Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Το avatar του μέλους Alkis28
    Alkis28 Guest
    Καλησπέρα σε όλους. Η κατάσταση μου έχει ως εξής. Εχω συνδρομή double play της Forthnet στην περιοχή του Γαλατσίου (Τραλέων). Εδώ και 2,5 χρόνια η ταχύτητα ήταν περίπου στα 16 Mbit χωρίς αποσυνδέσεις ή προβλήματα συγχρονισμού. Πριν 1 εβδομάδα περίπου παρατήρησα οτι η ταχύτητα έπεσε στο μισό (8-9 Mbit) ΄, υπήρχαν προβληματα συγχρονισμού του router (Thomson από τη Forthnet) και ταυτόχρονα στο τηλέφωνο υπήρχε θόρυβος και μπλέκονταν άλλες γραμμές ! (άκουγα συνομιλίες άλλων). Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το τεχνικό τμήμα της Forthnet οι οποίοι αφού έκαναν κάποιες δοκιμές στη γραμμή (restart κτλ) μου είπαν οτι η γραμμή φαίνεται βραχυκυκλωμένη και έχει κοπεί 1 από τους 2 πόλους ! Εστειλαν τεχνικό να ελέγξει πρώτα το κέντρο της περιοχής μήπως είναι από εκεί το πρόβλημα. Κατόπιν όμως με ειδοποιήσαν οτι χρειάζεται να έρθει ο τεχνικός και στο χώρο μου να ελέγξει το διαμοιραστή της πολυκατοικίας και τη γραμμή που πάει στο διαμέρισμα. Οντως η ανταπόκριση ήταν άμεση και σήμερα το πρωί ήρθε ο τεχνικός ο οποίος όμως αφού έκανε τους σχετικούς ελέγχους στο κουτί του διαμοιραστή και στο διαμέρισμα μου είπε οτι δεν μπορεί να κάνει τίποτα και το πρόβλημα είναι στη γραμμή του ΟΤΕ έξω στο καφάο ! Εστειλε λοιπόν σχετικό αίτημα βλάβης που όπως μου είπε συνήθως ο ΟΤΕ ανταποκρίνεται μέσα σε 24 ώρες...
    Θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει ή έχει αντιμετωπίσει σχετική κατάσταση-πρόβλημα να με ενημερώσει τί ακριβώς γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.
    Επίσης αν κάποιος βρίσκεται στην περιοχή του Γαλατσίου (Τραλέων) ας πει αν αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα την τελευταία εβδομάδα.
    Είμαι σε απόγνωση και δεν ξέρω τί άλλο να κάνω. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-12-2007
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    FritzBox 7590 AX
    SNR / Attn
    14(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και γω είχα πάθει το ίδιο όταν είμουν forthnet και είχε μάλιστα μειωθεί και το upload στο μισό. Πράγματι όμως μέσα σε 3ς μέρες το έφτιαξαν. Εποχή 2010.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-02-2006
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    εγω μενω λιγο ποιο πανω στην τραλλεων, κοντα στην βεικου. Την τελευταιο καιρο που αναφερεσε δεν εντόπισα οποιοδήποτε προβλημα. Ουτε disconects ουτε πτωση στον συγχρονισμο τιποτα. 14.5 μια ζωη ειναι.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.040
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Πρώτα απ'όλα, μην αγχώνεσαι....

    Είναι μια κλασική βλάβη χαλκού (επαφή, στην περίπτωσή σου, με άλλο βρόχο στο κύριο ή απερχόμενο δίκτυο).Αφού έδωσαν βλάβη στον ΟΤΕ, θα έρθει τεχνικός του ΟΤΕ, να το ελέγξει.Απλώς να ξέρεις, βάση RUO ο ΟΤΕ έχει εως 2-3 εργάσιμες να ελέγξει την βλάβη.Συνήθως την κοιτάνε το 1ο 24ώρο.

    Μετά την επίσκεψη του ΟΤΕ, απαντάνε την βλάβη στην 4net και αυτοί κάνουν επανέλεγχο.Αν έχει φτιαχτεί την κλείνουν.Αν δουν ότι συνεχίζει να υπάρχει πρόβλημα (π.χ. παραμένει ο χαμηλός συγχρονισμός) κατά 99% θα κάνουνε συνδυαστικό ραντεβού με τεχνικό του ΟΤΕ για καλύτερη διερεύνηση της βλάβης.

    Αυτά τα λίγα....

  5. #5
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Μαλακωντα Ευβοιας & Πλ. Αμερικης - Πατησια
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.952
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    ZXHN H108N V2.3
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 36,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικα ειχες καποια εξελιξη - απνατηση στην βλαβη σου ?
    Prima pensa, poi parla, perché parole poco pensate portano pena

Παρόμοια Θέματα

  1. FORTHNET ΒΛΑΒΗ ΣΤΟ ΓΑΛΑΤΣΙ
    Από tony4444 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-09, 17:26
  2. Forthnet Γαλάτσι
    Από gmitsiou στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-09, 20:43
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-08, 19:06
  4. Forthnet 2lpay 10 Mbs στο Γαλατσι
    Από Frostman1985 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-07, 13:16
  5. Forthnet DSL + Γαλάτσι...
    Από Founes στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-04, 22:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας