από κοντά. Την ποσότητα του καφέ θα την βρεις εσύ μετά από δοκιμές. Κοίτα να βγάζει καιμάκι. Να πατάς και λίγο τον καφέ, αλλά όχι πάρα πολύ.


    ***


    Δοκιμάστε και την κορυφαία ποιότητα του καφέ Hausbrandt:
    Hausbrandt Coffee Espresso - Gourmet Grounded, 250g Tιn Box
    Hausbrandt Coffee Espresso - Gourmet, 1000g
    Δεν θα τον βρείτε στα σουπερ, αλλά σε ορισμένα καφεκοπτεία και στο ιντερνετ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος G.S : 12-03-09 στις 18:01.

  10. #160
    Εγγραφή
    08-05-2006
    Μηνύματα
    11.506
    Downloads
    70
    Uploads
    5
    ISP
    .
    Thx everybody !!

  11. #161
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παιδιά ψωνίζετε από τα Coffeeway?
    Πήρα προχτές grinder. Και πήγα στα coffeeway και πήρα 100γρ. από τον Espresso Superior που έχουν (οι άλλοι δύο είναι classic και special http://www.coffeeway.com/products/index.html ).
    Καλός φαίνεται αλλά κάτι στην επίγευσή του μου κάνει σαν καμένο. Μπορεί βέβαια ναναι και η ιδέα μου.
    Έχει δοκιμασεί κανείς τους άλλους δύο? Έχει επίσης σε κόκκους και Lavazza.

    Πήρα επίσης και κόκκους για γαλλικό, Aithiopian Moka. Πολύ καλός. Τον προτείνω.

  12. #162
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Περιοχή
    Βριλησσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.629
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Vodafone ZTE H268Q
    Εγω το απογευμα (ελπιζω), να δοκιμασω την CitiZ

  13. #163
    Το avatar του μέλους G.S
    G.S Guest
    Οι πιο πολλοί χρησιμοποιούμε εμφιαλωμένο νερό για να αποφύγουμε την σκληρότητα του νερού και να προστατεύσουμε τις καφετιέρες, αλλά και την γεύση του καφέ. Το ξέρετε όμως ότι οι περισσότερες μάρκες εμφιαλωμένων, έχουν επίσης νερό με μεγάλη σκληρότητα;
    Την λιγότερη σκληρότητα την βρήκα στο Σαμαριά που η σκληρότητά του είναι 134 ml/l και στο Αυρα που είναι 188 ml/l. Σε άλλα, όπως Ζαγόρι, Βίκος, Λουτράκι, Ιόλη >250 ml/l... Οπότε όποιοι χρησιμοποιούν εμφιαλωμένο, ας το προσέξουν...

    Κοιτάξτε και εδώ: Σκληρότητα νερού

  14. #164
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    Router
    thomson
    SNR / Attn
    20.9(dB) / 50.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex_Under Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ψωνίζετε από τα Coffeeway?
    Πήρα προχτές grinder. Και πήγα στα coffeeway και πήρα 100γρ. από τον Espresso Superior που έχουν (οι άλλοι δύο είναι classic και special http://www.coffeeway.com/products/index.html ).
    Καλός φαίνεται αλλά κάτι στην επίγευσή του μου κάνει σαν καμένο. Μπορεί βέβαια ναναι και η ιδέα μου.
    Έχει δοκιμασεί κανείς τους άλλους δύο? Έχει επίσης σε κόκκους και Lavazza.

    Πήρα επίσης και κόκκους για γαλλικό, Aithiopian Moka. Πολύ καλός. Τον προτείνω.
    Ποιον grinder πηρες; σε ρωτω γιατι παιζει ρολο στην γευση του καφε και ο μυλος....

  15. #165
    Εγγραφή
    22-08-2006
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DeLonghi KG39



    Πάντως να σε προλάβω πριν μου πεις ότι "οι grinders με λεπίδες θερμαίνονται και αλλοιώνουν την γεύση" ότι αλέθω πριν ακριβώς πιω, και αλέθω 2-3 ποσότητες καφέ. Ο grinder δουλεύει ελάχιστα. Δεν προλαβαίνει να ανεβάσει θερμοκρασία... I've checked it

Σελ. 11 από 56 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηχανές Espresso
    Από katafitos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 207
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-09, 15:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας