Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Το avatar του μέλους Omega9
    Omega9 Guest
    Είναι η πρώτη φορά που συναντώ το πρόβλημα, και προσπαθώ
    να καταλάβω τι συμβαίνει, με περιορισμένες ως επί το πλείστον
    τεχνικές γνώσεις.

    Στον έλεγχο μέσω checkdisk των windows δύο εξωτερικοί που δεν μου
    βγάζαν κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα έβγαλε ότι "ο έλεγχος συνάντησε
    μερικά σφάλματα και τα διόρθωσε". Τι εννοεί όταν λέει ότι τα διόρθωσε;

    Διότι τρέχοντας τα τεστ του Seatools και ειδικότερα το Long Generic
    έβγαλε στον έναν γύρω στα 250 σφάλματα και στον άλλον 2 σφάλματα, και πριν
    και μετά την "διόρθωση" που κάνανε τα windows. Δεν έκανα άλλες ενέργειες μέχρι
    τώρα διότι είμαι μακριά, αλλά θα ξανατρέξω όλα τα τεστ όταν επιστρέψω και
    θέλω να διασφαλίσω ότι δεν κινδυνεύω με χειρότερο πρόβλημα.

    Οι απορίες μου είναι:

    Από τι δημιουργούνται τα bad blocks σε έναν σκληρό; Είναι αναπόφευκτο;
    Είναι αποτέλεσμα κακής χρήσης; Είναι αποτέλεσμα κακής ποιότητας δεδομένων;
    Είναι αποτέλεσμα κάποιας λάθος κίνησης της βελόνας ίσως;

    Τι ακριβώς υπάρχει πλέον στο σημείο εκείνο, που ορίζεται ως bad block, σε σχέση με
    τη φυσιολογική κατάσταση που είχε μέχρι τότε;

    Μπορώ να διαπιστώσω εάν τα συγκεκριμένα bad blocks που μου αναφέρονται είναι
    μέρος του κενού χώρου του δίσκου ή είναι μέρη αρχείων; Αυτό είναι σημαντικό
    νομίζω. Είναι τα bad blocks που δημιουργήθηκαν συνεχόμενα ή μπορεί να είναι τελείως
    διάσπαρτα;

    Με ένα πλήρες format θα αποκλειστούν τα bad blocks από τον χώρο του δίσκου
    και αυτός θα αποκτήσει ανάλογο μικρότερο μέγεθος προς χρήση;

    Είναι σημάδι ότι ο δίσκος έχει φάει τα ψωμιά του, ή είναι όπως προανέφερα
    αναπόφευκτη 'απώλεια' στους σκληρούς δίσκους. Μέχρι στιγμής τόσα χρόνια δε μου
    έτυχε σε κανέναν εσωτερικό σκληρό. Μόνο τώρα, σε δύο εξωτερικους.

    Το περίεργο είναι ότι στα τεστ των windows απλά μου λέει ότι συνάντησε κάποια
    "προβληματάκια" τα οποία υποτίθεται ότι διόρθωσε, μόνο στα μεγάλα τεστ του
    seatools μου βγάζει τα λάθη αυτά. Επίσης με το seagate manager του ενός εξωτερικού
    που είναι της αυτής μάρκας, ένα τεστάκι που έχει δικό του, επίσης δεν βγάζει πρόβλημα.

    Θεωρείται λοιπόν πράγματι μικρό πρόβλημα, ή να αρχίσω να ανησυχώ και να ψάχνω για
    δίσκο-αντικαταστάτη;

    Και κάτι τελευταίο: σε διαδικασία φορμάτ, υπάρχει επιλογή για το μέγεθος μπλοκ,
    αυτό πόσο ρόλο παίζει στη μετέπειτα υγεία του δίσκου;

  2. #2
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    οσες φορες και να τρεξεις τον ελεγχο/διορθοση των windows παντα κατι διορθονει? δοκιμασε να κανεις το error scan στο hd tune pro που ειναι απο τα καλυτερα για ελεγχο προγραματα

  3. #3
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Μηνύματα
    5.789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Router
    TL-WA5210G --> ΦΡΙΤΣ
    Είναι λίγο σαβουρέ οι εξωτερικοί. Τους καλούς οι εταιρίες τους πουλάνε για εσωτερικούς.

    Μη δίνεις σημασία, έτσι είναι το σύστημα. Ο δίσκος μπορεί να χαλάσει οποιαδήποτε στιγμή, είτε έχει βγάλει κάτι, είτε επειδή απλά έτσι του ήρθε μια μέρα και δεν ξεκίνησε.

    Αν έχεις αντίγραφα από τα δεδομένα των δίσκων, τότε οι δίσκοι δεν χαλάνε (Νόμος του Μέρφυ) ή χαλάνε όλοι μαζί ώστε να χάσεις και τα αντίγραφα που έχεις (άλλος Νόμος του Μέρφυ).
    Ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει.

  4. #4
    Το avatar του μέλους Omega9
    Omega9 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iakoboss7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οσες φορες και να τρεξεις τον ελεγχο/διορθοση των windows παντα κατι διορθονει? δοκιμασε να κανεις το error scan στο hd tune pro που ειναι απο τα καλυτερα για ελεγχο προγραματα

    Ναι, πάντα κάτι βρίσκει και μου λέει ότι το διόρθωσε.

    Μη μου μιλάς για HDtune, για εξωτερικούς δίσκους, γιατί άλλους τους βλέπει, άλλους όχι και άλλους με το που το ανοίγω κολλάει όλο το σύστημα και θέλει μόνο χειροκίνητο κλείσιμο (δηλαδή όχι 'ασφαλής αποσύνδεση' του εξωτερικού).. θα το δοκιμάσω πάντως, έτσι από περιέργεια.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aa144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λίγο σαβουρέ οι εξωτερικοί. Τους καλούς οι εταιρίες τους πουλάνε για εσωτερικούς.

    Μη δίνεις σημασία, έτσι είναι το σύστημα. Ο δίσκος μπορεί να χαλάσει οποιαδήποτε στιγμή, είτε έχει βγάλει κάτι, είτε επειδή απλά έτσι του ήρθε μια μέρα και δεν ξεκίνησε.

    Αν έχεις αντίγραφα από τα δεδομένα των δίσκων, τότε οι δίσκοι δεν χαλάνε (Νόμος του Μέρφυ) ή χαλάνε όλοι μαζί ώστε να χάσεις και τα αντίγραφα που έχεις (άλλος Νόμος του Μέρφυ).

    Αυτό δεν το πιστεύω ότι μπορεί έτσι ξαφνικά μια μέρα να τα παίξει τελείως ο δίσκος. Κάποια μ@λ@κία θα έχεις κάνει για να σου συμβεί έτσι.

    Αλλά μιλάμε για 1Τ χώρο, τι σημασία έχουν μερικά bad block, εάν το φορμάρω όλο σε NTFS (είναι FAT32 τώρα) και συνεχίσω να τον χρησιμοποιώ κανονικά. Δε θα έχω πρόβλημα τότε, έτσι;

  5. #5
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    λογικα δεν θα εχεις καπιο προβλημα. εαν δεν προκειται να βαλεις τον σκληρο ποτε σε pc που εχει windows xp φορμαρε τον σε exfat να μην εχεις και ορια σε μεγεθοι (μην κανεις το γρηγορο φορματ κανε το αργο που ισως του κανει και λιγο καλο). σε περιπτοση που η δεν θες η δεν μπορεις καντο ntfs

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.670
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    1) Οι εξωτερικοί δίσκοι δεν χαλάνε γιατί φταίει ο δίσκος αλλά γιατί φταίει το κουτί. Η ποιότητα των δίσκων είναι ίδια, είτε εσωτερικοί, είτε εξωτερικοί.
    2) Το ότι διορθώνει συνεχώς κάτι, δεν σημαίνει ότι είναι bad blocks. Τι είναι αυτό που λέει ότι διόρθωσε;
    3) Αν ο δίσκος έχει bad blocks, όταν του κάνεις scandisk (και όχι format) μαρκάρει τα χαλασμένα σημεία και δεν τα χρησιμοποιεί ξανά. Παρόλα αυτά δεν είσαι ασφαλής, ο δίσκος είναι χαλασμένος και απλά κάποια στιγμή θα χάσεις τα δεδομένα σου. Άλλαξέ τον όσο έχεις ακόμα καιρό.
    4) "Κάνε το αργό format που ίσως του κάνει και λίγο καλό". Ενδιαφέρουσα άποψη, ράδιο αρβύλα. Που ακούστηκε πάλι αυτό...

  7. #7
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    πιστεβα οτι θα μαρκαρε τα bad blocks αλλα απο οτι φαινεται το κανει το scan disk! γραψε λαθος εκει

  8. #8
    Το avatar του μέλους Omega9
    Omega9 Guest
    Θέλω να καθορίσω εάν πρόκειται για software ή hardware bad sectors σε εξωτερικό σκληρό που τους βρήκα και από FAT32 να κάνω φορμάτ σε NTFS. Τεχνικός σε τηλέφωνο μου είπε πως καλύτερο είναι να γίνει low level format και όχι μέσω των windows. Εγώ από μόνος μου θα χρησιμοποιούσα το default των windows. Τον ρώτησα και μου είπε για δύο προγράμματα freeware που κάνουν αυτή τη δουλειά. OPK νομίζω πως είπε το ένα ότι λέγεται αλλά μάλλον δεν άκουσα καλά γιατί δεν βρίσκω κάτι με το όνομα αυτό. Ισχύει αυτό που είπε για το συγκεκριμένο είδος φορμάτ και με ποιο πρόγραμμα εκτός από των windows μπορώ να το κάνω. Αν είναι software bad sectors θα κάνω το φορμάτ και θα συνεχίσω να τον χρησιμοποιώ, αν όχι, θα τον πάω για αντικατάσταση με την εγγύηση.

  9. #9
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Omega9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να καθορίσω εάν πρόκειται για software ή hardware bad sectors σε εξωτερικό σκληρό που τους βρήκα και από FAT32 να κάνω φορμάτ σε NTFS. Τεχνικός σε τηλέφωνο μου είπε πως καλύτερο είναι να γίνει low level format και όχι μέσω των windows. Εγώ από μόνος μου θα χρησιμοποιούσα το default των windows. Τον ρώτησα και μου είπε για δύο προγράμματα freeware που κάνουν αυτή τη δουλειά. OPK νομίζω πως είπε το ένα ότι λέγεται αλλά μάλλον δεν άκουσα καλά γιατί δεν βρίσκω κάτι με το όνομα αυτό. Ισχύει αυτό που είπε για το συγκεκριμένο είδος φορμάτ και με ποιο πρόγραμμα εκτός από των windows μπορώ να το κάνω. Αν είναι software bad sectors θα κάνω το φορμάτ και θα συνεχίσω να τον χρησιμοποιώ, αν όχι, θα τον πάω για αντικατάσταση με την εγγύηση.
    Απο την στιγμη που ο δισκος εχει Bad sectors μην ασχοληθεις αλλο μαζι του...Δεν προκυται να διορθωθουν με κανενα Software/καμια modα...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Omega9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι software bad sectors θα κάνω το φορμάτ.....
    Εννοείς οτι είναι σφάλμα του προγράμματος ;;
    Κάτι σαν "false alarm" ;
    Για φορμάτ εκτός Win, υπάρχει το GParted.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Omega9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι η πρώτη φορά που συναντώ το πρόβλημα, και προσπαθώ
    να καταλάβω τι συμβαίνει, με περιορισμένες ως επί το πλείστον
    τεχνικές γνώσεις.

    Στον έλεγχο μέσω checkdisk των windows δύο εξωτερικοί που δεν μου
    βγάζαν κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα έβγαλε ότι "ο έλεγχος συνάντησε
    μερικά σφάλματα και τα διόρθωσε". Τι εννοεί όταν λέει ότι τα διόρθωσε;
    ...ότι βρήκε προβλήματα σχετικά με το file system - και τα διόρθωσε.


    Διότι τρέχοντας τα τεστ του Seatools και ειδικότερα το Long Generic
    έβγαλε στον έναν γύρω στα 250 σφάλματα και στον άλλον 2 σφάλματα, και πριν
    και μετά την "διόρθωση" που κάνανε τα windows.
    ...έτερον το Seatools test - εκάτερον το disk scanning του chkdsk.exe των Windows
    Δεν έκανα άλλες ενέργειες μέχρι
    τώρα διότι είμαι μακριά, αλλά θα ξανατρέξω όλα τα τεστ όταν επιστρέψω και
    θέλω να διασφαλίσω ότι δεν κινδυνεύω με χειρότερο πρόβλημα.
    ...η "διασφάλισή" σου θα προκύψει από το :
    α) να έχεις αντίγραφα των "αναντικατάστατών" σου, έστω, αρχείων
    β) να τσεκάρεις "συχνά" την υγεία του δίσκου (με ένα "real time monitoring" του S.M.A.R.T. του δίσκου, με πχ το πρόγραμμα Active Smart) : εάν δεις ότι αυξάνονται και πληθύνονται τα bad blocks, κανόνισε την πορεία σου.


    Οι απορίες μου είναι:

    Από τι δημιουργούνται τα bad blocks σε έναν σκληρό;
    ...σωστότερη ερώτηση -για ευκολότερη απάντηση- θα ήταν η : "τί σημαίνει ο όρος bad blocks;"
    Είναι αναπόφευκτο;
    ...όσο το να χέζουν οι αρκούδες στο δάσος.
    Είναι αποτέλεσμα κακής χρήσης;
    ...εν μέρει, φυσικά και είναι.
    Είναι αποτέλεσμα κακής ποιότητας δεδομένων;
    ....what?
    Είναι αποτέλεσμα κάποιας λάθος κίνησης της βελόνας ίσως;
    ...ξανά η πρώτη απάντηση.

    Τι ακριβώς υπάρχει πλέον στο σημείο εκείνο, που ορίζεται ως bad block, σε σχέση με
    τη φυσιολογική κατάσταση που είχε μέχρι τότε;
    ...εξαρτάται. Το ζουμί πάντως είναι (για να απαντηθεί πιο ολοκληρωμένα έτσι και η πρώτη ερώτηση), ότι υπάρχει από δυσκολία έως αδυναμία ανάγνωσης/εγγραφής σε δεδομένο χρόνο, "στο σημείο εκείνο".

    Μπορώ να διαπιστώσω εάν τα συγκεκριμένα bad blocks που μου αναφέρονται είναι
    μέρος του κενού χώρου του δίσκου ή είναι μέρη αρχείων; Αυτό είναι σημαντικό
    νομίζω.
    Μπορείς, με το να (δοκιμάσεις να) αντιγράψεις τα δεδομένα σου. Μόνο έτσι (νομίζω). Θα το διαπιστώσεις δηλαδή στην πράξη, αν δεν μπορέσουν να ολοκληρωθούν αντιγραφές.
    Είναι τα bad blocks που δημιουργήθηκαν συνεχόμενα ή μπορεί να είναι τελείως
    διάσπαρτα;
    Το δεύτερο,,,αλλά σίγουρα εξαρτάται απ' την περίπτωση (τί είδους πρόβλημα υπάρχει και το αποτέλεσμα είναι BB).

    Με ένα πλήρες format θα αποκλειστούν τα bad blocks από τον χώρο του δίσκου
    και αυτός θα αποκτήσει ανάλογο μικρότερο μέγεθος προς χρήση;
    Ας πούμε "ναι". Διότι οι δίσκοι έρχονται με μια καβάτζα από sectors. Όποτε μαρκάρεται ένας ως bad, ενεργοποιείται ένας άλλος απ' την καβάτζα, μέχρι αυτή να τελειώσει. Επειδή όμως δεν προκάμει ένας δίσκος να έχει αξιοποιήσιμο ας πούμε το 50% του, λόγω bad sectors (διότι θα ψοφήσει ολοσχερώς πολύ πριν προλάβεις να δεις "κόκκινο" το 50% του), αυτή η καβάτζα παίζει τον ρόλο που παίζουν τα διαφημιστικά ουζάκια, σ' εκείνα τα πολύ μικρά μπουκαλάκια : δεν είναι για χόρταση - ΣΥΝΕΠΩΣ, δε σε ΝΟΙΑΖΕΙ κι αν έχασε ο δίσκος, ας πούμε ένα Γκίγκα λόγω BS. Κλάιν γιορς. Το θέμα είναι αν πάει για παραπάνω BS από τους της καβάτζας, δεν είναι πλέον να του έχεις εμπιστοσύνη.
    Υπάρχει δε η περίπτωση με ένα "πλήρες φορμάτ" να μην αντικατασταθεί ΚΑΝ τίποτα, αλλά αυτό να γίνει μόνο μετά από ένα filling with zeros από σχετικό πρόγραμμα.


    Είναι σημάδι ότι ο δίσκος έχει φάει τα ψωμιά του, ή είναι όπως προανέφερα
    αναπόφευκτη 'απώλεια' στους σκληρούς δίσκους.
    ...μπερδευτική ολίγον η ερώτησή σου - αλλά και στα δύο σκέλη της πρότασής το σχόλιο μπορεί να είναι "ναι". Έχει -ας πούμε- κυρίως να κάνει με το πλήθος, αλλά και τη συχνότητα εμφάνισης των BS. Αν πχ ένας δίσκος που τρώει συνεχή χρήση για 5-6 χρόνια, έχει φτάσει λίγο-λίγο να καταναλώσει την προαναφερθείσα καβάτζα, δεν είναι δα και τα σκουπίδια. Αν το έχει κάνει πχ εντός λίγων μηνών όμως, stay alert. Μ' άλλα λόγια, όχι δεν είναι η εμφάνιση BS καταδικαστική από μόνη της ("ΕΙΝΑΙ ας πούμε φυσιολογικό" το να βγουν BS, είτε από νωρίς κι όλας, είτε αργότερα), αλλά και εξαρτάται από άλλα στοιχεία, όπως και από την ανάποδη μπορεί ν' αποδειχτεί -στην πράξη- ότι οι BS ήταν καμπανάκι, και ο δίσκος σύντομα να ΠΣοφήσει.
    Τεσπα, γενικά να πούμε ότι BS=δεν είναι δα και καλό-αλλά εξαρτάται το ΠΟΣΟ κακό είναι. Κάτι σαν τον πυρετό να πούμε :P

    Μέχρι στιγμής τόσα χρόνια δε μου
    έτυχε σε κανέναν εσωτερικό σκληρό. Μόνο τώρα, σε δύο εξωτερικους.
    ΒS happenz

    Το περίεργο είναι ότι στα τεστ των windows απλά μου λέει ότι συνάντησε κάποια
    "προβληματάκια" τα οποία υποτίθεται ότι διόρθωσε, μόνο στα μεγάλα τεστ του
    seatools μου βγάζει τα λάθη αυτά. Επίσης με το seagate manager του ενός εξωτερικού
    που είναι της αυτής μάρκας, ένα τεστάκι που έχει δικό του, επίσης δεν βγάζει πρόβλημα.
    ...εξαρτάται από το ΤΙ ακριβώς ελέγχει/αναφέρει ως πρόβλημα το κάθε πρόγραμμα.
    Όπως μπορεί πχ κάποιος να ελεγχθεί για καρκίνο και να βγει αρνητικός - αλλά να έχει AIDS (σε γενικές γραμμές, πιο πολύ βάση δίνουμε στο full scan του διαγνωστικού της εταιρίας του δίσκου, βάσει άλλωστε των αποτελεσμέτων του οποίου γίνεται και η αντικατάσταση μέσω εγγυήσεως...Αν και, είχα περίπτωση δίσκου, που ενώ χτυπιότανε το διαγνωστικό περί unrecoverable error, μετά από filling with zeros, τον έβγαζε τζετ.....)


    Θεωρείται λοιπόν πράγματι μικρό πρόβλημα, ή να αρχίσω να ανησυχώ και να ψάχνω για
    δίσκο-αντικαταστάτη;
    ...ό,τι πει το διαγνωστικό (σε full scan mode, που παίρνει και κάποια ωρίτσα, ΑΝ ολοκληρωθεί). Πρακτικά, αν βλέπεις νέα BB (στο HDTune πχ), κάθε μερικές μέρες, και γενικά το Reallocated Sector Count στο S.M.A.R.T. αναφέρει πάνω από πχ 10-20 "data", ε, έχε τον νου σου. ΠΑΝΤΩΣ, και ΤΖΙΤΖΙ να είναι ο δίσκος σου, είπαμε : "οφείλεις" Π-Α-Ν-Τ-Α να έχεις αντίγραφα των ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΩΝ σου αρχείων. Μπορεί πχ να καεί κάτι από τα ηλεκτρονικά του, μπορεί να ξαχάσεις τη βρύση ανοιχτή και να πλημμυρίσεις, μπορεί να πέσει κα'νας ΜΕΤΕΩΡΙΤΗΣ πάνω στο σπίτι - και ολ' αυτά δεν είναι προβλέψιμα. Σου τα απεύχομαι όλα, αλλά έσο εσύ έτοιμος δια παν ενδεχόμενο...

    Και κάτι τελευταίο: σε διαδικασία φορμάτ, υπάρχει επιλογή για το μέγεθος μπλοκ,
    αυτό πόσο ρόλο παίζει στη μετέπειτα υγεία του δίσκου;
    ...για την υγεία του, όχι, δεν παίζει.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Omega9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, πάντα κάτι βρίσκει και μου λέει ότι το διόρθωσε.
    (ακόμα κι αν ΔΕΝ κατάφερε να "διορθώσει" κάτι, θα λέει ότι το έκανε......Οπότε, δεν είναι καθόλου απίθανο να στο λέει πάντα...)

    Μη μου μιλάς για HDtune, για εξωτερικούς δίσκους, γιατί άλλους τους βλέπει, άλλους όχι και άλλους με το που το ανοίγω κολλάει όλο το σύστημα και θέλει μόνο χειροκίνητο κλείσιμο (δηλαδή όχι 'ασφαλής αποσύνδεση' του εξωτερικού).. θα το δοκιμάσω πάντως, έτσι από περιέργεια.
    ...το να κολλάει το σύστημα λόγω του HDTune, σημαίνει ότι (μάλλον) υπάρχει πρόβλημα με κάποιον/κάποιους δίσκους, και όχι με το πρόγραμμα.




    Αυτό δεν το πιστεύω ότι μπορεί έτσι ξαφνικά μια μέρα να τα παίξει τελείως ο δίσκος.
    ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ *γκουχ...*...συγγνώμη...αυθόρμητο ήταν....

    Κάποια μ@λ@κία θα έχεις κάνει για να σου συμβεί έτσι.
    (DEFINETELY ΤΣΟΥΚ : ο κάθε ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ δίσκος είναι δυνητικά ύποπτος για failure, απ' τη στιγμή που θα τον βγάλεις απ' το σακκουλάκι και θα τον βάλεις στο ρεύμα...Πρόκειται άλλωστε για ΦΡΙΧΤΑ λεπτεπίλεπτη κατασκευή/λειτουργία... : η μέση τρίχα σου πχ, είναι διαμέτρου μερικών δεκάδων μικρών. Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ μεταξύ της "βελόνας" ανάγνωσης/γραφής από τους...δίσκους (platters) που εμπεριέχει ο...κάθε ("σκληρός") δίσκος, είναι κάτι μικρά...; Κι αν ΑΚΟΥΜΠΗΣΟΥΝ αυτά τα δυο, είναι το τέλος...Οπότε φαντάσου γενικά το πόσο "ευαίσθητος" είναι ένας δίσκος - κι ας μην του,,,ρίχνεις σφαλιάρες. Μπορεί κάλλιστα κάτι απειροελάχιστα μικρό να μην είναι των ακριβώς σωστών προδιαγραφών, και κάποια στιγμή ο δίσκος να πάρει την κάτω βόλτα από μόνος του...)

    Αλλά μιλάμε για 1Τ χώρο, τι σημασία έχουν μερικά bad block, εάν το φορμάρω όλο σε NTFS (είναι FAT32 τώρα) και συνεχίσω να τον χρησιμοποιώ κανονικά. Δε θα έχω πρόβλημα τότε, έτσι;
    ..."πρόβλημα" ΔΕΝ θα έχεις, "για μερικά BB", όπως το έθεσες, αλλά αν παρακολούθησες το πνεύμα μέχρι τώρα, το θέμα είναι τί είδους ΕΝΔΕΙΞΗ είναι αυτά (=τί ζόρι τα δημιούργησε, και ποιό θα είναι το άμεσο μέλλον του δίσκου, αναφορικά με αυτό).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Οι εξωτερικοί δίσκοι δεν χαλάνε γιατί φταίει ο δίσκος αλλά γιατί φταίει το κουτί. Η ποιότητα των δίσκων είναι ίδια, είτε εσωτερικοί, είτε εξωτερικοί.
    2) Το ότι διορθώνει συνεχώς κάτι, δεν σημαίνει ότι είναι bad blocks. Τι είναι αυτό που λέει ότι διόρθωσε;
    3) Αν ο δίσκος έχει bad blocks, όταν του κάνεις scandisk (και όχι format) μαρκάρει τα χαλασμένα σημεία και δεν τα χρησιμοποιεί ξανά. Παρόλα αυτά δεν είσαι ασφαλής, ο δίσκος είναι χαλασμένος και απλά κάποια στιγμή θα χάσεις τα δεδομένα σου. Άλλαξέ τον όσο έχεις ακόμα καιρό.
    4) "Κάνε το αργό format που ίσως του κάνει και λίγο καλό". Ενδιαφέρουσα άποψη, ράδιο αρβύλα. Που ακούστηκε πάλι αυτό...
    1) ...πολύ κακή ως διατύπωση.
    Επίσης, υπάρχει η τάση να εσωκλείονται βαφτιζόμενοι ως εξωτερικοί, refurbished δίσκοι, φτηνιάρηδες, αμφίβολες παρτίδες and so on - ΟΠΟΤΕ, όποιος θέλει να έχει ΛΙΓΟ πιο "ήσυχο το κεφάλι του" (...λέμε τώρα...) παίρνει κατευθείαν εσωτερικό, κι αν ψοφάει για εξωτερικό, παίρνει είτε αντάπτορα - είτε enclosure της επιλογής του και τον συνδέει εξωτερικά.
    (...να τονίσω επίσης πως το "τα κουτιά χαλάνε τους δίσκους", έχει σε γενικές γραμμές, ΜΟΝΟ τη βάση ότι χαλάνε κάτι...."σοφτγουερικό" : πχ, χάνει ο δίσκος το partitioning...αλλά μέχρι ΕΚΕΙ. Φυσική ζημιά, ΔΕΝ του κάνουν.)
    2) "Συνήθως" ΔΕΝ λέει,,,και μάλλον ΔΕΝ του 'πε...
    3)..επειδή μίλησε για 2 δίσκους, θα συμφωνήσω εν μέρει για τον έναν, με τους 250 BS.
    4)...δεν ξέρει - μάλλον- "για τί ακριβώς το είπε" ο Ιάκωβος - δεν έχει όμως κι...άδικο : φορμάτ (=γνωστό εις την...καλιαρντήν και ως "φουλ" ή "κανονικό" ή "αργό"), τρέξιμο εκ πραλλήλου ΚΑΙ του chkdsk.exe. Kαι ε, όταν τρέχει αυτό, όλο και κάτι..."διορθώνει", όλο και κανέναν BS μαρκάρει κτλ - οπότε "ναι", "καλό" του κάνει, υπό μία έννοια, του δίσκου (των περιεχομένων του).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Omega9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να καθορίσω εάν πρόκειται για software ή hardware bad sectors σε εξωτερικό σκληρό που τους βρήκα και από FAT32 να κάνω φορμάτ σε NTFS. Τεχνικός σε τηλέφωνο μου είπε πως καλύτερο είναι να γίνει low level format και όχι μέσω των windows. Εγώ από μόνος μου θα χρησιμοποιούσα το default των windows. Τον ρώτησα και μου είπε για δύο προγράμματα freeware που κάνουν αυτή τη δουλειά. OPK νομίζω πως είπε το ένα ότι λέγεται αλλά μάλλον δεν άκουσα καλά γιατί δεν βρίσκω κάτι με το όνομα αυτό. Ισχύει αυτό που είπε για το συγκεκριμένο είδος φορμάτ και με ποιο πρόγραμμα εκτός από των windows μπορώ να το κάνω. Αν είναι software bad sectors θα κάνω το φορμάτ και θα συνεχίσω να τον χρησιμοποιώ, αν όχι, θα τον πάω για αντικατάσταση με την εγγύηση.
    ...λίγο μπερδεγουέι το ποστ - αλλά αν ψάχνεις για "low level format tool" (πρόγραμμα να του "γράψει μηδενικά" δλδ), τρέξε το....Low Level Format Tool (LLF Tool) από το hddguru.com. Mπορείς δε, αν έχεις το HDune Pro, να κάνεις την "filling with zeros" διαδικασία, μέσα κι απ' αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμη που ο δισκος εχει Bad sectors μην ασχοληθεις αλλο μαζι του...Δεν προκυται να διορθωθουν με κανενα Software/καμια modα...
    ...σωστά, γενικά, αλλά με την υποσημείωση ότι αν βασίζεται στην αντικατάσταση μέσω εγγύησης, πρέπει να έχει φτάσει την κρίσιμη ποσότητα BS o δίσκος για ν' αλλαχτεί, κι αν δεν είναι τόσο άσχημες οι ενδείξεις λειτουργίας του δίσκου, τον παίρνει να περιμένει...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cranky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς οτι είναι σφάλμα του προγράμματος ;;
    Κάτι σαν "false alarm" ;
    ...φολς όχι. Απλά "αλάρμ".
    Δηλαδή, BS=δυσκολία έως αδυναμία ανάγνωσης/εγγραφής σε συγκεκριμένο σημείο. Το οποίο σημείο, μπορεί αν μην αντιστοιχεί στην φυσική επιφάνεια του δίσκου, αλλά να είναι (ας πούμε χοντρικά), "στράβωμα" του λειτουργικού - στράβωμα που ισιώνει τινάζοντάς του τα πέταλα/σέπαλα μ' ένα φορματάκι...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος washcloud : 30-08-10 στις 13:52. Αιτία: !^@#% ορθογραφικά

  12. #12
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.670
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από washcloud Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) ...πολύ κακή ως διατύπωση.
    Επίσης, υπάρχει η τάση να εσωκλείονται βαφτιζόμενοι ως εξωτερικοί, refurbished δίσκοι, φτηνιάρηδες, αμφίβολες παρτίδες and so on - ΟΠΟΤΕ, όποιος θέλει να έχει ΛΙΓΟ πιο "ήσυχο το κεφάλι του" (...λέμε τώρα...) παίρνει κατευθείαν εσωτερικό, κι αν ψοφάει για εξωτερικό, παίρνει είτε αντάπτορα - είτε enclosure της επιλογής του και τον συνδέει εξωτερικά.
    (...να τονίσω επίσης πως το "τα κουτιά χαλάνε τους δίσκους", έχει σε γενικές γραμμές, ΜΟΝΟ τη βάση ότι χαλάνε κάτι...."σοφτγουερικό" : πχ, χάνει ο δίσκος το partitioning...αλλά μέχρι ΕΚΕΙ. Φυσική ζημιά, ΔΕΝ του κάνουν.)
    Δεν μιλάω για refurbished δίσκους. Μιλάω για καινούριους δίσκους, στους οποίους η ποιότητα είναι στάνταρ. Όσο για την παρένθεση, διαφωνώ πλήρως. Αν ο δίσκος δίνει κακό ρεύμα, ο δίσκος θα αποκτήσει φυσική ζημιά, όχι "σοφτγουερική". Αυτό είναι το κύριο πρόβλημα των εξωτερικών κουτιών.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Μηνύματα
    792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    ...χωρίς να κόβω το κεφάλι μου, τα κακά ρεύματα (=πεσμένες τάσεις κυρίως, μια και ένα "φτηνιάρικο" enclosure δεν είναι ότι θα δώσει παραπάνω ρεύμα) δεν ευθύνονται τόσο για φυσικές, όσο για (τις) σοφτγουερικές (που έλεγα) ζημιές.
    Τα συνηθέστερα προβλήματα με τα enclosures που εγώ έστω συναντώ πάντως, είναι
    χάσιμο partition
    κλατάρισμα των ηλεκτρονικών του κουτιού (με πιθανή συνέπεια το αποπάνω).

    Όσο για τους δίσκους, είναι κοινώς γνωστή η τάση που, υπάρχει -ή έστω υπήρχε ειδικά παλαιότερα- να μπαίνουν κατιμάδες μέσα. Οπότε, εκ των πραγμάτων, οι "καλοί δίσκοι" εντός των, είναι σπανιότερο γεγονός.

Παρόμοια Θέματα

  1. bad sectors
    Από leopal στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-10, 23:21
  2. Απλές απορίες για σκληρούς δίσκους
    Από cool11 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-09, 21:56
  3. Bad Sectors και στους 2 δίσκους του laptop
    Από djuan1988 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-09, 21:09
  4. Utility για έλεγχο bad sectors σε σκληρούς
    Από WAntilles στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-08, 20:29
  5. hd bad sectors !!!!
    Από gosper στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-07, 10:37

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας