Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Το avatar του μέλους dood
    dood Guest
    Question
    Γεια,
    εχω παρει και γω την HOL το 6+6 512 (over pstn) η οποια δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα,θελω να ρωτησω πως γιναιτε η ολη συνδεσμολογία γιατι στο σχεδιο που εχει μεσα στο βιβλιο οδηγιων ή κατι δεν κανω εγω καλα ή κατι δεν καταλαβα..
    (φυσικα δε μπορω να εχω τεχνικη υποστηριξη απο την HOL γιατι ολοι ξερετε την κατασταση στο τηλ κεντρο τους..)

    Εχω 2 τηλεφωνηκες συσκευες,μια στο δικο μου δωματιο και μια σε αλλο δωματιο,το καθενα στην πριζα του..συνδεω τα παντα οπως λεει στο βιβλιο οδηγιων και το τηλ στο δικο μου δωματιο δε λειτουργει ενω το αλλο τηλ στο αλλο δωματιο κανει λιγο φυσιμα και παρασιτα.Αγορασα φιλτρα και εβαλα το ενα στο καλωδιο που βγενει απο το LINE του Splitter και παει στη γραμμη του ΟΤΕ..και παλι το τηλ μου δε δουλευει..επισης εβαλα και ενα στο μεσα τηλ και ενω τα παρασιτα και το φυσιμα σταματησαν οταν μιλας στο τηλ με καποιον ακουγετε αντηλαλος..

    1) Τι δεν εχω κανει σωστα?
    2) Μηπως μπορει καποιος που εχει το ιδιο πακετο και εχει ενεργη συνδεση να μου πει πως εχει κανει την συνδεσμολογια?
    3) Μηπως πρεπει να γινει η γραμμη μου adsl για να δουλευουν ολα σωστα?

    Eπισης,σε εναν φιλο μου που του ενεργοποιηθηκε η γραμμη κανονικα (εχει μια τηλ συσκευη) και καναμε οτι ακριβως λεγανε οι οδηγιες,οταν καναμε connect δεν συνδεοταν και εβγαζε invalid username/password! ενω βαζαμε κανονηκα αυτα που του δωσανε..και επισης "the connection could not be sync"
    εδω τι μπορει να φταιει?

    ευχαριστω και sorry για το πολυ μπλα μπλα μου...

    Υ.Γ. εχω διαβασει οποια θεματα ειναι σχετικα για τις αποριες μου στο forum αλλα δεν βρηκα κατι που να μου λυνει τις αποριες αυτες και επισης δεν καταλαβα ακριβως το σχεδιο στο http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php γι'αυτο και εγραψα ολα αυτα.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-01-2006
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 37(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dood
    Γεια,
    εχω παρει και γω την HOL το 6+6 512 (over pstn) η οποια δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα,θελω να ρωτησω πως γιναιτε η ολη συνδεσμολογία γιατι στο σχεδιο που εχει μεσα στο βιβλιο οδηγιων ή κατι δεν κανω εγω καλα ή κατι δεν καταλαβα..
    (φυσικα δε μπορω να εχω τεχνικη υποστηριξη απο την HOL γιατι ολοι ξερετε την κατασταση στο τηλ κεντρο τους..)

    Εχω 2 τηλεφωνηκες συσκευες,μια στο δικο μου δωματιο και μια σε αλλο δωματιο,το καθενα στην πριζα του..συνδεω τα παντα οπως λεει στο βιβλιο οδηγιων και το τηλ στο δικο μου δωματιο δε λειτουργει ενω το αλλο τηλ στο αλλο δωματιο κανει λιγο φυσιμα και παρασιτα.Αγορασα φιλτρα και εβαλα το ενα στο καλωδιο που βγενει απο το LINE του Splitter και παει στη γραμμη του ΟΤΕ..και παλι το τηλ μου δε δουλευει..επισης εβαλα και ενα στο μεσα τηλ και ενω τα παρασιτα και το φυσιμα σταματησαν οταν μιλας στο τηλ με καποιον ακουγετε αντηλαλος..

    1) Τι δεν εχω κανει σωστα?
    2) Μηπως μπορει καποιος που εχει το ιδιο πακετο και εχει ενεργη συνδεση να μου πει πως εχει κανει την συνδεσμολογια?
    3) Μηπως πρεπει να γινει η γραμμη μου adsl για να δουλευουν ολα σωστα?

    Eπισης,σε εναν φιλο μου που του ενεργοποιηθηκε η γραμμη κανονικα (εχει μια τηλ συσκευη) και καναμε οτι ακριβως λεγανε οι οδηγιες,οταν καναμε connect δεν συνδεοταν και εβγαζε invalid username/password! ενω βαζαμε κανονηκα αυτα που του δωσανε..και επισης "the connection could not be sync"
    εδω τι μπορει να φταιει?

    ευχαριστω και sorry για το πολυ μπλα μπλα μου...

    Υ.Γ. εχω διαβασει οποια θεματα ειναι σχετικα για τις αποριες μου στο forum αλλα δεν βρηκα κατι που να μου λυνει τις αποριες αυτες και επισης δεν καταλαβα ακριβως το σχεδιο στο http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php γι'αυτο και εγραψα ολα αυτα.
    Ας τα πάρουμε με τη σειρά. Η γραμμή που έχεις είναι PSTN. Αν είχες μία συσκευή θα έβαζες το σπλίτερ στη πρίζα του τηλεφώνου και μετά το τηλέφωνο στην έξοδο phone του σπλιτερ και το dsl στην αντίστοιχη έξοδο του spliter.
    Πιστεύω λοιπόν ότι αν πάρεις ακόμα ένα spiter και τον βάλεις στην άλλη πρίζα, θα δώσεις μετά το τηλέφωνο όπως και στην πρώτη. Αλλά εκεί θα αφήσεις της ADSL ασύνδετη.
    Δε ξέρω μόνο αν θα έχεις θορύβους λόγω παράλληλης σύνδεσης των τηλεφώνων. Κάπου εκεί ίσως σου χρησιμεύσουν τα φίλτρα που ήδη πήρες.
    Για το λογαριασμό και την ενεργοποίησή του το username σου θα πρέπει να είναι της μορφής: hol:username@adsl.gr. Αλλιώς δε θα συνδεθείς ποτέ.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2005
    Μηνύματα
    598
    Downloads
    169
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πριν απο καθε τηλεφωνο βαζεις φιλτρο, στην πριζα που συνδεεται το modem δεν βαζεις φιλτρο. Πες ποιο αναλυτικα ποσες πριζες εχεις, ποσα τηλεφωνα και που συνδεεις το modem.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Μπορείς να δεις αναλυτικές περιγραφές στον Οδηγό του Αρχαρίου.
    Ανυπόγραφος

  5. #5
    Το avatar του μέλους dood
    dood Guest
    Ευχαριστω για το reply,

    ΚwstasV : Ναι η γραμμη μου ειναι pstn.

    Ο τροπος που διχνει στο manual και που εχω συνδεσει το modem ειναι:

    απο το Fx0 του μοντεμ παει καλωδιο στο phone του splitter.
    απο το adsl under the box του μοντεμ παει καλωδιο στο modem του splitter
    το καλωδιο της συσκευης του τηλεφωνου παει στο ab1 του μοντεμ
    και τελος το line του splitter παει στην πριζα του ΟΤΕ
    (ethernet και ρευμα στις θεσες τους κανονικα..)

    λοιπον οταν το συνδεω ετσι το δικο μου τηλ ειναι νεκρο..το αλλο τηλ στο αλλο δωματιο δουλευει μεν αλλα με παρασιτα,εβαλα στο αλλο τηλεφωνο ενα φιλτρο και ενω σταματησαν τα παρασιτα εκανε αντιλαλο οταν μιλουσες αλλα το δικο μου τηλ στο δωματιο μου ηταν παλι νεκρο..μετα δοκιμασα στο καλωδιο που βγαινει απο το Line τοu splitter να βαλω και εδω ενα φιλτρο(παραλληλα με το αλλο στο μεσα τηλ) και το φιλτρο στην πριζα του ΟΤΕ αλλα παλι τα ιδια ..νεκρο.
    μηπως δε συνδεω σωστα τα φιλτρα?

    theodoros2004: νομιζω οτι εκανα αυτο που λες ε?
    εχω 2 συσκευες η καθε μια συνδεμενη σε ξεχωριστη πριζα (δλδ 2 πριζες οτε) και θελω να συνδεσω το μοντεμ στο δικο μου τηλ που ειναι στο δωματιο μου..στο αλλο δε θα συνδεθει τιποτα.

    euri: το ειδα το link που δινεις αλλα ειπα και παραπανω οτι δεν εβγαλα και τοσο ακρη..

    thanks παντως guys.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    asus dsl n17u
    τσεκαρε το φιλτρο γιατι spliter εφοσον εχεις pstn δεν σου χρειαζεται. μήπως εχει διαφορετική συνδεσμολογια, πχ ενα που έπεσε στα χερια μου απο την ίδια μερια που ηταν το Line in έβγαινε και το Line out για το router, ενω εγω ο στοκος το εβαζα κλασικα στο μονο την εισοδο και στο διπλο τις εξοδους

  7. #7
    Εγγραφή
    22-01-2006
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 37(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dood
    Ευχαριστω για το reply,

    ΚwstasV : Ναι η γραμμη μου ειναι pstn.

    Ο τροπος που διχνει στο manual και που εχω συνδεσει το modem ειναι:

    απο το Fx0 του μοντεμ παει καλωδιο στο phone του splitter.
    απο το adsl under the box του μοντεμ παει καλωδιο στο modem του splitter
    το καλωδιο της συσκευης του τηλεφωνου παει στο ab1 του μοντεμ
    και τελος το line του splitter παει στην πριζα του ΟΤΕ
    (ethernet και ρευμα στις θεσες τους κανονικα..)

    λοιπον οταν το συνδεω ετσι το δικο μου τηλ ειναι νεκρο..το αλλο τηλ στο αλλο δωματιο δουλευει μεν αλλα με παρασιτα,εβαλα στο αλλο τηλεφωνο ενα φιλτρο και ενω σταματησαν τα παρασιτα εκανε αντιλαλο οταν μιλουσες αλλα το δικο μου τηλ στο δωματιο μου ηταν παλι νεκρο..μετα δοκιμασα στο καλωδιο που βγαινει απο το Line τοu splitter να βαλω και εδω ενα φιλτρο(παραλληλα με το αλλο στο μεσα τηλ) και το φιλτρο στην πριζα του ΟΤΕ αλλα παλι τα ιδια ..νεκρο.
    μηπως δε συνδεω σωστα τα φιλτρα?

    theodoros2004: νομιζω οτι εκανα αυτο που λες ε?
    εχω 2 συσκευες η καθε μια συνδεμενη σε ξεχωριστη πριζα (δλδ 2 πριζες οτε) και θελω να συνδεσω το μοντεμ στο δικο μου τηλ που ειναι στο δωματιο μου..στο αλλο δε θα συνδεθει τιποτα.

    euri: το ειδα το link που δινεις αλλα ειπα και παραπανω οτι δεν εβγαλα και τοσο ακρη..

    thanks παντως guys.
    Θα σου πω τι πιστεύω.
    Όταν βάζεις το τηλέφωνο στο άλλο δωμάτιο (και μάλιστα με φίλτρο) είναι λογικό να έχεις γραμμή. Το ίδιο θα έχεις αν βάλεις το τηλέφωνο και στο δικό σου χωρίς router (όπως το είχες παλιά).
    Αλλά έτσι φυσικά δεν έχεις adsl.
    Αν βάλεις κατευθείαν το router στην πρίζα θα έχεις adsl αλλά δε θα έχεις τηλέφωνο.
    Ξέχνα για λίγο την μέσα πρίζα και ασχολέισου να δουλέψει τουλάχιστον η μία. Μήπως κάτι παίζει με τη συνδεσμολογία και την πορεία των καλωδίων στο σπίτι σου; Ποια είναι η πρώτη πρίζα (κεντρική) από τις δύο;
    Και πρόσεξε τη συνδεσμολογία του spliter.
    Τέλος δοκίμασε να στήσεις τα πάντα στη μέσα πρίζα. Έτσι από περιέργεια.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2005
    Μηνύματα
    598
    Downloads
    169
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πριν το adsl δουλευαν κανονικα και οι δυο πριζες??

  9. #9
    Το avatar του μέλους dood
    dood Guest
    Λοιπον
    το θεμα τις συνδεσμολογιας νομιζω οτι το ελυσα,πηρα τηλ στην HOL και το σηκωσανε και μου ειπαν οτι το καλωδιο του τηλ παει στο Phone του splitter και δουλευει κανονικα το τηλ στο δωματιο μου..δηλαδη αλλιως απ'οτι λεει στο βιβλιο οδηγιων...τελος παντων

    Εχει βγει αλλο κουσουρι ομως τωρα..
    σημερα οταν συνδεσα το μοντεμ απο συνηθιο κυριως, ειδα οτι αναβοσβηνε το λαμπακι adsl το οποιο μετα εμεινε σταθερα αναμενο..φυσικα πιστεψα πως επιτελους μου εωεργοποιηθηκε η γραμμη ωποτε δοκιμασα να κανω connect..το connect εγινε με επυτιχια..ολα καλα,αλλα ως εδω..μιας και εχω dsl ειπα να μπω σε καποιο site να δουμε τι γινετε..παω δοκιμαστικα να μπω στο yahoo ας πουμε και δεν φορτωνει το site...δεν το βρησκει λεει αυτο οπως και αλλα 4-5 που δοκιμασα..
    δοκιμασα να απενεργοποιησω οτι ειδους firewall μπορει να ηταν ανοιχτο και ξαναδοκιμασα..εβαλα και ολες τις απαρετητες IP σε οσα πεδια χρειαζοταν..(DNS κτλ)..αλλα παλι τα ιδια..μετα αφου ειδα οτι δεν γινετε τιποτα μπηκα και ειδα οτι το adsl status μου διχνει οτι το DSP status leei CONNECTED και οτι η γραμμη μου δεν ειναι 512 αλλα 384!!

    1) Πηρα τηλ στην HOL kαι μου ειπαν σε αυτους διχνει οτι η γραμμη μου ειναι 512 δηλωμενη αλλα οτι ακομα ειναι στην κατασταση "εκκρεμει" πραγμα, λενε, που σημενει οτι λογικα δεν εχει ολοκληρωθει η διαδικασια της ενεργοποιησης της γραμμης μου και οτι μετα αυτο θα διορθωθει σε 512..αλλα απορησαν που με βλεπανε connected... μιας και με βλεπανε ομως συνδεμενο ρωτησα πιο ειναι το προβλημα που δεν μου ανοιγει κανενα site? και μου ειπαν οτι εχει προβλημα ο ΟΤΕ και οτι υπαρχει ενα γενικο blackout!

    2) Πηρα και στον ΟΤΕ μετα...μου ειπε η τυπισα εκει οτι δεν ειχαν κανενα προβλημα οι γραμμες τους αυτο το διαστηα και μου ειπαν και αυτοι οτι ακομα ειναι στην κατασταση "εκκρεμει" η γραμμη μου και οτι δεν εχει ολοκληρωθει η διαδικασια της ενεργοποιησης της γραμμης μου η οποια ειναι και σε αυτους δηλωμενη κανονικα 512! και οτι ισως ειμαι online με καπιου παλιωτερου χρηστη το username/password που ηταν καποτε με γραμμη 384....που σημαινει οτι πρεπει να περιμενω να μου ενεργοποιηθει κανονικα η γραμμη μου.

    δε ξερω για εσας αλλα εγω εχω χασει την μπαλα......
    τι γινετε τελος παντων?

    ευχαστιστω παντως για την βοηθεια σας

Παρόμοια Θέματα

  1. Net prob
    Από Mouse Potato στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-08, 20:09
  2. Acer Prob!
    Από Mouse Potato στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-07, 16:57
  3. Connection Prob.!!!
    Από nippletwister στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-05, 22:30
  4. ACN no PROB!!
    Από saint240881 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-04, 02:42
  5. prob me ports
    Από momo στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-03, 23:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας