Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 50
  1. #1
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Αφού λοιπόν έχω δει πολλάκις εδώ ατάκες τύπου "Να παιθάνουν οι λιανικάριοι/μικρομάγαζα/χοντρέμποροι", να σας παραθέσω και εγώ τη δικιά μου εμπειρία.

    Ήμουν στη Μαδρίτη την περασμένη εβδομάδα και ήθελα να κοιτάξω μήπως και έχει νόημα να φέρω καμία μητρική ή τίποτε άλλο από εκεί. Δεν θα με συνέφερε λόγω τιμής αλλά θα ήταν βολικό αν έβρισκα κάτι που δεν υπήρχε εδώ.

    Έβαλα λοιπόν μπροστά και πήγα όπου μπορούσα. Μία μέρα αφιερώθηκε σε ένα μεγάλο εμπορικό πάρκο(όχι εμπορικό κέντρο με μικρά μαγαζιά μέσα, αλλά σκεφτήτε κάτι σαν μια τεράστια αλάνα που είχε καταστήματα σε μέγεθος ενός μεγάλου ΙΚΕΑ(μπλιάχ)) που είχε και τα δύο καταστήματα μεταξύ άλλων.

    Μπαίνω λοιπόν στο ΜΜ για πρώτη μου φορά (δεν έχω πάει στο "εδώ" ΜΜ) και αρχίζω να κοιτάω. Πολλά μοντέλα εκτυπωτών/scanner/multifunction. Αρετά μοντέλα TFT οθόνες... Πάω γεμάτος αισιοδοξία να δω για εξαρτήματα...Μία υλοποίηση της 6600 από chaintech. Άλλη μία της 6800 της Asus και τέλος. DVD/RW? Μόνο της ΒENQ (ούρτ). Μονάδες ανάγνωσης δεν υπήρχαν. Α, όλα αυτά ήταν Retail. Για bulk, ούτε λόγος. Πάω να δώ για μητρικές... Τι θέλετε? Pentium? Έχουμε μόνο chipset της SiS (κάτι σαν μακαρόνια με λάχανο). Θέλετε AMD? Ε, nforce, ΔΕΝ έχουμε. Έχουμε όμως μήλα και πατάτες. Κοιτάω στα πληκτρολόγια, οι επιλογές ήταν ή ένα των 50+ ή ένα των 5. Ενδιάμεσα τίποτα.

    Μυρίζοντας τι με περιμένει, μπήκα στο fnac. Εκτός από κάτι λίγες κάρτες γραφικών, το συγκεκριμένο fnac δεν είχε ουσιαστικά τίποτε άλλο σε spare parts.

    Aρχίζοντας να βλαστημάω, πάω στο κεντρικό (μάλλον) fnac στο κέντρο της Μαδρίτης (το πάρκο ήταν λίγο έξω). Κοιτούσα έπλικτος τα ράφια τα οποία είχαν μόνο μερικες webcams και καταβάση, 10άρες κάρτες δικτύου. Οι 100άρες ήταν σχεδόν απούσες ή κάποιες μάρκες που ούτε τις ήξερα. Για gigabit ethernet? Μόλις τους το είπα, με κοιτάγανε λες και είμαι χάχας.

    Βλαστημιών συνέχεια οπότε και την άλλη μέρα αποφασίζω να μπω στον ΚΟΛΟΣΣΟ εκεί που ακούει στο όνομα "El Corte Ingles". Όσοι έχουν πάει Μαδρίτη, ξέρουν οτι τα Corte Ingles έχουν καταπιεί τα πάντα και είναι παντού και η μεγαλύτερη αλυσίδα εκεί. Ένα Corte Ingles είναι κάτι σαν το δικό μας ΜΙΝΙΟΝ (αλήθεια, πόσοι το θυμούνται?) μόνο καμιά 10αριά φορές μεγαλύτερο... Υπάρχουν παντού και μάλιστα πολλές φορές είναι και σε διπλανά κτήρια. Τέλος πάντων, μιλάμε για κολοσσό. Ε, εκεί δεν υπήρχει τίποτα από εξαστήματα. Μόνο καλώδια. Και φυσικά έτοιμες συνθέσεις (τις οποίες βέβαια τις είχαν και τα άλλα καταστήματα)

    Επίσης, να πω οτι σε όλα τα καταστήματα, υπήρχε μια μεγάλη πικοιλία σε mp3 players και ψηφιακές μηχανές σε αρκετά καλές τιμές. Όμως δεν με ενδιέφεραν. Επιστρέφοντας στο σπίτι που έμενα αποφασίζω να δω τη βιτρίνα ενός καταστήματος ΤΡΥΠΑ στην κυριολεξία. Και τσούπ μπροστά μου η DFI μητρική...

    Το δικό μου συμπέρασμα είναι (εδώ και χρόνια που έχω σχέδη με αλυσίδες) οτι τα μόνα πράγματα που φέρνουν είναι mainstream και low risk και τίποτε παραπάνω. Να παιθάνουν(Edit: θα πΑΙθάνω και εγω με αυτά τα λάθη) λοιπόν οι λιανικάριοι και το κύκλωμά τους, όπως λέει και ο sdikr για να δούμε καμιά άσπρη μέρα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlindG : 20-02-06 στις 16:31.

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  2. #2
    Το avatar του μέλους Geras
    Geras Guest
    Ειχα παει στη μαδριτη το καλοκαιρι αυγουστο ειχαν εκπτωσεις τοτε γενικα η μαδριτη σε τιμες ειναι πανακριβη 15-20% πανω σε τιμες στα παντα και ιδιως στο φαγητο εκτος απο τα super market που ειχαν καλες τιμες.Tα ingles ειναι τεραστια αλλα δεν εχουν ποιοτητα λιγα προιοντα ειχαν για πολυκαταστημα, ηθελα να παρω μια video camera αλλα εβλεπα τιμες απο 570 ευρω αρχιζαν και ηταν περιοδος εκπτωσεων.

  3. #3
    Το avatar του μέλους Dimis
    Dimis Guest
    Γιαυτο να προτιμάτε και να ψωνίζετε απο το μαγαζί της γειτονιάς σας!!!
    Ολα αυτα τα μαγαζιά είναι για ΒΛΑΚΕΣ, άσχετους, συνταξιούχος, φοιτήτριες, αλβανούς κλπ
    Οποιος ξέρει τι θέλει και έχει ψαχτεί είτε πάει στο μαγαζάκι ή αν μπορεί τα παραγγέλνει και τα κάνει μόνος του...

  4. #4
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Geras απεναντίας, δεν βρήκα τη Μαδρίτη τόσο ακριβή. Π.χ. τα flash mp3 players είναι μάλλον φτηνότερα από εδώ. Είδα και πολλές καλές προσφορές για φωτογραφικές μηχανές.

    Όσο για το φαγητό, είναι μάλλον στα ίδια επίπεδα με εμάς. Μπορείς να φάς άνετα με 11-13 Ε σε εστιατόριο. Όσο για τον καφέ, τον ακριβότερο (4.05Ε) θα τον βρείς στα Starbucks όπου βέβαια σου σερβίρουν μια κανάτα καφέ και όχι ενα ποτηράκι του νερού. Μπορώ να σου πω και για τις συνδέσεις που προσφέρει η Telefonica να συγκρίνουμε τιμές

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  5. #5
    Εγγραφή
    05-10-2004
    Περιοχή
    Santa Clara, CA, USA
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/5 Mbps
    ISP
    Comcast
    Router
    Netgear C7000v2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG
    Μπορώ να σου πω και για τις συνδέσεις που προσφέρει η Telefonica να συγκρίνουμε τιμές
    Χτυπάς εκεί που πονάει, ε;

  6. #6
    Το avatar του μέλους Geras
    Geras Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG
    Geras απεναντίας, δεν βρήκα τη Μαδρίτη τόσο ακριβή. Π.χ. τα flash mp3 players είναι μάλλον φτηνότερα από εδώ. Είδα και πολλές καλές προσφορές για φωτογραφικές μηχανές.

    Όσο για το φαγητό, είναι μάλλον στα ίδια επίπεδα με εμάς. Μπορείς να φάς άνετα με 11-13 Ε σε εστιατόριο. Όσο για τον καφέ, τον ακριβότερο (4.05Ε) θα τον βρείς στα Starbucks όπου βέβαια σου σερβίρουν μια κανάτα καφέ και όχι ενα ποτηράκι του νερού. Μπορώ να σου πω και για τις συνδέσεις που προσφέρει η Telefonica να συγκρίνουμε τιμές
    Mηπως εννοεις κατι εστιατορια - μαγαζια στυλ Goodys? δεν θυμαμαι ονομα, εκει ειχαν υπεροχο φαγητο και μεγαλες μεριδες
    Το φαγητο που σερβιρουν τα εστιατορια τους ειναι μια κλαση καλυτερα απο τα δικα μας εδω σε γευση.
    Ο καφες κοστιζει τα μισα λεφτα απο οτι το νερο εκει ειναι παφτηνος .
    Και συ στα starbucks τα βγαλες ? με frapuccino? ολοι ελληνες εκει πηγαιναν.
    Η μαρδιτη ειναι ακριβη με τα δεδομενα τα δικα μας
    Οι μεταφορες τους επισης ηταν ακριβες
    Οι συγκοινωνιες 1 ευρω ειχαν τα δε ταξι ειχαν αριθμους πανω (1,2,3) ο καθε αριθμος αντιπροσωπευε μια συγκεκριμενη περιοχη και ειχε μια συγκεκριμενη τιμη - ταριφα που επαιρνε ο ταξιτζης.Για μια αποσταση 5 λεπτων μας πηρε θυμαμαι 12 ευρω ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ.
    Παντως η μαδριτη ειναι ονειρο ανετα εμενα εκει ,μεγαλοι δρομοι ,λιγα αυτοκινητα καθολου κινηση και προπαντων κλιμα καλυτερο απο το δικο μας και χωρις καθολου υγρασια ακομα και με 40 βαθμους, η ρυμοτομια της μοιαζει πολυ με την δικια μας εδω (ενα μειγμα αθηνας - θεσαλλονικης) αλλα με φοβερα κτηρια και πλατειες.
    Η μερα διαρκουσε περισσοτερο απο οτι εδω τελη αυγουστου ο ηλιος επεφτε 8.50.
    Αξιζει παντως να πατε ισπανια ειναι φοβερη χωρα.

  7. #7
    Το avatar του μέλους gtl
    gtl Guest
    Μήπως και στην Ελλάδα αλυσίδες-πολυκαταστήματα όπως το Πλαίσιο δεν έχουν μειώσει απελπιστικά την ποικιλία στα είδη υπολογιστών? Να 'ναι καλά το www.skroutz.gr όπου μπορείς να βρεις ποιός πουλάει αυτό που θέλεις, στην τιμή που διατίθεσαι να πληρώσεις, καθώς και τα καταστήματα που, στηριζόμενα κυρίως στην διαδικτυακή τους παρουσία, προσφέρουν πολύ μεγαλύτερη γκάμα προιόντων (Eshop, Infoshop κλπ)..

    Όσο για την ποιότητα ζωής στην Ισπανία, δυστυχώς μας έχουν ξεπεράσει εδώ και χρόνια. Όταν η Ελλάδα έμπαινε στην ΕΟΚ, χώρες όπως η Ισπανία και η Ιρλανδία ήταν πολύ φτωχότερες και σχεδόν υποανάπτυκτες σε σύγκριση με την Ελλάδα, σε όλους τους τομείς. Στην συνέχεια -- χάρη σε επιλογές που δεν είναι της παρούσης να αναπτύξουμε -- η Ελλάδα επέλεξε να βυθιστεί στο τέλμα του ανεύθυνου δανεισμού, ενώ εκείνοι ανέπτυσσαν τις οικονομίες τους. Κατά τ'άλλα, είχαμε και εξυπνάδες του τύπου "εμείς δεν θέλουμε να γίνουμε Ιρλανδία" (από πρώην πρωθυπουργό!), την στιγμή που ο κατώτατος μισθός ανειδίκευτου εργάτη ίπταται στα 1000 ευρώ στην Ιρλανδία, σε σχέση με τα πενιχρά... 650€ της Ελλάδας. Είμαστε και πολύ μάγκες!

  8. #8
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    murray: Όχι. Συγκρίσεις κάνουμε σε όλα τα επίπεδα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Geras
    Mηπως εννοεις κατι εστιατορια - μαγαζια στυλ Goodys? δεν θυμαμαι ονομα, εκει ειχαν υπεροχο φαγητο και μεγαλες μεριδες
    Το φαγητο που σερβιρουν τα εστιατορια τους ειναι μια κλαση καλυτερα απο τα δικα μας εδω σε γευση.
    Ο καφες κοστιζει τα μισα λεφτα απο οτι το νερο εκει ειναι παφτηνος .
    Και συ στα starbucks τα βγαλες ? με frapuccino? ολοι ελληνες εκει πηγαιναν.
    Λοιπόν: Paella, jamon και ξερό ψωμί. Το θέμα δεν είναι όμως αυτό. Τα starbucks δεν μου αρέσουν αλλά με τραβολογούσαν εκεί αυτοί που με φιλοξενούσαν γιατί ήταν addicts Όχι δεν εννοώ fast food μέρη. Εννοώ ένα απλό εστιατόριο που πας να φας. Άμα πας σε γειτονία που είναι ακριβή, ακόμα και εδώ θα πληρώσεις τα κέρατά σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Geras
    Η μαρδιτη ειναι ακριβη με τα δεδομενα τα δικα μας
    Οι μεταφορες τους επισης ηταν ακριβες
    Οι συγκοινωνιες 1 ευρω ειχαν τα δε ταξι ειχαν αριθμους πανω (1,2,3) ο καθε αριθμος αντιπροσωπευε μια συγκεκριμενη περιοχη και ειχε μια συγκεκριμενη τιμη - ταριφα που επαιρνε ο ταξιτζης.Για μια αποσταση 5 λεπτων μας πηρε θυμαμαι 12 ευρω ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ.
    Συγκοινωνίες:
    http://www.ecmwf.int/research/demeter/news/mapas.jpg
    και
    http://www.athensguide.com/metromap.html

    Για τέτοιο μετρό, το πληρώνω το 1Ε. Επιπλέον, εκεί έχουν το metrobus εισητήριο των 10 διαδρομών που κοστίζει λιγότερο από 1Ε/διαδρομή και ισχύει και για μετρο και για λεοφωρία.

    Τα ταξί που χρησιμοποίησα ήταν στα ίδια επίπεδα με τα δικά μας. Περιοχή 2, ταρίφα 2.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Geras
    Παντως η μαδριτη ειναι ονειρο ανετα εμενα εκει ,μεγαλοι δρομοι ,λιγα αυτοκινητα καθολου κινηση και προπαντων κλιμα καλυτερο απο το δικο μας και χωρις καθολου υγρασια ακομα και με 40 βαθμους, η ρυμοτομια της μοιαζει πολυ με την δικια μας εδω (ενα μειγμα αθηνας - θεσαλλονικης) αλλα με φοβερα κτηρια και πλατειες.
    Είμαστε ΤΡΕΛΛΟ off-topic αλλά ... τι πειράζει ?
    α) Μεγάλοι δρόμοι ->ναι
    β) Λίγα αυτοκίνητα -> Λάθος, απλώς έχουν πολλά υπόγεια πάρκινγκ με ΛΟΓΙΚΕΣ τιμές. Σε πληροφορώ οτι ένα τεράστιο πάρκινγκ στο κέντρο χρεώνει 3-4Ε το εξάωρο και όχι την ώρα που χρεώνουν στα εξάρχεια!!!
    γ) καθόλου κίνηση -> Πού ήσουν στη Μαδρίτη? Τα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ μποτιλιαρίσματα των 2 ωρών που έχουν αυτοί που μένουν στα περίχωρα και θέλουν αμάξι για να πάνε στο κέντρο δεν τα είδες?
    δ) Κλίμα -> είναι σε 800μ υψόμετρο και στο κέντρο της χώρας, γι'αυτό. Και εμένα μου αρέσει περισσότερο.
    ε) Ρυμοτομία -> Εδώ μας πατάνε λάχανο. ΥΠΕΡΟΧΑ παλαιά κτίρια από πέτρα, καλοδιατηρημένα. Ευρύχωρη πόλη και με πλατείες και πολύ ωραία πάρκα με μπόλικο πράσινο. Όμως αυτοί έχουν χώρο να επεκταθούν. Εμείς δυστυχώς όχι.

    gtl: Συμφωνούμε. Μετα τον Francο οι τύποι πήραν τα πάνω τους κάνοντας φοβερές υποδομές και ξεφεύγοντας από την φτώχια και την κακομοιριά. Γενικώς φαίνεται να τους περισσεύουν... Άμα δεις το καινούριο terminal (4) του αεροδρομίου είναι τεράστιο, κακαίσθητο και το μισό είναι άχρηστο

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  9. #9
    Το avatar του μέλους Geras
    Geras Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG
    murray: Όχι. Συγκρίσεις κάνουμε σε όλα τα επίπεδα!



    Λοιπόν: Paella, jamon και ξερό ψωμί. Το θέμα δεν είναι όμως αυτό. Τα starbucks δεν μου αρέσουν αλλά με τραβολογούσαν εκεί αυτοί που με φιλοξενούσαν γιατί ήταν addicts Όχι δεν εννοώ fast food μέρη. Εννοώ ένα απλό εστιατόριο που πας να φας. Άμα πας σε γειτονία που είναι ακριβή, ακόμα και εδώ θα πληρώσεις τα κέρατά σου.



    Συγκοινωνίες:
    http://www.ecmwf.int/research/demeter/news/mapas.jpg
    και
    http://www.athensguide.com/metromap.html

    Για τέτοιο μετρό, το πληρώνω το 1Ε. Επιπλέον, εκεί έχουν το metrobus εισητήριο των 10 διαδρομών που κοστίζει λιγότερο από 1Ε/διαδρομή και ισχύει και για μετρο και για λεοφωρία.

    Τα ταξί που χρησιμοποίησα ήταν στα ίδια επίπεδα με τα δικά μας. Περιοχή 2, ταρίφα 2.



    Είμαστε ΤΡΕΛΛΟ off-topic αλλά ... τι πειράζει ?
    α) Μεγάλοι δρόμοι ->ναι
    β) Λίγα αυτοκίνητα -> Λάθος, απλώς έχουν πολλά υπόγεια πάρκινγκ με ΛΟΓΙΚΕΣ τιμές. Σε πληροφορώ οτι ένα τεράστιο πάρκινγκ στο κέντρο χρεώνει 3-4Ε το εξάωρο και όχι την ώρα που χρεώνουν στα εξάρχεια!!!
    γ) καθόλου κίνηση -> Πού ήσουν στη Μαδρίτη? Τα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ μποτιλιαρίσματα των 2 ωρών που έχουν αυτοί που μένουν στα περίχωρα και θέλουν αμάξι για να πάνε στο κέντρο δεν τα είδες?
    δ) Κλίμα -> είναι σε 800μ υψόμετρο και στο κέντρο της χώρας, γι'αυτό. Και εμένα μου αρέσει περισσότερο.
    ε) Ρυμοτομία -> Εδώ μας πατάνε λάχανο. ΥΠΕΡΟΧΑ παλαιά κτίρια από πέτρα, καλοδιατηρημένα. Ευρύχωρη πόλη και με πλατείες και πολύ ωραία πάρκα με μπόλικο πράσινο. Όμως αυτοί έχουν χώρο να επεκταθούν. Εμείς δυστυχώς όχι.

    gtl: Συμφωνούμε. Μετα τον Francο οι τύποι πήραν τα πάνω τους κάνοντας φοβερές υποδομές και ξεφεύγοντας από την φτώχια και την κακομοιριά. Γενικώς φαίνεται να τους περισσεύουν... Άμα δεις το καινούριο terminal (4) του αεροδρομίου είναι τεράστιο, κακαίσθητο και το μισό είναι άχρηστο
    Κεντρο εμενα ενα στενο πριν την αμερικανικη πρεσβια (melia galgos) το ξενοδοχειο, ισως δεν βρηκα πολυ κινηση γιατι ειχα παει τελη αυγουστου.
    Τα λεφτα τους περισσουν γιατι ξερουν να τα διαχειριζονται φοβερα φιλοχρηματοι και χρεωνουν τα παντα.
    Τα παρκα τους ηταν πανω απο 100 τετραγωνικα χιλιομετρα , οπως τα λες ειναι.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimis
    Γιαυτο να προτιμάτε και να ψωνίζετε απο το μαγαζί της γειτονιάς σας!!!
    Ολα αυτα τα μαγαζιά είναι για ΒΛΑΚΕΣ, άσχετους, συνταξιούχος, φοιτήτριες, αλβανούς κλπ
    Οποιος ξέρει τι θέλει και έχει ψαχτεί είτε πάει στο μαγαζάκι ή αν μπορεί τα παραγγέλνει και τα κάνει μόνος του...
    ΑΡΑ εχουν εξασφαλισμενη πελατεια και σε μακροχρονια βαση μαλιστα.
    ΟΦΦ ΤΟΠΙΚ
    Απευθυνονται δλδ σε κατι τυπους που δεν τρωνε αυγα και κοτοπουλα για να μην παθουν γριπη
    αλλα εξακολουθουν να μην γυμναζονται και να καπνιζουν σαν φουγαρα.
    Οπως γραφτηκε και σε αλλο νημα, πελατεια με μελλον
    ειναι ολοι οι ασχετοι mainstream που περνουν laptop γιατι εχει και ο ΣΑΑΑΑΚΗΣ <λεμε τωρα>
    Πως νομιζετε οτι γεμισαν τα αρχεια του Τειρεσια? απο ψιλοασχετους που επαιρναν αβερτα οτι ηταν στη μοδα
    χωρις να πολυψαχνονται για τιμες, ποικιλιες και ποιοτητες....
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Εγω οταν πηγα ρουμανια βρηκα σε ολα τα μαγαζια (απο τρυπες μεχρι μεγαλα) να πουλανε μονο καλα εξαρτηματα. Ποιος ο λογος? Θα μου πειτε καλα εκει πρεπει να πουλανε τις σαβουρες με τετοιους μισθους που εχουν...ακριβως γι`αυτο ΔΕΝ πουλανε σαβουρες, αγοραζει ο κοσμακης κατι και ειναι ευχαριστημενος, δεν κλαιει τα λεφτα του και ετσι θα αναπτυχθει η αγορα. Εκει δεν εχουν λεφτα για πεταμα και σαβουρες.
    Ενα αλλο που ειδα ηταν οτι ασχολουνται με το οβερκλοκινγκ πολυ σοβαρα, μη εχοντας πολλα λεφτα για Pentium συστηνουν εξυπνες λυσεις με overclocked Celeron. Αν βεβαια δουν οτι δεν σε καλυπτει τοτε σου συστηνουν το απολυτως απαραιτητο και δεν σου πουλανε το παραπανισιο μονο και μονο να στα παρουν.

    Τιμες πανω-κατω ιδιες με ελλαδα.

  12. #12
    Το avatar του μέλους Geras
    Geras Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    Εγω οταν πηγα ρουμανια βρηκα σε ολα τα μαγαζια (απο τρυπες μεχρι μεγαλα) να πουλανε μονο καλα εξαρτηματα. Ποιος ο λογος? Θα μου πειτε καλα εκει πρεπει να πουλανε τις σαβουρες με τετοιους μισθους που εχουν...ακριβως γι`αυτο ΔΕΝ πουλανε σαβουρες, αγοραζει ο κοσμακης κατι και ειναι ευχαριστημενος, δεν κλαιει τα λεφτα του και ετσι θα αναπτυχθει η αγορα. Εκει δεν εχουν λεφτα για πεταμα και σαβουρες.
    Ενα αλλο που ειδα ηταν οτι ασχολουνται με το οβερκλοκινγκ πολυ σοβαρα, μη εχοντας πολλα λεφτα για Pentium συστηνουν εξυπνες λυσεις με overclocked Celeron. Αν βεβαια δουν οτι δεν σε καλυπτει τοτε σου συστηνουν το απολυτως απαραιτητο και δεν σου πουλανε το παραπανισιο μονο και μονο να στα παρουν.

    Τιμες πανω-κατω ιδιες με ελλαδα.

    Για τα δεδομενα τους λογικο ειναι να στρεφονται σε φτηνες λυσεις.
    Οι τιμες ειναι το ιδιο με εδω ? Αυτοι ειναι χειροτεροι απο μας αφου σιγουρα δεν θα εχουν τους μισθους που εχουμε εδω.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εγώ πάντως στα μεγάλα καταστήματα απλά πάω για windowshopping, αρε κάτι τεραστία εμπορικά που είχε στην Αυστραλιά, εμπαίνες το πρώι και εβγαίνες το βράδι

    Απο εκεί και πέρα, για αγορά πρώτα ψάξιμο στο δυκτιό βλέπω αυτό που μου αρέσει, ψάχνω τιμές, μου έχει τυχεί αρκετές φορές μάλιστα να βρώ αυτό που ψάχνω εως και 150 ευρώ φθηνότερα απο τα λεγόμενα "φθηνά".

    Πάντως για το φαγητό διαφωνώ ενά goodys = με 10 macdonalds, burger king , hungry jacks (δεν το λέω εγώ το λέει Ατομο απο σκωτία που ερωτέυτηκε τα goodys!)

  14. #14
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Ναι γι`αυτους ειναι ακριβα (σε σχεση μισθων) αλλα μην ξεχναμε οτι εχει και καλοπληρωμενους.
    ΥΓ. τα ρουχα ηταν το ιδιο ακριβα και ακριβοτερα και απο εδω και εννοω απο τα καλαθιου μεχρι τα επωνυμα, μαλιστα τα "φθηνα" ηταν σε αθλια ποιοτητα.
    Γεγονος ειναι -και αυτο που πρεπει να κρατησουμε- οτι δεν πουλαγαν σαβουρες μιας και εκει το παιρνεις και το κρατας.

  15. #15
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Πάντως για το φαγητό διαφωνώ ενά goodys = με 10 burger king (δεν το λέω εγώ το λέει Ατομο απο σκωτία που ερωτέυτηκε τα goodys!)
    Χαλαρα burger King...
    Are you with Us?

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 253
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-08, 18:59
  2. Media Markt στη Λαρισα
    Από Reef στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-07, 08:17
  3. Νέος Κατάλογος Media Markt(επίγειος δέκτης)
    Από dimis04 στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-07, 17:18
  4. Rainbow: Συμφωνία με Media Markt
    Από BigLion στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-06, 02:04
  5. FORTHnet 3 + 3 μηνες στo media markt
    Από user1 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-06, 19:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας