Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Μένω Καλαμάτα και θέλω να φύγω απο την Forthnet 24, όπου έχω μέγιστο download 8Mbs, και να πάω στον ΟΤΕ με 8αρα σύνδεση όπου "λογικά" θα έχω την ίδια ταχύτητα στο download. Η γραμμή μου είναι με πάγιο ΟΤΕ και απο την Forthnet έχω μόνο ιντερνετ. Πόσο χρόνο λέτε να χρειαστεί αυτή η μετάβαση και κυρίως πόσο χρόνο υπάρχει πιθανότητα να μείνω χωρίς ιντερνετ; Λέτε να υπάρξει πρόβλημα και να να μείνω ακόμα και πάνω απο μήνα χωρίς ίντερνετ;

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    αν έχεις γραμμή ΟΤΕ και απλά ιντερνετ από forthnet, η μετάβαση συνηθως γίνεται αυθημερόν, εφόσον πας στην ίδια ταχύτητα (8->8 ή 24->24). Οπότε απλά κάνεις αίτημα για να πας στην ταχύτητα που είσαι τώρα (24->24) και μετά απο κανα δύο μέρες αφου έχεις πάει στον ΟΤΕ κάνεις νεό αιτημα για αλλαγή ταχύτητας (24->8) στο 134 που γίνεται αυτόματα και ξεμπέρδεψες.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.102
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Άν κατάλαβα καλά μεριζόμενη έχει και δεν παίζει ρόλο η ταχύτητα, αφού έτσι κι αλλιώς θα αλλάξει dslam (από 4νετ σε ΟΤΕ). Πάντως, όσο χρόνο και να πάρει η μετάβαση το πολύ να μείνεις χωρίς internet για <1 ώρα (θεωρητικά πάντα).

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2004
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.380
    Downloads
    80
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26500/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    ZTE 931 VII
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agrelaphon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άν κατάλαβα καλά μεριζόμενη έχει και δεν παίζει ρόλο η ταχύτητα, αφού έτσι κι αλλιώς θα αλλάξει dslam (από 4νετ σε ΟΤΕ). Πάντως, όσο χρόνο και να πάρει η μετάβαση το πολύ να μείνεις χωρίς internet για <1 ώρα (θεωρητικά πάντα).
    έχεις, δίκιο, εγώ ξέμεινα στα ΑΡΥΣ.....

  5. #5
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Οπότε κάνω αίτηση διακοπής στην 4νετ και ταυτόχρονα αίτηση στον ΟΤΕ και είμαι ΟΚ; Απλά μετά θα περιμένω να δω τι θα γίνει με τον επόμενο λογαριασμό της 4νετ;

  6. #6
    Εγγραφή
    13-08-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.102
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Νομίζω μια αίτηση στον ΟΤΕ αρκεί, αλλά καλύτερα να σε ενημερώσουν μέλη του forum πιο έμπειρα σ'αυτά τα θέματα, πάντως είμαι 90% σίγουρος οτι δεν χρειάζεται αίτηση διακοπής στη 4νετ

  7. #7
    Εγγραφή
    24-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    368
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps / 1Gbps
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε κάνω αίτηση διακοπής στην 4νετ και ταυτόχρονα αίτηση στον ΟΤΕ και είμαι ΟΚ; Απλά μετά θα περιμένω να δω τι θα γίνει με τον επόμενο λογαριασμό της 4νετ;
    Μπορείς να παρεις ενα τηλεφωνο στο 134 και να κανεις την μεταφορα απο την φορθνετ απευθειας. Συνηθως η ενεργοποιηση γινεται σε 1-2 μερες, και αναλαμβανουν αυτοι την διακοπη. Εσυ βεβαια αμα θες πανε απο ενα καταστημα φορθνετ κ κανε μια αιτηση διακοπης να εισαι καλυμμενος και την ιδια μερα παρε τηλ στον ΟΤΕ. Η διακοπη απο την φορθνετ κανει 8-15 μερες περιπου κι εφοσον θα ενεργοποιηθει η συνδεση του ΟΤΕ, περνα στο ρουτερ τα username k pass του ΟΤΕ κι εισαι ετοιμος

    Εμενα ειχε ενεργοποιηθει ο ΟΤΕ κι επειδη δεν ειχε ληξει ακομα η φορθνετ κ το ρουτερ συγχρονιζε κανονικα με τα στοιχεια της φορθνετ, δεν το ειχα παρει χαμπαρι να τα αλλαξω

  8. #8
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε κάνω αίτηση διακοπής στην 4νετ και ταυτόχρονα αίτηση στον ΟΤΕ και είμαι ΟΚ; Απλά μετά θα περιμένω να δω τι θα γίνει με τον επόμενο λογαριασμό της 4νετ;
    Όχι φίλε, δεν ασχολείσαι καθόλου με την forthnet.
    Kάνεις την αίτηση στον πάροχο που πρόκειται να πας (πχ. οτέ στην προκειμένη) και δεν ασχολείσαι καθόλου με forthnet.

    Η διαδικασία έχει ως εξής.
    Καλείς το 134 και τους λες ότι θες να επιστρέψεις στον οτέ (conn-x). O υπάλληλος συμπληρώνει μια αίτηση (η οποία μένει στον οτε) και σου στέλνει σε mail ή σε fax μία εξουσιοδότηση καταναλωτή την οποία υπογράφει ο κάτοχος της τηλεφ. γραμμής και την στέλνεις στο fax που θα σου δώσουν υπογεγραμμένη από αυτόν μαζί με μία φωτοτυπία της ταυτότητας του (αν δεν είσαι εσύ ο κάτοχος).
    (ουσιαστικά δίνει την έγκριση για την αλλαγή του llu)

    Εναλλακτικά, φυσικά, γίνεται η δουλειά και μέσω oteshop.

    H διαδικασία παίρνει έως 10 εργάσιμες (επίσημα πάντα σύμφωνα με τον οτέ, άσχετα αν πιθανόν πάρει λιγότερο) και δεν θα μείνεις χωρίς internet.

    Να σημειώσω ότι αν ασχοληθείς με forthnet και κάνεις διακοπή σε αυτούς (ενώ θες να αλλάξεις πάροχο) πέρα από το ότι δεν προβλέπεται σαν διαδικασία, ενδέχεται να μπλέξεις άσχημα + (το μόνο σίγουρο) ότι η διαδικασία θα καθυστερήσει πολύ περισσότερο (μέχρι να σε καταργήσει η forthnet...)
    (έχε υπόψη σου επίσης ότι αν κάνεις το λάθος να καταργηθείς από την forthnet πρώτα, δεν αρκεί τι θα σου πει η forthnet αλλά θα πρέπει και να φαίνεται έτσι στα συστήματα του οτέ. Θα πρέπει δηλαδή στα συστήματα του να είναι πλήρως ελευθερη η γραμμή σου και να μην εκκρεμμεί αίτημα. Στο τονίζω αυτό γιατί είναι πολύ σημαντικό)

    Aν θες, όταν θα είσαι πλήρως στο conn-x, τότε και μόνο τότε μπορείς να τους στείλεις fax κατάργησης του account σου (username) στη forthnet αν θες να στο καταργήσουν μια ώρα αρχίτερα (βάσει νόμου υποχρεούται να στο διατηρήσει ενεργό για 6 μήνες) αλλιώς θα στο καταργήσουν αυτόματα σε 6 μήνες χωρίς δικιά σου ενέργεια.

    Ελπίζω να βοήθησα και ότι άλλο θες ρώτα

    από αυτά που γράφεις θεώρησα πως έχεις μεριζόμενη πρόσβαση και όχι ΑΡΥΣ, ετσι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FuS : 23-05-09 στις 01:31.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    [QUOTE=Fusmoker;2834766]

    "Aν θες, όταν θα είσαι πλήρως στο conn-x, τότε και μόνο τότε μπορείς να τους στείλεις fax κατάργησης του account σου (username) στη forthnet αν θες να στο καταργήσουν μια ώρα αρχίτερα (βάσει νόμου υποχρεούται να στο διατηρήσει ενεργό για 6 μήνες) αλλιώς θα στο καταργήσουν αυτόματα σε 6 μήνες χωρίς δικιά σου ενέργεια."


    Δηλαδή η 4νετ θα μου στέλνει λογαριασμό για 6 μήνες ακόμα και θα πληρώνω διπλά χρήματα (4νετ + conn-x);

  10. #10
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή η 4νετ θα μου στέλνει λογαριασμό για 6 μήνες ακόμα και θα πληρώνω διπλά χρήματα (4νετ + conn-x);
    Θα σου στείλει μόνο τον εκκαθαριστικό με χρεώσεις μέχρι την ημερομηνία απενεργοποίησης από 4net και ενεργοποίησης στον ΟΤΕ.

    Το εξάμηνο ισχύει μόνο για τον λογαριασμό του email δίνοντας σου έτσι τη δυνατότητα με αυτούς που επικοινωνείς μέσα σε αυτό το διάστημα να τους ενημερώσεις ότι άλλαξες λογαριασμό email.
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

  11. #11
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ακριβώς όπως το λέει ο terko.

  12. #12
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.021
    Downloads
    57
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14000/902
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Daytek Vigor2760 Delight
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 14(dB)
    Να ρωτησω και εγω με την σειρα μου.
    Ειχα 4νετ και σταθερο απο οτε, μετα απο αιτημα μου για αλλαγη του τηλεφωνικου μου μουμερου και μετρτοπη του σε απορρητο το συστημα αυτοματα μου διεκοψε το ιντερνετ με την 4νετ μετα απο 15 ημερες (το ανακαλυψα τυχαια αλλα μου ειχει πει ο οτε). στο τηλεφωνο ακομα ακουο θορυβο χωρις το φιλτρο αλλα το ρουτερ δεν συγχρονιζει
    Ερωτηση: ποσο χρονο θελει ο οτε για συνδεση σε αυτον και αν χρειαζεται να κανω κατι πλεον με 4νετ ? (πληρομενος τελευταιος λογαριασμο στην 4νετ)
    ευχαριστω!!
    THE DOCTOR!

    Aρχή σε linux--------------->

  13. #13
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.170
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiosb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω και εγω με την σειρα μου.
    Ειχα 4νετ και σταθερο απο οτε, μετα απο αιτημα μου για αλλαγη του τηλεφωνικου μου μουμερου και μετρτοπη του σε απορρητο το συστημα αυτοματα μου διεκοψε το ιντερνετ με την 4νετ μετα απο 15 ημερες (το ανακαλυψα τυχαια αλλα μου ειχει πει ο οτε). στο τηλεφωνο ακομα ακουο θορυβο χωρις το φιλτρο αλλα το ρουτερ δεν συγχρονιζει
    Ερωτηση: ποσο χρονο θελει ο οτε για συνδεση σε αυτον και αν χρειαζεται να κανω κατι πλεον με 4νετ ? (πληρομενος τελευταιος λογαριασμο στην 4νετ)
    ευχαριστω!!
    Εχω την εντύπωση χωρίς να είμαι σίγουρος για αυτό, ότι ο ΟΤΕ σου έκοψε την γραμμή που είχες, προφανώς για αυτό δεν έχεις και internet και θα σου περάσει καινούργια.

    Αν ισχύει αυτό πρέπει να ξανακάνεις αίτηση για ADSL στην 4net.
    Πάρε τηλέφωνο στο 134 να μάθεις τι έχει γίνει.
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

  14. #14
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.021
    Downloads
    57
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14000/902
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Daytek Vigor2760 Delight
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 14(dB)
    Και αυτο ακριβως εκανα, τηλεφωνο 134 επιβεβαιωση οτι η γραμμη πλεον ειναι ελευθερη και αιτηση για νεα συνδεση παλι!!!
    THE DOCTOR!

    Aρχή σε linux--------------->

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-09, 19:17
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-08, 14:43
  3. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-08, 04:51
  4. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-07, 12:36
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-07, 10:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας