Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    05-08-2003
    Περιοχή
    Piraeus, Hellas
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    Billion Bipac 7800N
    Αν και αυτά που θα γράψω αφορούν και τον ΟΤΕ, μάλλον ταιριάζουνε καλύτερα εδώ.

    Αφού είχα κάνει από τις 2/10 αίτηση στο oteshop.gr για να βάλω dsl στην pstn (intracom DSLAM) του σπιτιού μου (έτσι έκοψα και την isdn που είχα μόνο για internet) και με πήραν τηλέφωνο λίγο πιο μετά για επιβεβαίωση, άρχισε η περίοδος της αναμονής. Μετά από κανένα μήνα, ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Με τα πολλά (μπινελίκια στον ΟΤΕ), στις 5/11 (Τετάρτη) πήρα ένα ZyXEL 652R-11 μαζί μ'ένα splitter μάλλον προελεύσως Digital Sima κι αυτό. Για καλή μου τύχη (αν φανταστείτε πως δεν το έχω ξανακάνει), μέσα σε 5 λεπτά τα είχα στήσει και δουλεύαν όλα ρολόι αφού είχα ήδη μετατρέψει την ίδια μέρα την συνδρομή στην Forthnet από ISDN128 σε dsl384. Πάνω σε κάρτα δικτύου η οποία βρίσκεται σ'ένα Mandrake Linux 9.1 το οποίο έχει αναλάβει χρέη router/firewall/nat για το τοπικό δίκτυο (άλλη κάρτα δικτύου πάνω σε switch), 4 wireless interfaces, και internet. Οι ρυθμίσεις του ZyXEL είναι Bridge/RFC1483/LLC/8/35/UBR με firewall/nat/κλπ disabled, γιατί τα κάνω όλα αυτά μέσω του linux. Ετσι λοιπόν το ZyXEL το χρησιμοποιώ μόνο ως 'modem'.

    Τα προβλήματα αρχίσανε το Σάββατο 8/11. Την ημέρα εκείνη είχαμε γιορτή σπίτι και όπως είναι φυσικό τα τηλέφωνα (εισερχόμενα) δουλέψανε υπερωρίες. Τότε λοιπόν άρχισε το εξής εκπληκτικό πρόβλημα: Το λαμπάκι 'xDSL' έσβηνε ΤΕΛΕΙΩΣ (έχανε τον συγχρονισμό) και μετά από 1 λεπτό περίπου αναβόσβηνε και σταθεροποιούταν έχοντας πάλι σύνδεση κανονικά! Το έκανε συνέχεια εκείνη την ημέρα. Ολη η υπόλοιπη εβδομάδα κανονικά, μέχρι την επόμενη Κυριακή 16/11 οπότε εμφανίστηκε πάλι το πρόβλημα. Μετά από 1-2 μέρες έγινε καθημερινό και τακτικό φαινόμενο.

    Εδώ ας κάνω μια παρένθεση για τους τεχνικούς του ΟΤΕ. Πριν συνεχίσω, για να μην παρεξηγηθώ όμως, να ξεκαθαρίσω πως είμαι από τους φανατικούς αντι-ΟΤΕ. Εχω δώσει τα τελευταία 15 περίπου χρόνια που ασχολούμαι με modem αμέτρητα λεφτά στον ΟΤΕ για μηδενικής αξίας υπηρεσίες. Στο γραφείο μου στο Σύνταγμα έχω βάλει Vivodi από το καλοκαίρι μόνο και μόνο για να μην πληρώνω τον ΟΤΕ. Στο σπίτι θα έκανα το ίδιο, αλλά δυστυχώς δεν είχε κάλυψη (462xxxxx). Ακούω τις λέξεις OTEnet και cosmOTE και μου σηκώνεται η τρίχα! Ούτε τσάμπα δεν θα πήγαινα σ'αυτούς!

    Πήρα λοιπόν το 121 για τις βλάβες. Την επόμενη μέρα με πήρε στην δουλειά μου (!) ένας τύπος και με ρώτησε αν μπορούμε να κάνουμε κάποιες δοκιμές μαζί. Του εξήγησα πως δυστυχώς οι ώρες εργασίας δικές του με τις ώρες που είμαι σπίτι δεν συμπίπτουν, και μετά από 1-2 μέρες καθημερινής επικοινωνίας (από την πλευρά, του για να με ρωτήσει αν λύθηκε το πρόβλημα!), μου είπε πως αν θέλω μπορεί να με πάρει από το σπίτι του όποια ώρα με βολεύει! Οντως το ίδιο απόγευμα με πήρε (κατά τις 19:00!) και αφού με ρώτησε αν βλέπω τίποτα dropped packets ή κάτι τέτοιο (και του απάντησα αρνητικά) μου είπε πως θα το δώσει σαν βλάβη για έλεγχο. Την ΕΠΟΜΕΝΗ μέρα (Παρασκευή 21/11) με παίρνει γύρω στις 09:00 η μητέρα μου στο κινητό και μου δίνει ένα κινητό να πάρω κάποιον από τον ΟΤΕ. Παίρνω επιτόπου, και ήταν ο υπεύθυνος του συνεργείου το οποίο το μισό ήταν ήδη στο κέντρο της περιοχής μου και το μισό στο κέντρο διανομής της γειτονιάς μου. Μου ζήτησαν έγκριση (!) για να κάνουν δοκιμές και να κλείσουν την γραμμή για λίγο! Οταν γύρισα το απόγευμα σπίτι μου διαπίστωσα πως το πρόβλημα ακόμα παραμένει. Το κουφό ήταν χθες. Με πήρε ένας τύπος από την Intracom (!!!!!) και μου ζήτησε να του πω ώρα και μέρα να έρθει σπίτι να κάνει δοκιμές με δικό του modem!!!! Ντόινγκ! Μου άφησε κινητό για να τον πάρω, και η επαφή μας έχει μείνει εκεί.

    Επειδή δεν γουστάρω να μου φέρει κανένα jetspeed 500 και να δουλεύει, γιατί θα τα πάρω στο κρανίο, προσπαθώ απεγνωσμένα να βρώ μια άκρη και την αιτία που δημιουργείται το πρόβλημα. Και πριν λίγο διασταύρωσα και μπορώ να αναφέρω το πρόβλημά μου με σιγουριά. Ακολουθεί κομμάτι του log file του ZyXEL σε στιγμή που χάνει τον συγχρονισμό, τον ξαναβρίσκει, και τον ξαναχάνει:

    Κώδικας:
    -1- Nov 25 18:21:50 10.80.181.74 RAS: msg="board 0 line 0 channel 0, call 344, C02 Call Terminated" note="Call Detail Record"
    -2- Nov 25 18:23:14 10.80.181.74 RAS: msg="board 0 line 0 channel 0, call 351, C01 Incoming Call 1500000 " note="Call Detail Record"
    -3- Nov 25 18:31:51 10.80.181.74 RAS: msg="board 0 line 0 channel 0, call 351, C02 Call Terminated" note="Call Detail Record"
    -4- Nov 25 18:32:18 10.80.181.74 RAS: msg="board 0 line 0 channel 0, call 358, C01 Incoming Call 1500000 " note="Call Detail Record"
    Στο [1] χτυπάει το τηλέφωνο, χάνει τον συγχρονισμό τελείως. Στο [2] τον ξαναβρίσκει και κάνει την σύνδεση με Forthnet. Στο [3] τελειώνει η εισερχόμενη κλήση και χάνει πάλι τον συγχρονισμό. Στο [4] τον ξαναβρίσκει και δουλεύει κανονικά εώς τώρα. Δοκίμασα να πάρω από το κινητό μου στο σπίτι, και να το σηκώσω το τηλέφωνο, αλλά το πρόβλημα δεν εμφανίστηκε. Ο λόγος που τα συνδύασα και κατάλαβα πως υπάρχει σχέση, είναι πως το είχα αφήσει όλη μέρα σήμερα να βλέπει το log, και όταν γύρισα το απόγευμα τσεκάρωντας μία το log του zyxel και μία το log του τηλεφώνου (με αναγνώριση) και διαπίστωσα πως οι ώρες συμπίπταν ακριβώς! (Πως δεν το σκέφτηκα ο βλάκας τόσο καιρό...; ).

    Το ZyXEL λεέι:

    Κώδικας:
    System Name :  
    ZyNOS F/W Version: V3.40(FN.7) | 6/18/2003  
    DSL FW Version: Alcatel, Version 3.9.122 
    Standard: Multi-Mode
    Αυτό το Alcatel μήπως είναι λίγο περίεργο; Εχετε καμιά ιδέα; Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν ν'αλλάξω splitter/φιλτρο. Την τηλεφωνική συσκευή έχω ήδη δοκιμάσει να την βγάλω τελείως από το splitter.

    Συγνώμη για το μακροσκελέστατο post, αλλά θα ήθελα να ξέρετε όλο το story.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Και εγω θα ελεγα πρωτα να αλλαξεις το φιλτρο, το να το χανει το adsl οταν χτυπαει το τηλεφωνο παει πιο πολυ σε τετοιου ειδος προβλημα.
    φιλικα

  3. #3
    Το avatar του μέλους chatasos
    chatasos Guest
    Πιθανότατα φίλτρο...αν δεν είναι bug του modem...

  4. #4
    Εγγραφή
    05-08-2003
    Περιοχή
    Piraeus, Hellas
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    Billion Bipac 7800N
    Επειδή τα έχω μπλέξει λίγο με τα φίλτρα και τους splitters, η συνδεσμολογία που έχω κάνει είναι η εξής:

    Στην τηλεφωνική πρίζα του δωματίου μου έχω βάλει τον splitter (PSTN). Η τηλεφωνική πρίζα αυτή ΔΕΝ είναι η κεντρική του σπιτιού. Στα τηλέφωνα ΟΛΑ του σπιτιού ακούω κάτι σαν φύσημα. Το splitter έχει υποδοχές Line/Phone/Modem, όπου στην line έχω βάλει την γραμμή από την πρίζα μου, στο phone μια τηλεφωνική συσκευή, και στο modem το ZyXEL.

    Μήπως θα πρέπει να βάλω τον splitter στην κεντρική πρίζα του σπιτιού, και από εκεί να τραβήξω χωριστό καλώδιο για το modem; Μήπως θα πρέπει σε ΚΑΘΕ τηλέφωνο του σπιτιού να βάλω φίλτρο;

  5. #5
    Το avatar του μέλους chatasos
    chatasos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nl
    Μήπως θα πρέπει να βάλω τον splitter στην κεντρική πρίζα του σπιτιού, και από εκεί να τραβήξω χωριστό καλώδιο για το modem; Μήπως θα πρέπει σε ΚΑΘΕ τηλέφωνο του σπιτιού να βάλω φίλτρο;
    YEP
    YEP (αν δεις οτι δεν σου κάνει ο splitter)

  6. #6
    Εγγραφή
    19-05-2003
    Περιοχή
    Χαλάνδρι, Αθήνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η168Ν
    SNR / Attn
    18.1(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είτε θα βάλεις το splitter σε κάποιο κεντρικό σημείο και από εκεί θα τραβήξεις μια γραμμή από το Line προς το adsl modem και μια γραμμή από το Phone προς ΟΛΑ τα τηλέφωνα (διακλαδώνονας τα), είτε θα βάλεις φιλτρο σε ΚΑΘΕ πρίζα πριν από τα τηλέφωνα.

    Γενικά, καμία τηλεφωνική συσκευή δεν πρέπει να είναι απευθείας πάνω στη γραμμή χωρίς να μεσολαβεί φίλτρο ή splitter. Αντίθετα, το modem μπορεί να δουλεύει και χωρίς να μεσολαβεί splitter.

    Πάντως απορώ, πως μετά από τόσες δοκιμές και συζητήσεις με τεχνικούς του ΟΤΕ και της Ιντρακόμ, δεν σκέφτηκε κανένας πως το πρόβλημα ενδέχεται να βρίσκεται εκεί 8O

    Για κάνε μια δοκιμή, να αποσυνδέσεις όλα τα τηλέφωνα εκτός από αυτό που είναι πάνω στο splitter και να δεις αν το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται...
    Namasté,

    george


  7. #7
    Εγγραφή
    05-08-2003
    Περιοχή
    Piraeus, Hellas
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    Billion Bipac 7800N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeadams
    Γενικά, καμία τηλεφωνική συσκευή δεν πρέπει να είναι απευθείας πάνω στη γραμμή χωρίς να μεσολαβεί φίλτρο ή splitter.
    Δυστυχώς αυτό δεν το ήξερα (και τελικά ήταν το α και το ω στο να εντοπίσω το πρόβλημά μου), αλλά θυμάμαι πως δοκιμαστικά την πρώτη μέρα είχα βάλει το modem κατευθείαν στην γραμμή χωρίς splitter και μου έκανε εντύπωση πως δούλεψε... Εδώ και μερικές ώρες έκανα τελικά αυτό που έπρεπε να είχα κάνει από την αρχή. Εβαλα τον splitter στην κεντρική πρίζα, στο phone έβαλα τα καλώδια που διακλαδίζονται μέσα στο σπίτι και στο modem έβαλα χωριστό καλώδιο κατευθείαν πάνω στο ZyXEL. Δουλεύει κανονικά και απ΄ότι φαίνεται τελικά ήταν αυτό το πρόβλημα.

    Σας ευχαριστώ πολύ...!

    ΥΓ: Τώρα πως δεν τους πέρασε από το μυαλό... Ακόμα και σήμερα πάντως που τους είπα τα χτεσινά μου συμπεράσματα, μου είπαν να πάρω κάποιο φίλτρο από ΟΤΕ και αν δεν κάτσει ούτε τότε, μάλλον θα είναι πρόβλημα ασυμβατότητας του modem. Να δώ τι θα μου πούνε αύριο που θα τους πω ότι το έλυσα.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Γενικά, καμία τηλεφωνική συσκευή δεν πρέπει να είναι απευθείας πάνω στη γραμμή χωρίς να μεσολαβεί φίλτρο ή splitter.
    Οχι και τα παντα μπορεις να κανεις μονο το ενα, (το παραδειγμα μας το δινει ο ιδιο ο φιλος nl) απλα δεν μπορουν να δουλευουν και τα δυο ταυτοχρονα χωρις σπλιτερ, φιλτρο.
    στην περιπτωση του modem χανει το sync, στην περιπτωση του τηλεφωνου εχεις θορυβο στην γραμμη.
    φιλικα

Παρόμοια Θέματα

  1. ΜΙΑ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ....
    Από giannis_green_13 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-07, 13:04
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-07, 05:11
  3. DSLam Καλλιθέας...πονεμένη ιστορία?
    Από pan.nl στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-05, 00:37
  4. Μια πονεμενη ιστορια!!!!!!!
    Από Insomniac στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-03, 13:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας