Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Θέλω εδώ και καιρό να οργανώσω τα αρχεία μου και να φτιάξω ένα σωστό backup, τα οποία όμως να είναι εύκολα προσβάσιμα. Σκέφτηκα NAS, fileservers κλπ, αλλά είναι πολύ ακριβά γι αυτό που ζητάω, και εν πάσει περιπτώσει δν τα θέλω 24/7 online, απλα θέλω να έχω 1,2 σκληρούς στην βιβλιοθήκη, να μεταφέρω αυτά που χρειάζομαι και τέλος.

    Βρήκα λοιπόν ότι κυκλοφορούν docking stations για hdd σαν αυτό

    http://www.plaisio.gr/Peripherals/Da...-USB-eSata.htm


    και εδώ έρχεται το ερώτημα:
    Θα είναι ασφαλή τα δεδομένα μου, ή σε κάθε αποσύνδεση θα τρέμει το φιλοκάρδι μου όπως με τον εξωτερικό wd mybook που είχα πριν κανα 2 χρόνια και που έσκασε στους 13 μήνες?
    Θα χρησιμοποιώ esata σαν δίαυλο επικοινωνίας και όχι usb οπότε κάτι με hot swap θα παίζει λογικα. Τι πιστεύετε?
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  2. #2
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    xaxaxaxaxa
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    speedtouch 546v6
    Επειδή το έχω αγοράσει πρόσφατα, θα σου πω ότι προσωπικά δεν έχω μείνει ευχαριστημένος...δεν επικοινωνεί πάντα μέσω e-sata, κολλάει το μηχάνημα και αρκετές φορές το χρησιμοποιώ σαν usb...δεν το προτείνω...


  3. #3
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάτι τέτοιο ίσως να χρησιμοποιούσα αν για Χ λόγους μου έφερναν 230402342 σκληρούς τη μέρα και ήθελα να τους συνδέω με τον πιο εύκολο και απλό τρόπο. Για backups όμως δε θα το χρησιμοποιούσα για το λόγο ότι οι δίσκοι είναι απροστάτευτοι έτσι. Λίγο να σου γλιστρήσουν όταν τον βάζεις ή τον βγάζεις, ή όταν τον αρχειοθετείς κάπου... πάει.

    Θα προτιμούσα μια λύση NAS ή file server για backups, στη χειρότερη ακόμα και έναν USB δίσκο (σαν αυτόν που σου έσκασε) παρά κάτι τέτοιο.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ θα προτιμούσα το Raidsonic IB-168SK-B Mobile Rack, για να είναι προστατευμένος ο δίσκος, τουλάχιστον την ώρα που δουλεύει.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Περιοχή
    Pennsylvania
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    2.398
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    25600/5120
    ISP
    Comcast
    Router
    Technicolor
    Λοιπόν λόγω πολύ χαμηλού κόστους, αγόρασα ένα για δοκιμή. Αρχικά άλλαξα σε AHCI mode του ελεγκτές δίσκων της μητρικής μου, έκανα την απαραίτητη αλλαγή στη registry των win 7 x64 και voila, όλοι μου οι σκληροί δίσκοι εμφανίστηκαν στο εικονίδιο ασφαλούς αποσύνδεσης συσκευών. Το icy box, αφού το λειτουργώ με το esata καλώδιο ως αναμενόμενο λειτουργεί άψογα (δεν παρεμβάλλεται άλλωστε κάποιος controller όπως για την usb συνδεση). Η συνδεση και η αποσύνδεση των σκληρών μου ολοκληρώνεται απρόσκοπτα, εξίσου εύκολα με ένα usb stick.

    Το προτείνω σε όσους θέλουν ανάλογη χρήση με την δική μου (είναι πολύ στέρεα κατασκευή, δν φαίνεται πιθανή η ακούσια πτώση της), αρκεί πρώτα να έχουν γυρίσει σε AHCI mode ώστε να λειτουργεί η hot swap λειτουργία των sata σκληρών (σε αρκετά φόρα αναφέρονται προβλήματα με χρήση esata σε ide mode).
    Οι Κ.κ του ΛΑ.Ο.Σ παρακαλούνται να σκουπίζουν τα σάλια τους όταν εισέρχεται στο κοινοβούλιο η μέλλουσα σύντροφός μου Εύα Καϊλή, γιατί λερώνονται τα έδρανα και το πάτωμα,με αποτέλεσμα να φωνάζει η καθαρίστρια. Ευχαριστούμε για την κατανόηση σας.

    Μας γλωσσόφαγαν κάτι κογιότ και ακυρώθηκε το πάρτυ της Εύας

  6. #6
    Εγγραφή
    07-10-2005
    Περιοχή
    Γλυκά Νερά - Αθήνα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    659
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Netgear DGN-3500
    Εδώ και 1+ χρόνο με ένα αντίστοιχο μοντέλο της Sansun δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
    AMD FX-8350||ASUS M5A97 EVO R2.0||KINGSTON 4x4GB DDR3-1600||ASUS GTX750 Ti 2GB Strix||2XLG M2752 27" Ips||HYPERX Savage 240GB SSD||COOLERMASTER Nepton 140XL||PHANTEKS Enthoo Pro||BE QUIET Straight Power 10 600W 80+ GOLD||1xWD500GB-2ABYS||1xWD750GB-1AALS||1xWD20EFRX-2TB

Παρόμοια Θέματα

  1. Raidsonic IB-110STUS2-B 2.5''-3.5'' Icybox docking station
    Από tsourekia στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-14, 20:09
  2. Δημιουργία "Docking Station"/Κουτιού για σκληρούς δίσκους.
    Από abstract3d στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-09, 19:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας