Σελ. 6 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 280
  1. #76
    Το avatar του μέλους marina100
    marina100 Guest
    Καλησπέρα,
    Αυτά που γράφετε με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Εγώ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω τοποθετήσει εδώ και ένα χρόνο ένα ενεργειακό τζάκι, τις πρώτες μέρες που το άναψα μύριζε αλλά αυτό δεν με προβλημάτισε ιδιαίτερα γιατί μου είχε πει ο τζακάς ότι πρέπει να καούν τα υλικά του. Όμως ενώ έχω κάψει πάνω από 1 τόνο ξύλα, συνεχίζει να έχει το σπίτι μου μια περίεργη μυρωδιά. Φώναξα το τζακά να έρθει και μου είπε ότι ίσως να προέρχεται από την υγρασία. Από όσα διάβασα εδώ κατάλαβα ότι η μυρωδιά είναι ή από το πετροβάμβακα η από την ένωση του τζακιού με την καμινάδα. Ο πετροβάμβακας που έχει τοποθετηθεί είναι με επικάλυψη αλουμινίου και η ένωση του τζακιού με την καμινάδα έχει γίνει με ένα σωλήνα σπιράλ. Τέλος όση μεγαλύτερη θερμοκρασία έχει το τζάκι τόσο πιο έντονη είναι η μυρωδιά. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ.

  2. #77
    Εγγραφή
    22-10-2010
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marina100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Αυτά που γράφετε με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Εγώ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω τοποθετήσει εδώ και ένα χρόνο ένα ενεργειακό τζάκι, τις πρώτες μέρες που το άναψα μύριζε αλλά αυτό δεν με προβλημάτισε ιδιαίτερα γιατί μου είχε πει ο τζακάς ότι πρέπει να καούν τα υλικά του. Όμως ενώ έχω κάψει πάνω από 1 τόνο ξύλα, συνεχίζει να έχει το σπίτι μου μια περίεργη μυρωδιά. Φώναξα το τζακά να έρθει και μου είπε ότι ίσως να προέρχεται από την υγρασία. Από όσα διάβασα εδώ κατάλαβα ότι η μυρωδιά είναι ή από το πετροβάμβακα η από την ένωση του τζακιού με την καμινάδα. Ο πετροβάμβακας που έχει τοποθετηθεί είναι με επικάλυψη αλουμινίου και η ένωση του τζακιού με την καμινάδα έχει γίνει με ένα σωλήνα σπιράλ. Τέλος όση μεγαλύτερη θερμοκρασία έχει το τζάκι τόσο πιο έντονη είναι η μυρωδιά. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ.
    Ξαναδιαβασε ολα αυτα που εχουν ειπωθει παραπανω...

  3. #78
    Το avatar του μέλους marina100
    marina100 Guest
    Καλησπέρα,
    Αυτά που γράφετε με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Εγώ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω τοποθετήσει εδώ και ένα χρόνο ένα ενεργειακό τζάκι, τις πρώτες μέρες που το άναψα μύριζε αλλά αυτό δεν με προβλημάτισε ιδιαίτερα γιατί μου είχε πει ο τζακάς ότι πρέπει να καούν τα υλικά του. Όμως ενώ έχω κάψει πάνω από 1 τόνο ξύλα, συνεχίζει να έχει το σπίτι μου μια περίεργη μυρωδιά. Φώναξα το τζακά να έρθει και μου είπε ότι ίσως να προέρχεται από την υγρασία. Από όσα διάβασα εδώ κατάλαβα ότι η μυρωδιά είναι ή από το πετροβάμβακα η από την ένωση του τζακιού με την καμινάδα. Ο πετροβάμβακας που έχει τοποθετηθεί είναι με επικάλυψη αλουμινίου και η ένωση του τζακιού με την καμινάδα έχει γίνει με ένα σωλήνα σπιράλ. Τέλος όση μεγαλύτερη θερμοκρασία έχει το τζάκι τόσο πιο έντονη είναι η μυρωδιά. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ.

  4. #79
    Εγγραφή
    22-10-2010
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marina100 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Αυτά που γράφετε με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Εγώ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω τοποθετήσει εδώ και ένα χρόνο ένα ενεργειακό τζάκι, τις πρώτες μέρες που το άναψα μύριζε αλλά αυτό δεν με προβλημάτισε ιδιαίτερα γιατί μου είχε πει ο τζακάς ότι πρέπει να καούν τα υλικά του. Όμως ενώ έχω κάψει πάνω από 1 τόνο ξύλα, συνεχίζει να έχει το σπίτι μου μια περίεργη μυρωδιά. Φώναξα το τζακά να έρθει και μου είπε ότι ίσως να προέρχεται από την υγρασία. Από όσα διάβασα εδώ κατάλαβα ότι η μυρωδιά είναι ή από το πετροβάμβακα η από την ένωση του τζακιού με την καμινάδα. Ο πετροβάμβακας που έχει τοποθετηθεί είναι με επικάλυψη αλουμινίου και η ένωση του τζακιού με την καμινάδα έχει γίνει με ένα σωλήνα σπιράλ. Τέλος όση μεγαλύτερη θερμοκρασία έχει το τζάκι τόσο πιο έντονη είναι η μυρωδιά. Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ.
    Δεν καταλαβες...το προβλημα σου το εχει και το παιδι που ανοιξε αυτο το θεμα οποτε δες ολες τις απαντησεις που του εχουμε δωσει..

  5. #80
    Το avatar του μέλους trampoukosnat21
    trampoukosnat21 Guest
    λοιπόν, δεν ξερω από τεχνικά καθόλου, ωστόσο είχαμε το ίδιο πρόβλημα με το ενεργειακό μας τζάκι για περισσότερο από ένα χρόνο. μύριζε μαντέμι κάθε φορά που το ανάβαμε με χαμηλή ή δυνατή φωτιά, κι όσο πιο δυνατή τόσο πιο πολύ μύριζε, μέχρι που μας ενοχλούσε και το σβήναμε. κάποιος μας είπε ότι πρέπει να βάλουμε πολύ δυνατή φωτιά για να βγάλει τη μυρωδιά του και μετά θα είναι οκ. το κάναμε, καμιά διαφορά. ξενερώσαμε πάρα πολύ, γιατί ήταν πανάκριβο ruegg και το υπολογίζαμε για θέρμανση. φέτος το επιχειρήσαμε πάλι. ανάψαμε μια μέρα πολύ δυνατή φωτιά για πολλές ώρες. μας φλόμωσε κανονικά, δεν μπορούσες να σταθείς στο σπίτι, επιμείναμε όμως, ανοίξαμε όλα τα παράθυρα για να μη σκάσουμε, το αφήσαμε ώρες σε πολύ δυνατή φωτιά με ανοιχτά παράθυρα. και ω του θαύματος!! μετά από τέσσερις ώρες περίπου με πολύ δυνατή φωτιά, μυρωδιά τέλος. πλέον το ανάβουμε κάθε μέρα και είναι μια χαρά. καμιά φορά όταν είναι πάρα πολύ δυνατή η φωτιά βγάζει λίγο μαντεμίλα πάλι, αλλά μετά από λίγο περνάει. πιστεύω ότι σιγά σιγά θα φύγει τελείως.
    Μην απογοητεύεσαι φίλε, και κυρίως μην αρχίσεις τα γκρεμίσματα. Επέμεινε με πολύ δυνατή φωτιά, ασ το να βγάλει μυρωδιά όσο μπορείς. Πιστεύω θα φτιάξει, θα δεις!

  6. #81
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Τι λες τώρα trampoukosnat21...!? εγινε τέτοιο μαγικό?
    Εγώ ακόμη δεν έχω πάρει απόφαση να προχωρήσω σε άνοιγμα προς το φρεάτιο του ασανσέρ, είναι αλήθεια ότι πιθανώς να δώσει λύση αυτό, αλλά το πως θα γίνει μου φαίνεται μεγάλος μπελάς. Αφού έχει ήδη τραβήξει σωλήνες μέσα στο τζάκι ο άλλος προς την ταράτσα, θα πρέπει καταρχάς να ανοιχτεί το τζάκι (να σπάσουμε γυψοσανίδες δηλαδή), να "κόψει" από κει τις σωλήνες που παν ταράτσα, να βουλώσουμε τα από πάνω, και να κατευθύνουμε την εισαγωγή προς τον τοίχο του σπιτιού που χωρίζει με το φρεάτιο και να ανοίξουμε τρύπα εκεί και ενδιάμεσα να αλλάξουμε θέση στα μισά έπιπλα στο σαλόνι.. (έχω μια βιβλιοθήκη στο "δρόμο" της σωλήνας..). Οπότε προς στιγμή απλά το καίμε κάθε μέρα, αλλά η αλήθεια είναι ότι το καίω μονίμως με κλειστό το βεντιλατέρ (οπότε προφανώς χάνω πολύ από την θέρμανση) κι ανάβει μόνο του όταν φτάσει 100 βαθμούς, με την ελπίδα ότι με τον καιρό θα "καεί" ότι είναι αυτό που προκαλεί τη μυρωδιά! (αυτό μου είπε ένας φίλος ότι έγινε σε αυτόν μετά από 2 χρόνια..)
    Σε πολύ μεγάλη θερμοκρασία (κάτι 120 νομίζω είχα δει) το είχα κάψει την πρώτη χρονια 2-3 φορές στην αρχή, αλλα η αλήθεια είναι ότι δε το άφησα να κάψει για ώρες.. Λες τώρα, μετά κι από τόσο κάψιμο, να το ξανακάνω ένα γερό.. burnout!?
    Κάναμε και το άλλο ακροβατικό-παπατζιλίκι, για να μη μας ενοχλεί η μυρωδιά έστω αυτό το λίγο, αγοράσαμε από ΗΠΑ φίλτρο ενεργού άνθρακα..σε ύφασμα! και το έχουμε κολήσει στις περσίδες που βγαίνει ο άερας . Μου φαίνεται ότι κρατάει κάμποσο κι αυτό.. (δηλαδή τώρα και όταν ανοίγει το βεντιλατέρ έστω στους 100 δε μυρίζει σχεδόν καθόλου..).
    Λοιπόν θα κάνω αυτό το μεγάλο κάψιμο που λες να δω τι θα γίνει πάλι.. και να δούμε!!
    lazarosnik, θα το αναβάλω το τρύπημα τοίχου μπας και δω φως με τα υπόλοιπα.. και θα σας πω πως πάει!
    Πάντως είναι (αν και δε θέλω να ακουστώ κακός) "παρήγορο" το ότι έχουν-είχαν κι άλλοι τέτοιο θέμα, οπότε λες "δεν είμαι τρελός!" τουλάχιστον!

  7. #82
    Εγγραφή
    22-10-2010
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λες τώρα trampoukosnat21...!? εγινε τέτοιο μαγικό?
    Εγώ ακόμη δεν έχω πάρει απόφαση να προχωρήσω σε άνοιγμα προς το φρεάτιο του ασανσέρ, είναι αλήθεια ότι πιθανώς να δώσει λύση αυτό, αλλά το πως θα γίνει μου φαίνεται μεγάλος μπελάς. Αφού έχει ήδη τραβήξει σωλήνες μέσα στο τζάκι ο άλλος προς την ταράτσα, θα πρέπει καταρχάς να ανοιχτεί το τζάκι (να σπάσουμε γυψοσανίδες δηλαδή), να "κόψει" από κει τις σωλήνες που παν ταράτσα, να βουλώσουμε τα από πάνω, και να κατευθύνουμε την εισαγωγή προς τον τοίχο του σπιτιού που χωρίζει με το φρεάτιο και να ανοίξουμε τρύπα εκεί και ενδιάμεσα να αλλάξουμε θέση στα μισά έπιπλα στο σαλόνι.. (έχω μια βιβλιοθήκη στο "δρόμο" της σωλήνας..). Οπότε προς στιγμή απλά το καίμε κάθε μέρα, αλλά η αλήθεια είναι ότι το καίω μονίμως με κλειστό το βεντιλατέρ (οπότε προφανώς χάνω πολύ από την θέρμανση) κι ανάβει μόνο του όταν φτάσει 100 βαθμούς, με την ελπίδα ότι με τον καιρό θα "καεί" ότι είναι αυτό που προκαλεί τη μυρωδιά! (αυτό μου είπε ένας φίλος ότι έγινε σε αυτόν μετά από 2 χρόνια..)
    Σε πολύ μεγάλη θερμοκρασία (κάτι 120 νομίζω είχα δει) το είχα κάψει την πρώτη χρονια 2-3 φορές στην αρχή, αλλα η αλήθεια είναι ότι δε το άφησα να κάψει για ώρες.. Λες τώρα, μετά κι από τόσο κάψιμο, να το ξανακάνω ένα γερό.. burnout!?
    Κάναμε και το άλλο ακροβατικό-παπατζιλίκι, για να μη μας ενοχλεί η μυρωδιά έστω αυτό το λίγο, αγοράσαμε από ΗΠΑ φίλτρο ενεργού άνθρακα..σε ύφασμα! και το έχουμε κολήσει στις περσίδες που βγαίνει ο άερας . Μου φαίνεται ότι κρατάει κάμποσο κι αυτό.. (δηλαδή τώρα και όταν ανοίγει το βεντιλατέρ έστω στους 100 δε μυρίζει σχεδόν καθόλου..).
    Λοιπόν θα κάνω αυτό το μεγάλο κάψιμο που λες να δω τι θα γίνει πάλι.. και να δούμε!!
    lazarosnik, θα το αναβάλω το τρύπημα τοίχου μπας και δω φως με τα υπόλοιπα.. και θα σας πω πως πάει!
    Πάντως είναι (αν και δε θέλω να ακουστώ κακός) "παρήγορο" το ότι έχουν-είχαν κι άλλοι τέτοιο θέμα, οπότε λες "δεν είμαι τρελός!" τουλάχιστον!
    εννοειται ρε στεφ δεν μπορει ολα τα τζακια να εχουν πληρη επιτυχια στην τοποθετηση.παιζουν πολλα ρολο ακομη και το κλιμα της περιοχης,πχ δυνατοι ανεμοι,υγρασια κτλ.Το παρηγορο ειναι οτι ολα αυτα διορθωνονται!Ολα γινονται μονο του σπανου τα γενια δεν γινονται

  8. #83
    Το avatar του μέλους anjana
    anjana Guest
    καλησπερα.εγω εκανα μια μεγαλη βλακεια σημερα.Εκει που εκαιγε το ενεργειακο μας τζακι σε αρκετα ψηλη θερμοκρασια αδειασα μεσα το καδο με τα χαρτια τουαλετας (ντροπη μου) και αρχισε να βαραει ο συναγερμος να μυριζει το μαντεμι και να ακουγονται διαφορα τριξιματα μεχρι που σε λιγο αρχισαν να πεφτουν απο τη καμιναδα φλογες.τρομοκτρατηθηκα εριξα νερο στη φωτια και ανεβηκα στη ταρατσα και τι να δω.εβγαινε απο τη καμιναδα ενα πραγμα που εμοιαζε με πυρωμενη βροχη ακριβως οπως στα πυροτεχνηματα, μαζι με μαυρο καπνο. μετα απο λιγο κι αφου εσβησα εντελως τη φωτια στο τζακι διαπιστωσα οτι οι γριλλιες στη κορυφη της καμιναδας ειχαν γινει απο μαυρες που ηταν πριν,ασπρες.βρε παιδια τι πιστευετε..παει το κατεστρεψα το τζακι?φοβαμαι να το αναψω παλι μετα απο αυτο

  9. #84
    Εγγραφή
    22-10-2010
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    χα χα χα χα ειναι αυτο που λεμε "χεσε μεσα"!!!!ειναι η κλασικη κ@λ@περιπτωση!!πρωτον πηρε φωτια η καμιναδα οτι κ να εβαζες να καψεις θα επαιρνε φωτια.Δεν επρεπε να τρομοκρατηθεις τοσο κ να ριξεις νερο κτλ χειροτερα τα εκανες.τωρα θα σκουριασεις το μαντεμι.τουλαχιστον το σκουπισες μετα να μην εχει νερα?γιατι δεν διαβαζεις πιο πανω εχουμε αναφερει τι κανουμε στην περιπτωση που αρπαξει η καμιναδα....τελοσ παντων.κανε το εξης ..φωναξε συνεργειο κ πες τους να σου κανουν καθαρισμο την καμιναδα και το καπελο και μετα οκ....δωσε χωρις φοβο

    ........Auto merged post: lazarosnik πρόσθεσε 4 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    δες στην σελιδα 5 τι αναφερω σχετικα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lazarosnik : 27-01-11 στις 18:45. Αιτία: auto merged post

  10. #85
    Το avatar του μέλους anjana
    anjana Guest
    Λαζαρε ευχαριστω για τις συμβουλες.σημερα το αναψα δειλα δειλα και δεν ειδα να βγαζει απο πουθενα καπνους πχ απο τις γριλιες οπως φοβομουνα.θα καλεσω συνεργειο να το καθαρισουν και ΔΕΝ ξαναριχνω μεσα αυτα τα εκρηκτικα κ@λοχαρτα, το ορκιζομαi:P

  11. #86
    Το avatar του μέλους sterst
    sterst Guest
    καλησπερα και απο μενα...
    εχω ενεργειακο τζακι απο περσι ,το οποιο δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα....
    πριν απο λιγες μέρες παρατηρησα πως μόλις κλείσω την πόρτα του τζακιου (σειρόμενη πάνω -κατω) δεν καίει καλά και μόλις ανοίξω την πόρτα όλος ο καπνός μπαίνει μεσα στο σπίτι.
    το δοκίμασα μια -δυο φορες και παντα το ίδιο θέμα.
    σήμερα παρατήρησα πως εφόσον κλείσω την πόρτα και την ανοίξω ,με το άνοιγμα δεν ανοίγει το κλαπέτο και για αυτο καπνίζει.(το κλαπέτο ανοίγει και κλείνει αυτοματα με το ανοιγμα και κλείσιμο της πόρτας)

    τι γίνετε τωρα? διορθώνετε η κατάσταση???????
    τα φώτα σας παιδια...

    αυριο θα επικοινωνήσω με τον κατασκευαστή, απλά επειδή είναι σε μεγάλη απόσταση ίσως μου κάνει νερα ......για αυτό και ρωτάω να πάρω κάποια ιδέα....

  12. #87
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    τώρα κι εγώ ειδικός δεν είμαι..αλλά λογικά ναι!το θέμα είναι αν διορθώνεται "από μέσα", χωρίς να χρειαστεί να κάνεις ζημιά καθόλου στην επένδυση..

  13. #88
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Sterst τι εγινε τελικα λυθηκε το προβλημα με το κλαπε?

  14. #89
    Εγγραφή
    23-02-2011
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firesp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενεργειακό τζάκι σύμφωνα με τα πλαίσια που ισχύουν σε Γαλλία ,Ιταλία ,Γερμανία και άλλες ευρωπαικές χώρες είναι το τζάκι που έχει βαθμό απόδοσης από 70℅ και πάνω πιστοποιημένο με CE ακολουθώντας τη νόρμα ΕΝ 13229. Οποιαδήποτε άλλη πιστοποίηση (TUV ,ISO) δε γίνεται αποδεκτή για ενεργειακό τζάκι. Μόνο στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένα πλαίσιο που να καθορίζει τι είναι το ενεργειακό τζάκι και τι standard πρέπει να πληροί. Επίσης σε αυτές τις χώρες απαγορεύεται να πουλιέται οποιαδήποτε συσκευή χωρίς CE. Η Palazzetti φυσικά και καλύπτει όλες αυτές τις προδιαγραφές.
    Όσον αφορά τον αέρα από κάτω (αν και ξεφεύγω από το πρόβλημα του τζακιού), Η Piazzetta (Ιταλικό εργοστάσιο) τον στέλνει από κάτω εδώ και πολλά χρόνια. Το σύστημα της το έχει ονομάσει MULTIFUOCΟ SYSTEM. Όλα τα υπόλοιπα μεγάλα εργοστάσια (EDILKAMIN,PALACCETTI,GRILLI CAMINETTI,BERTUCCI,JOLLY-MEC) επιμένουν να στέλνουν τον αέρα από πάνω. Αλλά δε θα μπώ σε ανάλυση για πιο λόγο ο ένας τον στέλνει κάτω και οι άλλοι επάνω .Έχουν πάντως τα επιχειρήματά τους.
    Επανέρχομαι στο θέμα του προβλήματος. Όλα αυτά τα εργοστάσια (συμπεριλαμβανομένης και της Palaccetti) δίνουν βαθμό απόδοσης 70 ως 75℅ στα αερόθερμα τζάκια τους. Αυτό σημαίνει ότι αν πχ έχουμε κάποια δεδομένη στιγμή καύση που παράγει 10.000 kcal/h τότε καταλήγουν στο χώρο οι 7.000 kcal (λαμβάνοντας υπ’ όψιν 70℅ βαθμό απόδοσης).Οι υπόλοιπες 3.000 kcal (χιλιοθερμίδες) που πηγαίνουν? Χάνονται στο περιβάλλον διαμέσου της καμινάδας και αποβάλλονται και από τα τοιχώματα του τζακιού. Επίσης όλα αυτά τα εργοστάσια επιβάλλουν τη μόνωση σε τοίχο και γυψοσανίδα ακριβώς για τις απώλειες θερμοκρασίας που καταλήγουν στην εξωτερική πλευρά του τζακιού. Μόνο η JOLLY-MEC δίνει οδηγία για τοποθέτηση με σκέτη γυψοσανίδα επειδή τα τζάκια της τα βγάζει ήδη μονωμένα από το εργοστάσιο. Και αυτοί μονώνουν με πετροβάμβακα αλλά με πετροβάμβακα χωρίς ρητίνες γιατί σε αυτές τις χώρες απαγορεύονται.
    Αυτό που λέω είναι απλό. Οι θερμοκρασίες που καταλήγουν έξω από το τζάκι ανεβάζουν τη θερμοκρασία στον πετροβάμβα (από την εσωτερική του πλευρά) και έτσι βγαίνει αυτή η ανεξήγητη μυρωδιά. Στην Ελλάδα ακόμη δεν ισχύουν οι ίδιοι κανονισμοί παραγωγής πετροβάμβακα που ισχύουν στην Ιταλία και αυτό το πρόβλημα παρουσιάζεται πολύ συχνά. Μέχρι στιγμής εδώ υπάρχει ένας ,εισαγόμενος από Δανία πετροβάμβακας που κάνει για μόνωση ενεργειακών τζακιών.
    Υ.Γ.
    Σχεδόν όλα αυτά τα εργοστάσια τα έχω επισκεφτεί στην Ιταλία και σε 2 κάναμε τοποθέτηση σε πραγματικούς πελάτες τους ,παρουσία δικών τους συνεργείων και συνεργείων της εταιρείας μου.
    καλησπερα πωσ λεγετε ο πετροβαμβακασ?με πιο τροπο πιοσ ειναι ο καλυτεροσ να τον στερεωνουμε στον τοιχο στησ γυψοσανιδεσ και στο τζακι γυρο?εχεισ παρα πολυ αξιοζυλευτεσ και ενδιαφερουσεσ γνωσεισ!!! φιλε!!!αν μπωρεισ να γραψεισ τη μαρκα στηλ την μου στο email μου.πια ειναι η γνωμη σου εαν επενδιαμε το τοιχο πισω απο το τζακι με ytog το οποιο δεν καιγετε ειναι ακαυστο οποτε δεν θα μυριζει λογικα.και ειναι πανησχηρο θερμομονοτικο!θα ηταν εφηκτη μια τετοια μονοση? επισεισ με καποιο τροπο με μια κοφτρα θα ελεγα πρεπει να μονονετε και η πανω πλευρα σε υψοσ 25-30 εκατοστα πανω απο τησ περσιδεσ εκτονωσησ τησ γυψοσανιδασ οστε να μη φευγει ασκοπα στο ταβανι η ζεστη και κρυωνει ο αερασ.ευχαριστο.

  15. #90
    Εγγραφή
    20-03-2011
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σε όλους είναι η πρωτη φορά που γράφω σε φορουμ για τζακια
    είμαι κατασκευαστής ενεργειακών τζακίων στην Ελλάδα
    Ενα καλό tips ειναι σε τζακια που είναι ενεργειακά και μυρίζουν όταν καινε ένας λογος είναι τα υλικά τα χρώματα οι κόλες τα λάδια απο τις λαμαρίνες, αλλά και τα αέρια που εκπέμπει το μαντέμι σε όλη την διάρκεια της ζωής του.

    το ruegg δεν έχει μαντέμι έχει σαμοτ το οποιο είναι κατα πολύ καλητερο απο το μαντέμι με μεγαλήτερη απόδοση και χωρίς αέρια στην κάυση του αντέχει 1450 c ενώ το μαντέμι 800c
    η μυρωδιά που παρουσιάζεται είναι απο τα μέταλλα και μπορει να εξαφανιστεί αν ρίξουμε ανα καπάκι αποριπαντικου στην αναρροφηση του βεντηλατέρ από την έξω πλευρά δηλαδή απο εκεί που ρουφάει.
    θα δειτε τεράστεια αλλαγή και λυση στο πρόβλημα.

Σελ. 6 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-12, 15:59
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-10, 10:53
  3. ** προβλημα με το ασυρματο δικτυο στο σπιτι ***
    Από adpapa1971 στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-09, 20:00
  4. Πρόβλημα με αλλα τηλέφωνα στο σπίτι
    Από SSocratous στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-08, 13:37
  5. χοντρό πρόβλημα με γραμμή στο σπίτι
    Από sepultribe στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-05, 18:11

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας