Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιάς τράπεζας το e-banking χρησιμοποιείτε ;

Ψήφισαν
440. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Alpha Bank

    179 40,68%
  • Εθνική Τράπεζα

    206 46,82%
  • Τράπεζα Πειραιώς

    228 51,82%
  • Attica Bank

    14 3,18%
  • Eurobank

    159 36,14%
  • Άλλη

    26 5,91%
  • Δεν χρησιμοποιώ e-banking

    12 2,73%
Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Σελ. 6 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 11556

Θέμα: e-banking

  1. #76
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ με τη manoulamou, η ασφάλεια έχει τεράστια σημασία στο συγκεκριμένο θέμα.

    Το οτι η Alpha για παράδειγμα υποχρεώνει από το Σεπτέμβριο τους συνδρομητές της να χρησιμοποιούν την συσκευη παραγωγής κωδικών (tokens) για τις "ευαίσθητες" συναλλαγές το θεωρώ ένα σύν.
    Όχι όμως και ότι τους ζητάει να το πληρώσουν... Το ίδιο απαράδεκτη πολιτική με την Πειραιώς σε αυτό το σημείο...

    Απο το virus bulletin
    "South African bank ABSA plans to give away security software from Trend Micro to its 650,000+ online banking customers. The move, intended to assuage worries over the safety of online banking, follows other banks such as Barclays in the UK, who are providing their online customers with software from F-Secure. ABSA is a member of the Barclays banking group."

    Αυτό λέγεται πραγματικό ενδιαφέρων και σεβασμός στον πελάτη και στον εαυτό σου...

    btw αυτό το είχα σκεφτεί πριν από 6 μήνες έστω και σαν γνήσιος Έλληνας δεν είχα σκεφτεί το δωρεάν αλλά πολύ μεγάλη έκπτωση

  2. #77
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι όμως και ότι τους ζητάει να το πληρώσουν... Το ίδιο απαράδεκτη πολιτική με την Πειραιώς σε αυτό το σημείο...

    Απο το virus bulletin
    "South African bank ABSA plans to give away security software from Trend Micro to its 650,000+ online banking customers. The move, intended to assuage worries over the safety of online banking, follows other banks such as Barclays in the UK, who are providing their online customers with software from F-Secure. ABSA is a member of the Barclays banking group."

    Αυτό λέγεται πραγματικό ενδιαφέρων και σεβασμός στον πελάτη και στον εαυτό σου...

    btw αυτό το είχα σκεφτεί πριν από 6 μήνες έστω και σαν γνήσιος Έλληνας δεν είχα σκεφτεί το δωρεάν αλλά πολύ μεγάλη έκπτωση
    το trend micro δεν θα το έλεγα και την καλύτερη επιλόγη, απο την άλλη ειναι το antivirus of choice για τις φθηνές μητρικες (αυτές των 40 ευρώ) για ενα χρόνο μάλιστα!

    εμένα η barclays δεν μου δίνει f-secure


    ΥΓ δεν ειναι ασφάλεια το παρόν, ασφάλεια πχ θεώρω το On screen keyboard που έχει η alpha, το ειδικό μηχανάκι που εβαλε προσφατά (το είχα δει πριν 3 χρόνια σε ελβετική τράπεζα).

    Εκτός φυσικά αν πηγαίνει κάποιος απο την τράπεζα να κάνει ελεγχο οτι το antivirus ειναι ενεργό και αναβαθμισμένο.

  3. #78
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το trend micro δεν θα το έλεγα και την καλύτερη επιλόγη, απο την άλλη ειναι το antivirus of choice για τις φθηνές μητρικες (αυτές των 40 ευρώ) για ενα χρόνο μάλιστα!

    εμένα η barclays δεν μου δίνει f-secure


    ΥΓ δεν ειναι ασφάλεια το παρόν, ασφάλεια πχ θεώρω το On screen keyboard που έχει η alpha, το ειδικό μηχανάκι που εβαλε προσφατά (το είχα δει πριν 3 χρόνια σε ελβετική τράπεζα).

    Εκτός φυσικά αν πηγαίνει κάποιος απο την τράπεζα να κάνει ελεγχο οτι το antivirus ειναι ενεργό και αναβαθμισμένο.
    Αυτός που τρελαίνεται για την ασφάλεια θα βάλει ότι νομίζει αυτός σαν καλύτερο. Από την άλλη προστατεύει αυτούς που χρησιμοποιούν κρακαρισμένα antivirus. btw ή δική μου σκέψη για το θέμα δεν έπασχε/η από το συγκεκριμένο πρόβλημα

    Και το On screen keyboard & το μηχανισμό δημιουργίας κωδικών τα δίνουν πριν από χρόνια κάποιες μικρές τράπεζες (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποιες είναι. Αν θέλετε το κοιτάζω και επανέρχομαι) και μάλιστα δωρεάν.

  4. #79
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός που τρελαίνεται για την ασφάλεια θα βάλει ότι νομίζει αυτός σαν καλύτερο. Από την άλλη προστατεύει αυτούς που χρησιμοποιούν κρακαρισμένα antivirus. btw ή δική μου σκέψη για το θέμα δεν έπασχε/η από το συγκεκριμένο πρόβλημα

    Και το On screen keyboard & το μηχανισμό δημιουργίας κωδικών τα δίνουν πριν από χρόνια κάποιες μικρές τράπεζες (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποιες είναι. Αν θέλετε το κοιτάζω και επανέρχομαι) και μάλιστα δωρεάν.
    Δεν μιλήσα για κρακαρισμένα, μιλήσα για αξιοπιστία



    το On screen keyboard είναι δωρεαν το μηχανακι και στην alpha αλλά και στην ελβετική με χρεώση

  5. #80
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά το να δώσω 7 euro για κάτι που έχει lifespan 5 ετών δεν με απασχολεί. Θα προτιμούσα να μη πληρώνω κάτι εισφορές για μεταφορές εμβασμάτων για παράδειγμα.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  6. #81
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Δεν θυμάμαι ποια τράπεζα σου δίνει ένα σύστημα που βάζεις τις κάρτες σου για identification κάποιες σου επιτρέπουν την σύνδεση με βάση το δακτυλικό αποτύπωμα.

    @aroutis το θέμα δεν είναι στα χρήματα. Είναι στην λογική.

  7. #82
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.084
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    HCN
    Router
    ArrowFibre
    Έχω παρατηρήσει ότι στην Eurobank η ενημέρωση των κινήσεων στον λογαριασμό δεν γίνεται real time,έκανα μια αγόρα πριν 2 μέρες και τώρα την εμφάνισε.Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες τράπεζες?

  8. #83
    Το avatar του μέλους minovg
    minovg Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Whiteyez Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω παρατηρήσει ότι στην Eurobank η ενημέρωση των κινήσεων στον λογαριασμό δεν γίνεται real time,έκανα μια αγόρα πριν 2 μέρες και τώρα την εμφάνισε.Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες τράπεζες?
    Στην Πειραιώς είναι real time στο δευτερόλεπτο. Κάνεις μια αγορά τώρα με την πιστωτική/χρεωστική κάρτα και την εμφανίζει ΑΜΕΣΑ στις εγκρίσεις. Η αφαίρεση του ποσού γίνεται φυσικά μετά 3-4 μέρες, αλλά η δέσμευσή του γίνεται αμέσως.

  9. #84
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlntstay Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Eurobank από την άλλη μολις μπείς στο eBanking της σου δείνει να καταλάβεις άμεσα την πλήρη λειττουργικότητα της (ειδικά άμα χρησιμοποιείς και κάποιο άλλο web banking όπως αυτό της Alpha).Περιέχει σχεδόν τά πάντα εκεί που πρέπει.Εχει αρκετή "βοήθεια" ο χρήστης όπου την χρειαστεί και πολύ σημαντικό οι ενημερώσεις και συναλλαγές γίνονται ΑΜΕΣΑ.
    Στην προσπάθεια μου όμως πριν από λίγες μέρες για χρησιμοποίηση του eBanking για τραπεζική συναλλαγή εξωτερικού ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΕ αν δεν ήταν φοιτητικο έμβασμα ή συνδρομή εφημερίδας η περιοδικού.Αν είναι δυνατόν. Σύμφωνα με την τράπεζα για οποιαδήποτε αποστολή χρημάτων σε τράπεζα του εξωτερικού έαν δεν συντρεχουν οι παραπάνω λόγοι δεν μπορεί να εκτελεστεί μέσω eBanking.ΜΟΝΟ μέσω υποκταστήματος.Και θα σας πώ εγώ γιατί...γιατι η χρέωση πιά ειναι αρκετά μεγαλύτερη.....
    Βαθμολογία 8.5/10
    Συγνώμη για την ετεροχρονισμένη απάντηση αλλά μόλις το διάβασα. Δεν νομίζω ότι είναι θέμα προμήθεια αλλά ασφάλειας (της τράπεζας). Αν γίνει μια στραβή με μια τράπεζα της ουγκάντας για παράδειγμα θα έχουν πολύ τρέξιμο ώσπου να βρουν άκρη (αν βρουν). Επιπρόσθετα με αυτό τον τρόπο περιορίζεις τους επίδοξους χακερς σε Ελληνικά χωρικά ύδατα και άρα πιο εύκολα ελέγξιμους.

    Σε αυτή την περίπτωση προτείνω να χρησιμοποιήσεις ένα λογαριασμό paypal που θα πληρωθεί αυτόματα από κάρτα eurobank.

    Αν και το καλύτερο θα είναι να έχεις δηλώσει τηλεφωνικά η με κάποιο άλλο τρόπο σε ποιους λογαριασμούς εξωτερικού επιθυμείς να στείλεις χρήματα. Ένα πράγμα που δεν μου αρέσει στην eurobank αν διάβασα καλά είναι ότι για να πάρεις μοναδικούς κωδικούς θα πρέπει να είσαι πελάτης του phone-banking.

  10. #85
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Eurobank, εδώ και χρόνια (τουλάχιστο 3) τους έχω σφυρίξει να υποστηρίξουν και άλλους web browsers πλην IE, αλλά βέβαια πέρα βρέχει -> σουραύλια και αυνανισμός.

    Δεν το αλλάζετε το μαγαζί σε Panasbank;
    Έμενα μου είπαν ότι αν περάσω το certificate μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιονδήποτε browser!!! Λες να αρχίσαμε με κοροϊδία???

  11. #86
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με Firefox δουλεύει μια χαρά.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #87
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με Firefox δουλεύει μια χαρά.
    Οπότε να υποθέσω ότι τους έπεισε ο WAntilles?

    Το adslgr δίνει λύσεις τώρα και για τις διαδικτυακές χρηματοοικονομικές συναλλαγές

  13. #88
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minovg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Πειραιώς είναι real time στο δευτερόλεπτο. Κάνεις μια αγορά τώρα με την πιστωτική/χρεωστική κάρτα και την εμφανίζει ΑΜΕΣΑ στις εγκρίσεις. Η αφαίρεση του ποσού γίνεται φυσικά μετά 3-4 μέρες, αλλά η δέσμευσή του γίνεται αμέσως.
    Στην Alpha το εμφανίζει σαν δεσμευμένα, προβλέψεις

    πχ μπαίνω και μου λέει έχεις στο συνολο 1000 ευρώ, αλλά 500 είναι δεσμευμενα,

    Αυτό το κάνει αμέσως εφόσον γινει η αγορά

  14. #89
    Εγγραφή
    16-03-2004
    Περιοχή
    Πού αλλού?
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10240/2048
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω Παντως με ΑLPHA BANK δεν εχω κανενα προβλημα.
    Η ΕΘΝΙΚΗ ομως ειναι πολλα χρονια πισω.Μανία που εχει με Αυτα τα TAN...
    Oποιος ξερει τι εννοω θα καταλαβει.

  15. #90
    Εγγραφή
    06-07-2004
    Μηνύματα
    369
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minovg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Πειραιώς είναι real time στο δευτερόλεπτο. Κάνεις μια αγορά τώρα με την πιστωτική/χρεωστική κάρτα και την εμφανίζει ΑΜΕΣΑ στις εγκρίσεις. Η αφαίρεση του ποσού γίνεται φυσικά μετά 3-4 μέρες, αλλά η δέσμευσή του γίνεται αμέσως.
    είσαι σίγουρος για αυτό ?
    έκανα verified user στο paypal και έπρεπε να περάσω τον κωδικό από την χρέωση τις κάρτας και περίμενα δυο μέρες μέχρι να φανεί η συναλλαγή online

Σελ. 6 από 771 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας