Σελ. 3 από 56 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 832
  1. #31
    Το avatar του μέλους lina
    lina Guest
    Unhappy
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πίνεις 6lt εσπρεσσο την βδομαδα?????
    θα ηθελα να ρωτησω οι μηχανες εσπρεσο κανουν ολες θορυβο.εχω παρει εδω κ 3 μερες την krups xp 2070 κ οταν φτιαχνω εσπρεσο κανει θορυβο.ειναι φυσολογικο η εχει προβλημα.σας παρακαλω ας μου απαντησει καποιος.πηρα κ τηλεφωνο στο σερβις κ μου ειπαν οτι δεν εχει προβλημα εσεις τι λετε?

  2. #32
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lina Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ηθελα να ρωτησω οι μηχανες εσπρεσο κανουν ολες θορυβο.εχω παρει εδω κ 3 μερες την krups xp 2070 κ οταν φτιαχνω εσπρεσο κανει θορυβο.ειναι φυσολογικο η εχει προβλημα.σας παρακαλω ας μου απαντησει καποιος.πηρα κ τηλεφωνο στο σερβις κ μου ειπαν οτι δεν εχει προβλημα εσεις τι λετε?
    Είναι φυσιολογικό όταν φτιάχνει καφέ να κάνει θόρυβο.

  3. #33
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lina Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ηθελα να ρωτησω οι μηχανες εσπρεσο κανουν ολες θορυβο.εχω παρει εδω κ 3 μερες την krups xp 2070 κ οταν φτιαχνω εσπρεσο κανει θορυβο.ειναι φυσολογικο η εχει προβλημα.σας παρακαλω ας μου απαντησει καποιος.πηρα κ τηλεφωνο στο σερβις κ μου ειπαν οτι δεν εχει προβλημα εσεις τι λετε?
    Βλέπω το 6λιτρο espresso έχει σουξέ

    Πέρα από την πλάκα, οταν φτιάχνει καφέ και δουλεύει η αντλία γκρεμίζεται ο τόπος, ειναι απόλυτα φυσιολογικό (μου εσπασε και ενα φλυτζανάκι του espresso κάποια δόση που ειχα 3-4 πάνω στον δίσκο ζεστάματος γιατί από το τρέμουλο εφτασε στην άκρη και δεν το πρόλαβα και τελικά κατέληξε στο νεροχύτη κομμάτια!)
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  4. #34
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Σλοβακία
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    Chello
    Διαβαζω ρε παιδιά για προθέρμανση 30', μπρικια στο ψυγείο κτλ και σκέφτομαι.. Εναν καφέ θα πιουμε... αμα ειναι να θέλει και 1 ώρα για να τον κάνουμε δεν πάμε καλύτερα να τον πιούμε έξω?
    Imac 24" | 2GB Ram | 7600GT | Logitech Z 5500 |

    Αluminum Macbook 2.4 Ghz | 2GB Ram| 250GB HDD |

    Lian Li V2000 | Watercooled by Zalman | Chieftec 560W Modular | Intel Core Duo 6750 | 4GB RAM Mushkin | Asus 8800GTS Watercooled | Raptor-X 150GB |

    8GB iPhone v 2.1 UNLOCKED

  5. #35
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickolas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβαζω ρε παιδιά για προθέρμανση 30', μπρικια στο ψυγείο κτλ και σκέφτομαι.. Εναν καφέ θα πιουμε... αμα ειναι να θέλει και 1 ώρα για να τον κάνουμε δεν πάμε καλύτερα να τον πιούμε έξω?
    Ναι αυτό είναι η μια όψη του νομίσματος! Από την άλλη οταν πας εξω, πληρώνεις 4-5 ευρώ και σου φένουν ενα νερόπλυμα στο 50% των περιπτώσεων και συνήθως "καμένο" (στο 70%+) και φτιάχνεις μόνος σου με μια μέτρια μηχανή καλύτερο καφέ κάπου αρχίζεις και παίρνεις ανάποδες!

    Από την άλλη αν θες γρήγορο καφέ φτιάξε γαλλικό ή πάρε εντελώς αυτόματη μηχανή που τα κάνει ολα με το πάτημα 2 κουμπιών (κοστίζει βέβαια κάτι παραπάνω), ποτέ όμως δεν θα φτιάξει καλύτερο καφέ από μια χειροκίνητη ίσης αξίας αν ξέρει και έχει την όρεξη να ασχοληθεί αυτός που τον φτιάχνει
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  6. #36
    Εγγραφή
    19-11-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    5,5 Mb με το ζορι
    ISP
    4rth-Net :(
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    TP-LINK TD-W8901G
    SNR / Attn
    6,2(dB) / 48,5(dB)
    Εχω μια ΙΖΖΥ Red εδω και 15 μερες και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Ο καφες φυσικα ειναι παντα και δια ροπαλου ILLY !!!!

    ΖΗΣΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ .... ΘΥΜΗΣΟΥ ΤΟ ΧΤΕΣ .... ΚΑΙ
    ΟΝΕΙΡΕΨΟΥ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΟΣ....

  7. #37
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leolonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο καφες φυσικα ειναι παντα και δια ροπαλου ILLY !!!!
    Εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις το ρόπαλο και να δοκιμάσεις lavazza μαύρο. Είναι γύρω στο 100000 φορές καλύτερος από τον οποιοδήποτε καφέ δοκίμασα (είχα δοκιμάσει οτι καφέ βρήκα στο super market όταν πήρα τη μηχανή εκτός από κάτι εντελώς της πλάκας) και σίγουρα από οποιονδήποτε illy...
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  8. #38
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΣΕΡΡΕΣ
    Για την aeg ea130 τί λέτε??? Την βρήκα 80 ευρώ και σκέφτομαι να την πάρω. Από την gaggia evolution είναι καλύτερη ή όχι??

  9. #39
    Εγγραφή
    09-02-2008
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΚΡΥΓΙΑΛΟΥ ΛΑΣ
    Καλημερα σε ολους
    θα η8ελα να ρωτησω αν καποιος εχει την izzy red, αν παιρνει τις μεριδες τις χαρτινες του ILLY ,γιαιτι δεν με ενδιαφερει ο χυμα καφες.
    Ευχαριστω !

  10. #40
    Γεια χαρα,
    πώς μπορώ να παρασκευάσω διπλό espresso με τη nespresso krups xn2105;
    Ευχαριστώ

  11. #41
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgebest Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείτε να μου προτείνετε μια καφετιέρα espresso που να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά.
    1) Να σερβίρει και μερίδες espresso και χύμα καφέ espresso.
    2) Nα σερβίρει 2 διπλούς espresso ταυτόχρονα.
    3) Να είναι πάνω από 1000 watt.
    4) Να έχει πίεση από 15 bar και πάνω.
    5) Να μην είναι πανάκριβη κάτω από 200 ευρώ. ( Όσο φθηνότερη γίνεται σε σχέση τιμή/απόδοση).

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Πρωτη φορα μπηκα εδω.Συνηθως διαβαζω και γραφω σε αλλα νηματα.
    Οσο για τον εσπρεσσο,ακουστε τη γνωμη καποιου,που ασχολειται πανω απο 7 χρονια,με επαγγελματικα μηχανηματα και εχει δωσει πολλα λεφτα για το "σπορ" αυτο.
    Θα απαντησω στο φιλο, πιο πανω,ωστε να μαθαινετε και οι αλλοι.(Οσο για το δασκαλιστικο υφος,αυτο δεν κοβεται,απο τη στιγμη που ημουνα 35 χρονια καθηγητης.Επαγγελματικη διαστροφη γαρ.).
    Στο 1ο,ναι γινεται.Θελει ενα ειδικο κλαθακι να μπει.
    Στο 2ο,δε γινεται να βγαλει ταυτοχρονα δυο διπλους, γιατι τοτε πρεπει να βαλεις στο καλαθακι,(filter basket το λενε),28g καφε,14+14=28,και τετοια καλαθακια,δεν υπαρχουν απλως.Μεχρι 21g υπαρχουν και αυτα, για τις επαγγελματικες μηχανες.Οχι για τις μαζικης παραγωγης.
    Στο 3ο,τα Watt,εχουνε να κανουν, με την ταχυτητα που ζεσταινει το νερο,και με το ποσο γρηγορα,ειναι ετοιμη η μηχανη,να φτιαξει κι αλλο καφε,μολις φτιαξει τον πρωτο.Επισης,εχει να κανει και με την ποιοτητα του ατμου,αν φτιαχνεις καπουτσινο.
    Στο 4ο,για την πιεση 16 bar και τετοιες αρλουμπες,σου λεω το εξης.Η δικη μου μηχανη,που ρυθμιζω την πιεαη, με μανομετρο,λεει ο κατασκευαστης, αλλα και οι τρελλοι Αμερικανοι, με τους οποιους μιλαω στο νετ, οτι η πιεση, πρεπει να ειναι 9 bar ΜΟΝΟ.Μερικοι, μονο,και για ωρισμενες περιπτωσεις, 20g καφε για να βγαλουν μονο ristretto,βαζουν 10bar πιεση,και μετα τη γυριζουν παλι στο 9.Period.
    Και τελος στο 5ο,αμα νομιζεις,οτι θα δωσεις 200 και κατω,και θα πινεις espresso,απλως κοροιδευεις τον εαυτο σου.
    Θα σε συμβουλευα,να βρεις κανα καλο καφε, που να φτιαχνουν καλο εσπρεσσο,πραγμα που δεν ειναι καθολου ευκολο, και αυτο γιατι εσεις δε θελετε να μαθετε την καλη ποιοτητα,και να πινεις εκει τον καφε σου.
    Θα σου στοιχιζει κατι παραπανω, αλλα θα το φχαριστιεσαι.
    Και για να καταλαβεις γιατι λεφτα μιλαμε,για να παρεις καμια καλη μηχανη, που να αρχισεις να μπαινεις στο πνευμα,πρεπει να ξεκινησεις απο τα 500 και πανω,χωρις να βαλω μεσα τα λεφτα για το μυλο,που θα χρειαστεις,και που χωρις αυτον, σου συνιστω να μην παρεις καθολου μηχανη εσπρεσσο.Τσαμπα τα λεφτα που θα δωσεις.
    Αν εχει καποιος αλλες αποριες για το θεμα αυτο,ας γραψει και αμα ξερω,πολυ ευχαριστως, να μοιραστω την εμπειρια μου.
    Παντως,οσοι εχετε λεφτα και δε θα σας λειψουν,χωστε τα γερα,ρωτωντας με,και θα σας δωσω και διευθυνσεις στο νετ, απο Αμερικανικα sites,να διαβασετε και να μορφωθειτε.
    Δεν μπορειτε να καταλαβετε, για τι δυσκολο πραμα μιλαμε.Ειναι τοσο πολλοι οι παραγοντες που αλλαζουν την ποιοτητα του καφε που βγαινει αοπ τη μηχανη, που θελει μαστερ για να βγαλεις ακρη.
    Και εγω ουτε στο πρωτο ετος δεν ειμαι ακομη).
    Για τους λεφταδες,ο καλυτερος συνδυασμος,για το σπιτι τους,θελει γυρω στα 7 χιλιαρικα.Μηχανη και μυλος.(5+2=7).
    Ναι,μη γελατε,τοσα.
    La Marzocco GS/3, μηχανη, και Mazzer Robur E, (ή, Elektra Nino),μυλος.
    Δειτε τα στο νετ να καταλαβετε περι τινος προκειται.(Οχι, εγω δεν την εχω τη La Marzocco.To μυλο ομως, τον εχω.Το Νino).
    Kαι κατι τελευταιο.Οι τρελλοαμερικανοι, που μεχρι ηλεκτρονικο μικροσκοπιο,βαλανε για να συγκρινουν μυλους,λενε οταν ο καφες ειναι καλος η κακος,και γκρινιαζει καποιος για το οτι φταιει η μηχανη.It"s the grinder stupid.It"s the grinder.
    O μυλος δηλαδη,φερει μεγαλυτερη ευθυνη, για την καλη η κακη ποιοτητα του καφε που πινετε,απο την ιδια τη μηχανη.
    Δεν ξερω αν σας ταλαιπωρησα,αλλα πιστεψτε με,το ζητημα ειναι πολυπολοκο, και χωρις μελετη, δεν προκειται να πιειτε καλο καφε.Τελος.

  12. #42
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Σωστά ολα αυτά που λες...δάσκαλε αλλά μιας και διανύουμε δύσκολους καιρούς προσωπικά θα συμβιβαστώ με τον καφέ που πίνω από των 150 ευρώ άθλια krups μου (οτι ειναι μάπα το ξέρω) και θα κάνω τα χιλιάρικα κανενα αυτοκίνητο, pc κλπ...

    Οταν (και εαν) φτάσω να εχω μια lampo, μια porsche, μια jaguar και μια mv agusta τότε θα το σκεφτώ για 7 χιλιάρικα μηχανή!
    Αντε το πολύ πολύ να πάρο καμια καλύτερη κάποια στιγμή (πχ rancilio silvia ή το πολύ πολύ καμια Ascaso Steel Duo που ειναι απο τις σχετικα φθηνές με 2πλό boiler για να πίνουμε και κανενα cappucino της προκοπής)
    Παρόλα αυτά δωσε κανενα link για να χαζέψουμε λίγο καμια μηχανή της προκοπής (πέρα από τα κλασικά coffe geek κλπ)
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  13. #43
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Koiτα,το οτι εχεις δικηο για την κατασταση που διανυουμε,δεν το συζηταμε.Αλλά...
    μια ζωη την εχουμε,κι αν δεν τη γλεντησουμε...(ειδικα εγω,που εχοντας πλεον "ωριμασει",αρκετα,επιτρεπω στον εαυτο μου, αμα μπορω, και καμια πολυτελεια.
    Τωρα για το αυτοκινητο που λες,θα σου πω το εξης.
    Κι εγω ειμαι μουρλος με το αυτοκινητο, και παντα ειχα γρηγορα αυτοκινητα,(στο μετρο του δυνατου βεβαια),Uno turbo, Renault Clio 16V, 1800cc, Seat Leon 4, 20VT,αλλα καταλαβα καλα,οτι η εποχη του αυτοκινητου,ΠΕΘΑΝΕ.Παπαλα,πως το λενε.
    Οταν θελεις απειρες ωρες,για να πας απο ενα σημειο σε ενα αλλο, στην Αθηνα,κλεισμενος μεσα σε ενα κουτι,καλυτερα να παω με το λεωφορειο, να γνωρισω και κοσμο.Και ας κανω και περισσοτερο χρονο.Ποσο μαλλον με τα τραινα.
    Και χωρια τα εξοδα.Βενζινες,σερβις,γκαραζ 150Ευρω το μηνα,ασφαλεια,κοντα 800 το χρονο.
    Το βλεπω λοιπον συντομα,να τα κανουν τα αυτοκινητα,κοτοφωλιες.Ηδη το ΕΜΠ,εβγαλε μελετη, που λεει οτι σεμια 2ετια,δε θα κινειται,τιποτα.Οπότε,παρε εσυ Λαμπο,να δω τι θα την κανεις.
    Και κατι ασχετο.Ενας παλιος γνωστος,ειχε αγορασει κατι στερεοφωνικα,πανακριβα.Μονο το πικ απ του,εκανε 6 εκατομυρια,σε δρχ παντα.
    Του λεγανε λοιπον.Μα τοσα λεφτα για πικ απ;Και τα 6 μυρια τοτε,προ 20ετιας,ηταν εξωφρενικο ποσον.
    Κι εκεινος, απαντουσε.Οταν εσεις παιρνατε Μερσεντε,εγω σας ειπα τιποτα;
    Ολα λοιπον, ειναι θεμα προτεραιοτητων.
    Τωρα για τον καφε.
    Οταν πηρα τον καινουριο μυλο,το Νino,και εφτιαξα τον πρωτο καφε,ηταν τοσο μεγαλη η διαφορα,που ειπα,χαλαλι τα λεφτα που εδωσα.
    Ετσι ειναι αυτα.Συνηθως,ο,τι πληρωσεις,παιρνεις.
    Βεβαια,μπορεις, αμα το ψαξεις,να παρεις με τα διαθεσιμα χρηματα σου,το καλυτερο δυνατον.
    Εγω,του χρονου,πχ,θα αλλαξω τη μηχανη που εχω,μετα απο 8 χρονια που θα την εχω,και θα παρω ενα καινουριο μοντελο που θα βγαλει η εταιρια,και αυτη που εχω,στην οποια αλλαξα τις ηλεκτροβαλβιδες, θα την πουλησω.Οποιος την παρει,θα εχει μια μηχανη,με 2 καζανακια,με περιστροφικη αντλια,με ρυθμιση δοσης και θερμοκρασιας, δυνατοτητα συνδεσης στο δικτυο νερου-αποχετευσης,λειτουργια 24/7 και πολυ καλη ποιοτητα υλικων.
    Και με χρηση δικη μου μονο,που πα να πει,δυο κατα μεσον ορο καφεδες την ημερα.
    Αυτη εκανε 1500 Ευρω,και θα τη δωσω καμια 500ρια.
    Οποιος την παρει τοτε,θα εχει μια πολυ καλη μηχανη,με πολυ λιγα λεφτα.Πολυ καλυτερη απο εκεινη που θα μπορουσε να παρει,με τα 500 του Ευρω.
    Τωρα για να δεις διαφορα.
    Μπες στο www.lamarzocco.com και δες την GS/3.
    Πηγαινε μετα στη Μazzer srl,και δες τους μυλους.
    Μετα στην Elektrasrl.com και χτυπα στα grinders,να δεις το Nino.
    Μπες και εδω,
    http://home.planet.nl/~rjeroenv/brew...no_review.html
    να δεις και ενα review της μηχανουλας που εχω εγω τωρα,και ποσο καλη ειναι.
    Που ξερεις,μπορει του χρονου, που θα την αλλαξω,να σου εχει κανει κλικ, και να την παρεις εσυ.
    Αυτα προς το παρον,και για ο,τι αλλο,εδω ειμαι.

  14. #44
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theodore41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Koiτα,το οτι εχεις δικηο για την κατασταση που διανυουμε,δεν το συζηταμε.Αλλά...
    μια ζωη την εχουμε,κι αν δεν τη γλεντησουμε...(ειδικα εγω,που εχοντας πλεον "ωριμασει",αρκετα,επιτρεπω στον εαυτο μου, αμα μπορω, και καμια πολυτελεια.
    Τωρα για το αυτοκινητο που λες,θα σου πω το εξης.
    Κι εγω ειμαι μουρλος με το αυτοκινητο, και παντα ειχα γρηγορα αυτοκινητα,(στο μετρο του δυνατου βεβαια),Uno turbo, Renault Clio 16V, 1800cc, Seat Leon 4, 20VT,αλλα καταλαβα καλα,οτι η εποχη του αυτοκινητου,ΠΕΘΑΝΕ.Παπαλα,πως το λενε.
    Οταν θελεις απειρες ωρες,για να πας απο ενα σημειο σε ενα αλλο, στην Αθηνα,κλεισμενος μεσα σε ενα κουτι,καλυτερα να παω με το λεωφορειο, να γνωρισω και κοσμο.Και ας κανω και περισσοτερο χρονο.Ποσο μαλλον με τα τραινα.
    Και χωρια τα εξοδα.Βενζινες,σερβις,γκαραζ 150Ευρω το μηνα,ασφαλεια,κοντα 800 το χρονο.
    Το βλεπω λοιπον συντομα,να τα κανουν τα αυτοκινητα,κοτοφωλιες.Ηδη το ΕΜΠ,εβγαλε μελετη, που λεει οτι σεμια 2ετια,δε θα κινειται,τιποτα.Οπότε,παρε εσυ Λαμπο,να δω τι θα την κανεις.
    Και κατι ασχετο.Ενας παλιος γνωστος,ειχε αγορασει κατι στερεοφωνικα,πανακριβα.Μονο το πικ απ του,εκανε 6 εκατομυρια,σε δρχ παντα.
    Του λεγανε λοιπον.Μα τοσα λεφτα για πικ απ;Και τα 6 μυρια τοτε,προ 20ετιας,ηταν εξωφρενικο ποσον.
    Κι εκεινος, απαντουσε.Οταν εσεις παιρνατε Μερσεντε,εγω σας ειπα τιποτα;
    Ολα λοιπον, ειναι θεμα προτεραιοτητων.
    Τωρα για τον καφε.
    Οταν πηρα τον καινουριο μυλο,το Νino,και εφτιαξα τον πρωτο καφε,ηταν τοσο μεγαλη η διαφορα,που ειπα,χαλαλι τα λεφτα που εδωσα.
    Ετσι ειναι αυτα.Συνηθως,ο,τι πληρωσεις,παιρνεις.
    Βεβαια,μπορεις, αμα το ψαξεις,να παρεις με τα διαθεσιμα χρηματα σου,το καλυτερο δυνατον.
    Εγω,του χρονου,πχ,θα αλλαξω τη μηχανη που εχω,μετα απο 8 χρονια που θα την εχω,και θα παρω ενα καινουριο μοντελο που θα βγαλει η εταιρια,και αυτη που εχω,στην οποια αλλαξα τις ηλεκτροβαλβιδες, θα την πουλησω.Οποιος την παρει,θα εχει μια μηχανη,με 2 καζανακια,με περιστροφικη αντλια,με ρυθμιση δοσης και θερμοκρασιας, δυνατοτητα συνδεσης στο δικτυο νερου-αποχετευσης,λειτουργια 24/7 και πολυ καλη ποιοτητα υλικων.
    Και με χρηση δικη μου μονο,που πα να πει,δυο κατα μεσον ορο καφεδες την ημερα.
    Αυτη εκανε 1500 Ευρω,και θα τη δωσω καμια 500ρια.
    Οποιος την παρει τοτε,θα εχει μια πολυ καλη μηχανη,με πολυ λιγα λεφτα.Πολυ καλυτερη απο εκεινη που θα μπορουσε να παρει,με τα 500 του Ευρω.
    Τωρα για να δεις διαφορα.
    Μπες στο www.lamarzocco.com και δες την GS/3.
    Πηγαινε μετα στη Μazzer srl,και δες τους μυλους.
    Μετα στην Elektrasrl.com και χτυπα στα grinders,να δεις το Nino.
    Μπες και εδω,
    http://home.planet.nl/~rjeroenv/brew...no_review.html
    να δεις και ενα review της μηχανουλας που εχω εγω τωρα,και ποσο καλη ειναι.
    Που ξερεις,μπορει του χρονου, που θα την αλλαξω,να σου εχει κανει κλικ, και να την παρεις εσυ.
    Αυτα προς το παρον,και για ο,τι αλλο,εδω ειμαι.
    Τώρα που το λες, μια δόση τρέλας με τα στερεοφωνικά υπάρχει στην οικογένεια

    Ωραίες οι μηχανές που δείχνεις αν και το κόβω χλομό να βάζω τέτοιο πράγμα στη κουζίνα, θα την πετάξει η μάνα μου Οπότε μάλλον θα μείνει μέχρι να αποκτήσω δικιά μου κουζίνα!

    Οσο για το αυτοκίνητο, μόνο για καμια γρήγορη βραδυνή βόλτα σε άδειους επαρχιακούς δρόμους που μου αρέσουν πολύ (πχ Σπάρτη - Καλαμάτα, Αχλαδόκαμπος τέτοια πράγματα εκεί πραγματικά θα ήθελα τη Lambo, αν και με το audi δεν πάω αργά...) Anyway, πολύ off topic βγήκα
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  15. #45
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    Kai με το συμπαθειο,ποιο Audi ειναι?

Σελ. 3 από 56 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηχανές Espresso
    Από katafitos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 207
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-09, 15:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας