Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 138
  1. #1
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mgv
    Λοιπόν esp για να ξυπνήσεις.στην ελλάδα ο βασικός ενός πρωτοδιοριζόμενου είναι 591 ευρώ.Εν αντιθέσει με τα 1300 του Γάλλου και ίδιες τιμές.
    Ναι δε σε κοροιδεύω.Πίστεψε το.Ο μέσος πληροφορικάριος στην Ελλάδα έχει μισθό 8000 το χρόνο.Μέχρι και ο πολωνός παίρνει περισσότερο.Ενδεικτικά αναφέρω το γερμανό που πλησιάζει τα 40000.Από eurostat.Τώρα αν εσύ θέλεις να ζεις στο φανταστικό σου κόσμο no problem.Αλλά εγώ θα συνεχίζω να διεκδικώ

    Πήγαινε ρώτα κανά γραφίστα αν του πληρώνονται οι υπερωρίες.

    Τα παραπάνω τα γνωρίζω.
    Όσο για τους γραφίστες, από την επαφή που έχω με τον κλάδο, οι υπερωρίες πληρώνονται ΑΜΕΣΑ με μία επιθεώρηση εργασίας + αποζημοίωση. Και μόνο στο άκουσμα "επιθεώρηση εργασίας", ο εργοδότης κάνει *προυτς*. ΕΙΔΙΚΑ εάν έχει φροντίσει κάποιος να κάνει ΣΩΣΤΑ τη δουλειά του ώστε να τον έχει ανάγκη.


    10ωρο ΔΕΝ έχουμε από όσο ξέρω. Άλλο 10ωρο, άλλο 8ωρο. 40 εργατοώρες διαφορά στον μήνα έχουν.

    Και μισθός πρωτοδιοριζόμενου πάλι εξαρτάται στον χώρο που είσαι όπως και από πολλά άλλα πράγματα. Δε λέω πως οι συνθήκες εργασίας είναι καλές, θα ήταν παραλογισμός. Αλλά δεν είναι και ΤΟΣΟ δραματικά όσο πολλοί πιστεύουν.

    Δεν υπάρχει πιθανότητα οι μισθοί να είναι ΤΟΣΟ χάλια και τα μπουζούκια με τα clubάκια να είναι ΦΙΣΚΑ. Υπάρχει; Εάν αυτοί οι τύποι γκρινιάζουν, τότε ας προσέχουν τα οικονομικά τους. Διασκέδαση δεν είναι μόνο τα γυναικάκια στην παραλιακή. Αν τώρα όσοι φωνάζουν έχουν αυτά στο μυαλό τους...πάω πάσο.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-01-2005
    Περιοχή
    Σε ένα Βαλκανοχώρι 11εκατ. κατοίκων
    Μηνύματα
    1.908
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2Mbit
    ISP
    Conn-x OTE
    Ωραία τα λέτε, η αγορά εργασίας τουλάχιστον στον τομέα μου (οικονομικά-χρηματοοικονομικα) είναι τόοοοσο πίσω που όσα και να αξίζεις δε θα χρειαστει κανείς ούτε το 50% των γνώσεων-ικανοτήτων και αυτό είναι κατάντια...(εξαίρεση μόνο τα λογιστικά, που στην ελλάδα λογιστικά=οικονομικά).

    Αυτό για τα παραμυθιάκια στον τομέα μου τουλάχιστον "αν αξίζεις, μη ζητάτε χωρίς να αξίζετε κλπ." Προσλαμβάνουν με master για να κάνουν δουλειά απόφοιτου λυκείου με ελλεεινά χρήματα επειδή περιμένουν στην ουρά άλλοι τόσοι. Για ποιά αγορά εργασίας μιλάμε; Ας δει κανένας τι θέσεις εργασίας ανοίγουν στον ft.com και να συγκρίνει και την ελληνική αγορά να ρίξει άφθονο γέλιο (/κλάμα).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Xguru : 25-06-06 στις 23:35.
    I see dead pixels

  3. #3
    Εγγραφή
    26-09-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    188
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xguru
    Ωραία τα λέτε, η αγορά εργασίας τουλάχιστον στον τομέα μου (οικονομικά-χρηματοοικονομικα) είναι τόοοοσο πίσω που όσα και να αξίζεις δε θα χρειαστει κανείς ούτε το 50% των γνώσεων-ικανοτήτων και αυτό είναι κατάντια...(εξαίρεση μόνο τα λογιστικά, που στην ελλάδα λογιστικά=οικονομικά).

    Αυτό για τα παραμυθιάκια στον τομέα μου τουλάχιστον "αν αξίζεις, μη ζητάτε χωρίς να αξίζετε κλπ." Προσλαμβάνουν με master για να κάνουν δουλειά απόφοιτου λυκείου με ελλεεινά χρήματα επειδή περιμένουν στην ουρά άλλοι τόσοι. Για ποιά αγορά εργασίας μιλάμε; Ας δει κανένας τι θέσεις εργασίας ανοίγουν στον ft.com και να συγκρίνει και την ελληνική αγορά να ρίξει άφθονο γέλιο (/κλάμα).
    Δεν διαφωνώ άλλα αυτό οφείλετε στο ότι δεν υπάρχουν οι εταιρίες για να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις σου και να πληρωθείς παραπάνω και όπως σου αξίζει.

    Ωστόσο για να υπάρξουν εταιρίες τέτοιου μεγέθους όπως αρμόζει στις διεθνείς συνθήκες χρειάζονται καταρχάς επενδύσεις και φυσικά τα κατάλληλα στελέχη σε τομείς όπως έρευνας και ανάπτυξης (R&D) είτε στην γραμμή παραγωγής.
    Φυσικά, αν δεν υπάρχει προϊόν άρα R&D δεν υπάρχει επιχείρηση και R&D προϋποθέτει στελέχη με την κατάλληλη μόρφωση δηλαδή ποιοτική και πολύπλευρη παιδεία καθώς και πολύχρονη εμπειρία στον χώρο..

    Νομίζω είναι περιττό να ξαναπούμε ποια είναι η πραγματικότητα...

  4. #4
    Εγγραφή
    10-11-2003
    Περιοχή
    EU
    Μηνύματα
    3.808
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 κόμμα κάτι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mgv
    .Ο μέσος πληροφορικάριος στην Ελλάδα έχει μισθό 8000 το χρόνο.Μέχρι και ο πολωνός παίρνει περισσότερο.Ενδεικτικά αναφέρω το γερμανό που πλησιάζει τα 40000.
    Γιατί συμβαίνει αυτό;

  5. #5
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atj++
    Δεν διαφωνώ άλλα αυτό οφείλετε στο ότι δεν υπάρχουν οι εταιρίες για να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις σου και να πληρωθείς παραπάνω και όπως σου αξίζει.

    Ωστόσο για να υπάρξουν εταιρίες τέτοιου μεγέθους όπως αρμόζει στις διεθνείς συνθήκες χρειάζονται καταρχάς επενδύσεις και φυσικά τα κατάλληλα στελέχη σε τομείς όπως έρευνας και ανάπτυξης (R&D) είτε στην γραμμή παραγωγής.
    Φυσικά, αν δεν υπάρχει προϊόν άρα R&D δεν υπάρχει επιχείρηση και R&D προϋποθέτει στελέχη με την κατάλληλη μόρφωση δηλαδή ποιοτική και πολύπλευρη παιδεία καθώς και πολύχρονη εμπειρία στον χώρο..

    Νομίζω είναι περιττό να ξαναπούμε ποια είναι η πραγματικότητα...
    Χαίρομαι που διαπιστώνουν κάποιοι ότι το βασικό πρόβλημα στη χώρα μας είναι ότι δεν υπάρχουν «εταιρείες τέτοιου μεγέθους». Προφανώς, όταν δεν υπάρχει ανάγκη για μηχανικούς, το να σπουδάζει κάποιος μηχανικός (με εξαίρεση να ανοίξει τέτοια εταιρεία) είναι παράλογο.

    Το ερώτημα είναι: «γιατί δεν υπάρχουν τέτοιες εταιρείες;»

    Ένα θα σας πω, αρχίζει από Κρ και τελειώνει σε ΑΤΟS και όχι δεν αναφέρομαι σε μοντέλο της Hyundai.

    Ζούμε στη ΜΟΝΑΔΙΚΗ χώρα στο κόσμο όπου τα ΥΠΕΡΓΑ ΥΠΕΡΚΛΙΜΑΚΑΣ για υποδομή δίνονται σε ΙΔΙΩΤΕΣ, ενώ οι «μαλακιούλες», τα χαρτόσημα σε κωλόχαρτα και τα πιστοποιητικά και οι σφραγίδες και οι θεωρήσεις και τα 15 κιλά σκ...χαρτα για τα σκουπίδια που αφορούν «διαδικασίες» που φτιάχτηκαν με ΣΚΟΠΟ να εξυπηρετήσουν την «ανάγκη» για «απασχόληση» πολιτικών «πελατών» είναι το μόνο που ασχολείται το κράτος.

    Α, και η είσπραξη φόρων που κακοδιαχειριζόμενοι πρέπει να είναι υπέρογκοι, οπότε και καταστρέφουν την ιδιωτική πρωτοβουλία.

    Η μοναδική χώρα στο κόσμο, όπου το σχολείο και το πανεπιστήμιο δημιουργεί υπαλλήλους, ισχυριζόμενο ότι δημιουργεί επιστήμονες και ... φοβούμενο μήπως και διασυνδεθεί με την αγορά, οπότε και δημιουργήσει ... υπαλλήλους.

    Πόσοι από εσάς που σπουδάζετε σκέφτεστε να ανοίξετε δική σας επιχειρήση; Και αν όχι, γιατί; τι ΦΟΒΑΣΤΕ; Αν έχετε τόσα προσόντα για τα οποία θα έπρεπε να πληρωθείτε περισσότερα, γιατί δεν γίνεστε εργοδότες του εαυτού σας; Μήπως δεν τα έχετε; Και αν δεν τα έχετε, τι σπουδάζατε τόσο καιρό;

    Προσωπικά εγώ φοβάμαι το κράτος και δεν βάζω «μου» στο τέλος, διότι νοιώθω μετανάστης σε αυτή τη χώρα. Δεν υπάρχει μία ΑΞΙΑ την οποία να μνημονεύουμε στις εθνικές παραδόσεις μας, την οποία να μην διασύρει αυτό το μπάχαλο που λέγεται Ελληνικό δημόσιο. Αισθάνομαι προσβεβλημένος που μπαίνει ο όρος ΕΛΛΗΝΙΚΟ σε συνδυασμό με το δημόσιο και επίσης αναρωτιέμαι ποιος είναι ο δημόσιος χαρακτήρα του, αφού το μόνο που δεν διασφαλίζει είναι το δημόσιο συμφέρον, παρά μάλλον το συμφέρον διαφόρων μικρών θυλάκων «εξουσίας» (ουσιαστικά παρασίτων) που οργανωνόμενα όπως οι νονοί της νύχτας χρησιμοποιεί το δημόσιο χρήμα για να στήσει τη παράγκα της.

    Υπάρχουν πολλές φορές που σκέφτομαι να «κόψω» το διαβατήριο μου και να ζητήσω να πολιτογραφηθώ «ξένος», το οποίο όμως πιστεύω πως θα με έκανε γενίτσαρο και εφιάλτη, γιατί οι δικές μας παραδόσεις δεν λένε πουθενά ότι όταν ο αντίπαλος φαίνεται τεράστιος και ανίκητος ότι εμείς πετάμε κάτω «ότι μας βαραίνει» (π.χ. την εθνική μας συνείδηση) και τη κάνουμε με ελαφριά πηδηματάκια για άλλες παραλίες παριστάνοντας κάτι που δεν είμαστε.

    Υπάρχουν δύο τρόποι για να είσαι χρήσιμος σε αυτή τη χώρα, ανεξαρτήτως του αν σπούδασες, πού, τι και πώς. Ο ένας είναι να ηγηθείς, ο άλλος είναι να ακολουθήσεις, αλλά σε καμία περίπτωση μη μπαίνεις στη μέση του δρόμου. Το δημόσιο το μόνο που κάνει είναι να μπαίνει στη μέση του δρόμου και να ζητάει διόδιο.

    Κάφτε τα διόδια! Σπάστε τα βύσματα! Ξυλώστε τις πελατειακές σχέσεις, γεμίστε το μυαλό σας, αρχίστε να το χρησιμοποιείτε, και πείτε σε αυτούς «που βολεύονται από τη πίσω πόρτα», δηλαδή τους κομματικούς πισωγλέντιδες του ελληνικού δημοσίου να ζητήσουν ένα ζευγάρι @@ δανεικά, γιατί φαίνεται πολύ η έλειψή τους. Το θέμα δεν είναι αν θα χρησιμοποιήσουμε μεγαλύτερο βύσμα για να γίνει μία δουλειά, το θέμα είναι δημιουργήσουμε τόσο μεγάλο ΤΡΟΜΟ ότι θα γ...θεί ο ΔΙΑΣ αν κάποιος μπει βυσματικά, που τα «ποντίκια» και οι κλίκες να πάνε στις φωλίτσες τους όταν θα έρθει η ώρα να «διαλέξουν» «αξιοκρατικά και ευσυνείδητα».

    Το μόνο που φοβούνται οι διεφθαρμένοι, είναι μήπως μαθευτούν. Ε, φροντίσετε να διασυρθούν δημοσίως. Τόσα μέσα υπάρχουν στις μέρες μας. Το «γενικώς και αορίστως» δεν μας κάνει. Συγκεκριμένες καταγγελίες και όχι στα κανάλια, στους εισαγγελείς!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 26-06-06 στις 02:03.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  6. #6
    Εγγραφή
    24-05-2003
    Μηνύματα
    544
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μπα, και οι εισαγγελείς δημόσιοι υπάλληλοι είναι.
    Η δημοσιότητα θα ήταν καλή, αλλά όχι από τα μονόδρομα μέσα (τηλεόραση, ραδιόφωνο, εφημερίδες). Δεν είναι, πάντως, αρκετή επειδή οι κρατοδίαιτοι είναι ευρεία πλειοψηφία. Έχουν συναίσθηση της δυνάμεώς τους. Η σημερινή διοίκηση του ΙΚΑ, για παράδειγμα, δεν τολμά να επιβάλει στους υπαλλήλους που εκδίδουν ασφαλιστικές ενημερότητες να εξυπηρετούν για 5 ώρες την ημέρα, όπως γράφει στην ιστοσελίδα της, επειδή οι υπάλληλοι έχουν ορίσει ωράριο τριών ωρών από την σημαία. Έχω τα e-mail ! Η προηγουμένη διοίκηση τους έσπαγε τον τσαμπουκά, η τωρινή δεν το μπορεί ! Και υπάρχουν κι άλλα, κι άλλα παραδείγματα που τεκμηριώνουν την γενική τάση προς υπαρκτή σοβιετοποίηση.
    Η εμπειρία των πρώην κομμουνιστικών χωρών μας λέει ότι η μόνη λύση είναι η μετανάστευση πριν τα παιδιά μας γίνουν 10 χρόνων, ώστε να μην μιλάνε με προφορά την γλώσσα της χώρας υποδοχής.

  7. #7
    Το avatar του μέλους mgv
    mgv Guest
    mgv... τότε μην γίνεις πρωτοδιοριζόμενος!!! Δηλαδή μόνο το δημόσιο υπάρχει; Και τα 1300 Ευρώ του Γάλλου που λες είναι Ιδιωτικός τομέας. Ο δημόσιος στην Γαλλία έχει τους μισούς υπαλληλους σε απόλυτους αριθμούς ενώ είναι 7απλάσιοι οι Γάλλοι από εμάς. Αν θες να γίνεις Δημόσιος Τεμπέλης... be my guest. Άοσο για το μέσο πληροφορικάριο, σε πληροφορώ ότι ο μέσος μισθός στην εταιρία που εργάζομαι για πληροφορικάριο είναι 1200 ευρώ. Αυτά από vasperstat... Αν τώρα εσύ ζεις στον κόσμο του δημοσίου... no problem.

    Υπερωρίες πράγματι σπάνια πληρώνονται. Αλλά και κανένας γραφίστας δεν δουλεύει 10 ώρες με 600 ευρώ το μήνα!!! Junior γραφίστες σε εταιρία που συνεργάζεται μαζί μας παίρνουν 900 ευρώ το λιγότερο (χωρίς υπερωρίες).

    Προσωπικά... ο Γερμανός, κοντεύει να με πλησιάσει....
    Για ιδιωτικό σου μιλάω και εγώ.Ναι ρε συ vasper ξέρεις εσύ καλύτερα από τη eurostat.Ρε συ δε μου λες κορόιδο είναι ο εργοδότης σου να σου δίνει 100% πάνω από το βασικό;

    Προσωπικά... ο Γερμανός, κοντεύει να με πλησιάσει....
    Vasper είσαι ΙΕΚατζής και παίρνεις 4000 το μήνα.

    Καλό αυτό.Στην Ελλάδα!!Ναι οι καθαρίστριες που έχετε 1500 οι εξωτερικοί 2000 μη σου πω για τους απόφοιτους ΑΕΙ που σύμφωνα με σένα παίρνουν 10000

    Στη Ρηγίλλης τέτοια σας λένε;Τα λες και έξω αυτά και σε πιστεύουνε
    Μόνο δυο περίπτωσεις ισχύουν.Η εργοδότης είναι ο πατέρας σου η είσαι φαινόμενο

    Νο offense ε?Μη το πάρεις προσωπικά

    Γιατί συμβαίνει αυτό;

    Γιατί ο έλληνας είναι μη πω τι

    mgv νιώσε πως υπάρχει πρόβλημα με την παιδεία.
    Αν δεν είχαμε τέτοιο πρόβλημα και βγάζαμε αποφοίτους με ποιοτική εκπαίδευση και περιζήτητους νομίζεις πως θα ήταν και πάλι χαμηλοί οι μισθοί?
    Μην ζητάτε χωρίς να αξίζετε.
    Καλά εντάξει μας έπεισες.Ρε μην ακούς μητσοτάκη μάνο και αδριανόπουλο.atj++ μήπως δεν είσαι σε ελληνικό AEI-TEI? Kαι που ξέρεις εσύ αν αξίζω εγώ η όχιιΚαλά μιλάμε πως οι συλλογισμοί σου είναι για κλάματα.Αν εσύ δεν αξίζεις τράβα κάνε κάτι άλλο.Κόλλα αφισάκια του μπουχέσα η του γιωργάκη.Πήγαινε και στην ΟΝΝΕΔ να χαιρετάς φασιστικά.Η δεν το κάνατε και αυτό;

    Και για να τελειώνουμε κανείς δεν είπε ότι έχουμε το καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα.Απλά με το να διώχνεις τον αιώνιο που μετά το 5ο έτος δε στοιχίζει τίποτα στο κράτος (πάσο σίτιση στέγαση) (εκτός ίσως από το μελάνι του στυλού της εγγραφής) δε λύνεις το πρόβλημα της ανεργίας

    Δεν υπάρχει πιθανότητα οι μισθοί να είναι ΤΟΣΟ χάλια και τα μπουζούκια με τα clubάκια να είναι ΦΙΣΚΑ. Υπάρχει; Εάν αυτοί οι τύποι γκρινιάζουν, τότε ας προσέχουν τα οικονομικά τους. Διασκέδαση δεν είναι μόνο τα γυναικάκια στην παραλιακή. Αν τώρα όσοι φωνάζουν έχουν αυτά στο μυαλό τους...πάω πάσο.
    Aφού ο έλληνας είναι μπιπ.Ψηφίζει σωρηδόν τους δυο ωλετήρες του.Ρε συ έχω φίλους κανα δυο χρόνια μεγαλύτερους που έχουν cabrio και δανείζονται από άλλους 10 ευρώ για βενζίνη.Α και πίστεψε με υπάρχουν και ωραιότερα μέρη από παραλιακή για να ρίξεις γκόμενα(όχι κόρη του μπαμπά).Τέσπα off-topic αλλά μια που το ανέφερες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mgv : 26-06-06 στις 16:32.

  8. #8
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mgv
    Και για να τελειώνουμε κανείς δεν είπε ότι έχουμε το καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα.Απλά με το να διώχνεις τον αιώνιο που μετά το 5ο έτος δε στοιχίζει τίποτα στο κράτος (πάσο σίτιση στέγαση) (εκτός ίσως από το μελάνι του στυλού της εγγραφής) δε λύνεις το πρόβλημα της ανεργίας

    Στην Ελβετία μπαίνει ο καθένας όπου γουστάρει και αν δεν μπορέσει να το βγάλει του αλλάζουν κλάδο και τον τοποθετούν RANDOM κάπου. Αυτό σημαίνει πως ή κάποιος θα κάνει επιλογή σύμφωνα με τις δυνατότητές του ή θα πάρει *μπιπ*.

    Βέβαια εάν το έκαναν εδώ αυτό, θα έμπαιναν καπάκι όλοι σε σχολές του 19-20 και μετά αφού κοβόντουσαν θα είχαμε αντιδράσεις. Ορισμένες φορές είναι καθαρή νοοτροπεία.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mgv
    Aφού ο έλληνας είναι μπιπ.Ψηφίζει σωρηδόν τους δυο ωλετήρες του.Ρε συ έχω φίλους κανα δυο χρόνια μεγαλύτερους που έχουν cabrio και δανείζονται από άλλους 10 ευρώ για βενζίνη.Α και πίστεψε με υπάρχουν και ωραιότερα μέρη από παραλιακή για να ρίξεις γκόμενα(όχι κόρη του μπαμπά).Τέσπα off-topic αλλά μια που το ανέφερες
    Αυτό εννοώ. Όσοι κοιτάνε αυτά και μετά κλαίγονται, ας συνεχίσουν να κλαίγονται. Παντελώς αδιάφοροι. (αν είναι δυνατόν...δανείζονται λεφτά για βενζίνη!!! holy mother of jesus christ που λένε και τα αμερικανάκια )

  9. #9
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    αγαπητα μου παιδια ωραια ειναι αυτα που λετε αλλα ειστε ΕΚΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ γιατι το λεω αυτο :

    Πρωτον γιατι ΚΑΜΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ δεν υπαρχει περιπτωση να σας δωσει χρηματα παραπανω απο τον ελαχιστο ΒΑΣΙΚΟ ΜΙΣΘΟ τουλαχιστον για καμποσα χρονια γιατι οταν ημουν εγω στον ιδιωτικο τομεα για να φτασω να παρω 1000 ευρω επρεπε να περασουν 10 ετη οποτε μην κανετε ονειρα και μιλαω με προσωπικη εμπειρια 10 ετων σε ομιλο εταιρειων πληροφορικης (DIXONS) η ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ πεστε το οπως θελετε ο οποιος ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΑΡΙΟΥΣ τους πληρωνε ΒΑΣΙΚΟ ΜΙΣΘΟ + ΙΚΑ ΟΥΤΕ ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ΟΥΤΕ τιποτα και μολις μπηκε το 2005 φροντισαν οι "φιλοι μας" οι ξενοι να ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ 300+ 8ωρους και να προσλαβουν 150 4ωρους με τις μισες απολαβες οποτε μην ονειρευστε ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ θα προσγειωθητε ανωμαλα.

    Δευτερον τωρα ειμαι στο ΔΗΜΟΣΙΟ σε Κεντρο Επαγγελματικης Καταρτισης και ο μισθος μου μεν φτανει τα 1000 ευρω καθαρα αλλα παλι δουλευω παραπανω απο το νομιμο 8ωρο χωρις να αμοιβομαι διοτι "λενε καποιοι" οτι δεν ειναι δουλεια της σχολης αυτη που κανω για παραπανω ωρες αλλα δικια μου.

    αλλα πλεον δεν πειραζει ομως ειμαι πανω στο αντικειμενο μου (πληροφορικη) ειμαι (δημοσιος υπαλληλος) εχω ξεκουραστη εργασια και ΣΚ ρεπο οποτε δεν πειραζει.

    και τελευταιο πως λετε οτι στην ελλαδα τα πραγματα ειναι χαλια ΟΤΑΝ οπως ειπε ενας φιλος ΟΤΑΝ ΟΙ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΝΥΧΤΕΡΙΝΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΙΓΚΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ποιος πειναει τοτε? , ΟΤΑΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ (2) ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ (εγω δεν εχω κανενα γιατι δεν μου χρειαζεται αλλα δεν μου περισσευουν αν και μου χρειαζεται).
    ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ αυτος ο λαος πειναει? γιατι δεν το πιστευω.

    και τελικο συμπερασμα γιατι αρκετα σας ενοχλησα με την παρουσια μου στην ελλαδα για να βρεις ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ "ΜΕΣΟΝ" ειτε στο δημοσιο ειτε στο ιδιωτικο τομεα η θα πρεπει να εχεις "ΕΤΟΙΜΗ ΜΑΓΙΑ" την οικογενεια απο πισω για να προκοψεις αλλιως μια ζωη ενας υπαλληλακος θα εισαι.

    παρτε το χαμπαρι οτι πτυχιο και να εχετε αν ο "ασχετος" εχει μεσον θα σας φαει την θεση και φωναξτε οσο θελετε.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Zer0c00L, ο Κωτσόβολος δεν είναι και δείγμα υγειούς επιχείρησης...!! Οπότε λογικό είναι να μην πληρώνει. Όταν χρωστάει παντού.... Ο μόνος λόγος που δεν έχει κλείσει είναι γιατί έχει χιλιάδες υπαλλήλους και κανένας δεν θέλει να αναλάβει το πολιτικό κόστος.

    Το καμία Ιδιωτική εταιρία.. ξέχνα το. Ειδικά στον τομέα της πληροφορικής. 1000 ευρώ δίνουμε εμείς για αρχή αν κάποιος είναι καλός (όχι με χρόνια εμπειρία, αλλά μετά από 1 μήνα δουλειάς).

    Τώρα, το ότι είσαι στο δημόσιο δεν είναι και προς τιμήν σου, οπότε μην το λες έτσι απλά. Το δημόσιο δεν παράγει έργο (αν και στον τομέα της εκπαίδευσης που είσαι εσύ κάτι κάνει - λέμε τώρα) .

    Όσο για το υπαλληλάκος.... εεε αυτό είναι και το πρόβλημα. Στην Ελλάδα για κάποιο λόγο θέλουμε όλοι να είμαστε αφεντικά...!!!!

    Ο άσχετος θα μας φάει την θέση μόνο στο Δημόσιο. Με γειά του και χαρά του. Εγώ θα δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα... και δεν πα να'χει και το θεό μπάρμπα... Την δουλειά που κάνω εγώ δεν μπορεί να την κάνει αν έχει μόνο πτυχίο ή μέσο.... πρέπει να έχει και γνώσεις. Αν τις έχει, να μου την πάρει. Θα του βγάλω και το καπέλο και θα πάω να δουλέψω στον... Κωτσόβολο!!!!

    Όπως καταλαβαίνεις ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι απόλυτο...

  11. #11
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    @mgv,

    Δεν το παίρνω προσωπικά, αλλά είμαι φαινόμενο...!!

    Είναι απλό. Στον τομέα μου, το κυνηγάω να είμαι ο καλύτερος. Αν το κάναμε όλοι, θα πέρναμε πολύ μεγαλύτερους μισθούς. Η νοοτροπία μας κρατάει μόνο πίσω. Όπως είπες και εσύ, τα αφεντικά μου δεν είναι κορόϊδα να μου δείνουν 230% (ναι... 230%) πάνω από τον βασικό μισθό. Αφού τους βγάζω 2 φορές αυτά με την δουλειά μου. Και δεν περιμένω να μου δείνουν ότι τους βγάζω, αλλά το 50% που είναι δίκαιο.

    Το πρόβλημα με την παιδεία, για να ξαναγυρίσουμε στην συζήτηση είναι ότι πρέπει να αλλάξουν τα πράγματα και από ότι βλέπω κάποιοι βολεμένοι δεν θέλουν. Αλλιώς θα υπήρχαν προτάσεις εκτός του "παραπάνω λεφτά". Γιατί τα χρήματα μόνο δεν διορθώνουν τίποτα. Πρέπει να γίνουν συγκεκριμένα πράγματα. Και το νομοσχέδιο αυτό (πριν βάλει νερό στο κρασί του... αλλά τεσπα) είναι ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση. Μόνο οι βολεμένοι δεν το βλέπουν. Και οι φοιτητές δεν έχουν λόγο να αισθάνονται βολεμένοι, οπότε αυτή η αντίδραση φαντάζει γελοία (no offense... δεν είναι προσωπικό)

  12. #12
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper
    Zer0c00L, ο Κωτσόβολος δεν είναι και δείγμα υγειούς επιχείρησης...!! Οπότε λογικό είναι να μην πληρώνει. Όταν χρωστάει παντού.... Ο μόνος λόγος που δεν έχει κλείσει είναι γιατί έχει χιλιάδες υπαλλήλους και κανένας δεν θέλει να αναλάβει το πολιτικό κόστος.

    Το καμία Ιδιωτική εταιρία.. ξέχνα το. Ειδικά στον τομέα της πληροφορικής. 1000 ευρώ δίνουμε εμείς για αρχή αν κάποιος είναι καλός (όχι με χρόνια εμπειρία, αλλά μετά από 1 μήνα δουλειάς).

    Τώρα, το ότι είσαι στο δημόσιο δεν είναι και προς τιμήν σου, οπότε μην το λες έτσι απλά. Το δημόσιο δεν παράγει έργο (αν και στον τομέα της εκπαίδευσης που είσαι εσύ κάτι κάνει - λέμε τώρα) .

    Όσο για το υπαλληλάκος.... εεε αυτό είναι και το πρόβλημα. Στην Ελλάδα για κάποιο λόγο θέλουμε όλοι να είμαστε αφεντικά...!!!!

    Ο άσχετος θα μας φάει την θέση μόνο στο Δημόσιο. Με γειά του και χαρά του. Εγώ θα δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα... και δεν πα να'χει και το θεό μπάρμπα... Την δουλειά που κάνω εγώ δεν μπορεί να την κάνει αν έχει μόνο πτυχίο ή μέσο.... πρέπει να έχει και γνώσεις. Αν τις έχει, να μου την πάρει. Θα του βγάλω και το καπέλο και θα πάω να δουλέψω στον... Κωτσόβολο!!!!

    Όπως καταλαβαίνεις ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι απόλυτο...
    φιλε μου κανεις ενα μεγαλο λαθος ο ομιλος DIXONS και κατα συνεπεια ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ εν ελλαδη ειναι μια απολυτως ΥΓΕΙΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ απλα οι "φιλοι" εγγλεζοι πανε να κανουν την εδω εταιρεια με τα ξενα προτυπα και δεν ισχυει αυτο που λες γιατι εταιρεια που παει για κλεισιμο δεν ανακατασκευαζει μαγαζια , δεν ανοιγει νεα , δεν προσλαβανει υπαλληλους αρα καλο ειναι να τα διασταυρωνουμε και λιγο πριν τα πουμε.

    δευτερον αν ο κωτσοβολος δεν ειναι ΥΓΕΙΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΛΕΣ γιατι εγω αν και εχω φυγει εχω καλες πηγες πληροφορησης για το τι μελλογινεστε το ΡΑΔΙΟ ΚΟΡΑΣΙΔΗΣ και ΑΛΛΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΗΜΗΣ που χρωστανε σε ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ και ΤΡΑΠΕΖΕΣ τι ειναι για πεσμου διοτι μεν εδιωξε 300+ ατομα αλλα πηραμε ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ ΜΑΣ + ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ + 4 ΜΙΣΘΟΥΣ ΔΩΡΟ εγω προσωπικα πηρα για τα 10 ετη κοντα στα 10.000 ευρω αποζημειωση + τα ενσημα μου + οτι με καλυπταν για ενα επιπλεον χρονο ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ + οτι με εγραψαν αυτοματως στον ΟΑΕΔ ως ΑΝΕΡΓΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΕΓΩ μην τα ισοπεδωνουμε ολα.

    σε ποια εταιρεια (γιατι εχω ψαξει ολες τις αλυσιδες/αντιπροσωπειες/καταστηματα αλλα πουθενα)και εσεις δινετε 1000 ευρω μετα τον πρωτο μηνα?μπραβο σας ειστε η εξαιρεση γιατι απο οσα εχω δει τοσα χρονια στον χωρο δεν μου εχει τυχει εκτος απο μια εταιρεια ενος συγγενη που προσφερε υπηρεσιες "Τεχνικης Υποστηριξης σε εταιρειες" η οποια οντως βγαζει ΤΡΕΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ την ΕΒΔΟΜΑΔΑ αλλα το πως να μην το σχολιασω καμια αλλη δεν εχω δει στα τοσα χρονια για αυτο πηρα την αποφαση μιας και μεγαλωνουμε τουλαχιστον να μπω και να γινω δημοσιος υπαλληλος και να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 26-06-06 στις 18:26.

  13. #13
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasper
    @mgv,

    Δεν το παίρνω προσωπικά, αλλά είμαι φαινόμενο...!!

    Είναι απλό. Στον τομέα μου, το κυνηγάω να είμαι ο καλύτερος. Αν το κάναμε όλοι, θα πέρναμε πολύ μεγαλύτερους μισθούς. Η νοοτροπία μας κρατάει μόνο πίσω. Όπως είπες και εσύ, τα αφεντικά μου δεν είναι κορόϊδα να μου δείνουν 230% (ναι... 230%) πάνω από τον βασικό μισθό. Αφού τους βγάζω 2 φορές αυτά με την δουλειά μου. Και δεν περιμένω να μου δείνουν ότι τους βγάζω, αλλά το 50% που είναι δίκαιο.

    Το πρόβλημα με την παιδεία, για να ξαναγυρίσουμε στην συζήτηση είναι ότι πρέπει να αλλάξουν τα πράγματα και από ότι βλέπω κάποιοι βολεμένοι δεν θέλουν. Αλλιώς θα υπήρχαν προτάσεις εκτός του "παραπάνω λεφτά". Γιατί τα χρήματα μόνο δεν διορθώνουν τίποτα. Πρέπει να γίνουν συγκεκριμένα πράγματα. Και το νομοσχέδιο αυτό (πριν βάλει νερό στο κρασί του... αλλά τεσπα) είναι ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση. Μόνο οι βολεμένοι δεν το βλέπουν. Και οι φοιτητές δεν έχουν λόγο να αισθάνονται βολεμένοι, οπότε αυτή η αντίδραση φαντάζει γελοία (no offense... δεν είναι προσωπικό)
    ναι αλλα στον ιδιωτικο τομεα φιλε μου ποτε δεν εχεις σιγουρη δουλεια π.χ εγω εκει που σου ειπα ειχα 10 χρονια και ειχα προσφερει τα παντα ουτε προσωπικη ζωη ειχα για την εταιρεια ωστε να εχω φημη ανταξια των τιτλων σπουδων και εργασιας μου και εβλεπα εντελως διαφορετικα πραγματα που εκει που ηταν ιδιωτες φαντασου εκει να δεις ΚΛΙΚΕΣ και ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΝΑΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ και ο απλος ο λαος να πειναει με τον βασικο εδω πολλοι απο αυτους που εδιωξαν ειχαν φαει ολοκληρη ζωη εκει μεσα 35-37 ετη εργασιας τι μου λες τωρα ο ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΠΝΙΣΕΙ ΣΕ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΑΚΟΜΑ και προσεχε δεν λεω για ΔΙΕΥΘΥΝΤΙΚΗ ΘΕΣΗ διοτι προσωπικα εγω οταν μου την προτειναν την αρνηθηκα γιατι δεν ΘΕΛΑΝΕ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ αλλα (ρουφιανο) βεβαια στις απολυσεις διωξανε και ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ οπως και ολοκληρα τμηματα τις εταιρειας.

    εσυ οπως λες προσφερεις 230% δουλεια αν το αφεντικο σου βρει καποιον να του προσφερει 460% δουλεια με λιγοτερη αμοιβη εισαι σιγουρος οτι θα σε κρατησει? δεν το νομιζω γιατι ολα τα αφεντικα φιλε μου θελουν περισσοτερη δουλεια μεγαλη παραγωγη αρα περισσοτερα εσοδα και λιγοτερα εξοδα για αυτον δεν παυει να εισαι ενα εξοδο αυτο ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ παντα υπαρχει ο κινδυνος μια ωραια μερα να σου πουνε ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΥΡΙΕ ΤΑΔΕ ΓΙΑ ΟΤΙ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΙΑΚΟΠΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΣ και φαντασου να στο πουν αυτο οταν εισαι πανω απο τα 35 χρονων τοτε να σε δω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 26-06-06 στις 18:37.

  14. #14
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L
    ολα τα αφεντικα φιλε μου θελουν περισσοτερη δουλεια μεγαλη παραγωγη αρα περισσοτερα εσοδα και λιγοτερα εξοδα

    Συγγνώμη για την παρέμβαση... Αυτός δεν είναι ο αρχικός στόχος μίας επιχείρησης; Maximum έσοδα και minimum έξοδα. Έτσι λειτουργούν οι επιχειρήσεις ΠΑΝΤΑ. Και εσύ αν είχες κάποια επιχείρηση έτσι θα σκεφτόσουν. Δεν είναι κακό.

  15. #15
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ESP1982
    Συγγνώμη για την παρέμβαση... Αυτός δεν είναι ο αρχικός στόχος μίας επιχείρησης; Maximum έσοδα και minimum έξοδα. Έτσι λειτουργούν οι επιχειρήσεις ΠΑΝΤΑ. Και εσύ αν είχες κάποια επιχείρηση έτσι θα σκεφτόσουν. Δεν είναι κακό.
    δεν ειπα οτι ειναι κακο φιλε μου καλα κανουν απλα απαντησα στον φιλο που ελεγε για 230% πανω του βασικου οτι παιρνει και του ειπα οτι αν βρει καποιον να του δινει τα 460% δουλειας με λιγοτερη αμοιβη θα τον σχολασει πριν την ωρα του τον φιλο αυτο θελω να του πω να το καταλαβει ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ = ΜΗ ΜΟΝΙΜΗ ΕΡΓΑΣΙΑ , ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ = ΜΟΝΙΜΗ ΕΡΓΑΣΙΑ οσο και να μην μας αρεσει αν και εγω βλεπω αλλα στην δουλεια μου ποσοι π.χ απο αυτους που λενε ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ερχονται και κανουν ΑΙΤΗΣΕΙΣ με οτι πτυχια θες.

    εγω το ξερω πως δουλευουν οι ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ για αυτο επειδη ειμαι μεγαλος πλεον και δεν με παιρνει να ψαχνω για δουλεια βρηκα τροπο μπηκα στο δημοσιο παιρνω τα 1000+ ευρω εχω 8ωρη+ εργασια μπορω να πω ξεκουραστη ΣΚ παντα ρεπο και αρκετα αλλα και ειμαι μια χαρα τωρα ειτε φωναζουν καποιοι ειτε οχι προσωπικα εγω ειμαι 34+ δεν με παιρνει να ψαχνω για δουλεια οποτε αυτα ειναι για οσους εχουν ονειρα εγω επειδη σε αυτα τα χρονια εζησα την σκληρη πραγματικοτητα και την ξερω καλα ως εδω ηταν εσεις οι νεοτεροι προσπαθηστε να κανετε καλυτερα απο μας.

Σελ. 1 από 10 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναζήτηση εργασίας σχετικά με VoIP
    Από theo251 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-08, 13:24
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-07, 20:38
  3. Aγορα PC , συμβατοτητες και o/c
    Από Themos3 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-07, 14:59
  4. Αναβάσεις , WRC και άλλα σχετικά .
    Από pancon στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-06, 05:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας