Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Καλησπέρα!
    Πρόσφατα κάναμε κάποιες επισκευές στο αυτοκίνητο του πατέρα μου (Toyota Corolla 1.3L του 1993 νομίζω), αφού ανακαλύψαμε διαρροή ψυκτικού υγρού στο πάτωμα του γκαράζ.
    Μετά από επίσκεψη στο συνεργείο διαπιστώσαμε ότι η αντλία νερού έχανε υγρά και έπρεπε να αντικατασταθεί. Ενώ το είχαμε σηκωμένο παρατηρήσαμε και κάποια λίγα λάδια στην περιοχή του σαζμάν. Ο μηχανικός πρότεινε αλλαγή δίσκο-πλατό και κάτι εσωτερικές φυσούνες. Αποφασίσαμε, παραγγείλαμε τα υλικά και πριν μερικές μέρες έγιναν οι επισκευές.


    Το πρόβλημα τώρα είναι το εξής, όταν το όχημα κινείται με 120+ χλμ ακούγεται στην καμπίνα ένας υψίσυχνος μηχανικός θόρυβος. Ο ήχος αυτός έχει σχέση με τα χλμ/ώρα κ όχι με τις στροφές του κινητήρα, δηλαδή ακούγεται στα 130 με 4η ή 5η (4.000στροφές και 5000στροφές περίπου αντίστοιχα) και όχι για παράδειγμα με 3η και 5.500σαλ (με λιγότερα από 120χλμ/ώρα δηλαδή)
    Σε διάφορες δοκιμές που έκανα πατώντας συμπλέκτη με 130χλμ και αφήνοντας το γκάζι ο ήχος σταματούσε, οπότε με κάνει να πιστεύω πως έχει να κάνει με τη μετάδοση και όχι με τον ίδιο τον κινητήρα. Να συμπληρώσω ότι μετά τα 140χλμ/ώρα ο ήχος εξασθενεί σημαντικά και (ίσως να) σταματάει να ακούγεται (ή απλά τον υπερκαλύπτουν άλλοι θόρυβοι όπως μηχανή, λάστιχα, αέρας)

    Σήμερα πήγαμε το αυτοκίνητο στο συνεργείο που έγινε η αλλαγή δίσκου και το οδήγησε ο μηχανικός που έκανε την επισκευή. Αντιλήφθηκε κ ο ίδιος τον ήχο που του περιγράψαμε αλλά όταν τον ρώτησα που οφείλεται δεν έδωσε ικανοποιητική απάντηση παρά μόνο ότι είναι από τον κινητήρα που δίνει μέγιστη ροπή.. και ότι το αυτοκίνητο είναι μια χαρά μηχανολογικά και δε χρειάζεται να το ψάξουμε το θέμα.

    Θα ήθελα να ακούσω μερικές γνώμες σχετικά..

  2. #2
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.173
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Από τον κινητήρα που "δίνει" μέγιστη ροπή???
    Δηλαδή πριν κάνετε το service, ο κινητήρας δεν την "έδινε"?(Άλλωστε η μέγιστη ροπή αποδιδεται σε συγκεκριμένες σ.α.λ και όχι σε συγκεκριμένα χιλιόμετρα.)
    Ρε τί άλλο θα ακούσουμε από τις μαστοράτζες!

    ΥΓ: Γνώσεις ιδιαίτερες δεν έχω, αλλά η κοινή λογική λέει οτι το αμάξι πρέπει να το δεί ένας άλλος μηχανικός διότι ο πρώτος δε θα παραδεχτεί οτι ίσως έκανε πατατιά στην αλλαγή δίσκου-πλατώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος elina_77 : 11-11-09 στις 20:25.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Γι'αυτό το λόγο κ εγώ δοκίμαζα με διαφορετικές ταχύτητες (2α, 3η, 4 μέχρι τις περίπου 6000 σαλ). Μόνο στην 4η και στην 5 ακουγόταν ο ήχος και πάντα πάνω από τα 120 χλμ/ώρα.
    Το μόνο που βγάζει νόημα είναι ότι ίσως με 5η πχ και τέρμα γκάζι να καταπονείται περισσότερο ο κινητήρας απ' ότι σε μια κοντύτερη σχέση.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.173
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Αν έφταιγε ο κινητήρας, λογικά θα ακουγόταν με όλες τις σχέσεις μέσα.
    Επιπλέον σιγά μη φταίει κινητήρας ΤΟΥΟΤΑ!
    Και τέλος αν έφταιγε ο κινητήρας , ο μηχανικός θα ήταν "πρόθυμος" να επέμβει για να το φτιάξει.(με το αζημίωτο!)
    Ενώ αν φταίει η μετάδοση πώς θα πεί οτι έγινε στραβή? Βέβαια παίζει και να φταίνε τα γρανάζια του κιβωτίου και κατα σύμπτωση να εμφανίστηκε τώρα(μετά από αλλαγή δίσκου) οπότε εμείς να τα ρίχνουμε στο δίσκο.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    για ρώτα αν αλλάξανε τρόμπες, (αυτοί θα ξέρουν τι είναι)

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Δηλαδή αν είναι τα γρανάζια, να υποθέσω ότι σταδιακά όσο φθείρεται ο δίσκος συμπλέκτη με τη χρήση θα "επανέλθει" στην προηγούμενη κατάσταση;

    sdikr, o φάδερ μου λέει ότι αλλάχτηκαν κάτι τσιμούχες στην άκρη του στροφάλου, πριν τον δισκο/πλατό, αυτό εννοείς;

    παρακάτω 2 φωτογραφίες που τραβήχτηκαν (χάλια ανάλυση δυστυχώς) εκείνη τη μέρα, αν μπορείτε να καταλάβετε που επενέβη ο μηχανικός

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ______023.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  17,3 KB 
ID: 64201

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ______020.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  28,9 KB 
ID: 64200

  7. #7
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Εγω προσωπικα το βλεπω για καποια πατατα του μηχανικου στο μονταρισμα του δισκου.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    Μακαρι να ειναι αυτο που λεει ο απο πανω αλλα απο τη πειρα μου σου γραντζουναει το γραναζι της 5ης και ισως 4ης οποτε παιζει σε λιγο να μεινει το κιβωτιο στο χερι. Ο ελεγχος πρεπει να γινει απο γνωστη (π.χ συνεργειο που δουλευει τη μαρκα) γιατι ολοι οι αλλοι (οπως και ο τυπος που πας) θα κανουν πειραματα με τη τσεπη σου. Πιο φθηνη λυση για να γλιτωσεις χρονο βαλε προσθετο λαδιου (ειδικα για σασμαν) μπας και γλιτωσεις τη ζημια.


    Αν στο εκανε ξαφνικα (οχι δηλαδη αν υπηρχε ο θορυβος αλλα δεν ηταν δυνατος/δεν το ειχες καταλαβει) τοτε εκανε #@#$@ια στο δεσιμο/ανεβασμα του σασμαν και πες του να επισκευασει τη #$@ια του)
    Αυτα

  9. #9
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Μάλιστα...

    Να δούμε τώρα πως θα τον πείσουμε ότι έκανε $%@#$, αφού ο ίδιος δηλώνει ότι όλα είναι καλά στο αυτοκίνητο.
    Τα γρανάζια γιατί να γρατζουνάνε, και μάλιστα σε συγκεκριμένες ταχύτητες μόνο, αφού δεν πειράχτηκαν;

  10. #10
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    απο τη πειρα μου:Μαλλον ειχε φθορα το σασμαν σου και στην εβγαλε στο συνεργειο (ισως θελαν να στο κανουν για να σου αλλαξουν το σασμαν). Στα σασμαν συνηθως η φθορα αρχιζει απο το γραναζι της 5ης. Τωρα η επιδεινωση μπορει να εγινε με χιλιους 2 τροπους: κοπανημα οταν το εβγαζε να μην εχει βαλει βαλβολινες σε καποια φαση κοκ

    Σου εδωσα πιο πανω συμβουλη στη ξαναλεω ¨φθηνη" λυση παρε κανενα χημικο να ελλατωσει τριβες σασμαν ή ακριβη λυση αλλαξε σασμαν (καποια στιγμη θα αναγκαστεις).

    ΠΑΝΤΑ ΕΓΩ τουλαχιστον ειμαι παρον σε εργασιες μηχανικες, και εχουν δει τα ματια μου......(ολοκληρη wikipedia γραφεται απο τις !@##@ιες), ενω αυτα που γραφεις εκτος απροπτου με οδηγησαν σε αυτα που σε συμβουλευω

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Δικαιολογείται φυσιολογική φθορά σαζμάν στα 140.000χλμ και με συντηρητική οδήγηση (εκτός πόλεως κυρίως) από τον πατέρα μου; Βαλβολίνες δεν είχε χάσει σε σημείο που να δημιουργηθεί βλάβη, το αντίθετα μάλιστα, όσα μαστόρια (σε διαφορετικά συνεργεία) το είδαν είπαν ότι δεν επείγει η επισκευή αλλά εμείς την κάναμε ούτως ή άλλως.

    Αυτό το χημικό που αναφέρεις.. ποιο είναι και που το βάζω; Υποθέτω πρέπει να πάει συνεργείο για να μπει στο σασμάν, έτσι;

    Απορία που δεν μπορώ να εξηγήσω. Έστω ότι είναι τα γρανάζια της 4ης κ 5ης. Πώς σχετίζεται ο ήχος αυτός με την ταχύτητα του οχήματος; Δηλαδή εμφανίζεται μετά τα 120 και μέχρι τα 140 περίπου. Τί μπορεί να σημαίνει αυτό;

  12. #12
    Εγγραφή
    11-03-2009
    Περιοχή
    Central Europe/Canada
    Μηνύματα
    479
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus/Telus
    Ειχα τις ιδιες απορειες με εσενα μεχρι που μιλησα με μαστορια απο αντιπροσωπεια, διαβασα και εβγλα ακρη:

    1)Το χημικο μαπινει με τις βαλβολινες και απο τα πιο γνωστα ειναι το motorkote, duralube http://www.trade-wind.gr/index.php?p...mid=57&lang=el, ναι καλυτερα σε συνεργειο.
    2)Οταν εχεις προβλημα σε σασμαν πας σε εξουσιοδοτημενο/α (για 2η γνωμη) οχι οτι ειναι καλυτεροι απλως εχουν τυχει σε αρκετα περιστατικα με το ιδιο οχημα
    3)Εχω δει αυτο (ενα ηταν και του πατερα μου) να τρωνε γραναζι απο 20.000χλμ (κυριως huyndai) ως 110.000 και εσυ λες για 140 μη τρελενεσαι στις πιο πολλες περιπτωσεις ειναι κατασκευαστικο λαθος, αλλα μπορει να τυχει απο βαλβολινες της #@ας
    4)εχει να κανει με αριθμο στροφων/σχεση μεταδοσης, και μαλιστα οσο δουλευεις τη ταχυτητα παιζει να μεγαλωσει και ο θορυβος (οχι σε 1 μερα αλλα σε κανενα τριμηνο)

  13. #13
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    περίπου το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ εδώ και 2 εβδομάδες με ένα swift. ο ίδιος θόρυβος από τα 60-70 km/hr και πάνω και μονο με τεταρτη και πέμτη στο κιβώτιο. χτες πήγα συνεργείο και μου είπε ο μηχανικός ότι προέρχεται από το σασμάν μιας και το ανέβασε πάνω στην ράμπα. δίσκο plato είχα αλλάξει πριν 3 χρονια και εκ τότε δεν έχω κάνει πολλά km οποτε δεν νομίζω να είναι αυτό. άρα μένει το κιβώτιο το οποιο ούτως η άλλως έχει πρόβλημα στο κούμπωμα της δευτέρας.

    το μονο που μένει είναι αλλαγή κιβωτίου.

    ίσος δοκιμάσω και αυτό με το χημικό που είπε κάποιος άλλος εδώ μέσα....

    το ερώτημα είναι ποσο σύντομα μπορεί να με αφήσει στο δρόμο από κιβώτιο....
    PhenomII 1090Τ X6 AM3//Coolermaster Seidon 120V//Gigabyte GA-MA790XT-UD4P//12GB Corsair DDR3//Gigabyte Radeon HD4670//Intel SSD+WD20EFRX//Dell U2414H 23.8" (IPS panel)//470W BeQuiet P5 s1.3 PSU//Fractal Design Define R4//

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.036
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Ο ήχος συνεχίζεται μετά τα 70 ή σταματάει;

  15. #15
    Εγγραφή
    19-05-2009
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/640
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    speed touch
    αν πατας το συμπλεκτη και σταματαει ο θορυβος ειναι το ρουλεμαν του δισκου
    patra ever

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περίεργος θόρυβος
    Από mafia1 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-09, 05:37
  2. περιεργος θορυβος
    Από psyni στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-08, 23:35
  3. Περίεργος θόρυβος σε φορητό
    Από kontor στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-07, 16:17
  4. ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ
    Από union1 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-06, 18:35
  5. Περίεργος θόρυβος!
    Από v@gelis στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-05, 23:41

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας