Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Το avatar του μέλους seePyou
    seePyou Guest
    Πήρα μια aDSL 384-128 και συνδέθηκα με ΟTEnet (αναβάθμιση από ISDN ΟΤΕnet σύνδεση). Από τον Σεπτέμβριο και μέχρι και σήμερα το ping μου με την www.otenet.gr είναι τελείως παλαβό.
    1) tracert από DOS:
    32 34 * (msec)
    * 33 257
    742 37 *
    (τα * είναι ότι δεν πήγε καν, άρα υπολογίσμένα στο loss)
    2) SiSoft Sandra: 31kb transfer, 700 latency, 15% loss (μέσοι όροι είναι αυτά από ένα τέστ που κάνει το εν λόγο πρόγραμμα για κάποιο χρονικό διάστημα χρήσης της γραμμής)
    3) VisualTrace: (δωρεάν πρόγραμα οπτικού tracert, με τους κόμβουσ να τοποθετούνται σε παγκόσμιο χάρτη και δυνατότητα για συνεχή αναφορά ping από όλα τα κομβικά σημεία και δημιουργεία min/max/average πίνακα των ping) 3500 max ping, 34 min ping, 20% packet loss, 1200 average ping, με τον πιο προβληματικό κόμβο τον αμέσως μετά από μένα thes730a-l0.otenet.net [62.103.2.231]

    Αυτά οδηγούν στα download μου να παρατηρώ πεδιάδες και βουνά στην ταχύτητα μεταφοράς: (DUmeter) 34-15-28-32-8-25-32-34-39-38-12-21-7-39 κτλ...

    Με αυτά τα στοιχεία λοιπόν ρώτησα και ΟΤΕ και ΟΤΕnet και ο καθένας μου λέει οτι δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα πουθενά και να ρωτήσω τον άλλο (δηλ. ο ΟΤΕ μου λεει να ρωτήσω ΟΤΕnet κτλ). Και όταν τους λέω ότι ρώτησα και ότι δεν έχουν προβλημα αρχίζουν τις μ*****ες...

    Τα ίδια πάνω κάτω αποτελέσματα έχω και με netcard της ACN. Που πρέπει να πάω να βρω το δίκιο μου και την γρηγοράδα που είχα στην αρχή;

  2. #2
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Το προβλημά που έχεις από τη στιγμή που υπάρχει και με NTECARTA τότε οφείλεται καθαρά στον ΟΤΕ και στο πιτταρισμένο DSLAM της περιοχής σου...πάρε 121 και ανέφερέ το.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  3. #3
    Το avatar του μέλους seePyou
    seePyou Guest
    ...ηταν θέμα hardware. Πήρα το 121 και ήρθαν σήμερα τεχνικοί. Ανακαλύψαμε με εξωντοτικά και πλήρη test ότι τα προβλήματά μου είναι θέμα δυσλειτουργίας του Jetspeed100i.
    Ευτυχώς είμαι μέσα στην εγγύηση.

  4. #4
    Το avatar του μέλους seePyou
    seePyou Guest
    Τελικά πήρα ένα jetspeed500i και τώρα όλα είναι μια χαρά.
    Ο λόγος που είχα πάρει στην αρχή το 100 ήταν επειδή δεν μπορούσε κάποιος να μου πει πώς να παίρνω κανονικό ΙΡ που να φτάνει στο μηχάνημά μου ώστε να μπορώ να κάνω DCC downloads (IRC), να ανταλάσω αρχεία με φίλους από ICQ ή MSM ή να στήσω το δικό μου FTPserver, πράγματα που για να γίνουν χρειάζονται πραγματικό και μοναδικό ΙΡ που φτάνει στο μηχάνημά μου. Το 500i βασιζόταν στο DCHP server που έχει ενσωματωμένο και το IΡ σταματούσε στην ΟΤΕnet η οποία μου έδινε μετά ένα άλλο (όπως θα γινόταν δηλαδή αν μοίραζα το internet σε διάφορα PC σπίτι μου με μόνο μια σύνδεση internet: ο υπολογιστής που συνδεόταν απευθείας θα είχε πραγματικό ΙΡ και οι άλλοι fake και δεν θα μπορούσαν να κάνουν αυτα που είπα πριν).
    Ας είναι καλά τα παιδιά που ήρθαν για το πρόβλημα με το 100i και μου έιπαν ότι φυσικά και μπορώ να έχω πραγματικό ΙΡ με το 500i, απλά έπρεπε να γυρίσω τη σύνδεση σε PPPoE και να συνδέσω το 500i στην κάρτα δικτύου μου και όχι στο USB.

Παρόμοια Θέματα

  1. γιατι τοσο χαλια?
    Από satriani στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-08, 20:23
  2. Γιατί τοσο χαμηλή ταχύτητα?
    Από trelarass26 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-07, 18:12
  3. Γιατί τα υψηλά latency ;
    Από atomsk στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-07, 20:53
  4. Γιατί τόσο χάλια;
    Από Bla1r στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-04, 00:02
  5. Γιατί τόσο ακριβά;
    Από nickthegreek στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-03, 18:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας