Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Το avatar του μέλους JMK1234
    JMK1234 Guest
    Καλημέρα. Την Κυριακή πραγματοποίησα κάποιες αγορές μέσω internet με πιστωτική κάρτα από 2 ηλεκτρονικά καταστήματα. Είχα βρεί τιμές μέσω του skroutz.gr και αφού διάβασα για άμεση διαθεσιμότητα στα ηλεκτρονικά καταστήματα σε ποσότητες, έκανα τις αγορές μου και ΧΡΕΩΘΗΚΕ ΚΑΙ Η ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΡΤΑ. Την επομένη (Δευτέρα) πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στο συγκεκριμένο είδος (και να πάρω μετά από 10 μέρες για να μου πουν πότε θα έχουν και δεν ισχύει η τιμή ), μου πρότειναν κάποιο άλλο με την διπλάσια τιμή. Ζήτησα να πιστωθεί η πιστωτική μου με το αντίστοιχο ποσό και μου είπαν ότι θα πιστωθεί σε 20 μέρες γιατί είναι θέμα τράπεζας. Η χρέωση είναι άμεση και η πίστωση μετά από 20 μέρες όλε . Το θέμα ούτε που θα το ανέφερα αλλά επειδή και σήμερα τα συγκεκριμένα καταστήματα στα συγκεκριμένα είδη είναι μειοδότες και η διαθεσιμότητα ΑΜΕΣΗ θα ήθελα να σας πω να προσέχουμε και πρώτα να παίρνουμε τηλέφωνο. Εξαιρούνται τα : e-shop,infoshop και το mg-manager που στο συγκεκριμένο είδος γράφει 'κατόπιν επικοινωνίας'.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Σλοβακία
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    Chello
    Στην τράπεζα σου πηρες? Δες μήπως μπορούν να κάνουν κάτι εκείνοι..

    υγ Το θέμα δεν ταιριάζει σε αυτή την κατηγορία
    Imac 24" | 2GB Ram | 7600GT | Logitech Z 5500 |

    Αluminum Macbook 2.4 Ghz | 2GB Ram| 250GB HDD |

    Lian Li V2000 | Watercooled by Zalman | Chieftec 560W Modular | Intel Core Duo 6750 | 4GB RAM Mushkin | Asus 8800GTS Watercooled | Raptor-X 150GB |

    8GB iPhone v 2.1 UNLOCKED

  3. #3
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Μηνύματα
    1.570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    §

    Δεν πιστεύω ότι θα χάσεις τα χρήματά σου πάντως...
    Μήπως η κατηγορία του νήματος είναι λάθος; (aDSLgr.com Forum > Αγγελίες > Προσφορά)

    §
    ¶ Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
    "Όποια κοινωνία παραχωρεί ελευθερία για ασφάλεια, είναι ανάξια και για τις δύο και θα χάσει και τις δύο" B.F.
    ¶ LeT Me HeaR you MaKe DeCiSioNS WiTHouT youR TeLe-ViSioN.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Τα ελληνικά e-shops έχουν εντελώς ερασιτεχνική αντίληψη για το θέμα της χρέωσης καρτών.
    Την κάρτα κύριοι, την χρεώνετε όταν ΘΑ ΣΤΕΙΛΕΤΕ το αντικείμενο στα ΕΛΤΑ/courier, όχι όταν γίνει η παραγγελία.
    Και όταν δέχεστε παραγγελία για πράγμα που δεν έχετε στοκ, επικοινωνείτε ΕΣΕΙΣ όχι ο πελάτης.

    ... άντε μην πω τίποτε πιο βαρύ...

  5. #5
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σωστός ο frap.
    Δεν πειράζει... Τώρα μάθαμε τις πιστωτικές.
    Μέχρι να μάθουμε και πως λειτουργούν σε συνδιασμό με ηλεκτρονικές παραγγελίες... εεεε... έχουμε ακόμη χρόνο!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  6. #6
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Μηνύματα
    623
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13800/990
    εγω που βρεθηκα σε παρομοια θεση, απο μικρο ηλεκτρονικο καταστημα, που ηταν το μονο που εδινε διαθεσιμοτητα ενω ολα τα αλλα οχι, εκανα την παραγγελια τηλεφωνικα, αλλα απο την πρωτη στιγμη ο καταστηματαρχης μου ειπε οτι το ποσο το "δεσμευσε", και η χρεωση θα γινοταν κανονικα οταν γινοταν η τιμολογηση.

    Φυσικα την αλλη μερα με πηρε να μου πει οτι δεν υπηρχε το προιον και ακυρωσαμε την παραγγελια, ουτε γατα ουτε ζημια.
    Αυτη ειναι και η σωστη πρακτικη απο μεριας καταστηματος.


    Αλλα και στη δικη σου περιπτωση, δεν τρεχει τιποτα, απλα παρε αμεσως τηλ στην τραπεζα να ζητησεις ακυρωθει η χρεωση.

  7. #7
    Το avatar του μέλους JMK1234
    JMK1234 Guest
    Πήρα στην τράπεζα και δεν μπορούν να ακυρώσουν την συναλλαγή γιατί υπάρχει έγκριση. Αγαπητοί φίλοι δεν σταθήκατε καθόλου στο
    "επειδή και σήμερα τα συγκεκριμένα καταστήματα στα συγκεκριμένα είδη είναι μειοδότες και η διαθεσιμότητα ΑΜΕΣΗ θα ήθελα να σας πω να προσέχουμε"
    μήπως αυτό γίνεται είναι εκ του πονηρού; 350 + 260 ευρώ ΔΙΚΑ ΜΟΥ τα καρπώνονται κάποιοι "επιτήδειοι" για 20+ μέρες. Εισαγωγικά γιατί αφού δεν υπάρχει καθόλου διαθεσιμότητα και ούτε ξέρουν τις ακριβείς τιμές στα είδη αυτά δεν μεταβάλλουν έστω την διαθεσιμότητα (αναφέρομαι για cpu celeron socket 478 + s775).

  8. #8
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Η ακύρωση της συναλλαγής γίνεται μετά από δική σου αίτηση και αφού πάρεις τον λογαριασμό στα χέρια σου. Έχεις δικαίωμα να μην αναγνωρίσεις κάποια χρέωση μέχρι και την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας πληρωμής του λογαριασμού. Η μετέπειτα διαδικασία παίρνει γύρω στις 40 μέρες.

    Σχετικά με το έχουμε τα φτηνότερα ήδη, δείχνουμε διαθεσιμότητα αλλά σας την σκάσαμε, νομίζω πως το skroutz.gr θα ήθελε πολύ να ακούσει την περίπτωσή σου και πιθανώς να διακόψει την συνεργασία του με το συγκεκριμένο κατάστημα.

    Εμείς τι να σχολιάσουμε περισσότερο, το πράγμα μιλά από μόνο του...

  9. #9
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Η μονη ιντερνετικη συναλλαγη που εκανα ποτε ηταν σε ενα καταστημα εξ αμερικης οπου μονο εκει πωλουνταν οι συγκεκριμενες μνημες (τρελος overclockακιας).

    Ολα πηγαν μια χαρα και μαλιστα επειδη υπηρχαν καποια προβληματα απο το ποσο που υπηρχε μεσα στην καρτα μου εστελναν αμεσα email και τελικα το ελυσα το προβλημα (δυο φορες εγινε λαθος επειδη η καρτα δεν ηταν δικια μου και ο αλλος δεν εβαζε χρηματα ).

    Επισης μπορουσες να κανεις tracking της παραγγελιας σου.

    Ενα μεγαλο μπραβο στην αψογη εξυπηρετηση του www.mushkin.com και στην ταχυτατη αποστολη με συσκευασια απαιχτη.

    Απο Ελλαδα δεν θα εκανα μια τετοια αγορα, ειναι πολυ τσαπατσουληδες στο να εγγυηθουν σωστη παραδοση και πιστωση. Αντικαταβολη και πολυ τους ειναι

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Νομίζω οτι το σωστό ειναι να αναφέρουμε τις περιπτώσεις που κάποιο online κατάστημα δεν τα πάει και τόσο καλά, θα συμφωνήσω με τον frap, ενα email στο skroutz

    Δεν ξέρω ίσως να είμαι τυχερός αλλά ως τώρα δεν ειχα ποτέ μου πρόβλημα με αγορά Online

  11. #11
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παντως και σε τηλεφωνικη παραγγελια για ειδη γραφειου με κωδικους προϊοντων απο μεγαλο καταστημα του χωρου ειδων πληροφορικης, στο τελος σου στελνουν οτι γουσταρουν, αλλο χαρτι φαξ, αλλα μαρκαδορακια, αλλες ζελατινες γενικα οτι παραγγειλες το αντιθετο.
    Σε επικοινωνια μαζι τους ειπαν οτι στελνουν αλλη μαρκα οταν δεν υπαρχει διαθεσιμο (και καλα να μην σε κρεμασουν). Ομως οταν παραγγελνεις ΠΡΕΠΕΙ να δεσμευεις προϊοντα και οχι να παρακαλας να σου ερθουν αυτα που ζητησες.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman
    Παντως και σε τηλεφωνικη παραγγελια για ειδη γραφειου με κωδικους προϊοντων απο μεγαλο καταστημα του χωρου ειδων πληροφορικης, στο τελος σου στελνουν οτι γουσταρουν, αλλο χαρτι φαξ, αλλα μαρκαδορακια, αλλες ζελατινες γενικα οτι παραγγειλες το αντιθετο.
    Σε επικοινωνια μαζι τους ειπαν οτι στελνουν αλλη μαρκα οταν δεν υπαρχει διαθεσιμο (και καλα να μην σε κρεμασουν). Ομως οταν παραγγελνεις ΠΡΕΠΕΙ να δεσμευεις προϊοντα και οχι να παρακαλας να σου ερθουν αυτα που ζητησες.
    Δεν χρείαζεται να πείς καν το ονομά τους!,

  13. #13
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Μηνύματα
    623
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13800/990
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JMK1234
    Πήρα στην τράπεζα και δεν μπορούν να ακυρώσουν την συναλλαγή γιατί υπάρχει έγκριση. Αγαπητοί φίλοι δεν σταθήκατε καθόλου στο
    "επειδή και σήμερα τα συγκεκριμένα καταστήματα στα συγκεκριμένα είδη είναι μειοδότες και η διαθεσιμότητα ΑΜΕΣΗ θα ήθελα να σας πω να προσέχουμε"
    μήπως αυτό γίνεται είναι εκ του πονηρού; 350 + 260 ευρώ ΔΙΚΑ ΜΟΥ τα καρπώνονται κάποιοι "επιτήδειοι" για 20+ μέρες. Εισαγωγικά γιατί αφού δεν υπάρχει καθόλου διαθεσιμότητα και ούτε ξέρουν τις ακριβείς τιμές στα είδη αυτά δεν μεταβάλλουν έστω την διαθεσιμότητα (αναφέρομαι για cpu celeron socket 478 + s775).
    Στην τραπεζα τριξε τους τα δοντια, αφου η συναλλαγη δεν εγινε ποτε, εχεις καθε δικαιωμα να επικαλεστεις απατεωνια απο το καταστημα.

    Παντως δεν χανεις απο τα δικα σου λεφτα, η τραπεζα τα χανει προσωρινα, μεχρι να εκδοθειι ο λογαριασμος λογικα θα εχει γινει η ακυρωση. Κι αν ειναι να εκδοθει αμεσα, απλα αμφισβητησε τον οπως σου ειπαν.

    Τελος για την ουσια του θεματος, σαφως και ετσι ειναι, καποιοι νομιζουν οτι μεσω σκρουτζ μπορουν να επωφεληθουν.
    Δεν ειναι κατι καινουργιο, κι αυτο ενα ειδος παραπλανητικης διαφημησης ειναι.
    Βασικα ειναι και θεμα κοινης λογικης του καθενος να δει ποιο ειναι το συμφερον του και να μην προχωραει σε τυφλες αγορες.

    Προσωπικα, αγοραζω παντα με πιστωτικη καρτα, αλλα απο ελληνικο καταστημα δεν αγορασα ποτε χωρις προηγουμενως να παρω τηλεφωνο.

    Επισης, και ειδικα μετα τα τελευταια που ακουγονται για την πολιτικη RMA του eshop, προτιμω να πληρωσω λιγα Ε παραπανω για βασικα PC εξαρτηματα απο καπου που θα εχω καλυτερο aftersales, παρα να παω τυφλα στον πρωτο του skroutz.

    Άλλα μικροτερης σημασιας και αναλωσιμα θα τα παρω απο τον φτηνοτερο.

    Και στις δυο περιπτωσεις, ποτε δεν παραγγελνω απο ελλαδα αν δεν εχω κανει πριν τηλεφωνο...

  14. #14
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Προσωπικα δεν αγοραζω online ποτε με πιστωτικη, μονο με αντικαταβολη
    γιατι εχω καταλαβει την νοοτροπια τους.
    Ειναι η γνωστη: πρωτα να στα παρουν και μετα να σε εκβιαζουν μπας και ψωνησεις κατι αλλο.
    Η ανευθυνοτητα και ο αντι-επαγγελματισμος σε ολο του το μεγαλειο!
    Μετα μεγαλης προσοχης χρησιμοποιω το πλαστικο χρημα και μονο σε μαγαζια με φυσικη παρουσια...
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  15. #15
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μέχρι τώρα από ξένα eshops δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
    Είτε αγοράζοντας software είτε hardware όλα στην ώρα τους και σωστά.

    Πριν μερικές μέρες μάλιστα μετά την αγορά κάποιου upgrade ενός προγράμματος ανακάλυψα ό,τι δεν έπαιζε μιας και ήθελε πλήρη την προηγούμενη έκδοση και εγώ είχα Oem.
    Ευγενικό email στην εταιρεία και σε 2 μέρες απάντηση και πίστωση των χρημάτων στην πιστωτική.

    Αυτά που σου είπαν περί 20 ημερών κλπ να μην τα χαρακτηρίσω καλύτερα

    Μόλις σου έρθει ο λογαριασμός πήγαινε στην τράπεζα και κάνε άρνηση συναλλαγής.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-08, 21:20
  2. you.gr ηλεκτρονικό κατάστημα
    Από golity στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-07, 12:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας