Εμφάνιση 1-12 από 12

Θέμα: E-mail vs. Fax

  1. #1
    Εγγραφή
    27-01-2006
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    BaudTec
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 52(dB)
    Καλησπέρα σε όλη την on-line παρέα,

    θα ήθελα να καταθέσω την εμπειρία μου σχετικά με την αποστολή μέσω e-mail των απαιτούμενων δικαιολογητικών (αίτηση, γενικοί & ειδικοί όροι, φ/α ταυτότητας, φ/α λογαριασμού ΟΤΕ) για την ενεργοποίηση της ADSL σύνδεσης.

    Πρόσφατα αγόρασα το BroadBandPack 500 και σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το τμήμα πωλήσεων, ρώτησα εάν είναι δυνατόν να στείλω σκαναρισμένα τα δικαιολογητικά μέσω e-mail. Η απάντηση ήταν καταφατική. Το τελευταίο με χαροποίησε, γιατί δεν θα ήμουν υποχρεωμένος να αναζητήσω καταστήματα με fax και να επιβαρυνθώ με το κόστος αποστολής των δικαιολογητικών.

    *** Προσωπικά θεωρώ (για πολλούς λόγους) ότι είναι πολύ πιο κομψό να στέλνονται όλα τα δικαιολογητικά μέσω e-mail, εάν βέβαια υπάρχει η δυνατότητα σάρωσης των εγγράφων. Ακόμα καλύτερα θα ήταν βέβαια η συμπλήρωση των στοιχείων μέσω web.

    *** Η χρήση του fax από τη μία αυξάνει την κατανάλωση του χαρτιού (σε μία μεγάλη εταιρεία δεν είναι αμελητέο το κόστος) και από την άλλη υπάρχουν περιπτώσεις που το έγγραφο μπορεί να μην αναπαραχθεί ευδιάκριτα στη συσκευή της άλλης γραμμής.

    Έστειλα λοιπόν, όπως είχα συνεννοηθεί, το εν λόγω e-mail στο sales@hol.gr. Μέχρι εδώ όλα καλά.
    Με την αποστολή όμως του δικού μου e-mail άρχισα να λαμβάνω από το support@hol.gr κάποια μηνύματα λάθους (error messages). Υποψιάστηκα ότι κάτι μπορεί να πήγε στραβά με την αποστολή και παίρνω τηλέφωνο στην HOL, όπου συνομιλώ με κάποιον συνεργάτη στο τμήμα του support. Για να μην μακρυγορώ, ακολούθησαν αρκετά τηλεφωνήματα τόσο με το support όσο και με το sales, χωρίς να βγάζω άκρη και χωρίς να μπορεί κανείς να με διαφωτίσει.
    Προφανώς κάτι με το e-mail τους δεν πήγαινε καλά.
    Τελικά, από την τελευταία μου συνομιλία με μία ευγενέστατη κυρία μόνο μία εναλλακτική απέμενε, εκείνη μέσω fax.

    ================================================================

    Σ' αυτό το σημείο θα ήθελα να παρατηρήσω:

    1) Ακούγεται λίγο τραγελαφικό, αλλά ένας Internet Service Provider, σχετικά με το έργο που καλείται να επιτελέσει, θα έπρεπε να μη στερεί από τους πελάτες του τη δυνατότητα αξιοποίησης του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ως μέσου επικοινωνίας με την εταιρεία.

    2) Θα έπρεπε να υπήρχε κάποιου είδους διευκόλυνση για τους ήδη εγγεγραμμένους χρήστες, μιας και ο ISP έχει ήδη τα στοιχεία τους.

    3) Επίσης, μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι έχουνε λογαριασμό e-mail και όχι fax.

    ================================================================

    Απλά πραγματάκια που θα διευκόλυναν πολλούς χρήστες και θα μειώνανε σημαντικά την "χαρτούρα" των φαξ.
    Είναι αστείο να λέμε ότι αξιοποιούμε τις Νέες Τεχνολογίες, όταν υποχρεωνόμαστε να καταφεύγουμε σε μονόπλευρες λύσεις, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση.

    με fax:
    - Είναι χρονοβόρο (αναζήτηση καταστήματος με φαξ)
    - Είναι εκνευριστικό (θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στον ISP, για να δεις "εάν το παραλάβανε")
    - Κοστίζει (2,50 ~ 3,50 Ευρώ)

    με e-mail:
    + το στέλνεις όποτε θέλεις
    + το παραλαμβάνουνε σίγουρα
    + δεν κοστίζει τίποτα


    Σας ευχαριστώ που με "ακούσατε" και συγνώμη εάν σας κούρασα.


    Φιλικά

    Γιώργος

  2. #2
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Την ιδια αποψη εχω και εγω φιλε Γιωργο. Ξοδεψα κανα 20αρι € θυμαμαι, οταν εκανα τα χαρτια για την δικη μου συνδεση (γιατι ειχαν προκυψει κατι προβληματα και ηθελαν εξτρα χαρτια ).

    Θελω να πιστευω, πως για καποιον ευλογο και σοβαρο λογο το κανουμ μονο μεσω φαχ, αλλιως ειναι απαραδεκτοι.

    Ισως για αυξημενη ασφαλεια να το κανουν.

  3. #3
    Το avatar του μέλους groove54
    groove54 Guest
    Καλησπερα και σε εσενα και καλως ηρθες στο forum!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από airborne2004
    *** Η χρήση του fax από τη μία αυξάνει την κατανάλωση του χαρτιού (σε μία μεγάλη εταιρεία δεν είναι αμελητέο το κόστος)
    Αυτοι μπορει να μαζευουν τα χαρτια και μετα να κανουν βουτιες μεσα. Εσυ χρεωνεσαι το κοστος???

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από airbone2004
    1) Ακούγεται λίγο τραγελαφικό, αλλά ένας Internet Service Provider, σχετικά με το έργο που καλείται να επιτελέσει, θα έπρεπε να μη στερεί από τους πελάτες του τη δυνατότητα αξιοποίησης του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ως μέσου επικοινωνίας με την εταιρεία.
    Γιατι εσενα στο στερησε κανείς? Δεν εστειλες το mail που ηθελες? Ασχετα που δεν εφτασε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από airbone2004
    Επίσης μην ξεχνάμε οτι οι περισσότεροι έχουνε και λογαριασμό e-mail και όχι fax
    Επίσης μην ξεχνάμε οτι μπορει οι περισσοτεροι να εχουν mail αλλα δεν εχουν ολοι scanner

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από airbone2004
    3) Επίσης, μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι έχουνε λογαριασμό e-mail και όχι fax.
    Γι`αυτο σου δινει 2 ενναλακτικους τροπους, για να διαλεξεις οποιον σε βολευει

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από airbone2004
    με fax:
    - Είναι χρονοβόρο (αναζήτηση καταστήματος με φαξ)
    - Κοστίζει (2,50 ~ 3,50 Ευρώ)
    Εχει πηξει ο τοπος απο βιβλιοπωλεια!! Ακομα και τα χωρια εχουνε.
    Εγω στο βιβλιοπωλειο που παω πληρωνω 1,05 Ευρω για Αθηνα και αντε ενα ευρω παραπανω για επαρχια μια φορα που χρειαστηκε να στειλω. Τωρα αν εσυ πληρωνεις 2,50-3,50 Ευρω...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από airbone2004
    με e-mail:
    + το παραλαμβάνουνε σίγουρα
    Οπως παραλαβανε και το δικο σου??? Ανεξαρτητα που φταινε αυτοι γιατι ειχε προβλημα ο server τους
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος groove54 : 08-06-06 στις 20:27.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2003
    Περιοχή
    thessaloniki
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Linksys
    SNR / Attn
    6(dB) / 29(dB)
    Φίλε Γιώργο συμφωνώ ότι το email είναι πιο εύκολη λύση. Μια επισύμανση μόνο ότι το fax δεν είναι τόσο δύσκολο να το στείλεις από τον υπολογιστή σου. Τα Windows σου παρέχουν fax εάν έχεις pstn modem εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου που υποστηρίζει την δυνατότητα αποστολής-λήψης fax που τα περισσότερα έχουν τέτοια δυνατότητα

  5. #5
    Το avatar του μέλους groove54
    groove54 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eye
    Φίλε Γιώργο συμφωνώ ότι το email είναι πιο εύκολη λύση. Μια επισύμανση μόνο ότι το fax δεν είναι τόσο δύσκολο να το στείλεις από τον υπολογιστή σου. Τα Windows σου παρέχουν fax εάν έχεις pstn modem εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου που υποστηρίζει την δυνατότητα αποστολής-λήψης fax που τα περισσότερα έχουν τέτοια δυνατότητα
    Σωστά. Δεν ξερω βεβαια ποσο κοστιζει να το στειλεις αλλα μαλλον αρκετα φθηνότερα απο το βιβλιοπωλειο.
    Αλλωστε δεν υπαρχει λογος να τρελενόμαστε. Ενταξει 20 ευρω που εδωσε ο φιλος παραπανω δεν τα βρισκουμε και στον δρομο αλλα με καλη διαθεση αυτα φαινονται ασημαντα. Αλλωστε μια φορα τα δινεις.
    Δεν λεω να μας πιασουν κοτσο αλλα οπως γραφω παραπανω ειναι στο χερι του καθενος το πως θα στειλει τα χαρτια. Ο αλλος μπορει να βαριεται να ψαξει και να παει στο Χ βιβλιοπωλειο που κοστολογει το φαξ 3 ευρω η σελίδα!! Ε δεν του φταιει κανεις αμα αυτος βαριεται. Εγω προσωπικα ξοδεψα 5 ευρω για τα fax, φωτοτυπιες κλπ.
    Αντε και 5,10 επειδη εφαγα και μια τσιχλα οταν γυρνουσα

  6. #6
    Εγγραφή
    05-12-2005
    Μηνύματα
    380
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Opt
    Τα ιδια εχω τραβηξει και εγω με πρωταγωνιστη την Forthnet. Οχι για ιντερνετ αλλα για θεματα σταθερης τηλεφωνιας : "Ναι στειλτε τα μεσω mail" και ακομα περιμενω απαντηση 5 μηνες μετα για διακοπη λογαριασμου. Σε πολλα ειμαστε δυστυχως Ουγκάντα ακοόμα... Αντε να δουμε σε ποσα χρονια θα γινουμε Ευρωπη... Και το λεω αυτο γιατι δεν ειναι θεμα υπαλληλου κατα την γνωμη μου η αδυναμια αυτη των εταιριων να ειναι συγχρονες, ειναι καθαρα θεμα πολιτικης τους και νοοτροπιας!

  7. #7
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Tο δοχείο του καφέ, που βρίσκεταi στο Montreal!
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Zyxel 660H DSL Router
    Αν και θεωρώ απαράδεκτη την εμπειρία που είχα με isps στο παρελθόν με την χρήση e-mail για επικοινωνία, δεν έχω προσφατες εμπειρίες για να αναφέρεω. Αυτό που μπορώ να πω είναι οτι με ένα φθηνο scanner και το ενσωμάτωμένο modem έχεις ενα fax πρώτης τάξης. (Πρόσεξε, ο εκτυπωτής, δεν είναι αναγκαστικά απαραίτητος) Εγώ στέλνω φάξ κατευθείαν απο τον επεξεργαστή κειμένου και γλυτώνω χαρτί/μελάνι/καταπόνηση εκτυπωτή. Χωρια που στη λήψη, δεν χάνω άσκοπα χαρτιά απο λάθη στην εκτύπωση / αποστολή.
    Σε γενικές γραμμές δεν νομίζω οτι θα επέλεγα πλέον αυτόνομη fax συσκευή, χωρίς τις ευκολίες που έχω συνηθίσει.
    "If you believe in forever, then life is just a one-night stand,
    If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band"
    ...


    Storm, by Tim Minchin

  8. #8
    Εγγραφή
    05-12-2005
    Μηνύματα
    380
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Opt
    Ο φιλος Γιωργος σχολιασε την νοοτροπια της εταιριας (εταιριων) γυρω απο το θεμα e-mail. Δεν νομιζω οτι το θεμα πρεπει να γυρισει στο πως στελνουμε φαξ. Οι περισσοτερροι πιστευω ξερουν πως γινεται αυτο οπως ειμαι σιγουρος οτι το ξερει και ο Γιωργος. Οταν ειμαστε σε ενα forum και μιλαμε για dsl νομιζω οτι ειναι λιγο πισογυρισμα να λεμε οτι μπορουμε να βαλουμε το modem και να στειλουμε ενα φαξ. Οχι, πιστευω οτι αντι να βαλουμε εμεις το modem παλι στην γραμμη του τηλεφωνου, πρεπει οι εταιριες να καταλαβουν οτι ειμαστε στο 2006.

    Δεν σχολιαζω αρνητικα αποψεις συμφορουμιτων απλα εστιαζω σε αυτο που νομιζω ουσια του θεματος του Γιωργου.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Tο δοχείο του καφέ, που βρίσκεταi στο Montreal!
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Zyxel 660H DSL Router
    Δεν αντιλέγω. Προσωπικά το χρησιμοποιώ για την δουλειά μους κτός άλλων γιατί είναι ενας έυκολος τρόπος ψηφιοποίησης υλικου που την χαμαλοδουλειά την κάνει άλλος (αυτός που μου στέλνει 30-40 σελίδες κείμενο)

    Οπως ε'ιπα θεωρώ την τακτική κάποιων isp σχετικά με την επικοινωνία με email απαράδεκτη
    "If you believe in forever, then life is just a one-night stand,
    If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band"
    ...


    Storm, by Tim Minchin

  10. #10
    Εγγραφή
    27-01-2006
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    BaudTec
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 52(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από groove54

    Γιατι εσενα στο στερησε κανείς? Δεν εστειλες το mail που ηθελες? Ασχετα που δεν εφτασε

    Επίσης μην ξεχνάμε οτι μπορει οι περισσοτεροι να εχουν mail αλλα δεν εχουν ολοι scanner

    Γι`αυτο σου δινει 2 ενναλακτικους τροπους, για να διαλεξεις οποιον σε βολευει

    Εχει πηξει ο τοπος απο βιβλιοπωλεια!! Ακομα και τα χωρια εχουνε.
    Εγω στο βιβλιοπωλειο που παω πληρωνω 1,05 Ευρω για Αθηνα και αντε ενα ευρω παραπανω για επαρχια μια φορα που χρειαστηκε να στειλω. Τωρα αν εσυ πληρωνεις 2,50-3,50 Ευρω...
    =======================================================

    Θέλω απλά να επισημάνω ότι δεν σου προσφέρονται 2 εναλλακτικές λύσεις, αλλά ουσιαστικά είναι μία.

    Θεωρώ ότι μια εταιρεία παροχής υπηρεσιών Internet "που σέβεται τον εαυτό της", θα έπρεπε να προσφέρει έναν πιο αυτοματοποιημένο τρόπο εξυπηρέτησης των πελατών.
    Δεν είπα να μην υπάρχει το φαξ, το (παραδοσιακό) ταχυδρομείο ή οποιαδήποτε άλλη μορφή αποστολής, αλλά ως εναλλακτικές λύσεις. Στη προκειμένη περίπτωση είμαστε όλοι υποχρεωμένοι να ακολουθήσουμε τον μονόδρομο.

    Πιστεύω ότι όλοι μπορούμε να ωφεληθούμε από τις Νέες Τεχνολογίες.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-01-2006
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    BaudTec
    SNR / Attn
    10.4(dB) / 52(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matrix1
    Ο φιλος Γιωργος σχολιασε την νοοτροπια της εταιριας (εταιριων) γυρω απο το θεμα e-mail. Δεν νομιζω οτι το θεμα πρεπει να γυρισει στο πως στελνουμε φαξ. Οι περισσοτερροι πιστευω ξερουν πως γινεται αυτο οπως ειμαι σιγουρος οτι το ξερει και ο Γιωργος. Οταν ειμαστε σε ενα forum και μιλαμε για dsl νομιζω οτι ειναι λιγο πισογυρισμα να λεμε οτι μπορουμε να βαλουμε το modem και να στειλουμε ενα φαξ. Οχι, πιστευω οτι αντι να βαλουμε εμεις το modem παλι στην γραμμη του τηλεφωνου, πρεπει οι εταιριες να καταλαβουν οτι ειμαστε στο 2006.

    Δεν σχολιαζω αρνητικα αποψεις συμφορουμιτων απλα εστιαζω σε αυτο που νομιζω ουσια του θεματος του Γιωργου.
    Σ' ευχαριστώ matrix1. Ακριβώς αυτό είχα κατά νου

  12. #12
    Εγγραφή
    05-12-2005
    Μηνύματα
    380
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    ISP
    Opt
    Η τεχνολογια πρεπει να ειναι για να κανει την ζωη μας ποιο ευκολη, αλλα μερικοι το βλεπουν μονο σαν μια πηγη κερδους. Αν δεν "γκρινιαζουμε" δεν θα κανει κανεις τπτ...

Παρόμοια Θέματα

  1. netone και MAIL-FAX (ΦΑΞ ΜΕΣΩ Ε-ΜΑΙΛ)
    Από reyes στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-08, 09:51
  2. Λήψη Fax στο PC και προώθηση σε e-mail
    Από Papados στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-08, 11:58
  3. Fax/modem που να λαμβάνει Fax όταν το PC είναι κλειστό;
    Από athan00 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-06, 15:58
  4. e-mail ή fax του οτε
    Από DimTam στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-05, 18:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας