Σελ. 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 151
  1. #16
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα τιποτα δεν υπαρχει που θελω να κανω, απλα και μόνο επειδη θελω να το κανω.

    Δηλαδη αν φτασω στην πηγη (τελος σπουδών) και δεν παρω το χαρτί τι να το κανω? Δε με νοιαζει το ταξίδι, με νοιαζει η Ιθάκη.
    Αρχιζεις με λαθος βασεις, κατ' αρχην θα πρεπει να γουσταρεις αυτο που πας να κανεις. Το ΕΑΠ δεν ειναι ενα συνηθισμενο πανεπιστημιο με καθημερινα μαθηματα και εργασιες. Θα πρεπει να δουλεψεις πολυ μονη σου, να διαβασεις πολυ και ουσιαστικα να κανεις τις εργασιες μονη σου.

    Εκτος αν κανεις συλλογη απο πτυχια και δεν σε ενδιαφερει αυτο που θες να σπουδασεις και πας απλως να προσθεσεις ενα αλλο πτυχιο στα αλλα που εχεις.

    Σε ευχαριστω για τις ευχες σου, θα σας πω εντυπωσεις σε 2 βδομαδες
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  2. #17
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    anon, οι εργασίες στο μεταπτυχιακό ποσο χρονο περίπου "σου τρώνε" ? Δεδομενου της εμπειρίας σου και των γνώσεών σου, θα ελεγες οτι σου καταναλώνουν παραπάνω απο ο,τι θα πρεπε?
    Δεν είμαι τυπικό αντιπροσωπευτικό δείγμα με δεδομένο ότι στο μαθηματικό είχα "ξεκοκαλίσει" όλα τα μαθήματα με υπολογιστές, είχα ήδη κάνει assembly απο τότε σε 8080 και Ζ80, είχα διαβάσει και τα τρία βιβλία του Knuth σαν ευαγγέλιο, είχα εντρυφήσει στην C και επαγγελματικά ως προγραμματιστής καθώς επίσης και SQL (αλλά και COBOL) όπως επίσης και είχα λερώσει τα χέρια μου και με Java & PHP ουσιαστικά το είχα κάνει το μεταπτυχιακό πολύ πιο πριν και απλά μου έλειπε το χαρτί. Ετσι ενώ άλλοι ήθελαν δυο εβδομάδες καλής μελέτης και προσπάθειας για μια εργασία (συνήθως 40+ ώρες), εγώ τέλειωνα μια εργασία σε ένα 8ωρο το πολύ. Μόνο στον ψηφιακό σχεδιασμό προσγειώθηκα στους ρυθμούς των άλλων, και αυτό βασικά γιατί είναι πολύ η ύλη σε κάθε εργασία. Αντε τώρα για μια εργασία και μόνο να κάνεις πχ προσομείωση με Verilog ή άλλο simulator. Πρέπει να μάθεις και το εργαλείο...

    Πάντως είναι πολύ καλό τμήμα, και δίνει το έναυσμα να μάθεις πολλά πράγματα που οι περισσότεροι πληροφορικάριοι σνομπάρουν ή απλά δεν έχουν ιδέα. Πχ data mining με Weka, η grid (concurrent) programming με hadoop (map reduce). Στο μόνο που ίσως είχα μια ένσταση είναι ότι αφιερώνουν μια ολόκληρη θεματική ενότητα σε hardware, που εκτός το πρώτο θεωρητικό μέρος (ψηφιακή λογική, άλγεβρα Boole). Νομίζω ότι το να φτιάξεις πολλαπλασιαστές ή αρθροιστές ή πιο πολύπλακα ψηφιακά είναι πιο πολύ πολυτεχνειακό μάθημα. Οπως επίσης ότι πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξουν την assembly σε κάτι πιο σύγχρονο όπως του ARM.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 28-09-09 στις 23:07.

  3. #18
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι τυπικό αντιπροσωπευτικό δείγμα με δεδομένο ότι στο μαθηματικό είχα "ξεκοκαλίσει" όλα τα μαθήματα με υπολογιστές, είχα ήδη κάνει assembly απο τότε σε 8080 και Ζ80, είχα διαβάσει και τα τρία βιβλία του Knuth σαν ευαγγέλιο, είχα εντρυφήσει στην C και επαγγελματικά ως προγραμματιστής καθώς επίσης και SQL (αλλά και COBOL) όπως επίσης και είχα λερώσει τα χέρια μου και με Java & PHP ουσιαστικά το είχα κάνει το μεταπτυχιακό πολύ πιο πριν και απλά μου έλειπε το χαρτί. Ετσι ενώ άλλοι ήθελαν δυο εβδομάδες καλής μελέτης και προσπάθειας για μια εργασία (συνήθως 40+ ώρες), εγώ τέλειωνα μια εργασία σε ένα 8ωρο το πολύ. Μόνο στον ψηφιακό σχεδιασμό προσγειώθηκα στους ρυθμούς των άλλων, και αυτό βασικά γιατί είναι πολύ η ύλη σε κάθε εργασία. Αντε τώρα για μια εργασία και μόνο να κάνεις πχ προσομείωση με Verilog ή άλλο simulator. Πρέπει να μάθεις και το εργαλείο...
    Μαλιστα... Αν και καταλαβα το 1/3 απο αυτά που εγραψες , αυτο που επιασα (το'χω νομιζω ) ειναι οτι λογω των γνωσεων και της εμπειρίας σου καταφερνες να τελειωνεις τις εργασιες πολυ νωριτερα σε σχεση με τους αλλους. Οποτε αν δεν εχεις καποιο υποβαθρο , την πατησες. (για να μη πω αλλη λεξη ).

    Εγω σκεφτομαι για Msc Διασφάλιση Ποιότητας. Ενδιαφέρον φαινεται. Μετα το ΜΒΑ που εκανα (οχι στο ΕΑΠ, σε κανονικο πανεπιστημιο) το οποιο ομως ηταν γενικό, νομιζω αυτο θα ειναι ωραιο να το κανω ετσι part-time με την ησυχία μου.

  4. #19
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Δεν την πάτησες. Απλά θα πρέπει να διαβάσεις πολύ περισσότερο. Κάποιος που δεν έχει σχέση με την πληροφορική και προγραμματισμό, θα πρέπει σε 3 μήνες να έχει μάθει να γράφει κώδικα σε C πολύπλοκους αλγορίθμους με πχ διπλές συνδεδεμένες λίστες, recursion κλπ. Θεωρώ ότι αυτό με την μέθοδο εξ'αποστάσεως είναι δύσκολο να γίνει σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα εκτός και εαν επενδυθεί πολύς πολύ χρόνος. Αλλά και αυτή ειναι η ουσία, ότι πρέπει να μάθεις, και no pain no gain. Δεν μαθαίνεις με υπνοθεραπεία. Το ότι εγώ τα ήξερα και πήγα απλά να πάρω και το χαρτί, γιατί επισήμως η εργασιακή μου εμπειρία μετρά σε κάποιες περιπτώσεις σε άλλες όχι, σε άλλες είμαι απλά ένας μαθηματικός, νομίζω είναι η εξαίρεση.

    Πάντως εαν σε ενδιαφέρει η πληροφορική, και το κυριότερο, έχεις να επενδύσεις τον απαιτούμενο χρόνο, πιστεύω ότι αξίζει. μαθαίνεις πολλά, και εγώ ακόμα έμαθα κάποια πράγματα που δεν ήξερα ή δεν είχα αγγίξει, και είναι ενδιαφέρον.

    Ο απαιτούμενος χρόνος των 40 έως και 80+ ωρών για κάποια εργασία θεωρώ ότι είναι απόλυτα δικαιολογημένος. Και νομίζω ότι εαν πάρεις οποιαδήποτε ειδικότητα, εκτός κάποιας που έχεις ήδη μεγάλη γνώση και εμπειρία (όπως στην περίπτωση μου) και πάλι εκεί θα κυμανθείς απο άποψη απαιτήσεων. Οπότε δες και κάνε τον προγραμματισμό. Υπόψιν ότι μια ενότητα του μεταπτυχιακού ισοδυναμεί σε δυο με τρεις ενότητες του προπτυχιακού σε φόρτο.

  5. #20
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν την πάτησες. Απλά θα πρέπει να διαβάσεις πολύ περισσότερο. Κάποιος που δεν έχει σχέση με την πληροφορική και προγραμματισμό, θα πρέπει σε 3 μήνες να έχει μάθει να γράφει κώδικα σε C πολύπλοκους αλγορίθμους με πχ διπλές συνδεδεμένες λίστες, recursion κλπ. Θεωρώ ότι αυτό με την μέθοδο εξ'αποστάσεως είναι δύσκολο να γίνει σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα εκτός και εαν επενδυθεί πολύς πολύ χρόνος. Αλλά και αυτή ειναι η ουσία, ότι πρέπει να μάθεις, και no pain no gain. Δεν μαθαίνεις με υπνοθεραπεία. Το ότι εγώ τα ήξερα και πήγα απλά να πάρω και το χαρτί, γιατί επισήμως η εργασιακή μου εμπειρία μετρά σε κάποιες περιπτώσεις σε άλλες όχι, σε άλλες είμαι απλά ένας μαθηματικός, νομίζω είναι η εξαίρεση.

    Πάντως εαν σε ενδιαφέρει η πληροφορική, και το κυριότερο, έχεις να επενδύσεις τον απαιτούμενο χρόνο, πιστεύω ότι αξίζει. μαθαίνεις πολλά, και εγώ ακόμα έμαθα κάποια πράγματα που δεν ήξερα ή δεν είχα αγγίξει, και είναι ενδιαφέρον.

    Ο απαιτούμενος χρόνος των 40 έως και 80+ ωρών για κάποια εργασία θεωρώ ότι είναι απόλυτα δικαιολογημένος. Και νομίζω ότι εαν πάρεις οποιαδήποτε ειδικότητα, εκτός κάποιας που έχεις ήδη μεγάλη γνώση και εμπειρία (όπως στην περίπτωση μου) και πάλι εκεί θα κυμανθείς απο άποψη απαιτήσεων. Οπότε δες και κάνε τον προγραμματισμό. Υπόψιν ότι μια ενότητα του μεταπτυχιακού ισοδυναμεί σε δυο με τρεις ενότητες του προπτυχιακού σε φόρτο.
    Οχι δε με ενδιαφερει η Πληροφορική. Μια χαρα υπαρχουν ανθρωποι που και τους αρεσει, και την κατεχουν και εχουν και ταλεντο σε αυτο. Εγω θα μεινω στα δικά μου χωράφια.
    Θα δηλωσω στο μεταπτυχιακο που σου ειπα. Βεβαια και τεσσερα χιλιαρικάκια τα σκεφτεσαι. Αλλα εχεις δικιο, σε σχεση με το συνηθες κοστος των αλλων μεταπτυχιακων ειναι σχεδον μιση τιμη. (κοψοχρονια ).

  6. #21
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alwaysalone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα δηλωσω στο μεταπτυχιακο που σου ειπα. Βεβαια και τεσσερα χιλιαρικάκια τα σκεφτεσαι. Αλλα εχεις δικιο, σε σχεση με το συνηθες κοστος των αλλων μεταπτυχιακων ειναι σχεδον μιση τιμη. (κοψοχρονια ).
    Δηλαδή, πόσο πάνε τα μεταπτυχιακά στα Ελληνικά πανεπιστήμια ρε παίδες;; Πραγματικά δεν ξέρω. Δεν το έχω ψάξει ποτέ αυτό...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #22
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή, πόσο πάνε τα μεταπτυχιακά στα Ελληνικά πανεπιστήμια ρε παίδες;; Πραγματικά δεν ξέρω. Δεν το έχω ψάξει ποτέ αυτό...
    Τωρα δε ξερω, παντως εχω δει και με 3500 αρκετά παλια ομως, αν θυμαμαι καλα (οικονομικης επιστημης), εχω δει και με 6000 ΜΒΑ παλιά ομως (στο ΟΠΑ αν θυμαμαι καλά). Σιγουρα θα εχω δει καπου και παραπανω, απλως τωρα δε μου ρχονται. Γενικα οι τιμες ειναι διαφορες, μπορεις να βρεις και με 10.000, αναλόγως.

  8. #23
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4.284
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Είναι χωρίς δίδακτρα, τουλάχιστον για την δικιά μου σχολή που το έχω ψάξει.

  9. #24
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή, πόσο πάνε τα μεταπτυχιακά στα Ελληνικά πανεπιστήμια ρε παίδες;; Πραγματικά δεν ξέρω. Δεν το έχω ψάξει ποτέ αυτό...
    Τα μεταπτυχιακα στο ΕΑΠ ειναι καπου 4.200 ευρω, το δυσκολο ομως ειναι να μπεις, αφου ειναι με κληρωση
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  10. #25
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μεταπτυχιακα στο ΕΑΠ ειναι καπου 4.200 ευρω, το δυσκολο ομως ειναι να μπεις, αφου ειναι με κληρωση
    Ναι, αυτό το ξέρω (ότι είναι δύσκολο να μπεις). Είχα συνάδελφο που είχε ξεκινήσει το μεταπτυχιακό που κάνει ο anon, πριν 4-5 χρόνια όμως. Πρέπει να ήταν στα ξεκινήματα τότε το ΕΑΠ. Ίσως να κάνω και λάθος. Δε θυμάμαι έπειτα από τόσα χρόνια...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #26
    Εγγραφή
    15-09-2004
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19.500/870
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πρεπει να ειναι καμμια δεκαετια ηδη που υπαρχει το εαπ, εγω εκανα απο την αρχη καθε χρονο αιτηση για να μπω
    "Life is what happens to you when you are busy making other plans." John Lennon







  12. #27
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή, πόσο πάνε τα μεταπτυχιακά στα Ελληνικά πανεπιστήμια ρε παίδες;; Πραγματικά δεν ξέρω. Δεν το έχω ψάξει ποτέ αυτό...
    Με παρακολουθηση κανονικά, έχει και δωρεάν κάποια τμηματα σε ελληνικά πανεπιστήμια. Εξ αποστάσεως που απευθύνονται όμως σε εργαζόμενους, δεν έχει δωρεάν. Του ΕΑΠ κοστίζει 4250 ευρώ. σίγουρα πολύ φθηνότερα, ειδικα εαν σκεφτείς το κόστος των εξω ή των εδω κολλεγίων/πανεπιστημίων (πχ ALBA 19.700 ευρώ το ΜΒΑ εαν πληρωθει όλο προκαταβολικά, διαφορετικά 20.700 !!!!)

  13. #28
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Καλά άσε, τα MBA είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #29
    Το avatar του μέλους mach
    mach Guest
    8000 ευρώ το μεταπτυχιακό μερικής φοίτησης στην ΑΣΟΕΕ στα πληροφοριακά συστήματα
    4500 ευρώ το μεταπτυχιακό πλήρους φοίτησης στην ΑΣΟΕΕ στα πληροφοριακά συστήματα

    (η διαφορά των δύο, εφόσον κατάλαβα καλά, είναι ένα επιπλέον εξάμηνο για το μερικής φοίτησης, μιας και γίνονται λιγότερα μαθήματα / εβδομάδα)

    mscis.cs.aueb.gr

    Δέχτηκαν 27 άτομα για το 2009/10 δηλ. 8000 x 27 = 216.000 ευρώ για το μερικής
    και 4500 x 40 άτομα = 180.000 (για το πλήρους). Σύνολο ~400.000 ευρώ.

    Το ποσό είναι τουλάχιστον ΣΚΑΝΔΑΛΩΔΕΣ, για να μην πω τίποτα πιο χοντρό. Πού στο καλό πάει όλο αυτό το χρήμα;

  15. #30
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα με πηρε τηλ Σαββατο απογευμα ο υπευθυνος καθηγητης μου ή συμβουλος σπουδων μου. Απλως ενα ενημερωτικο τηλεφωνημα ηταν και να γνωριστει περισσοτερο με τα παιδια που ειναι στην ταξη του. Μου εκανε εντυπωση που σαββατιατικα μας επερνε ολους τηλεφωνο να μας ρωτησει αν εχουμε καποιο προβλημα σχετικα με τις σπουδες , και να με ρωτησει αν θα παραβρεθω στην ΟΣΣ. Ακομα του ειπα πως ειμαι καπως αγχωμενη με τις σπουδες, και μου ειπε να ηρεμησω και πως δεν θα ειναι δυσκολα. Ενα μεγαλο μπραβο που μερικοι ενδιαφερονται ακομα
    ΠΛΗ11, καθηγητης ο Οικονομου;

Σελ. 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 12347 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί εκτυπωτών ΗΡ (split από Μπορεί η HP να ξεγελάσει το νόμο του Moore;)
    Από Dark Dominion στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-07, 00:11
  2. [split] Περί κοινωνικοπολιτικών θεμάτων στην Taiwan
    Από spartacus στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-06, 00:03
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-06, 16:27
  4. Περί τοπονυμίων...(split από το "Ξενιτεμένοι στο Παρίσι")
    Από manoulamou στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-06, 19:23
  5. (split) Περι φεμνινισμού και άλλων δαιμονίων...
    Από Michelle στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-06, 13:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας