Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    11-10-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δε νομίζω να υπάρχει ίδιο θέμα μ' αυτό κάπου εδώ, γι' αυτό και το θέτω, και παρουσιάζω την περίπτωσή μου συγκεκριμένα.

    Αυτή τη στιγμή έχω το htc Magic, από την περσινή μου ανανέωση συμβολαίου με την Cosmote. Και, ναι, αυτό προφανώς σημαίνει ότι έχω συμβόλαιο με την Cosmote.

    Το θέμα, όμως, τώρα είναι ότι πλησιάζει ο καιρός που θα ανανεώσω πάλι το συμβόλαιό μου - εκτός αν κινηθώ αλλιώς. Και, ναι, χρησιμοποιώ το internet απ' το κινητό μου, αλλά όσο φθηνότερο για όσο περισσότερο όγκο δεδομένων το μήνα γίνεται, θα ήταν καλό.

    Καταρχάς, πού βλέπω αν υπάρχουν για φέτος κάποια κινητά που να δίνονται με την ανανέωση; (HTC Desire, please-please-please!)

    Δεύτερον, δεν κάνω και πολλές κλήσεις κάθε μήνα απ' το κινητό μου, και στέλνω κάποια SMS, αλλά όχι παραπάνω από 15 το μήνα. Οι δικοί μου έχουν εταιρική σύνδεση με wind, στην οποία εγώ δεν είμαι μέσα (υποθέτω επειδή δεν είμαι στην εταιρία αυτή, και μετέβηκα στην cosmote κρατώντας τον αριθμό που είχα πρωτύτερα στη wind (693-κάτι).

    Σκέφτομαι, επίσης, μήπως θα ήταν καλή ιδέα να κάνω κάποιο καρτοσυμβόλαιο, αλλά με βάζει σε σκέψεις το αν δίνουν τίποτα σ' αυτή την περίπτωση απ' την εταιρία όσον αφορά κινητά-που-αξίζουν, και δεύτερον... ε, στο Google είδα ότι κάαατι μπορεί να γίνει για να έχεις και Ιnternet με καρτοσυμβόλαιο, αλλά δεν πολυ-δουλεύει η υπηρεσία του μηνύματος που στέλνεις-για-να-σου-στείλουν, γιατί είναι φορτωμένοι, λέει, και να δοκιμάσω αργότερα που θα είναι... πάλι φορτωμένοι.

    Σε κάθε περίπτωση, θέλω κι από 'σας τη συμβουλή σας: τι να κάνω λέτε;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.356
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Με την ανανέωση μπορείς να πάρεις ό,τι συσκευή θέλεις. Το ποσό της επιδότησης σε ενδιαφέρει, το μαθαίνεις καλώντας το 1212 από το κινητό σου. Tι σου δίνουν;

    Δεν αναφέρεις σε τι πάγιο είσαι, και τι χρήση Internet κάνεις (πόσος είναι ο "περισσότερος" όγκος που θες για το κινητό)

    Αν η εταιρία είναι δική σας και μπορείς να μπεις στο εταιρικό που έχουν στη Wind, δε θα ήταν κακή ιδέα (διατηρώντας τον αριθμό σου, με φορητότητα).
    Π.χ. σε εταιρικό Wind αφού κάνεις μικρή χρήση υπάρχει το BBest Benefit με πάγιο €7,23 χωρίς χρόνο ομιλίας και τις χρεώσεις που αναφέρονται στη δεύτερη σελίδα του pdf.
    Επιπλέων των €7 προσθέτεις το add-on για Internet "Web n mail 40/120/300/600" που καλύπτει τις ανάγκες σου (βλέπε τελευταία σελίδα του pdf)

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Έχω το Cosmote 120, αν και δεν είμαι σίγουρη ότι το αξιοποιώ απόλυτα.

    Όσο για το Internet, όπως είπα, όσο περισσότερος όγκος για λιγότερα χρήματα, τόσο το καλύτερο, εφόσον για την ώρα κυρίως απ' το WiFi του σπιτιού/της δουλειάς/του μέρους όπου βρίσκομαι συνδέομαι, όσο μπορώ, για να δω πράγματα και να κατεβάσω άλλα. Μέχρι και για να βάλω πράγματα στο κινητό μου μέσω Dropbox, ή για να κατεβάσω διάφορα apps, απ' το WiFi συνδέομαι. Και, ναι, μπορώ να συνεχίσω να το κάνω αυτό, αλλά δεν είμαι σίγουρη πόσο χρησιμοποιώ, και θα ήθελα, ιδανικά, κάτι Unlimited, για να μη μετράω δεδομένα, αλλά απ' ό,τι έχω δει παρα-πάει ακριβά...

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.356
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Unlimited πράγματι είναι αρκετά ασύμφορο.
    Για να εγκαθιστάς εφαρμογές καλά κάνεις και μπαίνεις μεσω wifi.
    Το 3G είναι κυρίως για email / browsing / chat κλπ και όχι να κατεβάζεις προγράμματα.
    Δηλαδή κάτι στα 300-600mb είναι υπεραρκετό για τη χρήση που περιγράφω.

    Μαθε από την Cosmote τι επιδότηση έχεις.
    Tώρα πληρώνεις ένα πάγιο €23 για τα 120' στην Cosmote και δεν έχεις Internet.

    Αφού μάθεις την επιδότηση που σου δίνουν για το υπάρχον πρόγραμμα που έχεις, θα μπορούσες να δεις τι (επιπλέον) επιδότηση θα σου έδιναν για το "Απεριόριστα με Internet 35".

    Ή με €28 (€20,67 για το Wind Web n'mail 600 + €7,23 για το πάγιο του Bbest benefit) θα μπορούσες να έχεις 600mb από τη Wind (και επιπλέον χρέωση για τις κλήσεις/SMS) + επιδότηση συσκευής.

    Στα €30 για 300mb και 300 λεπτά -χωρίς επιδότηση- είναι και το συμβόλαιο Q

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανανέωση συμβολαίου cosmote.
    Από anonymos1982 στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-10, 01:00
  2. Ανανέωση συμβολαίου
    Από Cacofonix στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-09, 16:55
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-09, 16:06
  4. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-08, 23:25
  5. σιωπηρή ανανέωση συμβολαίου
    Από chrispe στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-05, 13:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας