Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16274/1021 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    10,9(dB) / 14.0(dB)
    Εδώ και καιρό έχω μια απορία. Υπάρχει κάπου κάποιος κανόνας-νόμος για το τί επιτρέπεται και τί όχι να λέγεται σε ένα forum, ή ακόμα και για το αν επιτρέπεται η ύπαρξή του; Πχ ένα forum που να μπαίνει ο καθένας και λέει τρόπους αυτοκτονίας, σίγουρα είναι λάθος, αλλά το απαγορεύει κάποιος; Επίσης αν πχ στο adslgr.com μου πεί κάποιος: κάνε αυτό και θα "φυσάει" ο υπολογιστής σου και τελικά μου τον καταστρέψει, φταίνε καθόλου οι ιδιοκτήτες του forum για αυτό που μου συνέβει;

    Δεν μου έγινε τίποτα, απλά το έχω απορία.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    SNR / Attn
    11,8(dB) / 3,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Bασικα το εχω παθει έγω αυτο που περιγράφεις με ενα firmware update για το brautec ρουτερ του ΟΤΕ.....
    Καταστραφηκε το ρουτερ λεμε , νεκρο τελειως...
    Ευτηχως ειχα ενα δευτερο σε εφεδρία...
    CPU : Intel Core i9 12900k | Mobo : z390 Aorus Elite AX | Ram :G.Skill Trident DDR5 32GB 5600MHz | VGA : Gigabyte RTX 3080 Gaming OC | SSD : Samsung 980 Pro 1T + Samsung 970 Evo Plus 2T | Psu: Seasonic Prime PX 1000W | Monitor :LG 34UM69G-B 34"

  3. #3
    Το avatar του μέλους Evander
    Evander Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jolis007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ; Επίσης αν πχ στο adslgr.com μου πεί κάποιος: κάνε αυτό και θα "φυσάει" ο υπολογιστής σου και τελικά μου τον καταστρέψει, φταίνε καθόλου οι ιδιοκτήτες του forum για αυτό που μου συνέβει;

    Δεν μου έγινε τίποτα, απλά το έχω απορία.
    1)Ο ιδιοκτήτης του μία ευκολία σου παρέχει με το forum.Δεν ευθύνεται αυτός...

    2)Όλοι μας έχουμε κρίση και μπορούμε να κρίνουμε τί είναι καλό τί όχι...


    Επίσης αυτός που θα σου απαντήσει δεν έχει κανένα κέρδος να σου χαλάσει τον Υπολογιστή...

    Spoiler:
    Το ADSLgr.com διατηρεί χώρο συνομιλιών στο Internet σύμφωνα με τους ειδικότερους όρους που αυτοί αναφέρθηκαν παραπάνω. Οι επισκέπτες / χρήστες των σχετικών υπηρεσιών οφείλουν να τηρούν τους κανόνες καλής συμπεριφοράς και ευπρέπειας και να μην προβαίνουν σε παράνομες ή ανήθικες διατυπώσεις.
    Το ADSLgr.com σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι αποδέχεται ή ενστερνίζεται κατά οποιονδήποτε τρόπο τις εκφραζόμενες σε αυτούς τους χώρους προσωπικές ιδέες ή αντιλήψεις.
    Τα μέλη παραμένουν αποκλειστικά υπεύθυνα για όλες τις πράξεις που διενεργούνται από το λογαριασμό τους (user account), συμπεριλαμβανομένου του περιεχομένου που μεταδίδουν μέσω του Forum του ADSLgr.com.
    Το ADSLgr.com και ο ιδιοκτήτης του δε φέρουν καμία ευθύνη για τις θέσεις φυσικών ή νομικών προσώπων ή για οποιαδήποτε παρεξήγηση ή απώλειες, άμεσες, έμμεσες, ειδικές, επακόλουθες ή άλλες, ή βλάβες οποιουδήποτε τύπου από την πλευρά των χρηστών / επισκεπτών.
    Το ADSLgr.com και ο ιδιοκτήτης του δεν ευθύνονται σε καμία περίπτωση για την εγκυρότητα και ορθότητα των πληροφοριών, κρίσεων και σχολίων που περιέχονται σε μηνύματα μελών και για ενέργειες που θα είναι αποτέλεσμα μηνυμάτων ή και συμβουλών που παρέχονται από μηνύματα μελών στο Forum του.
    Συνεπώς, οι επισκέπτες / χρήστες του ADSLgr.com, χρησιμοποιώντας τις υπηρεσίες του με δική τους πρωτοβουλία, αναλαμβάνουν και τη σχετική ευθύνη διασταύρωσης των παρεχομένων πληροφοριών με τις πηγές.
    Το ADSLgr.com δεν φέρει καμία ευθύνη ή υποχρέωση για την διαγραφή, φθορά η αποτυχία αποθήκευσης αρχείων ή άλλου περιεχομένου το οποίο διατηρείται ή διακινείται μέσω οποιασδήποτε σελίδας ή υπηρεσίας του δικτυακού του τόπου.
    Το ADSLgr.com και ο ιδιοκτήτης του δεν ευθύνονται για το περιεχόμενο άλλων sites για τα οποία δεν μπορεί να ελεγχθεί το περιεχόμενό τους, καθώς και καμία ευθύνη για μηνύματα που θίγουν πνευματικά δικαιώματα τρίτων ή κατοχυρωμένου υλικού.
    Καταβάλλεται κάθε δυνατή προσπάθεια ώστε να μην υπάρξουν τέτοια μηνύματα. Σε περίπτωση όμως δημοσίευσης τέτοιων μηνυμάτων, αν είστε ο κάτοχος των δικαιωμάτων μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο Administration E-Mail μας, ώστε να αποσυρθούν άμεσα!

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ό,τι γράφεται εδώ μέσα έχει συμβουλευτικό χαρακτήρα, και μόνο.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jolis007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης αν πχ στο adslgr.com μου πεί κάποιος: κάνε αυτό και θα "φυσάει" ο υπολογιστής σου και τελικά μου τον καταστρέψει, φταίνε καθόλου οι ιδιοκτήτες του forum για αυτό που μου συνέβει;
    Αααααααααααα, ειδικά με αυτό το θέμα, είναι η ειδικότητα του / ασχολείται -> το "Εφημερεύον Θρεντ".
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16274/1021 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    10,9(dB) / 14.0(dB)
    Συμφωνό απόλυτα με τον συμβουλευτικό (και μόνο) χαρακτήρα των διάφορων forum. Παράδειγμα δεύτερο: Ένα site σαν και το e-psychology.gr - η πύλη της ψυχολογίας, αν κάποιος σου πεί μια κοτσάνα για ένα φάρμακο που σε απαλλάσει και καλά από τις φοβίες σου και σου κάνει πρόβλημα στον οργανισμό; Φταίς εσύ σίγουρα που δεν ρώτησες γιατρό, αλλά έχει κανείς άλλος νομική ευθύνει;

  7. #7
    Το avatar του μέλους Evander
    Evander Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jolis007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φταίς εσύ σίγουρα που δεν ρώτησες γιατρό, αλλά έχει κανείς άλλος νομική ευθύνει;
    Φυσικά και όχι...

  8. #8
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16274/1021 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    10,9(dB) / 14.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Evander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και όχι...
    Χμμ.. πολύ ενδιαφέρον.
    Σαν νομικό παραθυράκι μου ακούγεται η όλη ιστορία...
    Ελπίζω να μήν έβαλα ιδέες...

  9. #9
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jolis007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμ.. πολύ ενδιαφέρον.
    Σαν νομικό παραθυράκι μου ακούγεται η όλη ιστορία...
    Ελπίζω να μήν έβαλα ιδέες...
    Δεν υπάρχει κανένα παραθυράκι.

    Forum - το λέει και η λατινική λέξη - είναι χώρος έκφρασης ιδεών και απόψεων, ΔΕΝ είναι χώρος εξυπηρέτησης πελατών απαραίτητα π.χ.

    Επομένως πάντα υπάρχει disclaimer για ό,τι λέγεται και γράφεται και εάν τελικά ακολουθήσεις εκεί συμβουλές πάντοτε υπάρχουν πιθανότητες τα αποτελέσματα να είναι κάθε άλλο παρά επιθυμητά.

    Αν και εδώ που τα λέμε, και σε νέα drivers που βγάζει μια εταιρεία π.χ. πάντοτε υπάρχει το disclaimer πως δεν φέρει ευθύνη για τις οποιεσδήποτε βλάβες που μπορεί να προκαλέσουν στο μηχάνημα της ίδιας της εταιρείας!

    Μόνο αν αποδειχθεί δόλος ή μαζική ευθύνη (π.χ. ένας νέος driver κατέστρεψε χιλιάδες κάρτες ήχου μιας εταιρείας).

    Ακόμα και αν σε εξετάσει ένας γιατρός και σε διαγνώσει ως υγιή αλλά - ω μη γένοιτο - δεν είσαι, και πάλι πίστεψέ με νομικά είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθεί ευθύνη παρεκτός και αν υπήρξε τεκμαρτή αμέλεια (όπως π.χ. δεν είδε κάτι προφανές σε μια ακτινογραφία)
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ακόμα και στον Γιατρό να πας, ή στον δικηγόρο, ακόμα και αν πληρώσεις πολλά λεφτά, κανείς δεν σου δίνει εγγύηση οτι θα γίνει κάτι.

    Νομικό παραθυράκι δεν υπάρχει, ο καθένας έχει το δικαίωμα να λέει την γνώμη του, το θέμα είναι εσύ τι θα κάνεις με αυτό.

  11. #11
    Το avatar του μέλους kostas007
    kostas007 Guest
    χμ
    αφου υποτιθεται οτι ο καθενας λεει οτι θελει,γιατι απαγορευονται συζητησεις για πειρατικο λογισμικο?
    (δεν εννοω links για download) αλλα γενικες πληροφοριες

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χμ
    αφου υποτιθεται οτι ο καθενας λεει οτι θελει,γιατι απαγορευονται συζητησεις για πειρατικο λογισμικο?
    (δεν εννοω links για download) αλλα γενικες πληροφοριες
    α) θεμα χαρακτηρα
    πχ εγω δεν βριζω τα θεια οταν ... βριζω, δεν μου αρεσει δηλαδη και δεν θελω να τα ακουω ουτε και στον χωρο μου.

    β) ο καθενας μπορει να εκφραζεται αλλα επωνυμα, ειδικα οταν προκειται για ευαισθητα θεματα.
    Αυτο ειναι η δημοκρατια ομως η ανωνυμια μπορει καλλιστα να γεννησει απο κακοβουλες πραξεις πχ ανυποστατες φημες, εως και προσηλητισμο σε διαφορες θρησκειες, δογματα, πολιτικες φατρειες κτλ.

    γ) νομικο το προβλημα.
    Και μονον η λεξη "πειρατικο" ισουται με το παρανομο ή ανομο αρα η οποια συζητηση γυρω απο αυτο και η προσφορα βοηθειας ουσιαστικα ειναι συνεργεια στην παρανομια. Δηλαδη καποιος μπορει να βρισκει οπουδηποτε αλλου ενα προγραμμα και να θεωρει τον εαυτο του εξασφαλισμενο πως μια σελιδα σαν και το adslgr θα τον βοηθησει να το λειτουργησει. Παρανομια μια η κλοπη, παρανομια δυο η χρηση του κλεμμενου.

  13. #13
    Το avatar του μέλους kostas007
    kostas007 Guest
    μα δε θα τον βοηθησει το adslgr ,ο ασχετος χρηστης θα το κανει.
    υποτιθεται το adslgr δε φερει ευθυνη για αυτα που γραφουν οι χρηστες.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-09-2006
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16274/1021 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    Siemens CL-110
    SNR / Attn
    10,9(dB) / 14.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα δε θα τον βοηθησει το adslgr ,ο ασχετος χρηστης θα το κανει.
    υποτιθεται το adslgr δε φερει ευθυνη για αυτα που γραφουν οι χρηστες.
    Μπορεί να μή φέρουν ευθύνη, αλλά μάλλον αφορά τις επιλογές που έχουν κάνει οι ιδιοκτήτες και οι admins για το forum. Είναι της ίδιας κατηγορίας με τα greeklish που απαγορεύονται.

  15. #15
    Το avatar του μέλους kostas007
    kostas007 Guest
    τα greeklish απαγορευονται γιατι ειναι δυσνοητα.
    δεν ειναι θεμα παρανομιας.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τι επιτρέπεται και τι οχι!
    Από ekthelion στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-07, 12:11
  2. firmware update: επιτρέπεται;
    Από pao132003 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-06, 10:19

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας