Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 61
  1. #1
    Εγγραφή
    25-06-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12086/973
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    DrayTek Vigor 2710n
    SNR / Attn
    6(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους,

    Σήμερα το θέμα μου είναι δυσάρεστο . Χτες το βράδυ άγνωστη ώρα (μετά τις 7 το απόγευμα) έσπασαν το αμάξι μου και πήραν το κινητό...

    Σήμερα το πρωί μόλις το διαπίστωσα κάλεσα το κινητό και ήταν ΑΝΟΙΧΤΟ. Πήρα αμέσως στην εταιρία και έκανα φραγή όλων των κλήσεων.

    Όπως καταλαβαίνετε το άγχος μου είναι μην έχει χρησιμοποιηθεί αυτές τις ώρες που μεσολάβησαν για κλήσεις προς ροζ τηλέφωνα ή άλλες υπηρεσίες που υπερχρεώνουν.. Η εταιρία δεν μπόρεσε να μου δώσει πληροφορία για το αν έχουν γίνει κλήσεις και εγώ δεν μπορώ να περιμένω τον λογαριασμό για να το διαπιστώσω...

    Θα ήθελα να μάθω αν τελικά έχουν γίνει υπερχρεώσεις στον λογαριασμό μου, ΤΙ μπορώ να κάνω για να τις αποφύγω;;; Στην αστυνομία έκανα καταγγελία σήμερα για την κλοπή, αλλά δεν ξέρω πώς πρέπει να διαχειριστώ από εδώ και πέρα το θέμα...Παρακαλώ όσοι έχετε γνώση ή (δυστυχώς) εμπειρία από ανάλογα περιστατικά, δώστε μου τα φώτα σας.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-08-2009
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    3.536
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Alcatel-Lucent CellpPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 45(dB)
    Επρεπε να ενημερώσεις αμέσως την εταιρία...και να κάνεις και καταγγελια για κλοπή στην αστυνομία την ίδια μέρα ωστε να είσαι καλυμένος νομικά τώρα εαν έρθει κανένας τρελός λογαριασμός...μπορεί να βρεις καποια άκρη πιστεύω σε συνεννοηση μαζί τους...

  3. #3
    Εγγραφή
    25-06-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12086/973
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    DrayTek Vigor 2710n
    SNR / Attn
    6(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosanagn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επρεπε να ενημερώσεις αμέσως την εταιρία...και να κάνεις και καταγγελια για κλοπή στην αστυνομία την ίδια μέρα ωστε να είσαι καλυμένος νομικά τώρα εαν έρθει κανένας τρελός λογαριασμός...μπορεί να βρεις καποια άκρη πιστεύω σε συνεννοηση μαζί τους...
    Μα αυτό ακριβώς έκανα..Τους ενημέρωσα ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΛΙΣ διαπίστωσα την κλοπή..Στη κατάθεση στην αστυνομία τους είπα δε ότι από την προηγούμενη μέρα στις 7 το βράδυ είχα παρκάρει το αμάξι (με το κινητό μέσα)...Από εκεί και μετά δεν ξέρω τι ώρα έγινε η κλοπή, πάντως το κινητό δεν ήταν στα χέρια μου.

    Το θέμα είναι θα μπορέσω (αν όντως έχει γίνει κατάχρηση του κινητού) να βρω άκρη με την εταιρία;;; Έχει κανείς γνώση από τέτοιο συμβάν;;

  4. #4
    Εγγραφή
    13-12-2009
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν αφηνουμε τιποτε αξιας μεσα στο αυτοκινητο, ουτε κινητα, ουτε πορτοφολια, ουτε ipod, ουτε τσαντες, ουτε laptop, ουτε τιποτα.
    Πες στην εταιρια οτι απο χτες το βραδυ κλαπηκε το κινητο σου και οτι δεν εκανες εσυ τις οποιες χρεωσεις προκυψουν. Με καλη θεληση και συνεννοηση θα σε πιστεψουν και δεν θα ζητησουν απο εσενα τα λεφτα αυτα. Προς το παρον δεν μπορεις να κανεις τιποτε αλλο. Οταν ερθει λογαριασμος και αν ειναι φοθσκωμενος, τοτε παρε και ζητα να το συζητησετε. Αν δεν βρεις ακρη, τοτε πες το στον συνηγορο του καταναλωτη.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.399
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Δε νομιζω οτι το κύρηγμα βοηθάει τον φίλο.
    Επιπλέον τι σχέση έχει ο συνηγορος του πολίτη με το θέμα;
    Socii stamus Cadimus dividui

  6. #6
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αφηνουμε τιποτε αξιας μεσα στο αυτοκινητο, ουτε κινητα, ουτε πορτοφολια, ουτε ipod, ουτε τσαντες, ουτε laptop, ουτε τιποτα.
    Πες στην εταιρια οτι απο χτες το βραδυ κλαπηκε το κινητο σου και οτι δεν εκανες εσυ τις οποιες χρεωσεις προκυψουν. Με καλη θεληση και συνεννοηση θα σε πιστεψουν και δεν θα ζητησουν απο εσενα τα λεφτα αυτα. Προς το παρον δεν μπορεις να κανεις τιποτε αλλο. Οταν ερθει λογαριασμος και αν ειναι φοθσκωμενος, τοτε παρε και ζητα να το συζητησετε. Αν δεν βρεις ακρη, τοτε πες το στον συνηγορο του καταναλωτη.
    Say what?

    Φυσικα και θα τα πληρωσει ο φιλος και θα εχει και δικιο η εταιρια.

    Αλλιως, ολοι οταν θα ηθελαν να κοψουν την συνδεση, θα δηλωναν δηθεν κλοπη και θα επαιρναν οποιον γνωστο ειχαν στην Αφρικη και στην Κινα, αλλα και μερικα ροζ τηλεφωνα.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι κλήσεις μέχρι τη στιγμή που δηλώθηκε στην εταιρία και έγινε φραγή θα πληρωθούν κανονικά.

    Η εταιρία έχει υποχρέωση να σε ενημερώσει για το εάν έχουν γίνει κλήσεις το διάστημα που θέλεις και πού...
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  8. #8
    Το avatar του μέλους kostas007
    kostas007 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Say what?

    Φυσικα και θα τα πληρωσει ο φιλος και θα εχει και δικιο η εταιρια.

    Αλλιως, ολοι οταν θα ηθελαν να κοψουν την συνδεση, θα δηλωναν δηθεν κλοπη και θα επαιρναν οποιον γνωστο ειχαν στην Αφρικη και στην Κινα, αλλα και μερικα ροζ τηλεφωνα.
    αλλο κλοπη του στυλ μου το κλεψαν απο τη τσαντα στη παραλια και αλλο μου σπασαν το αμαξι και το πηραν απο μεσα.στη δευτερη περιπτωση (λογικα) θα εχει και τη καταθεση στην αστυνομια

  9. #9
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.352
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    14036/1020
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    Ζαντολάστιχο
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 31,8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχώς, ισχύει ότι και με τις πιστωτικές.
    Η φραγή ισχύει απο τη στιγμή που διαπίστωσες την κλοπή και ενημέρωσες την εταιρία. Ακόμα κι εσύ ο ίδιος, δε μπορείς να αποδείξεις οτι δεν έκανες σεξοτηλέφωνα και μετά ακύρωσες για να μην πληρώσεις.
    Απλά ελπίζεις να δείξει η εταιρία καλή θέληση και -εφόσον προηγήθηκε καταγγελία στην αστυνομία- να κάνετε κάποιον συμβιβασμό.

  10. #10
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Στην χειρότερη ζητάς μετά αναλυτικό και κάνεις ένα έγγραφο ότι δεν αποδέχεσαι την χρέωση μετά την κλοπή. Δεν νομίζω να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

    Έχει γίνει συχνό φαινόμενο από ότι έμαθα να σπάνε αυτοκίνητα στο Ηράκλειο έτσι;

  11. #11
    Εγγραφή
    16-12-2007
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CYTA
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Pirelli
    όλες οι τυχόν κλήσεις που ενδεχώμενα έχουν γίνει μεχρι την επικοινωνία σου με το τηλ. κέντρο της εταιρίας για φραγή ,θεωρούνται έγκυρες και θα πρέπει να πληρωθούν...Η εταιρία έχει την ευθύνη μετα την ειδοποίηση της...
    Μου φαίνεται περίεργο που μετα από τόσο χρονικό διαστημα ήταν ακόμα ανοικτο...
    Συνήθως τα κλείνουν και τα πουλάνε...
    Παλαιότερα μου είχαν κλέψει το καρτοκινητο...Εγώ όμως για να αποφύγω δυσάρεστες καταστασεις,οπως κλησεις στο 100,πήρα τηλ και το δήλωσα και έκαναν φραγή εξερχομένων....
    Πάντως αν έχουν κάνει περίεργα τηλεφωνήματα και είσαι καιρό συνδρομητης και με καλη πίστη και από τις 2 πλευρές ίσως να την γλιτώσεις..
    Περιμενουμε τα νέα σου ότα σου έρθει ο λογαριασμός...

  12. #12
    Εγγραφή
    25-06-2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12086/973
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΣ
    Router
    DrayTek Vigor 2710n
    SNR / Attn
    6(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ntoremi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αφηνουμε τιποτε αξιας μεσα στο αυτοκινητο, ουτε κινητα, ουτε πορτοφολια, ουτε ipod, ουτε τσαντες, ουτε laptop, ουτε τιποτα.
    Πες στην εταιρια οτι απο χτες το βραδυ κλαπηκε το κινητο σου και οτι δεν εκανες εσυ τις οποιες χρεωσεις προκυψουν.
    Νομίζω ότι δεν χρειάζεται υπενθύμιση αυτό...Μπορεί να συμβεί στον καθένα ΜΙΑ φορά..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομιζω οτι το κύρηγμα βοηθάει τον φίλο.
    Επιπλέον τι σχέση έχει ο συνηγορος του πολίτη με το θέμα;
    Σωστα..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα και θα τα πληρωσει ο φιλος και θα εχει και δικιο η εταιρια.
    Δηλαδή αυτό το πιστεύεις κιόλα φίλε Gordito; Σου σπάνε το αμάξι σου κλέβουν κινητό και καλείσαι ΔΙΚΑΙΩΣ να πληρώσεις και στην εταιρία κινητής;;; Εκτός αν πιστεύεις στο ρητό "και κερατάς και γδαρμένος"...Αν πιστεύεις ότι έτσι πρέπει να συμβαίνει τότε ΟΚ!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SALONIKAG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαίνεται περίεργο που μετα από τόσο χρονικό διαστημα ήταν ακόμα ανοικτο...Συνήθως τα κλείνουν και τα πουλάνε...
    Και εμένα μου φάνηκε πολύ περίεργο και αυτό το γεγονός και τελικά αγχώθηκα γι αυτό και μόνο γι αυτό....Η απορία μου είναι οι εταιρίες δείχνουν διάθεση κατανόησης σε τέτοια περιστατικά; Ή διεκδικούν τα χρήματα τους δίχως τίποτα άλλο;

    Το δυσάρεστο είναι ότι επικοινωνώντας με την εταιρία μου είπαν ότι ο λογαριασμός που εκδώθηκε ΣΗΜΕΡΑ, αφορά το διάστημα από 17/12 εώς 16/1,μέχρι την ημέρα κλοπής δηλαδή... Θα πρέπει δηλαδή να περιμένω 1 ολόκληρο μήνα μέχρι να βγει ο επόμενος λογαριασμός και να μάθω την πιθανή χρέωση που συνέβη στις 17/1 (μέχρι την φραγή)...

    Θα το ξεχάσω για λίγο και θα ενημερώσω και το θέμα όταν θα έχω νεότερα.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ναι καλα...
    Δε μπορούνε δηθεν να σε ενημερωσουν, αν εχουν γίνει κλησεις σε αυτο το διαστημα..

    Οταν όμως δουν ασυνήθιστη υπερχρεωση, ξερουν να σε παίρνουν τηλεφωνο στη μέση του μηνα , για να δωσεις έναντι, ωστε να μη γινει φραγή. Και αυτο, πριν ληξει ο τρεχων λογαριασμος, και χωρίς να υπαρχει οφειλόμενο ποσο. (προσωπική εμπειρία).

    Ειναι ανεκδιήγητοι.

    ---
    Σχετικά με το θέμα, μη βασανίζεις τον εαυτο σου εκ των προτέρων. Ξέρω οτι ειναι δυσκολο, αλλά προσπάθησε. Ισως να ειχες καναν φιλο που εργάζεται στην εξυπηρετηση πελατών της εταιρείας κινητης.. Και πάλι δε ξερω τί φαίνεται στο σύστημα τους...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alwaysalone : 18-01-10 στις 21:14. Αιτία: auto merged post

  14. #14
    Εγγραφή
    06-10-2008
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    12
    Uploads
    5
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    SNR / Attn
    2/7(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λίγο 'ψυχρά' που το αντιμετωπίζω το θέμα(διότι δέν είμαι ο παθών),σκέφτομαι το εξής:Είναι τόσο κουτός ο κλεπταποδόχος ώστε να κάνει χρήση της γραμμής σου?Μα έτσι μπορείς να βρείς στοιχεία γι αυτόν?
    Οπότε θα έλεγα να ηρεμήσεις και να μήν ανησυχείς τόσο.
    Φιλικά

  15. #15
    Εγγραφή
    16-12-2007
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    CYTA
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Pirelli
    Στο εξωτερικό όταν κάποιος χάνει το κινητό του ο πάροχος μπλοκάρει τη συσκευη για να μην μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθει...εδώ τίποτα τετοιο!!!

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κλοπή και μπλοκάρισμα κινητού τηλεφώνου
    Από nsevastos στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-11, 20:16
  2. Κλοπή Κινητού
    Από DVader στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-11, 21:26
  3. Κλοπή κινητού και μάλλον μοιραίο λάθος κλέφτη
    Από ngc4486 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-08, 11:01
  4. Κλοπή κινητού τηλεφώνου! Επείγον!
    Από thefan στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-06, 13:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας