Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    03-01-2009
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλισπερα,

    Πηγα στα ΕΝΤΟΣ σημερα να δω επιπλα. Μολις πηγα να δοσω παραγγελία με ειπε ο υπευθυνος του καταστημα οτι πρεπει να πληρωσω κοστος μεταφορας για τα επιπλα καθως δεν παραδιδονται επιπλα στα καταστηματα καθως τα καταστηματα ειναι μονο "εκθεσεις επιπλων". Οποτε βρηκα π.χ. ενα τραπεζι 300 Ε, πρεπει να δωσω και 25Ε μετα φορικα(επισης και 5Ε για καθε καρεκλα,θελω και κρεβατι και στωμα, οποτε θα υπερβει το 100Ε η υποχρεωτικη μεταφορα) για την μεταφορα στο σπιτι αλλιος δεν μπορω να το αγορασω. Δηλαδη οτι ειναι ο αποκλειστικος τροπος παραδωσης στο προϊον.

    Ισχυει αυτο το πραγμα στα ΣΑΤΟ ή μηπως προσπαθουν να με πιασουν κοροϊοδο?


    Υ.Γ. Στα καρτελακια των τιμων που βρισκεται σε καθε επιπλο , δεν αναφερεται πουθενα οτι πρεπει να πληρωσουμε υποχρεοτικα επιπλεον κοστος μεταφορας

  2. #2
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Δηλαδη αμα διαθετεις φορτηγο θα πρεπει να πληρωσεις και μεταφορα? Συνηθως υπαρχει καπου μια κεντρικη αποθηκη και μπορεις να παραλλαβεις τα επιπλα μονος σου.
    Παντως το site αναφερει για παραδοση σε 7 μερες! Μπορει να τα φτιαχνουν κατοπιν παραγκελειας και να μην εχει στοκ.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.956
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Μιλάς για την χειρότερη εταιρία της ελλάδας, ούτε σε 7 μήνες δεν πρόκειται να σου τα φέρουν στο υπογράφω.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάτω ή Sato?

    http://satoentos.blogspot.com/
    http://troktiko.blogspot.com/2009/07/blog-post_550.html
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=313181 - aυτό που αναφέρει το 1ο post για το ENTOS το επιβεβαιώνω απο φίλο μου.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weedness Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχυει αυτο το πραγμα στα ΣΑΤΟ ή μηπως προσπαθουν να με πιασουν κοροϊοδο?
    ισχύει

    λογικά είναι στα όρια της νομιμότητας
    η εναλλακτική που θα σου πούνε είναι να πας εσύ στην αποθήκη της εταιρίας στον Ασπρόπυργο

    Μια και καλά προαιρετική χρέωση που δεν μπορείς να αποφύγεις

  6. #6
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    Επειδη το συζητησα σε αλλο θεμα με αλλα παιδια επειδη και εγω σκεφτομουν (αλλα τελικα δεν εκανα) αγορα απο εκει...

    τα μεταφορικα πρεπει να ειναι απο τα ακριβοτερα στην αγορα (ιδιως αν παρεις πανω απο 2 πραγματα) και ισχυει οτι μπορεις να τα παρεις με δικο σου μεσο απο Ασπροπυργο αλλα συνηθως προσπαθουν με διαφορα τεχνασματα να σε πεισουν να μη πας...

  7. #7
    Εγγραφή
    14-05-2007
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    1.021 / 13.974
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    6(dB) / 20.5(dB)
    Για την ιστορία, επειδή παραγγείλαμε πρόσφατα έναν καναπέ, και τα έχω φρέσκα:
    • κάπου στα ψιλά γραμματάκια στα έντυπα που έχουν στις εκθέσεις, γράφει πως ακόμη και αν θές εσύν να τα παραλάβεις, μπορείς να πάς Ασπρόπυργο μόνο συγκεκριμένες ημέρες και ώρες (Π.χ. Τετάρτη - Παρασκευή 10:00 - 16:00, ή κάτι τέτοιο)
    • το κόστος των μεταφορικών υπολογίζεται βάσει της αρχικής - πρό της έκπτωσης- τιμής του προϊόντος (ήμαρτον!) και φυσικά σχετίζεται με το κόστος και όχι τον όγκο των προϊόντων.

    Αυτά.

  8. #8
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13-15Mb/1Μb
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    9(dB) / 18(dB)
    Εγώ πάντως έχω παραλάβει από το στοκ όμως του σάτο στην πειραιώς καναπέ με δικό μου φορτηγό. Φαντάζομαι επειδή το στόκ είναι διαφορετικό ίσως τα δίνει χύμα.
    Μια φορά και έναν καιρό...


  9. #9
    Εγγραφή
    21-04-2007
    Μηνύματα
    523
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    19107 /1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    D Link 2740B
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Στο στοκ ειναι ετοιμοπαράδοτα οπότε τα παίρνεις και φεύγεις.... Έτσι ακριβώς λειτουργεί και η Neoset αλλά τουλάχιστον δεν πέφτουν έξω στις ημερομηνίες παράδοσης....

  10. #10
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Επειδή πριν μια εβδομάδα αγόρασα από το Entos μπορώ να σας πω τι συμβαίνει. Η μεταφορά γίνεται από άλλη εταιρεία, συνεργαζόμενη της Entos. Η χρέωση είναι σε κλίμακα. Αν τα θυμάμαι καλά πάει ως εξής:
    Συνολικό κόστος προϊόντων (προ έκτπωσης) από 0 - 500 : 10% αυτού του ποσού
    Συνολικό κόστος προϊόντων (προ έκτπωσης) από 500 - 1000 : 9% αυτού του ποσού
    Συνολικό κόστος προϊόντων (προ έκτπωσης) από 1000 - 2000 : 8% αυτού του ποσού
    Μέχρι εκεί έφτασα. Παραπάνω δεν ξέρω.

    Αν δε θέλεις να στα μεταφέρουν πας στον Ασπρόπυργο και τα παραλαμβάνεις και τα μεταφέρεις μόνος σου.

    Στους όρους της παραγγελίας - απόδειξης δεν αναφέρει πουθενά για όριο ημερών για παράδοση. Έχει όμως όριο 45 ημερών για τη φύλαξη των προϊόντων, αν δε δέχεσαι να τα παραλάβεις.

    Η προσωπική μου εμπειρία ήταν αρκετά καλή.

    Συνυπολογίζοντας τα έξοδα μεταφοράς ήταν μακράν η φθηνότερη εταιρεία. Και τις γύρισα όλες τις εταιρείες και τα μικρά μαγαζάκια. Μόνο σε ξυλουργούς δεν πήγα. Οι υπόλοιπες εταιρείες μπορεί να είχαν φθηνότερα μεταφορικά, αλλά στα έπαιρναν από την τιμή του προϊόντος και με το παραπάνω.

    Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή. Μια μέρα μετά την παραγγελία με πήραν τηλέφωνο να με ρωτήσουν για το πότε με βολεύει να τα παραλάβω. Έχουν κάποια συγκεκριμένα δρομολόγια ανά περιοχή και διαλέγεις ποια μέρα σε βολεύει. Μες σε 5 εργάσιμες τα παρέλαβα.

    Επίσης επειδή είχα αλλάξει γνώμη για ένα έπιπλο, την επομένη μέρα της παραγγελίας πήγα στο κατάστημα και μες σε 10 λεπτά είχε γίνει η αλλαγή που ήθελα (επιτρέπεται αλλαγή ή ακύρωση παραγγελίας μες στις 3 πρώτες μέρες).

    Επειδή το κρεβάτι είχε ένα ελάττωμα (πρόβλημα με υποδοχή βίδας κατά τη συναρμολόγηση), πήρα την εξυπηρέτηση πελατών και μες στο μισάωρο με πήραν τηλέφωνο να κανονίσουν πότε θα έρθουν να μου φέρουν καινούριο κρεβάτι. Τους περιμένω εντός βδομάδας.

    Τα έπιπλα δεν είναι και η απόλυτη ποιότητα αλλά για τα λεφτά τους είναι πάρα πολύ καλά. Best Value for money.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    file vshadow εισαι απο τους λιγους τυχερους μαλλον

  12. #12
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamvakoolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    file vshadow εισαι απο τους λιγους τυχερους μαλλον
    Ομολογώ ότι προβληματιζόμουν με τις χαμηλές τιμές και φοβόμουν το τι θα πάει στραβά. Βέβαια αυτό το ελάττωμα που είχε το κρεβάτι δεν το λες και φυσιολογικό... Μην τα θέλουμε όμως και όλα δικά μας. Προς το παρόν κοιμάμαι μια χαρά στον καναπέ-κρεβάτι που πήρα επίσης από το Entos και είναι καταπληκτικός για τα λεφτά του.

    Πάντως και το blog που αναφέρεται πιο πάνω σε link είναι ιστορία του 2007. Τα 2 χρόνια είναι πολλά για μια εταιρεία.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Περιοχή
    Eidsvoll
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    588
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/1028
    ISP
    Forthnet Full LLU
    Router
    SpeedTouch 585v.6
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Δουλευα σε αυτους για κανα 5μηνο και μπορω να πω-μακρια και αγαπημενοι.
    Εχουν καλες προσφορες αλλα ΠΟΤΕ δεν θα εχουν τα προιοντα τους ετοιμοπαραδοτα (ασχετος και εαν η διαφημιση λεει ολα ετοιμοπαραδοτα και ειναι η 1η μερα εκπτωσεων) και εκτος του πρεπει να πληρωσεις για να τα παρεις απο ασπροπυργο πρεπει να πληρωσεις και κοστος συναρμολογησης(εαν θες βεβεαια)
    Παντως μεχρι πριν 2 χρονια μποσουσες να γλυτωσεις τα εξοδα μεταφορας πηγαινοντας στην αποθηκη τους στον Ασπροπυργο....
    Τωρα να πας εκει για να παρεις καναπεδες.......τεσπα ικεα ftw

  14. #14
    Εγγραφή
    03-01-2009
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    μονο και μονο απο το θεμα οτι δεν ειναι ετοιμοπαραδωτα (δηλαδη πρεπει να τρωμε/κοιμηθουμε στο πατωμα) και οτι εχουν κρυφα το κοστος αποστολης (εντελως ασχετα αν ειναι καλοπροερετο) δεν ειναι στο στυλ μου, και γενικα δεν ξερω γιατι, αλλα δεν μου αρεσει αυτο το μαγαζι.

  15. #15
    Το avatar του μέλους steliospatra
    steliospatra Guest
    πηγα και εγω να παρω ενα σαλονι και μου ειπαν να πληρωσο μεταφορικα 150 euro. Τους ειπα ρε παιδια δεν θελω να μου τα πατε στις Σερρες, εντος Ατικης θα παει τιποτα αυτοι. ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΡΑΚΓΙΟΖΗΔΕΣ/ /////////////////////////////////

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κόστος ευρυζωνικού internet στα πλοία
    Από gdp77 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-09, 17:55
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-08, 11:38
  3. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-06, 01:36
  4. Κόστος Μεταφοράς.??
    Από Dj_Grego στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-05, 21:51
  5. Υποχρεωτικό το eCall στα Ι.Χ.
    Από Saganos στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-05, 10:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας