Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Εισπρακτικές εταιρίες Τραπεζών: Σας ενοχλούν?

Ψήφισαν
178. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Αραιά εως ποτε - Είμαι πάντα ΟΚ στις υποχρεώσεις μου

    117 65,73%
  • Σπάνια, αμα καθυστερήσω 2-3 δόσεις στην κάρτα/δάνειο μου

    12 6,74%
  • Συχνά ήδη απο την πρώτη εβδομάδα που δεν έχω πληρώσει την δόση μου

    18 10,11%
  • ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ!!

    31 17,42%
Σελ. 39 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 192934373839
Εμφάνιση 571-582 από 582
  1. #571
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HRC2360 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχουν λυσεις (στρατηγικες) αμυνας, και για εγγυητες.Και μπορεις ευκολα να τους κερδισεις/καθυστερησεις,ας πουμε για 5-15 χρονια.Για περισσοτερα,ζηταμε τη συμβουλη δικηγορου/ενωση καταναλωτων κλπ.
    Λυσεις υπαρχουν αρκει να το κυνηγησεις μεσα σε καποιες προθεσμιες και να μην σφυριζεις κλεφτικα! Εαν εισαι ομως μεροδουλι - μεροφάι και ταυτοχρονα μου κουνιεσαι οτι παιζεις τενις με τον Τριτση ή εχεις κουμπαρια με την Στριντζη εεε τα θελει ο κ@λος σου νομιζω! Εμεις οι μπαναλ μισθωτοι την σωσαμε καθως το μαθαμε απο συναδελφο μια βδομαδα πριν βγει στη δημοπρασια, παλι καλα που μας ξοφλησε, οσα της δανεισαμε, γιατι ηταν και ραλιτζου τρομαρα της...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  2. #572
    Εγγραφή
    23-08-2006
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τραπεζες καθοριζουν το μελλον ολοκληρων κρατων και θα χαριστουν σ εναν απλο δανειοληπτη;
    Φυσικα θα κινηθουν δικαστικα!
    Οταν εδινε τα δανεια η τραπεζα καποιου ειδους εγγυηση θα υπηρχε, τι ηταν ακριβως
    μονο το συγκεκριμενο αυτοκινητο ή καποιος τριτος;


    Η κουνιαδα μου ειχε μπει εγγυητρια στα γραμματια ενος χλιδατου απατεωνα και
    τα κορακια κοντεψαν να της φανε το σπιτι: απ οπου μπορουν θα τα παρουν.


    Γι αυτο φροντιζουμε να μην απλωνομαστε περαν απ όπου φτανει το παπλωμα μας...
    Σε ενημερωνω οτι ουτε εγγυητή ζητησαν ουτε τιποτα.Δεν ζητησε να του χαρισουν κατι...απλα δεν προκειται να παρουν τιποτα πισω .Δεν ειπα οτι δεν τα πηρα ...αλλα αν ηταν τα πραγματα καλύτερα και ειχε την δουλεια του ακομη, ναι θα τους τα επεστρεφε.Φτανει πια με τα λαμογια..μας εχουν καταντησει σκλαβους κανονικα..αν δεν αλλαξουμε τακτικη θα καθομαστε στο αγγουρι πανω..Τραπεζιτες ..στις τρυπες σας!

  3. #573
    Εγγραφή
    11-09-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    458
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Ο μπατζανακης μου είχε πάρει προ τετραετίας επαγγελματικό δάνειο 15.000€ και είχε συμφωνήσει να δίνει τους τόκους κάθε μήνα κανα 80αρι αν θυμάμαι καλα.
    Πέρσι όμως το μηχανουργειο που είχε πήγε κατα διαόλου απο δουλειά με αποτέλεσμα να καθυστερεί εώς και να μην πληρώνει τις δόσεις οι οποίες δεν ξέρω πως, πήγαν κανα 250αρι το μήνα.
    Την προηγούμενη Δευτέρα τον κάλεσαν να προσημειωσει το σπιτι μιας και η μάνα του ήταν εγγυητρια, ως την Πέμπτη. Τελικά η τράπεζα του είπε πως θα του προσημειωσουν ένα οικοπεδο που έχει στο όνομα του για 5 ή 15'χρονια.
    Α) πως ηξερε η τράπεζα για το οικοπεδο;
    Β) μπορει η τράπεζα να κινηθεί με προσημειωση απο μονη της;

    Ο μπατζανακης μου με ένα δικηγόρο του χωριού δεν κατάφερε τίποτα (λάθος κατ εμε, θα πρεπε να το παλέψει κάπως, έστω και με τις προθεσμίες)

    Τώρα τι θα γίνει δεν γνωρίζω αφού η επιχείρηση πλέον υπολειτουργεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος homo_digital : 12-07-11 στις 13:07.

  4. #574
    Εγγραφή
    19-10-2009
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    εδω βρικανε σε εναν φιλο ,ενα οικοπεδο για τον οποιο δεν ιξερε ουτε αυτοσ δεν του ειπανε η γονεισ του πριν να πετανουν οτι εχει και εκει ενα οικοπεδο.-και τορα ειναι η καλιτερη περιοχη τησ Κορινθου

  5. #575
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Φυσικά και βρίσκεις την ακίνητη περιουσία κάποιου, αρκεί να ξέρεις σε ποιο Κτηματολογικό Γραφείο/Υποθηκοφυλακείο να ψάξεις. Εννοείται πως πάει δικηγόρος και όχι ο κάθε άσχετος, το Υποθηκοφυλακείο το υποπτεύεσαι από περιοχή κατοικίας-εργασίας ενώ σε πολλές περιπτώσεις έχεις και το Ε9 από τα οικονομικά στοιχεία που προσκομίζει κάποιος για να πάρει δάνειο.

    Όπως και να έχει, ναι φυσικά και μπορεί να γράψει μια τράπεζα μόνη της προσημείωση. Εφόσον καταγγελθεί η σύμβαση, βγαίνει με ασφαλιστικά μέτρα διαταγή πληρωμής, και εγγράφεται προσημείωση σε όποιο ακίνητο του δανειολήπτη-εγγυητή θέλει η Τράπεζα (ή και σε πολλά ακίνητα ακόμα ή και σε όλα).

    Ο φίλος σου όπως τα λες, πήρε ένα δάνειο ανοικτό (παίρνεις και δίνεις και ξαναπαίρνεις κτλ.) με μόνη συμβατική υποχρέωση να δίνεις τους τόκους τουλάχιστον κάθε μήνα. Αυτά όμως κάθε 1-2 χρόνια πρέπει να "ανανεώνονται" με την έννοια ότι η τράπεζα ζητά οικονομικά στοιχεία και βλέπει πως πάει η επιχείρηση και εγκρίνει την διατήρηση του δανείου για ακόμα 1-2 χρόνια ή και όχι. Προφανώς λοιπόν δεν τους πήγε οικονομικά στοιχεία ή με αυτά που τους πήγε δεν ενέκριναν τη διατήρηση του δανείου, οπότε και του το μετέτρεψαν σε εφάπαξ. Δηλαδή δόσεις αποπληρωμής, όχι μόνο τόκους άρα για αυτό και ανέβηκε η δόση (που πριν δλδ. δεν ήταν δόση, μόνο τόκοι). Τώρα επειδή η ερώτηση είναι, έχει δικαίωμα η τράπεζα σε αυτό; Ναι σύμφωνα με τη σύμβαση που υπογράφεις και την πρόσθετη πράξη του ανοικτού δανείου (2 συμβάσεις, σε δένουν από παντού).

    Τελικά το συμπέρασμα (το δικό μου για να μην παρεξηγούμαι) σε τόσο μικρά δάνεια είναι να κάνει κανείς ρύθμιση (να επιδιώκει δηλαδή) με την τράπεζά του, μια και σε αυτή την περίοδο οι τράπεζες παρακαλάνε να ρυθμίσουν μια και αν μπλέξει με δικαστικούς αγώνες μάλλον θα φάει πολλά λεφτά που δεν αξίζουν τον κόπο.

  6. #576
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    6.463
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Alcatel 585 v7
    Μπορει να ειναι τοσο καραγκιοζηδες;
    Με πηραν προχθες απο μια τραπεζα που εχω το δανειο του αυτοκινητου.Ειναι μεσω πιστωτικης και εχω κανει και διαφορες αγορες . Πληρωνω κανονικα τις δοσεις στην ωρα τους ομως στην τελευταια εδωσα κατα λαθος 6 (εξι) € λιγοτερα.
    Πηραν λοιπον να τα απαιτησουν.
    Τους ειπα οτι δεν προκειαι να στηθω στην ουρα για να πληρωσω 6 ε και θα τα δωσω στην επομενη δοση. Και αρχισαν να με απειλουν ευθεως οτι θα με παιρνουν συνεχως ολες τις ωρες της μερας μεχρι να τα πληρωσω.
    Επειδη η συνομιλια ειναι ηχογραφημενη δεν εχω προβλημα να πω το ονομα της τραπεζας.
    Η τραπεζα ειναι η Εμπορικη.
    Προσοχη!!!!!!!! Τα αυτια εχουν τοιχους.

    Ιστοριες καθημερινης τρελλας και παλης.
    Ημερολογιο ανεργου

  7. #577
    Εγγραφή
    24-10-2008
    Μηνύματα
    723
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    "Είστε αυτός που θα με βρίσει;" Έπος

    http://www.youtube.com/watch?v=riTy208XKPQ

  8. #578
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.258
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει να ειναι τοσο καραγκιοζηδες;
    Με πηραν προχθες απο μια τραπεζα που εχω το δανειο του αυτοκινητου.Ειναι μεσω πιστωτικης και εχω κανει και διαφορες αγορες . Πληρωνω κανονικα τις δοσεις στην ωρα τους ομως στην τελευταια εδωσα κατα λαθος 6 (εξι) € λιγοτερα.
    Πηραν λοιπον να τα απαιτησουν.
    Τους ειπα οτι δεν προκειαι να στηθω στην ουρα για να πληρωσω 6 ε και θα τα δωσω στην επομενη δοση. Και αρχισαν να με απειλουν ευθεως οτι θα με παιρνουν συνεχως ολες τις ωρες της μερας μεχρι να τα πληρωσω.
    Επειδη η συνομιλια ειναι ηχογραφημενη δεν εχω προβλημα να πω το ονομα της τραπεζας.
    Η τραπεζα ειναι η Εμπορικη.
    Δεν έχουν δικαίωμα να κανουν αυτό που λενε. Από την άλλη πλευρά, αν έχεις web banking δεν χρειάζεται να στηθείς στην ουρά για 6 euro.

    Αν κάνουν αυτό που λένε, τράβα τους νομικα.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  9. #579
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.613
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει να ειναι τοσο καραγκιοζηδες;
    Με πηραν προχθες απο μια τραπεζα που εχω το δανειο του αυτοκινητου.Ειναι μεσω πιστωτικης και εχω κανει και διαφορες αγορες . Πληρωνω κανονικα τις δοσεις στην ωρα τους ομως στην τελευταια εδωσα κατα λαθος 6 (εξι) € λιγοτερα.
    Πηραν λοιπον να τα απαιτησουν.
    Τους ειπα οτι δεν προκειαι να στηθω στην ουρα για να πληρωσω 6 ε και θα τα δωσω στην επομενη δοση. Και αρχισαν να με απειλουν ευθεως οτι θα με παιρνουν συνεχως ολες τις ωρες της μερας μεχρι να τα πληρωσω.
    Επειδη η συνομιλια ειναι ηχογραφημενη δεν εχω προβλημα να πω το ονομα της τραπεζας.
    Η τραπεζα ειναι η Εμπορικη.
    OY 666!

  10. #580
    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    Speedstream 3200 Siemens
    παιδιά καλησπέρα, έχω εξαφανιστεί από το φόρουμ λόγω αρκετών προβλημάτων αλλά θέλω να σας ενημερώσω για τις εξελίξεις όσον αφορά τα δικά μου θέματα.
    Ύστερα από επαναλαμβανόμενες επίμονες και προσβλητικές τηλεφωνικές οχλήσεις για ληξιπρόθεσμες οφειλές μου τόσο σε μένα όσο και σε συγγενικό μου πρόσωπο από μεγάλο δικηγορικό γραφείο για λογαριασμό τράπεζας, αποφάσισα με το δικηγόρο μου και στείλαμε εξώδικο τόσο στο εν λόγω γραφείο όσο και στην τράπεζα προειδοποιώντας τους οτι παραβιάζουν ασύστολα τον ειδικό νόμο για τις εισπρακτικές εταιρείες και αν δεν σταματήσουν, θα προχωρήσουμε σε ασφαλιστικά μέτρα.
    Παράλληλα έκανα και επώνυμη καταγγελία στον Δικηγορικό Σύλλογο Αθηνών.
    Εδώ και 3 μήνες δεν με ξαναενόχλησαν, ούτε εμένα ούτε και το συγγενή μου (ούτε καν εγγυητής δεν είναι) και η τράπεζα απάντησε γραπτώς με απλή επιστολή οτι δεσμεύεται να ελέγχει τον τρόπο με τον οποίο θα γίνονται οι οχλήσεις.
    Επιπλέον έκανα αίτηση στην τράπεζα να μου χορηγήσει αναλυτική κατάσταση οφειλών, όχι το γενικό κουρελόχαρτο που συνήθως δίνουν με το συνολικό ποσό οφειλής αλλά πόσο είναι το κεφάλαιο (αν ακόμα υπάρχει) και πόσοι είναι οι παράνομοι ανατοκιζόμενοι τόκοι.
    Το εξώδικο επειδή συντάχθη εις διπλούν και η καταγγελία στο ΔΣΑ μου στοίχισαν ένα 600αρι, αλλά αν υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα που χρωστούν 35000 εκ των οποίων το μεγαλύτερο ποσό είναι παράνομοι ανατοκιζόμενοι τόκοι, ειλικρινά, καλύτερα να το διαθέσετε εκεί παρά να πληρώσετε την τράπεζα χωρίς να λυθεί το πρόβλημα και τον επόμενο μήνα που δεν θα έχετε θα σας τηλεφωνούν πάλι με εκείνο το υφάκι σαν να τους σκοτώσατε τη μάνα και τον πατέρα. Σκεφτείτε το.

  11. #581
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.613
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos73gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά καλησπέρα, έχω εξαφανιστεί από το φόρουμ λόγω αρκετών προβλημάτων αλλά θέλω να σας ενημερώσω για τις εξελίξεις όσον αφορά τα δικά μου θέματα.
    Ύστερα από επαναλαμβανόμενες επίμονες και προσβλητικές τηλεφωνικές οχλήσεις για ληξιπρόθεσμες οφειλές μου τόσο σε μένα όσο και σε συγγενικό μου πρόσωπο από μεγάλο δικηγορικό γραφείο για λογαριασμό τράπεζας, αποφάσισα με το δικηγόρο μου και στείλαμε εξώδικο τόσο στο εν λόγω γραφείο όσο και στην τράπεζα προειδοποιώντας τους οτι παραβιάζουν ασύστολα τον ειδικό νόμο για τις εισπρακτικές εταιρείες και αν δεν σταματήσουν, θα προχωρήσουμε σε ασφαλιστικά μέτρα.
    Παράλληλα έκανα και επώνυμη καταγγελία στον Δικηγορικό Σύλλογο Αθηνών.
    Εδώ και 3 μήνες δεν με ξαναενόχλησαν, ούτε εμένα ούτε και το συγγενή μου (ούτε καν εγγυητής δεν είναι) και η τράπεζα απάντησε γραπτώς με απλή επιστολή οτι δεσμεύεται να ελέγχει τον τρόπο με τον οποίο θα γίνονται οι οχλήσεις.
    Επιπλέον έκανα αίτηση στην τράπεζα να μου χορηγήσει αναλυτική κατάσταση οφειλών, όχι το γενικό κουρελόχαρτο που συνήθως δίνουν με το συνολικό ποσό οφειλής αλλά πόσο είναι το κεφάλαιο (αν ακόμα υπάρχει) και πόσοι είναι οι παράνομοι ανατοκιζόμενοι τόκοι.
    Το εξώδικο επειδή συντάχθη εις διπλούν και η καταγγελία στο ΔΣΑ μου στοίχισαν ένα 600αρι, αλλά αν υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα που χρωστούν 35000 εκ των οποίων το μεγαλύτερο ποσό είναι παράνομοι ανατοκιζόμενοι τόκοι, ειλικρινά, καλύτερα να το διαθέσετε εκεί παρά να πληρώσετε την τράπεζα χωρίς να λυθεί το πρόβλημα και τον επόμενο μήνα που δεν θα έχετε θα σας τηλεφωνούν πάλι με εκείνο το υφάκι σαν να τους σκοτώσατε τη μάνα και τον πατέρα. Σκεφτείτε το.
    Σωστός.

  12. #582
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    in the blue flow..
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    660
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει να ειναι τοσο καραγκιοζηδες;
    Με πηραν προχθες απο μια τραπεζα που εχω το δανειο του αυτοκινητου.Ειναι μεσω πιστωτικης και εχω κανει και διαφορες αγορες . Πληρωνω κανονικα τις δοσεις στην ωρα τους ομως στην τελευταια εδωσα κατα λαθος 6 (εξι) € λιγοτερα.
    Πηραν λοιπον να τα απαιτησουν.
    Τους ειπα οτι δεν προκειαι να στηθω στην ουρα για να πληρωσω 6 ε και θα τα δωσω στην επομενη δοση. Και αρχισαν να με απειλουν ευθεως οτι θα με παιρνουν συνεχως ολες τις ωρες της μερας μεχρι να τα πληρωσω.
    Επειδη η συνομιλια ειναι ηχογραφημενη δεν εχω προβλημα να πω το ονομα της τραπεζας.
    Η τραπεζα ειναι η Εμπορικη.
    πφφ εμενα με εχουν ενοχλησει απο τη eurobank για 1 ευρω και 30 λεπτα. ω ναι.
    γιατι σε μια παγια εντολη δανειου που ειχα για να πληρωνεται αυτοματα, για καποιο λογο εκεινο το μηνα ηταν 1,3 ευρω παραπανω η δοση και εμενε σαν υπολοιπο και με ζαλιζαν

Σελ. 39 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 192934373839

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-09, 09:48
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-08, 16:07
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-08, 16:55
  4. που θα φτάσει το mozilla foundation;
    Από no_logo στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-08, 21:00
  5. Είναι δυνατόν να έχουν φτάσει τόσο ψηλά οι τιμές ανεμιστήρων;
    Από Patentman στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-08, 09:49

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας