Σελ. 13 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 213
  1. #181
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    σορρυ φιλαράκια, θεωρώ φρίκη να πληρώνω για ξύλα και να έχω όλη αυτη την ταλαιπωρία. Κάθε χρόνο έχω κάπου μισό τόνο ξύλα τσάμπα, απο τον πατέρα μου και τις ελιές του πεθερού μου, and that's it. Επειδή δεν έχω χώρο, δεν μπορω ακόμα και να θέλω να αγοράσω ξυλεία, γιατι δεν έχω που να την βάλω....

  2. #182
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Φρικη ειναι να ασχολουμε με κατι που δεν τ γουσταρω, να ειμαι φυτοφαγος κ φιλοζωος πχ και να συχναζω σε στεκι κυνηγων.. Φρικη η βιτσιο?

  3. #183
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.215
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως μέχρι τώρα ένας "φρικισμένος" (μήν παρεξηγήσεις anon ) έχει ασχοληθεί και έχει φτιάξει ένα πίνακα.

    Ενώ άλλοι που τα ξέρουν καλύτερα απλά διαφωνούν και κρίνουν.

    Κάντε το κόπο με στοιχεία να γράψετε τη γνώμη σας περι οικονομικότερης θέρμανσης.

    (και καλό είναι κάποιος να μεταφέρει τα μηνύματα σε νέο θέμα)

  4. #184
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

    φρίκη θεωρω να προσπαθώ και να αναλώνω τόσο χρόνο για θέρμανση για ξύλα. Αυτό ειναι προσωπικό, αλλος μπορεί να γουστάρει, είπαμε ο καθείς μπορεί να έχει και ένα βίτσιο. Επίσης θεωρώ βλακεία να αγοράζεις ξυλεία για θέρμανση γιατί με τα δεδομένα που έχω είναι αντιοικονομικό. Δηλαδή και να ταλαιπωρούμαι και να πληρώνω παραπάνω για θέρμανση. Σορρυ, τόσο μαζόχας δεν είμαι. Εχω ξύλα, τσάμπα. Και επειδή είναι ΤΣΑΜΠΑ, γιαυτό και τα χρησιμοποιώ, περισσότερο για τα παιδιά, γιατι τους αρέσει να κάθονται κοντά στο τζάκι. Οχι για λόγους θέρμανσης, εαν ήταν για θέρμανση, δεν θα το χρησιμοποιούσα καθόλου. Μόνο και μόνο για την θαλπωρή, για 1-2 μέρες το πολύ την εβδομάδα και αυτό για λίγη ώρα.
    Aπο κει και πέρα θεώρησα καθήκον μου να ενημερώσω τον κόσμο, μιας και οι καταστάσεις το απαιτούν, ότι είναι φαινάκη ότι πρόκειται για οικονομικότερη η θέρμανση με τζάκι (προσοχή, τζάκι, ακόμη και ενεργειακό, όχι σόμπα, όχι καυστήρα).

  5. #185
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teodor_ch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως μέχρι τώρα ένας "φρικισμένος" (μήν παρεξηγήσεις anon ) έχει ασχοληθεί και έχει φτιάξει ένα πίνακα.

    Ενώ άλλοι που τα ξέρουν καλύτερα απλά διαφωνούν και κρίνουν.

    Κάντε το κόπο με στοιχεία να γράψετε τη γνώμη σας περι οικονομικότερης θέρμανσης.

    (και καλό είναι κάποιος να μεταφέρει τα μηνύματα σε νέο θέμα)

    Τι λες τωρα? Φρικη ειναι για εμενα να χωνεσαι εκει που σου <φταινε> για να τους βγαλεις λαθος. Η οικονομικοτερη θερμανση κατ αρχας δεν εχει σχεση με αυτο το θεμα. Και στο.. οικονομικοτερη χωρανε πολλα μεσα. Σ ολες τις δασικες περιοχες τ Ελλαδος οι κατοικοι εχουν δικαιωμα (κατω απο συγκεκριμενες οδηγιες ορους κτλ) να κοψουν ξυλα γ θερμανση.
    Τζαμπα! Υπαρχει οικονομικοτερο απ το τζαμπα?? Να πιαστω κ εγω απ αυτο τωρα και να το κανω κανονα και πινακες?
    Η μηπως ολη η Ελλαδα ειναι το λεκανοπεδιο η Θεσσαλονικη η Πατρα κ τα Χανια? Κανεναν πινακα δεν θα φτιαξω. Αλλα κ κανενας δεν θα γραφει σε πινακες οτι του φανει ωραιο συμφωνα με τ γουστα του. Επιμενω ΑΠΟΛΥΤΑ οτι ακομη κ με 200 ευρω ο τονος ειναι φθηνοτερη η θερμανση με ξυλα εφ οσον δεν μιλαμε για διαμερισμα μεσα σ πολη που πληρωνει 500-800 ευρω πχ τ χειμωνα για θερμανση! Εκει ναι ειναι λαθος! Αν προκειται ομως για σπιτι που καιει 3-4 τονους πετρελαιο ΤΟΤΕ Κ ΜΟΝΟΝ ΤΟΤΕ συμφερει και παρα συμφερει!! Του χρονου να δειτε.
    Αυτην την διαφορα μερικοι δεν μπορειτε να τ καταλαβετε..
    Οικονομικοτερη θερμανση για ποιον? Για εναν που ζει στο Σικαγο? Στην Λιβυη? Η για εναν στ Λιτοχωρο Πιεριας η στο Νευροκοπι Δραμμας πχ?

  6. #186
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Στέλιο συγνώμη που στο λέω αλλά λες γενικότητες.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  7. #187
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων

    φρίκη θεωρω να προσπαθώ και να αναλώνω τόσο χρόνο για θέρμανση για ξύλα. Αυτό ειναι προσωπικό, αλλος μπορεί να γουστάρει, είπαμε ο καθείς μπορεί να έχει και ένα βίτσιο. Επίσης θεωρώ βλακεία να αγοράζεις ξυλεία για θέρμανση γιατί με τα δεδομένα που έχω είναι αντιοικονομικό. Δηλαδή και να ταλαιπωρούμαι και να πληρώνω παραπάνω για θέρμανση. Σορρυ, τόσο μαζόχας δεν είμαι. Εχω ξύλα, τσάμπα. Και επειδή είναι ΤΣΑΜΠΑ, γιαυτό και τα χρησιμοποιώ, περισσότερο για τα παιδιά, γιατι τους αρέσει να κάθονται κοντά στο τζάκι. Οχι για λόγους θέρμανσης, εαν ήταν για θέρμανση, δεν θα το χρησιμοποιούσα καθόλου. Μόνο και μόνο για την θαλπωρή, για 1-2 μέρες το πολύ την εβδομάδα και αυτό για λίγη ώρα.
    Aπο κει και πέρα θεώρησα καθήκον μου να ενημερώσω τον κόσμο, μιας και οι καταστάσεις το απαιτούν, ότι είναι φαινάκη ότι πρόκειται για οικονομικότερη η θέρμανση με τζάκι (προσοχή, τζάκι, ακόμη και ενεργειακό, όχι σόμπα, όχι καυστήρα).

    Εσυ φιλε μου μιλας κ σκεφτεσαι με τ δικα σου δεδομενα. Εγω με τ δικα μου κ παει λεγοντας τ πραγμα.. Ε εγω καιω 8 τονους ξυλα τ χρονο κ 500 λιτρα πετρελαιο. Πριν ηθελα 3-4 τονους πετρελαιο. Εφετος ετυχε κ βρηκα κ τζαμπα ξυλα κ αγορασα κ 3700 κιλα με 100 ο τονος καταξερα, αλλες χρονιες ετυχα υγρα, φετος τ πετυχα. Δεν ειναι οτι ειμαι τζακας κ γ αυτο τα λεω αυτα!
    Θα κανω αντι-διαφημιση στ εαυτο μου τοτε τωρα για να πω αληθειες.
    ...
    200 κυβικα στελνει το μηχανακι (μετρημενα οχι ονοιμαστικα) επι 80 βαθμους σε χαμηλη- μετρια καυση, επι 0,3 κιλοκαλ ανα κυβικο αερα (θερμοχωρητικοτητα αερα τοση ειναι 0,3 συν κατι ψιλα) μας κανει 4800.. Με 150 βαθμους σ εντονη καυση μας κανει 9000 κιλοκαλ συν ενα ποσοστο (αυθαιρετα θα πω το μεγεθος του) 1000-2000 κιλοκαλ αντιστοιχα συνολο ισχυος.. 5000-11000 κιλοκαλ! Οπου διαβαζετε 20000-25000 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ακουτε!
    5000-10000 κιλοκαλ ομως αν ρωτησετε εναν μηχανολογο θα σας πει οτι στ μεσες θερμοκρασιες τ χειμωνα μας ΣΥΝΤΗΡΕΙ ανετα τ θερμοκρασια σ ενα μεσο σπιτι..
    Σ αλλη στιγμη διαφωνιας μας μου ειπες εμμεσα γ το τι μετρησεις εκανα.. Εκανα. Μετρησα απλα τ αερα που θερμαινω, Διοτι. Δεν εβρισκα αναλυτη καυσαεριων στερεων καυσιμων (οχι ν αγορασω, 3000 κ πανω κανει, δεν εχουν εργοστασια και θα αγορασω εγω?) αλλα καποιον να πληρωσω να κανω μετρησεις. Κ επισης.. τι ξυλα θα εκαιγα? Καλα και καταξερα βεβαια.. Και τ σχεση εχουν αυτα με τ πραγματικοτητα στ καθε σπιτι και τ ξυλα που θα εβρισκαν? Να μετρησω να καταγραψω και να παραμυθιαζω τ κοσμο?
    Οχι. Εγω προτιμω να βγαλω βαθμο αποδοσης της συσκευης (τζακι εν προκειμενω) αν αυτο καιει χλωρα, σαπια, παλιοξυλα κτλ δεν με ενδιαφερει, δ μου πεφτει λογος.. αλλα απ αυτο που θα καιει (καλο η κακο) τι θα αποδωσει η συσκευη, το τζακι. Ε ο βαθμος αποδοσης περιοριζεται σ ενα 60% κ οπου ακουτε αλλα νουμερα ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ειναι. Αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ακριβο σ θερμανση! Δεν ειναι ασπρο η μαυρο! Συμφερει και παρα πολυ μαλιστα κ αναφερα στην αρχη που συμφερει, που οχι και πως και γιατι..

    ........Auto merged post: stelios2 πρόσθεσε 4 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zoup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέλιο συγνώμη που στο λέω αλλά λες γενικότητες.


    Να με ρωτησεις συγκεκριμενα, να μου πεις που γενικευω και τι δεν καταλαβαινεις. Οταν εγω λεω σ εσενα πχ οτι εδω δεν μιλας σωστα.. στ καταδεικυω κ το τεκμηριωνω. Δεν ειναι δυνατον να το θετεις ετσι.. Ξεκαθαρισε το τι εννοεις ωστε να μου δωσεις τ ευχερεια να εξηγησω. Αλλιως...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stelios2 : 10-03-11 στις 01:12. Αιτία: auto merged post

  8. #188
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    @stelios2

    1. είσαι τζακάς, έχεις και δίπλωμα ευρεσιτεχνίας για τζάκια, και διαφημίζεις ότι κάνεις εγκαταστάσεις. Το αν έχεις μεγάλη εταιρία ή το κάνεις σαν δευτερη δουλειά για το κατιτίς εξτρα δεν σημαίνει ότι δεν έχεις ίδιο οικονομικό όφελος απο την προώθηση των τζακιών.... Αυτά απο το λινκ με το δικό σου blog που παρέθεσες, δεν ταβγαλα απο το νού μου.

    2. Σίγουρα μέρος των ελλήνων εχουν πρόσβαση σε πολυ φθηνη ή και τσάμπα ξυλεία. Φυσικά μιλάμε για όσους ειναι σε επαρχία κυρίως. Ο πατέρας μου μαζεύει μετά απο άδεια απο το δασαρχείο τα απομεινάρια υλοτομείας και έτσι έχει τσάμπα ξυλεία. Και δίνει και σε μένα. Ομως αυτό ειναι μια λαικίστικη γενικότητα. Και αυτό γιατί το 70% των ελλήνων ζει σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και κανα δυο άλλες πολύ μεγαλες πόλεις, και η συντριπτική πλειοψηφία αυτών, το 90%, δεν έχει πρόσβαση σε δωρεάν ξυλεία. Αλλά ακόμα και εαν είχε μπορεί να μην συνέφερε. Δηλαδή κάποιος στην Αθήνα, έχει το πατρογονικό του στην Μεσσηνία, όπου έχει και τα κονέ με συγγενείς και τα ρέστα, και ρωτώ, συμφέρει να πάς μέχρι εκεί για να πάρεις τσάμπα ξυλεία; Μια η άλλη το ίδιο έρχεται τελικά. Το έγραψα αλλά σκοπίμως κάνεις κωλοτούμπες, ότι εαν έχεις τσάμπα ή σχεδόν τσάμπα ξυλεία, συμφέρει να τα καίς, ακόμη και με ανοιχτή εστία τζακιού, τσάμπα είναι ούτως ή άλλως τι αν κάψεις ένα τόνο, δυο ή δέκα. Το θέμα μας εδώ είναι για ξυλεία για τζάκια, αλλά για το οικονομική θέρμανση το πήγαμε σε άλλο νήμα, απλά να θυμίσω ότι σε καμμιά περίπτωση το τζάκι δεν είναι οικονομικότερο ακόμα και απο το πετρέλαιο.

    3. Στο θέμα μετρήσεων, μετράς σε ένα τζάκι την αποδιδόμενη θερμότητα στον χώρο. Σίγουρα είναι ακριβά τα μηχανήματα, αλλά όταν γνωρίζω ότι ο καυστήρας πετρελαίου αποδίδει πχ 45KW θερμότητας, μετρημένο, είναι μια σαφής επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση. Οταν μου λές ότι μέτρησα τα αέρια, σόρρυ, αυτό δεν λέει τιποτα.
    Επίσης να πω και κάτι ακόμα, που το ξέρουν όλοι οι ιδιοκτήτες τζακιών, αλλά περιέργως εδώ κανείς δεν το ανέφερε. Οταν το τζάκι δεν λειτουργεί, λειτουργεί αρνητικά. Δηλαδή λειτουργεί ως σημείο μεγάλης απώλειας θερμότητας προς το περιβάλλον. Και αυτό για υπάρχει η καμινάδα, υπάρχει ένα κλαπέτο (μεταλλικό => πολύ καλός αγωγός της θερμοτητας) και το οποίο σίγουρα δεν κλείνει αεροστεγώς, και εαν έχετε κλειστό τζάκι (ενεργειακό ή απλό κλειστό), έχετε το πυρίμαχο τζάμι που κλείνει το τζάκι, και η πόρτα αυτή επίσης δεν κλείνει αεροσταγώς. Επίσης το πυρίμαχο τζάμι δεν είναι θερμομονωτικό. Αποτέλεσμα: Εχετε μια "τρύπα" διαφυγής της εσωτερικής θερμότητας προς τα έξω και την είσοδο κρύου αέρα απο έξω προς τα μέσα. Εαν δε δεν έχετε έστω και πόρτα στο τζάκι, τότε απλά καθήστε μπροστά και με το κλαπέτο κλειστό, και πάλι θα αντιληφθείτε ένα κύμα κρύου άερα να σας δροσίζει...

    4. Η απόδοση της ξυλείας για θέρμανση εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Aλλά βασικότερα έχει να κάνει με την υγρασία. Ολες οι μετρήσεις απόδοσης θερμοτητας της ξυλείας θεωρούν ότι η υγρασία είναι ίση ή λιγότερη με 10%. Η εργαστηριασκή θερμαντική απόδοση ξυλείας μετριέται σε ξυλεία με 0% υγρασία και σε συνθήκες πλεονάζοντος οξυγόνου για πλήρη καύση, γιαυτό και αυτά τα νούμερα είναι τελείως θεωρητικά, γιατί ποτέ δεν μπορούν να συμβούν στην πράξη. Επίσης να σημειώσω οτι η μέγιστη απόδοση ενός τζακιού (ή σόμπας), ειδικά εαν έχει και καταλύτη, επιτυγχάνεται μόνο στην μέγιστη καύση, δηλαδή μόνο όταν "μπουμπουνίζει" που λέμε το τζάκι. Εαν σιγοκαίει, η απόδοση του τζακιού πέφτει σημαντικά. Επίσης όλες οι "αποδοσεις" τζακιών που έχω δεί, ακόμα και σε ξένα sites, αναφέρουν ότι οι αποδόσεις είναι αυτές που λένε οι κατασκευαστές. Δεν έχω δεί μέχρις στιγμής κάποια ανεξάρτητη επιστημονικά αξιόπιστη καταμέτρηση της απόδοσης, αλά mythbusters έστω, προκειμένου να διαπιστωθεί ότι τα λεγόμενα των κατασκευαστών ευσταθούν ή όχι. Σίγουρα οι κατασκευαστές δίνουν το 60% ή το 70% για την ιδανικότερη περίπτωση, πράγμα που δεν ισχύει στην πραγματικότητα όμως. Αρα εαν ο κατασκευαστής σας δίνει ένα 60%, είναι σχεδόν βέβαιο ότι αυτό είναι το μέγιστο ιδανικό που ίσως μπορεί να καταφέρει το τζάκι σας, και επειδή σίγουρα επίσης δεν είστε ιδανική περίπτωση (να καίτε το κατάλληλο μόνο ξύλο, με 0% υγρασία, με εξωτερική θερμοκρασία πχ 15 βαθμούς Κελσίου - γιατί παίζει ρόλο και η εξωτερική θερμοκρασία, σκεφτείτε πρέπει να παίρνει αέρα απο το εξωτερικό για να καίει το τζάκι, οσο πιο κρύος, απορροφά περισσότερη θερμότητα, ο αέρας - και άλλα). Αρα το 60% του κατασκευαστή, που μπορεί ναναι και αυθαίρετο, αυτομάτως στην πράξη είναι αρκετά λιγότερο, τελικά μπορεί ναναι μόνο 50% ή και παρακάτω....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 10-03-11 στις 11:20.

  9. #189
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.215
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εαν έχετε κλειστό τζάκι (ενεργειακό ή απλό κλειστό), έχετε το πυρίμαχο τζάμι που κλείνει το τζάκι, και η πόρτα αυτή επίσης δεν κλείνει αεροσταγώς. Επίσης το πυρίμαχο τζάμι δεν είναι θερμομονωτικό. Αποτέλεσμα: Εχετε μια "τρύπα" διαφυγής της εσωτερικής θερμότητας προς τα έξω και την είσοδο κρύου αέρα απο έξω προς τα μέσα.

    τώρα νομίζω το παράκανες.

    πυρίμαχο τζάμι και μεταλλικό κλαπέτο δεν ισοδυναμεί περίπου με τα 10πλάσια σε τετραγωνικά μέτρα διπλά παράθυρα που έχει το σπίτι?

    Ένα κλειστό τζάκι δεν έχει το μειονέκτημα που σωστά αναφέρεις για τα ανοικτά τζάκια.

  10. #190
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    δεν παύει να αποτελεί μια τρύπα απώλειας θερμότητας. Και σίγουρα δεν είναι τόσο θερμομονωτικό όσο τα διπλά τζάμια. Και εγώ δεν το ήξερα, νόμιζα ότι μόνο εγώ είχα τέτοιο πρόβλημα ίσως απο κακό εγκαταστάτη, αλλά όλοι εδώ στο ρετζικι που μένω, γιατί σχεδόν όλοι έχουν τζάκια (περισσότερο διακοσμητικού χαρακτήρα, είναι λίγοι που τα καίνε συστηματικά) όλοι αναφέρουν το ίδιο πρόβλημα. Τυχαίο; Δεν νομίζω.... Εντάξει, δεν είναι σαν ναχεις μπαλκανόπορτα ανοιχτή, αλλά δεν παύει ναναι ένα σημείο απώλειας, αρκετά σημαντική ώστε ναναι αισθητή.

  11. #191
    Εγγραφή
    14-05-2004
    Περιοχή
    GR/Crete
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.215
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    Siemens κάτι
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε 1 ώρα πάντως αν σου είναι μεγάλο πρόβλημα, φτιάχνεις ένα καλούπι (νάυλον σακούλες) το χώνεις στη τρύπα και βάζεις μέσα αφρό. Όταν στεγνώσει θα έχει πάρει το σχήμα και θα έχεις ένα τέλειο πώμα!

    Το μειονέκτημα μου μοιάζει με τη χαραμάδα που έχουν μερικές κακοσχεδιασμένες πόρτες απο κάτω. Η λύση είναι πανεύκολη αλλά λίγοι μπαίνουν στη διαδικασία.

  12. #192
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490

  13. #193
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να με ρωτησεις συγκεκριμενα, να μου πεις που γενικευω και τι δεν καταλαβαινεις. Οταν εγω λεω σ εσενα πχ οτι εδω δεν μιλας σωστα.. στ καταδεικυω κ το τεκμηριωνω. Δεν ειναι δυνατον να το θετεις ετσι.. Ξεκαθαρισε το τι εννοεις ωστε να μου δωσεις τ ευχερεια να εξηγησω. Αλλιως...
    Χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, τα μισά μηνύματα σου είναι για να την πεις στον anon (αλλά και αυτός σε σένα) και τα στοιχεία που δίνεις είναι ή συγκεχυμένα ή διασκορπισμένα σε πολλά μηνύματα.

    Με λίγα λόγια, αν έχεις χάσει τόσο χρόνο για να γράψεις τόσα μηνύματα θα μπορούσες να είχες επενδύσει τον ίδιο χρόνο ή και λιγότερο και να κάνεις ένα πινακάκι συγκρίνοντας τις αποδόσεις των διάφορων μέσων θέρμανσης.

    Το να λες ότι το τζάκι είναι φθηνότερο επειδή μπορείς έξω και να βρεις ξύλα τσάμπα, δεν στέκει όταν οι πιο πολλοί δεν μένουν σε χωριό. Το ίδιο και το να λες ότι και με 200 ευρώ ο τόνος το τζάκι είναι πιο φθηνό χωρίς καμία παραπάνω ανάλυση.

    Και εντέλη, εσύ είσαι ο επαγγελματίας, και λογικά έτσι πρέπει να πείθεις τους πελάτες σου. Αν δεν το κάνεις έτσι, δοκίμασέ το και λογικά θα βρεις ακόμα περισσότερους.

    Πάντως με τον τρόπο που απαντάς δίνεις βάση στους ισχυρισμούς του anon που σου λέει ότι επειδή φτιάχνεις τζάκια και ξέρεις ότι δεν είναι οικονομικός τρόπος θέρμανσης, προσπαθείς να ψαρέψεις πελάτες θολώνοντας τα νερά.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  14. #194
    Εγγραφή
    04-06-2010
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Παιδια το θεμα ειναι αλλο εδω. Διαφωνοντας σε εκτος θεματος πρσγματα απαντω. Οποιος και να τα ελεγε αυτα θα διαφωνουσα. Ειναι κακια να λετε οτι κανω διαφημιση, εσεις δεν το καταλαβαινετε ισως αλλα εγω ξερω γιατι προβαλω οτι προβαλω. Απο μερακι κ διαθεση γιατι την αγαπω την δουλεια μου! Δεν γραφω για να σας επιμορφωσω παιδια, γραφω σ οτι διαφωνω και το στηριζω κ το εξηγω κανονικοτατα, ποτε δεν ειπα μονμο.. οχι δεν ειναι ετσι. Δεν ειναι ετσι γ αυτο και γ εκεινον τον λογο εγραφα ΠΑΝΤΑ. anon μπορω να κανω κ ενεργειακο χωρις καν πορτα! Κουφο ε? Παραμυθια λεω ε? Κ ομως!! Δεν θα εξηγησω το πως και γιατι κτλ, θα μου πειτε οτι προβαλομαι.. Σας αφηνω να τα λετε σε λαθος μερος.

  15. #195
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    210/210 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei
    Ας επανελθουμε λοιπόν στο θέμα μας .Δρυς πιστευετε οτι ειναι καλύτερο για ενεργειακό τζάκι ?

Σελ. 13 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 381112131415 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ενεργειακό τζακι στο σπίτι..
    Από stefp στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 279
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-23, 21:00
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-17, 18:58
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-10, 22:12
  4. Ενεργειακό, προβλήματα, πιθανές λύσεις και απόψεις
    Από kennyyy στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 325
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-09, 21:22
  5. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-07, 10:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας