Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Intenet
    Οι υπηρεσίες του «τριπλού παιχνιδιού» - ένας συνδυασμός πρόσβασης στο Διαδίκτυο, τηλεφωνίας, τηλεόρασης και βίντεο - αναμένονται να παρέχουν σημαντικές πωλήσεις στον τομέα των καταναλωτών καθώς πληρώνοντας για μια μόνο υπηρεσία πρόσβασης μπορούν να πραγματοποιούν φθηνότερα τηλεφωνήματα μέσω του δικτύου, να σερφάρουν στο Web, να παρακολουθούν τηλεόραση και να έχουν πρόσβαση σε παιχνίδια και μουσική.

    Αυτές οι υπηρεσίες μπορούν να προσφερθούν τόσο σε γραμμές DSL όσο και σε τηλεοπτικές καλωδιακές ευρυζωνικές γραμμές (back channel-enabled) γεγονός που αναμένεται να αυξήσει τον ανταγωνισμό καθώς τόσο οι DSL όσο και οι πάροχοι καλωδιακών δικτύων διαπιστώνουν πως ξαφνικά είναι ανταγωνιστές στην ίδια αγορά.

    Εντούτοις, υπάρχουν και σημαντικές ευκαιρίες ανάμεσα στους ανταγωνιστικούς κινδύνους: Το τριπλό παιχνίδι αντιμετωπίζεται ως μέσο για την αύξηση των εσόδων ανά χρήστη και για την προσέλκυση των νέων πελατών. Συνεπώς, είναι λογικό ότι οι πάροχοι διαδικτυακών υπηρεσιών δουλεύουν σκληρά για την παροχή ελκυστικών υπηρεσιών τριπλού παιχνιδιού και για να εμπλουτίσουν αυτές τις υπηρεσίες με προστιθεμένης αξίας ικανότητες επικοινωνίας και ψυχαγωγικό περιεχόμενο.

    Ωστόσο, για την παροχή αυτών των προστιθέμενης αξίας υπηρεσιών, οι πάροχοι διαδικτυακών υπηρεσιών χρειάζονται περισσότερα από μια απλή υποδομή για τη μεταφορά δεδομένων. Χρειάζονται σύγχρονα δίκτυα που μπορούν να βελτιστοποιούνται για τις εφαρμογές πραγματικού χρόνου, που μπορούν να υποστηρίξουν τηλεοπτική μετάδοση και βίντεο κατά απαίτηση εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα και Ποιότητα Υπηρεσιών (QoS).

    http://www.rad.com/Home/0%2C6583%2C15902%2C00.html

  2. #2
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.867
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11.6(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aesir
    Οι υπηρεσίες του «τριπλού παιχνιδιού» - ένας συνδυασμός πρόσβασης στο Διαδίκτυο, τηλεφωνίας, τηλεόρασης και βίντεο - αναμένονται να παρέχουν σημαντικές πωλήσεις στον τομέα των καταναλωτών καθώς πληρώνοντας για μια μόνο υπηρεσία πρόσβασης μπορούν να πραγματοποιούν φθηνότερα τηλεφωνήματα μέσω του δικτύου, να σερφάρουν στο Web, να παρακολουθούν τηλεόραση και να έχουν πρόσβαση σε παιχνίδια και μουσική.

    Αυτές οι υπηρεσίες μπορούν να προσφερθούν τόσο σε γραμμές DSL όσο και σε τηλεοπτικές καλωδιακές ευρυζωνικές γραμμές (back channel-enabled) γεγονός που αναμένεται να αυξήσει τον ανταγωνισμό καθώς τόσο οι DSL όσο και οι πάροχοι καλωδιακών δικτύων διαπιστώνουν πως ξαφνικά είναι ανταγωνιστές στην ίδια αγορά.

    Εντούτοις, υπάρχουν και σημαντικές ευκαιρίες ανάμεσα στους ανταγωνιστικούς κινδύνους: Το τριπλό παιχνίδι αντιμετωπίζεται ως μέσο για την αύξηση των εσόδων ανά χρήστη και για την προσέλκυση των νέων πελατών. Συνεπώς, είναι λογικό ότι οι πάροχοι διαδικτυακών υπηρεσιών δουλεύουν σκληρά για την παροχή ελκυστικών υπηρεσιών τριπλού παιχνιδιού και για να εμπλουτίσουν αυτές τις υπηρεσίες με προστιθεμένης αξίας ικανότητες επικοινωνίας και ψυχαγωγικό περιεχόμενο.

    Ωστόσο, για την παροχή αυτών των προστιθέμενης αξίας υπηρεσιών, οι πάροχοι διαδικτυακών υπηρεσιών χρειάζονται περισσότερα από μια απλή υποδομή για τη μεταφορά δεδομένων. Χρειάζονται σύγχρονα δίκτυα που μπορούν να βελτιστοποιούνται για τις εφαρμογές πραγματικού χρόνου, που μπορούν να υποστηρίξουν τηλεοπτική μετάδοση και βίντεο κατά απαίτηση εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα και Ποιότητα Υπηρεσιών (QoS).

    http://www.rad.com/Home/0%2C6583%2C15902%2C00.html
    Κατά τα άλλα σύμφωνα με μερικούς εξυπνάκηδες εδώ μέσα όλα τα παραπάνω δεν τα χρειάζονται οι μικρές κομοπόλεις και χωριά γιατι είναι πολυτέλεια και άσκοπη σπατάλη χρημάτων από την πολιτεία!!!
    Ο ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΛΑΘΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑ ΤΟΥ

  3. #3
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    London, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbps/500Mbps
    ISP
    Vodafone Gigafast
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spartacus
    Κατά τα άλλα σύμφωνα με μερικούς εξυπνάκηδες εδώ μέσα όλα τα παραπάνω δεν τα χρειάζονται οι μικρές κομοπόλεις και χωριά γιατι είναι πολυτέλεια και άσκοπη σπατάλη χρημάτων από την πολιτεία!!!
    Τα παραπάνω τα χρειάζονται ΟΛΟΙ ανεξαρτήτως που μένουν. Όσον αφορά την σπατάλη χρημάτων ας δούνε λίγο στο δημόσιο και μετά να σχολιάζουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2003
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    2.299
    Downloads
    8
    Uploads
    4
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spartacus
    Κατά τα άλλα σύμφωνα με μερικούς εξυπνάκηδες εδώ μέσα όλα τα παραπάνω δεν τα χρειάζονται οι μικρές κομοπόλεις και χωριά γιατι είναι πολυτέλεια και άσκοπη σπατάλη χρημάτων από την πολιτεία!!!
    Και το κόστος ποιος θα το πληρώσει? Όλοι οι υπόλοιποι που ζουν κοντά σε κέντρα θα επωμιστούν το κόστος για να πάει στο κάθε χωριό DSL? Εμένα όταν βάλαμε τηλέφωνο στο εξοχικό με χρεώσανε τις επιπλέον κολόνες γιατί μόνο για μένα εν τέλη τις βάλανε και φυσικά τις πληρώσαμε γιατί είναι και το λογικό. Εσύ είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις παραπάνω για να έρθει ή το θέλεις έτοιμο και φτηνό. Και μην ακούσω την κλασική δικαιολογία ότι τόσα χρόνια πληρώναμε τον ΟΤΕ γιατί ο οτε σου παρέχει τηλέφωνο εκεί για το οποίο είναι υποχρεωμένος. Η υπόλοιπη υποδομή κοστίζει. Και βγαίνει μέσα από τα τιμολόγια των υπηρεσιών πλέον.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.867
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11.6(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μας τα λες καλα μου φαίνεται, στο δημόσιο κορβανά συμμετέχουμε όλοι, το πως θα διατεθούν τα χρήματα δεν θα το ορίσουν κάποιοι σαν κι εσένα που μιλούν εκ του ασφαλούς, δεν υπάρχει μεγαλύτερος φασισμός απο να αποκλείεται η μειοψηφία, οι προνομοιούχοι που ζουν στα αστικά κέντρα να απολαμβάνουν αγαθά και υπηρεσίες και οι ''χωριαταρέοι'' όχι; τότε ας το πάρουμε αλλιώς, ότι έργα έγιναν στην Αθήνα για τους ολυμπιακούς να τα επωμιστούν αυτοι που ζουν στο λεκανοπέδιο, το μετρό και τα άλλα μεγάλα έργα που ο ''χωριάταρος'' δεν θα τα απολαύσει να τα πληρώσουν μόνο αυτοί που ζουν στο λεκανοπέδιο, αν το πάμε έτσι δεν οδηγούμαστε πουθενά, δικαιώματα έχουν όλοι.
    Ο ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΛΑΘΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑ ΤΟΥ

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2003
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    2.299
    Downloads
    8
    Uploads
    4
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spartacus
    Δεν μας τα λες καλα μου φαίνεται, στο δημόσιο κορβανά συμμετέχουμε όλοι, το πως θα διατεθούν τα χρήματα δεν θα το ορίσουν κάποιοι σαν κι εσένα που μιλούν εκ του ασφαλούς, δεν υπάρχει μεγαλύτερος φασισμός απο να αποκλείεται η μειοψηφία, οι προνομοιούχοι που ζουν στα αστικά κέντρα να απολαμβάνουν αγαθά και υπηρεσίες και οι ''χωριαταρέοι'' όχι; τότε ας το πάρουμε αλλιώς, ότι έργα έγιναν στην Αθήνα για τους ολυμπιακούς να τα επωμιστούν αυτοι που ζουν στο λεκανοπέδιο, το μετρό και τα άλλα μεγάλα έργα που ο ''χωριάταρος'' δεν θα τα απολαύσει να τα πληρώσουν μόνο αυτοί που ζουν στο λεκανοπέδιο, αν το πάμε έτσι δεν οδηγούμαστε πουθενά, δικαιώματα έχουν όλοι.
    Και μόνο αναλογικά να το πάρεις οι κάτοικοι τον μεγάλων πόλεων και ειδικά του λεκανοπεδίου πληρώνουν και τους περισσότερους φόρους. Οπότε και αυτοί είναι που επωμίζονται το μεγαλύτερο μέρος των δαπανών. Οπότε είναι φυσικό να πηγαίνουν και αναλογικά και οι δαπάνες. Και στο έχω ξαναπεί γιατί δεν κάνεις εσύ κάτι προς αυτή την κατεύθυνση? Γιατί δεν κάνεις μια ερώτηση στο δημοτικό συμβούλιο του δήμου στον οποίο υπάγεσαι? Γιατί δεν καταθέτεις μια πρόταση? Όχι είσαι και εσύ ο κλασικός Ελληναρας που του αρκεί να φιλοσοφεί και να γκρινιάζει. Αλλά ποτέ να δώσει μια λύση. Και σε τελική ανάλυση πες μου που στο ακόμα και εξωτερικό παρέχονται παντού αυτές οι υπηρεσίες? Σε όσες περιοχές εκτός των αστικών κέντρων παρέχονται στην συντριπτική πλειοψηφία τα έργα έγιναν από τρίτους φορείς, δήμους / κοινότητες ή ακόμα και ιδιώτες.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-01-2006
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8832/870
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zyxel P-661HW-D1
    SNR / Attn
    6(dB) / 44(dB)
    Σύνταγμα,Άρθρο 4
    2. Oι Έλληνες και οι Eλληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.

    Αυτό δεν μπορεί να το μεταφράζει ο καθένας όπως θέλει ( αν και σε μερικούς από ότι φαίνεται είναι άγνωστο).
    Πληρώνεις φόρους, πληρώνω φόρους. Έχεις υποδομές για έργα συγκοινωνιών, έχω δικαίωμα να έχω και εγώ (και όχι δεν ζητώ μετρό!). Έχεις δικαίωμα στην επικοινωνία (τηλέφωνο,κινητή,ADSL), το έχω και εγώ. Δηλαδή η επαρχία τι είναι ? Ξεγραμμέννη από το χάρτη ? Η μέρος που το θυμούνται μερικοί μόνο Χριστούγεννα,Πάσχα,καλοκαίρι για να πούνε ότι πήγανε διακοπές? Για να μπορούν μερικοί να επισκέφτονται εμάς τους "χωριαταρέους" θα πρέπει να υπάρχουν και οι ανάλογες υποδομές.
    Σε ότι αφορά τους Ολυμπιακούς ήμουν και εγώ ο "επαρχιώτης" εκεί και πέρασα καλά (απολαμβάνοντας βέβαια και την autobahn Πατρών-Κορίνθου). Βέβαια όλοι οι Έλληνες πληρωσαν το κόστος (δεν πήγε αναλογικα ) για γίνει πόλη η Αθήνα, που την είχαν κατατρέψει οι παπππούδες και οι πατέρες των "μη επαρχιωτών" με την άναρχη δόμηση,τις πολυκατοικίες-τέρατα και τους ανύπαρκτους δρόμους. Την μετέτρεψαν σε ένα χάλι και την πλήρωσαν όλοι......
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος newlynx : 03-05-06 στις 15:15.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2003
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    2.299
    Downloads
    8
    Uploads
    4
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newlynx
    Σύνταγμα,Άρθρο 4
    2. Oι Έλληνες και οι Eλληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.

    Αυτό δεν μπορεί να το μεταφράζει ο καθένας όπως θέλει ( αν και σε μερικούς από ότι φαίνεται είναι άγνωστο).
    Πληρώνεις φόρους, πληρώνω φόρους. Έχεις υποδομές για έργα συγκοινωνιών, έχω δικαίωμα να έχω και εγώ (και όχι δεν ζητώ μετρό!). Έχεις δικαίωμα στην επικοινωνία (τηλέφωνο,κινητή,ADSL), το έχω και εγώ. Δηλαδή η επαρχία τι είναι ? Ξεγραμμέννη από το χάρτη ? Η μέρος που το θυμούνται μερικοί μόνο Χριστούγεννα,Πάσχα,καλοκαίρι για να πούνε ότι πήγανε διακοπές?
    Ναι πολύ ωραία όλα αυτά αλλά επί του πρακτικού πώς θα γίνει? Επιλογές υπάρχουν και άλλες απλά δεν συμφέρουν τους περισσότερους οπότε δεν μπορείς να πεις ότι είναι αποκομμένοι. Και τηλεπικοινωνιακή υποδομή υπάρχει και η κινητή υπάρχει. Μην τα παρουσιάζουμε μονόπλευρα. Και εγώ ακόμα περιμένω κάποιον αν μου δόση παραδείγματα όπου η περιφέρεια καλύπτεται πλήρως σε οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη. Όλα τα υπόλοιπα συγγνώμη αλλά είναι φιλοσοφικού ενδιαφέροντος. Πρέπει να είμαστε προσγειωμένοι και να κοιτάμε τι γίνεται μέσα στο πλαίσια του λογικού. Και ειδικά το DSL που δεν έχει καν σοβαρή διείσδυση στις μεγάλες πόλεις στην Ελλάδα τι κοινό να αντιπροσωπεύει στις μικρές περιοχές. Είναι καθαρά εμπορικό πρόβλημα και όποιος δεν το καταλαβαίνει απλά δεν έχει αντιληφθεί σε τι κόσμο ζει. Γιατί δεν νομίζω ότι αυτοί που έγραψαν το σύνταγμα είχαν στο μυαλό τους το DSL.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-01-2006
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8832/870
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zyxel P-661HW-D1
    SNR / Attn
    6(dB) / 44(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wolverine
    Είναι καθαρά εμπορικό πρόβλημα και όποιος δεν το καταλαβαίνει απλά δεν έχει αντιληφθεί σε τι κόσμο ζει. .
    Η λέξη κλειδί είναι το "εμπορικό". Μερικά πράγματα για να λειτουργήσουν πρέπει να ξεφύγουν από την έννοια του εμπορικού και να ενταχθούν στο πλαίσιο του κοινωνικού κράτους. Γι'αυτό το κράτος επιδοτεί πλοία για δρομολόγια στην άγονη γραμμή και λεωφορεία για απομακρυσμένα χωριά. Είναι υποχρεωμένο να το κάνει για να βοηθήσει τους ανθρώπους που ζουν εκεί .
    Το DSL έμεινε πίσω λόγω της αργής κινητικότητας του ΟΤΕ και όχι λόγω κόστους και μη κέρδους. Ο ΟΤΕ βγάζει μια χαρά τα λεφτά του από την προσφορά της υπηρεσίας.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2003
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    2.299
    Downloads
    8
    Uploads
    4
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newlynx
    Η λέξη κλειδί είναι το "εμπορικό". Μερικά πράγματα για να λειτουργήσουν πρέπει να ξεφύγουν από την έννοια του εμπορικού και να ενταχθούν στο πλαίσιο του κοινωνικού κράτους. Γι'αυτό το κράτος επιδοτεί πλοία για δρομολόγια στην άγονη γραμμή και λεωφορεία για απομακρυσμένα χωριά. Είναι υποχρεωμένο να το κάνει για να βοηθήσει τους ανθρώπους που ζουν εκεί .
    Το DSL έμεινε πίσω λόγω της αργής κινητικότητας του ΟΤΕ και όχι λόγω κόστους και μη κέρδους. Ο ΟΤΕ βγάζει μια χαρά τα λεφτά του από την προσφορά της υπηρεσίας.
    Μα εγώ δεν είπα ποτέ να μην παρέχονται τα απαραίτητα και ακόμα περισσότερα.. Και το dsl είναι είδος πολυτελείας ακόμα και στο κέντρο της Αθήνας. Απλά δεν γίνονται όλα εδώ και τώρα Εδώ δεν έχουν γίνει σε χώρες με μεγάλη διείσδυση και παρουσία χρόνων στην αγορά. Κάποια στιγμή θα υπάρξει και η κάλυψη αλλά αυτό εκ των πραγμάτων δεν γίνεται αύριο. Και φυσικά ο οτε μια χαρά καλύπτει τα έξοδα του μέσα στη πόλη αλλά για να πας πιο έξω τα έξοδα δυστυχώς με την υπάρχουσα τεχνολογία αυξάνουν εκθετικά. Και αν δεν υπάρχει και η ανάλογη ζήτηση τότε δύσκολα θα γίνει η επένδυση άμεσα.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.867
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11.6(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wolverine
    Και μόνο αναλογικά να το πάρεις οι κάτοικοι τον μεγάλων πόλεων και ειδικά του λεκανοπεδίου πληρώνουν και τους περισσότερους φόρους. Οπότε και αυτοί είναι που επωμίζονται το μεγαλύτερο μέρος των δαπανών. Οπότε είναι φυσικό να πηγαίνουν και αναλογικά και οι δαπάνες. Και στο έχω ξαναπεί γιατί δεν κάνεις εσύ κάτι προς αυτή την κατεύθυνση? Γιατί δεν κάνεις μια ερώτηση στο δημοτικό συμβούλιο του δήμου στον οποίο υπάγεσαι? Γιατί δεν καταθέτεις μια πρόταση? Όχι είσαι και εσύ ο κλασικός Ελληναρας που του αρκεί να φιλοσοφεί και να γκρινιάζει. Αλλά ποτέ να δώσει μια λύση. Και σε τελική ανάλυση πες μου που στο ακόμα και εξωτερικό παρέχονται παντού αυτές οι υπηρεσίες? Σε όσες περιοχές εκτός των αστικών κέντρων παρέχονται στην συντριπτική πλειοψηφία τα έργα έγιναν από τρίτους φορείς, δήμους / κοινότητες ή ακόμα και ιδιώτες.
    Δεν νομίζω να πληρώνεις περισσότερους φόρους από έναν κάτοικο της επαρχίας, μια πωλήτρεια, ένας δημόσιος ή ιδιοτικός υπάλληλος που εργάζετε στην Αθήνα έχουν περισσότερες κρατήσεις στις αποδοχές τους από αυτούς που εργάζονται στην επαρχία; ή μήπως πληρώνουν περισσότερους έμεσους και άμεσους φόρους;

    Δεν με ενδιαφέρει στην συγκεκριμένη περίπτωση τι γίνετε στο εξωτερικό, εγώ ζω στην Ελλάδα, στο εξωτερικό μπορεί να γίνονται πολλά και διαφορετικά πράγματα.

    Επίσης λες Και φυσικά ο οτε μια χαρά καλύπτει τα έξοδα του μέσα στη πόλη αλλά για να πας πιο έξω τα έξοδα δυστυχώς με την υπάρχουσα τεχνολογία αυξάνουν εκθετικά.

    Τότε να αυξήσει η δεη του λογαριασμούς των χωριών μιας και χρειάζονται περισσότερες κολώνες για να παρέχουν ρεύμα, το ίδιο να κάνει και ο οτε.

    Επίσης λες Κάποια στιγμή θα υπάρξει και η κάλυψη αλλά αυτό εκ των πραγμάτων δεν γίνεται αύριο

    Λες και ζεις σε κάποια σύγχρονη Ευρωπαϊκη χώρα με τσίπα και φιλότιμο και σεβασμό στους πολίτες της, εδώ όλα γίνονται στο γόνατο, όποιος πάρει θα πάρει τώρα που ''γυρίζει'' μετά μην τον είδατε τον Παναή.

    Είμαστε πολίτες της Ελλάδας και όπως οι υποχρεώσεις μας είναι ίδιες, αυτόματα οι ανάγκες, οι προσδοκίες μας και οι απαιτήσεις μας για κάτι καλύτερο είναι ίδιες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spartacus : 03-05-06 στις 16:24.
    Ο ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΛΑΘΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑ ΤΟΥ

  12. #12
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πιστευώ ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση. Δηλαδή δεν μπορούμε από τον οτε να απαιτούμε να εγκαταστήσει υποδομή adsl σε μια περιοχή που ξέρει ότι θα έχει 1 ή ακόμη και κανένα συνδρομητή. Από την άλλη δεν μπορούμε να πούμε και σε αυτούς τους ανθρώπους, λυπόμαστε απλά είσαστε άτυχοι. Γιατί εκτός των άλλων αυτή η λογική οδηγεί σε ερήμωση της ελληνικής υπαίθρου. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι να υπάρχει ένας ελάχιστος αριθμός ατόμων που θα χρειαζόταν να κάνουν αίτηση π.χ. 25 και δέσμευση για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα από την στιγμή που συμπληρονώταν αυτός ο αριθμός, μέσα στο οποίο θα εγκαθιστούνταν η απαραίτητη υποδομή π.χ. 2 μήνες. Φυσικά οι τιμές που αναφέρω είναι εντελώς αυθαίρετες. Αν και δεν συνηθίζω να παίρνω μέρος σε τέτοιες αντιπαραθέσεις......
    Να με συγχωρέσουν οι φίλοι οι Αθηναίοι, αλλά θυμάμαι δίαβαζα μια εφημερίδα που έλεγε τον προγραμματισμό που έκανε το ελληνικό δημόσιο για ανάπτυξη υπόδομων για το έτος 2004. Λοιπόν αυτά ήταμ 5 δις. € για Αττική και 1 δις € για όλη την υπόλοιπη Ελλάδα. Τώρα εάν έχετε κάποια θεωρία για το γιατί θεωρείτε σωστό στην Αττική να γίνονται έργα πενταπλάσς αξίας άπο ότι στην υπόλοιπη Ελλάδα μαζί, είμαι κάτι παραπάνω από πρόθυμος να το ακούσω. Τώρα θα μου πείτε το 2004 ήταν Ολυμπιακή χρονιά και η Αθήνα είχε τους Ολυμπιακούς. Μήπως όμως άλλαξε η κατάσταση μετά την Ολύμπιαδα; Μήπως δηλαδή είπε η Κυβέρνηση "Τα τελευταία χρόνια, λόγω ολυμπιάδας έδωσα προτεραιότητα στην Αθήνα. Τώρα που τέλειωσε πρέπει οι υπόλοιπες περιοχές της Ελλάδος να καλύψουν το χαμένο έδαφος." Δυστηχώς δεν το νομίζω.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    1.867
    Downloads
    97
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11.6(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO
    Εγώ πιστευώ ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση. Δηλαδή δεν μπορούμε από τον οτε να απαιτούμε να εγκαταστήσει υποδομή adsl σε μια περιοχή που ξέρει ότι θα έχει 1 ή ακόμη και κανένα συνδρομητή. Από την άλλη δεν μπορούμε να πούμε και σε αυτούς τους ανθρώπους, λυπόμαστε απλά είσαστε άτυχοι. Γιατί εκτός των άλλων αυτή η λογική οδηγεί σε ερήμωση της ελληνικής υπαίθρου. Αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι να υπάρχει ένας ελάχιστος αριθμός ατόμων που θα χρειαζόταν να κάνουν αίτηση π.χ. 25 και δέσμευση για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα από την στιγμή που συμπληρονώταν αυτός ο αριθμός, μέσα στο οποίο θα εγκαθιστούνταν η απαραίτητη υποδομή π.χ. 2 μήνες. Φυσικά οι τιμές που αναφέρω είναι εντελώς αυθαίρετες. Αν και δεν συνηθίζω να παίρνω μέρος σε τέτοιες αντιπαραθέσεις......
    Να με συγχωρέσουν οι φίλοι οι Αθηναίοι, αλλά θυμάμαι δίαβαζα μια εφημερίδα που έλεγε τον προγραμματισμό που έκανε το ελληνικό δημόσιο για ανάπτυξη υπόδομων για το έτος 2004. Λοιπόν αυτά ήταμ 5 δις. € για Αττική και 1 δις € για όλη την υπόλοιπη Ελλάδα. Τώρα εάν έχετε κάποια θεωρία για το γιατί θεωρείτε σωστό στην Αττική να γίνονται έργα πενταπλάσς αξίας άπο ότι στην υπόλοιπη Ελλάδα μαζί, είμαι κάτι παραπάνω από πρόθυμος να το ακούσω. Τώρα θα μου πείτε το 2004 ήταν Ολυμπιακή χρονιά και η Αθήνα είχε τους Ολυμπιακούς. Μήπως όμως άλλαξε η κατάσταση μετά την Ολύμπιαδα; Μήπως δηλαδή είπε η Κυβέρνηση "Τα τελευταία χρόνια, λόγω ολυμπιάδας έδωσα προτεραιότητα στην Αθήνα. Τώρα που τέλειωσε πρέπει οι υπόλοιπες περιοχές της Ελλάδος να καλύψουν το χαμένο έδαφος." Δυστηχώς δεν το νομίζω.
    Γιατί πιστεύεις ότι για να βάλει dsl στα αστικά κέντρα ο οτε κοίταξε πρώτα αν υπάρχει επαρκής αριθμός αιτήσεων; δεν το νομίζω, έπειτα πιστεύεις υπάρχει επαρκής ενημέρωση για το τι είναι dsl έτσι ώστε ο άλλος να πειστεί ότι αξίζει τον κόπο να κάνει αίτηση; δεν το νομίζω.
    Ο ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΛΑΘΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑ ΤΟΥ

  14. #14
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    London, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Mbps/500Mbps
    ISP
    Vodafone Gigafast
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wolverine
    Και το κόστος ποιος θα το πληρώσει? Όλοι οι υπόλοιποι που ζουν κοντά σε κέντρα θα επωμιστούν το κόστος για να πάει στο κάθε χωριό DSL? Εμένα όταν βάλαμε τηλέφωνο στο εξοχικό με χρεώσανε τις επιπλέον κολόνες γιατί μόνο για μένα εν τέλη τις βάλανε και φυσικά τις πληρώσαμε γιατί είναι και το λογικό. Εσύ είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις παραπάνω για να έρθει ή το θέλεις έτοιμο και φτηνό. Και μην ακούσω την κλασική δικαιολογία ότι τόσα χρόνια πληρώναμε τον ΟΤΕ γιατί ο οτε σου παρέχει τηλέφωνο εκεί για το οποίο είναι υποχρεωμένος. Η υπόλοιπη υποδομή κοστίζει. Και βγαίνει μέσα από τα τιμολόγια των υπηρεσιών πλέον.
    Απλά μπορώ να σε ενημερώσω πως σε ανεπτυγμένες και πολιτισμένες χώρες (Αγγλία, Γαλλία, Ιαπωνία κλπ) έχει φτάσει LLU & ADSL2+ ακόμα και στα πιο απομακρυσμένα χωριά. Τα συμπεράσματα ο καθένας τα βγάζει μόνος του. Εξάλλου μήπως πρέπει να σκεφτείς πως και αυτό είναι ένα σοβαρό ΚΙΝΗΤΡΟ για ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗ από την Αθήνα που έχει γίνει... καλύτερα να μην πω.

  15. #15
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    310
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~18000 / ~1000
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    usr 9112
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UK_ADSL
    ...να σε ενημερώσω πως σε ανεπτυγμένες και πολιτισμένες χώρες (...) έχει φτάσει LLU & ADSL2+ ακόμα και στα πιο απομακρυσμένα χωριά....
    Αλλο η Γραικολάνδη και άλλο η ανάπτυξη και ο πολιτισμός έννοιες αντίθετες

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ώρα για Triple Play από τη VIVODI!
    Από Πέτρος στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-06, 00:11
  2. Υπηρεσίες triple play από Telepassport
    Από poromenos στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-05, 05:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας