Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2004
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    λοιπον εγω εχω το εξης προβλημα! εκει που πηγαινα κανονικα με το αμαξακι μου ενα swift suzuki του 97 μοντελο και καυχιομουν οτι ολα αυτα τα χρονια δεν εχει παθει ποτε καμια ζημια παω να βαλω την τριτη ταχυτητα και τιποτα το ιδιο και η τεταρτη . η πρωτη παντως η δευτερα η πεμπτη και η οπισθεν μπαινουν κανονικα και χωρις δυσκολια. πρωτες σκεψεις και αποψεις μιλανε για σασμαν . το κακο ειναι οτι το επαθα χθες το απογευμα και δεν υπαρχει καποιο συνεργειο ανοιχτο. εχεις κανεις καμια ιδεα τι μπορει αλλο να ειναι και αν ειναι σασμαν ποσο περιπου παει το μαλλι γιατι εχω μια αγωνια.(το κακο ειναι οτι αγωνια εχω λεφτα δεν εχω)
    σημειωση: και οταν ειναι σβηστο το αμαξι δεν μπαινουν οι ταχυτητες οι συγκεκριμενες!
    LOVE IN TRAFFIC !

  2. #2
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Ο λεβιες ταχυτητων εχει την ιδια αντισταση στην κινηση κουμπωματος σε ολες τις ταχυτητες?
    Οταν επιχειρεις να βαλεις 3η και 4η τοτε κανει καποιο θορυβο?

    Μπορει να εχει παθει ζημια: επιλογεας, ντιζες, φωλια λεβιε ταχυτητων.
    Το σασμαν ειναι βεβαια μια απο τις πολλες αιτιες του προβληματος που αναφερεις αλλά οχι η μοναδικη. Προσεξε το αυτο.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Περιοχή
    Ατλάντα (ΗΠΑ)
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Αν δεν είνα το σαζμάν, παίζει να φταίει το κιβώτιο ταχυτήτων ή ο συμπλέκτης. Δυστυχώς επειδή πάνε χρόνια που λείπω στο εξωτερικό δεν γνωρίζω να σου πω τιμές. Πάντως, τη στιγμή που είναι Σουζούκι μην περιμένεις να είναι και οικονομικά τα ανταλλακτικά. Στη θέση σου θα πήγαινα αύριο πρωί-πρωί σε κάποιον γνωστό μου μηχανικό να του ρίξει μια ματιά κι αν είχα αρκετά χρήματα θα του έλεγα να κάνει ό,τι νομίζει (υποθέτω ότι τον εμπιστεύεσαι τον άνθρωπο) με ιμιτασιόν ανταλλακτικά.

    Εγώ εφτυχώς έχω Φίατ Πούντο οπότε δεν κοστίζουν και πολλά τα ανταλλακτικά, όμως το τρέχω πιο συχνά στο μάστορα! :-(
    "Να είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο" - Γκάντι

  4. #4
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Το σασμαν ειναι και το κιβωτιο ταχυτητων, ενα και το αυτο.
    Ο συμπλεκτης: δεν θα επαιρνε καμια ταχυτητα και ειδικα την οπισθεν και την πρωτη.

    Αλλαξε συνεργειο, δεν εχουν τιποτα τα πουντο, τα συνεργεια εχουν που ξερουν οτι πας προειδεασμενος οτι ειναι προβληματικα και ετσι το εκμεταλευονται και στα παιρνουν. Δινουν αναλογη αξια στην προσοχη και ποιοτητα της συντηρησης οπως εσυ στην αξια της φημης τους.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-02-2006
    Περιοχή
    Ατλάντα (ΗΠΑ)
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    886
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Οκ. Πάντως δεν είπα πως έχουν κάτι τα πούντο. Το συγκεκριμένο που έχω όμως είχε προβλήματα από νεογνό! :-) Το επόμενο αμάξι που θα πάρω θα είναι σίγουρα Γερμανικό πάντως
    "Να είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο" - Γκάντι

  6. #6
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Διαβασε αυτο το νημα και ισως αναθεωρησεις πολλες αποψεις.
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=29473

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZackNV
    Οκ. Πάντως δεν είπα πως έχουν κάτι τα πούντο. Το συγκεκριμένο που έχω όμως είχε προβλήματα από νεογνό! :-) Το επόμενο αμάξι που θα πάρω θα είναι σίγουρα Γερμανικό πάντως

    στα 4 χρόνια ένα opel corsa που είχα έσπασε το σασμαν την ώρα που γύρναγα απ΄την δουλειά. Επίσης παραλίγο να με πετάξει εξω από τον δρόμο γιατί "παγωνε" η κίνηση στον δεξί μπροστά τροχό συνέχεια. Παλι καλά που η γερμανική τεχνολογία με ειδοποιούσε γιατί ακουγα ενα γκαπ πριν το πάγωμα. Με χίλια ζόρια εφτασα σπίτι. την αλλη μέρα στο συνεργείο πήγε με οδική βοήθεια

  8. #8
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    no_logo

    Αν ειχες 1.2 ή 1.4 μοντελο χωρις ABS τοτε παλι καλα που δεν επαθε το κλασικο προβλημα μπλοκαρισματος των πισω τροχων πατωντας απλα φρενο, λογω κακης σχεδιασης αυτορυθμιζομενων ταμπουρων.
    Αν θυμαμαι καλα τα 1.2 ουτε κατανεμητη δεν ειχαν...

    ΥΓ. μπορω να νιωθω ασφαλης που βγαινω εκτος θεματος μιας και πιστευω καλυψα πληρως το προβλημα του teopont, μονο που δεν απαντησε ωστε να εχω περισσοτερα στοιχεια.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    1.4 ανευ ABS ήταν.

    πλέον για μένα είναι ανάμνηση, κακή βέβαια αλλά ανάμνηση.

    1 παντα το πήγαινα αντιπροσωπεία

    2 στα 100.000 χιλιόμετρα έσπασε ο υμάντας εκκεντροφόρου (αν και τον είχα αλλάξει ήδη 2 φορές στα 15000 και στα 60 με 65000)

    3 μετά από το ρεκτιφιέ μέσα στα χριστούγεννα (παει το δώρο με λίγα λόγια) μετά από 1 μήνα αν θυμάμαι σπάει το σασμάν.

    4 το αλλάζω με μεταχειρισμένο και όλα νομίζω πως πάνε καλά

    5 το καλοκαίρι προσέχω πως η μηχανή κάνει θόρυβο, πάω στο συνεργείο και ο αρχιμηχανικός μου ανακοινώνει πως χτύπησε η μηχανή

    6 δεν αντέχω οικονομικά και ψυχολογικά πλέον απλά καλύπτω τον θόρυβο και το πουλάω

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2004
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    paidia pantos itan to sasman paredose to pneuma tou istera apo 140000 xiliometra me poli xalia odigisi.
    tou allaksa sasman me ena metaxirismeno kai elpizo na kratisei.pantos den ebala mialo to odigao me karfotes opos kai allote kai o theos boithos alla toulaxiston einai iaponas kai exo pisti.
    just for the record edosa 220 euro gia to metaxirismeno sasman kai 100 euro ta perastika sinolo 320 kai apo oti rotisa kai allou theorite kali timi. apla elpizo to metaxeirismeno sasman na min einai kai poli metaxirismeno kai na me bgalei kana dio xronia!
    LOVE IN TRAFFIC !

  11. #11
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Αλλαξε βαλβολινες με Motul συνθετικες και βαλε επισης και SLICK 50 (μια φορα το βαζεις) για σασμαν.

    Τρελο κοστος αλλά και τρελη διαφορα που θα δεις, βουτυρο οι αλλαγες ταχυτητων, μειωμενος θορυβος και αυξηση μακροζωιας.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2004
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    οταν λες τρελο κοστος για κανε το λιγο πιο λιανα περιπου ποσο!
    LOVE IN TRAFFIC !

  13. #13
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Δεω εχω δει τελευταια τιμες αλλα στο περιπου το κιλο η Motul κανει 12 ευρω και αρκετα πιο παλια το Slick50 εκανε γυρω στα 45ευρω...+ η αλλαγη τους...αρκει βεβαι να εισαι απο πανω και να δεις οτι σου τα εβαλε και οχι πιθανον οτι σου τα εβαλε...
    Πιο απλη λυση ειναι μολυβδουχο & γραφιτουχο προσθετο βαλβολινης (σε σωληναριο 20ml) το οποιο θα προσθεσεις στην υπαρχουσα βαλβολινη που εχεις με καλα αποτελεσματα αλλα οχι και τοσο καλα οσο της πρωτης περιπτωσης.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2004
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ασε γιατι με τοσα λεφτα καλυτερα να τα βαλω στην ακρη και να περιμενω να τα ξαναπαιξει το σασμαν και να βαλω αλλο!
    LOVE IN TRAFFIC !

Παρόμοια Θέματα

  1. Γρατζουνιά με κλειδί σε αμάξι. Αλητεία.!
    Από nickolas2005 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 03:55
  2. Laptop Και Αμαξι
    Από Chris_Nik στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-07, 13:58
  3. βερολινο,αμαξι,διαδρομη....
    Από stelpas στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-07, 23:27
  4. τι αμαξι εχετε?
    Από giannhs1984 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-07, 14:38
  5. αλλαγη λαστιχα στο αμαξι
    Από katdoc στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-07, 12:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας