Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα!

    Αυτή τη στιγμή έχω μία σύνδεση ADSL, την οποία χρηαιμοποιώ αποκλειστικά εγώ σε ένα δωμάτιο. Πρόσφατα πήρα και ένα λαπτοπ το οποίο θέλω να συνδέω ασύρματα με το δίκτυο. Η ερώτηση μου είναι τι πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να κάνω: α) να αγοράσω ένα νέο ασύρματο router (USR 910 και να καταργήσω το παρόν Router (9106)? b) να αγοράσω απλά ένα access point, συνδέδεμένο με ethernet καλώδιο στο υπάρχον router το οποίο θα μπει σε ένα σημείο έξω από το δωμάτιο? Ο προβληματισμός έχει να κάνει με το γεγονός ότι το access point το κλείνεις πανεύκολα με ένα διακόπτη On/Off σε αντίθεση με το 9108 στο οποίο πρέπει να μπεις μέσα στο λογισμικό του για να κλείσεις-ανοίξεις το ασύρματο δίκτυο. Στην περίπτωση αγοράς του νέου 9108, αυτό πλέον θα μπεi εκτός δωματίου και θα συνδεθεί με καλώδιο στην κάρτα δικτύου του desktop. Στην περίπτωση του Access point τι έχετε να προτεινέτε να αγοράσω; Χρειάζομαι ένα access point και ένα usb wireless adapter για το λαπτοπ.

    Ευχαριστώ
    Γιάννης

  2. #2
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    290
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49.999/4.996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Technicolor
    Πάντως Γιάννη, το 'κόψιμο' του wireless είναι πανεύκολο για το 9108 μέσα από το web interface. Εμένα, χωρίς να το έχω ψάξει και πολύ βέβαια, δεν με ικανοποιεί η απόσταση που καλύπτει (10 μέτρα με 2 τοίχους ενδιάμεσα) το 9108 οπότε σκέφτομαι να του βάλω μια κεραία.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-06-2005
    Περιοχή
    Κυνοσάργους
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    755
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13454 Kbps / 960 Kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    NetFaster IAD v2
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 20.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yannis1976
    θα ήταν καλύτερο να κάνω: α) να αγοράσω ένα νέο ασύρματο router (USR 910 και να καταργήσω το παρόν Router (9106)? Ευχαριστώ
    Γιάννης
    Μα τo 9106 έχει wireless. Μήπως δεν σε καλύπτει η απόδοση του/ το range του;

  4. #4
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Μηνύματα
    671
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yannis1976
    Καλησπέρα!

    Αυτή τη στιγμή έχω μία σύνδεση ADSL, την οποία χρηαιμοποιώ αποκλειστικά εγώ σε ένα δωμάτιο. Πρόσφατα πήρα και ένα λαπτοπ το οποίο θέλω να συνδέω ασύρματα με το δίκτυο. Η ερώτηση μου είναι τι πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να κάνω: α) να αγοράσω ένα νέο ασύρματο router (USR 910 και να καταργήσω το παρόν Router (9106)? b) να αγοράσω απλά ένα access point, συνδέδεμένο με ethernet καλώδιο στο υπάρχον router το οποίο θα μπει σε ένα σημείο έξω από το δωμάτιο? Ο προβληματισμός έχει να κάνει με το γεγονός ότι το access point το κλείνεις πανεύκολα με ένα διακόπτη On/Off σε αντίθεση με το 9108 στο οποίο πρέπει να μπεις μέσα στο λογισμικό του για να κλείσεις-ανοίξεις το ασύρματο δίκτυο. Στην περίπτωση αγοράς του νέου 9108, αυτό πλέον θα μπεi εκτός δωματίου και θα συνδεθεί με καλώδιο στην κάρτα δικτύου του desktop. Στην περίπτωση του Access point τι έχετε να προτεινέτε να αγοράσω; Χρειάζομαι ένα access point και ένα usb wireless adapter για το λαπτοπ.

    Ευχαριστώ
    Γιάννης
    κράτα το 9106. Είσαι κυριλε. Δε χρειάζεσαι access point ή router καθώς το 9106 είναι και τα δύο. αν θέλεις κλείνει πανεύκολα το wireless από το web interface του.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Μηνύματα
    671
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από verbo
    Πάντως Γιάννη, το 'κόψιμο' του wireless είναι πανεύκολο για το 9108 μέσα από το web interface. Εμένα, χωρίς να το έχω ψάξει και πολύ βέβαια, δεν με ικανοποιεί η απόσταση που καλύπτει (10 μέτρα με 2 τοίχους ενδιάμεσα) το 9108 οπότε σκέφτομαι να του βάλω μια κεραία.
    Γιατί δοκιμάζεις αυτή. Την έχω και είμαι πολύ ικανοποιημένος (10 μέτρα με δυο τοίχους και εγώ). Επίσης σιγουρέψου ότι δε χρησιμοποιείς ενσωματωμένη κεραία στην κάρτα δικτύου του PC που επικοινωνεί με το 9108.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    290
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49.999/4.996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Technicolor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ice-Blade
    Γιατί δοκιμάζεις αυτή. Την έχω και είμαι πολύ ικανοποιημένος (10 μέτρα με δυο τοίχους και εγώ). Επίσης σιγουρέψου ότι δε χρησιμοποιείς ενσωματωμένη κεραία στην κάρτα δικτύου του PC που επικοινωνεί με το 9108.
    Ευχαριστώ! Θα τη δοκιμάσω, αν και έχω δει στο φορουμ κάποιες φθηνότερες (μέχρι 10 ευρώ)...

  7. #7
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παιδιά έχω το μοντέλο USR χωρίς την ασύρματη δυνατότητα! Προφανώς δεν είναι το 9106 και έκανα λάθος. Το θέμα είναι τι μου προτείνετε να κάνω...Να πάρω ένα σχετικά φθηνό access point και μια ασύρματη καρτούλα για το λαπτοπ ή έναν καινούργιο router τον οποίο όμως θα πρέπει και πάλι να εγκαταστήσω στο χώρο του σπιτιού μου (νέα καλώδια κτλ.).
    Αν πάρω ένα access point, αυτό το συνδέω σε μία από τις ethernet θύρες του 9105? και μετά...;
    Επίσης μπορείτε να μου προτείνετε και κάποιο συνδυασμό access point-κάρτας;

  8. #8
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.243
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    12000/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Gentoo/DLink 624 (Bridge)
    SNR / Attn
    12(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν βρεις το Linksys WAP54G. Μην πάρεις το WRT, έχει πολλές δυνατότητες που δεν τις χρειάζεσαι και τις κάνει το USR.
    Για ασύρματη κάρτα, δεν ξέρω. Το powerbook έχει built-in Airport Extreme...
    Macintosh. The Computer For The Rest Of Us.
    Sex, Drinks & Opera.
    Thessaloniki Macintosh Community
    Hellenic Army Discharge Countdown Widget

  9. #9
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Βρήκα στο eshop ένα access point της Asus καθώς και ένα USB wireless dongle και τα δύο μαζί λιγότερο από 100€. Τα παρήγγειλα, αλλά δεν ξέρω πως θα τα εγκαταστήσω. Φαντάζομαι, συνδέει κανείς καταρχάς με ένα καλώδιο ethernet το access point με το USR router. Από εκεί όμως πως το ρυθμίζω; Υπάρχει κάποιο ανάλογο λογισμικό όπως και με το 9106; Πως θα δω τη συσκευή αυτή από τον υπολογιστή;

  10. #10
    Εγγραφή
    07-06-2005
    Μηνύματα
    671
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από verbo
    Ευχαριστώ! Θα τη δοκιμάσω, αν και έχω δει στο φορουμ κάποιες φθηνότερες (μέχρι 10 ευρώ)...
    Φροντισε πάντως να είναι εξωτερική (δηλαδή να μην βιδώνει πάνω στην κάρτα). Γιατή από αυτές που βιδώνουν έχω βρει 5.5db 6€. Αλλά δε λέει.

  11. #11
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    290
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49.999/4.996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Technicolor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ice-Blade
    Φροντισε πάντως να είναι εξωτερική (δηλαδή να μην βιδώνει πάνω στην κάρτα). Γιατή από αυτές που βιδώνουν έχω βρει 5.5db 6€. Αλλά δε λέει.
    Αυτή η κεραία που λες συνδέεται με το 9108 ή με την PCI του PC? Ρωτάω γιατί ασύρματα θα συνδέω ΜΟΝΟ το laptop που έχει PCMCIA ασύρματη κάρτα, επομένως σκεφτόμουν για έξτρα κεραία στο 9108....

    Thanx πάντως!

  12. #12
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Λοιπόν παιδιά αγόρασα τελικά τα προϊόντα που είπα παραπάνω. Τα καλά νέα είναι ότι δουλέψαν και τα δύο με τη μία χωρίς κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση. Τα κακά νέα είναι ότι το access point της Asus δεν έχει μεγάλη εμβέλεια, μόλις 7-8 μέτρα μέσα τσο σπίτι στον ίδιο όροφο. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσω την εμβελεια αυτή;

Παρόμοια Θέματα

  1. Wireless router ή wired router και access point?
    Από nikos_2006 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-09, 05:06
  2. μοντεμ+access point router
    Από Stefanis στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-08, 00:20
  3. Router,access Point με LINUX
    Από valerios1 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-07, 01:08
  4. [Telindus] Wireless router VS access point
    Από packetstorm στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-06, 23:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας