Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Εγγραφή
    12-05-2010
    Περιοχή
    Παγκράτι, Νέα Μάκρη
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24Mbps Λέμε Τώρα
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    7(dB) / 14,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας παιδιά! Τι κάνετε? Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Το συγκεκριμένο ποστ το δημιούργησα επειδή θέλω να ακούσω τις γνώμες σας σχετικά με το να πάω να κάνω τις σπουδές μου στο εξωτερικό. Τα πράγματα πλέον έχουν γίνει πολύ δύσκολα εδώ στην Ελλάδα, και νιώθω ότι και να κάτσω να διαβάσω και να περάσω εκεί που θέλω μετά τι? Μήπως θα βρω δουλειά? Μήπως θα πιάσω κάποια δουλειά που να είναι αντάξια σε αυτό που σπούδασα? Δεν το νομίζω. Και έτσι σκέφτομαι να φύγω από Ελλάδα και να σπουδάσω εξωτερικό. Συγκεκριμένα Αγγλία. Είμαι 15 χρονών, και έχω κάποια χρόνια ακόμα για να το σκεφτώ, αλλά τα περιθώρια στενεύουν, η επιλογή πρέπει να γίνει. Έτσι λέω να πάω να σπουδάσω Αγγλία. Θέλω να σπουδάσω Διοίκηση Επιχειρήσεων, απλά δεν ξέρω τι παίζει στην Αγγλία και εάν υπάρχουν οι αντίστοιχες σχολές. Επίσης θέλω να μου πείτε όποιος ξέρει, ποια είναι τα απαραίτητα πράγματα και "εφόδια" που πρέπει να έχεις για να πας να σπουδάσεις Αγγλία.

    Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή που δείξατε για να διαβάσετε το μήνυμά μου.

    Φιλικά,

    Άγγελος

  2. #2
    Εγγραφή
    11-12-2005
    Περιοχή
    @ground
    Μηνύματα
    842
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    879 / 11.997
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - Ν.ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 780(i)
    SNR / Attn
    11,5(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γειά σου και Χρόνια Πολλά!προσωπικά έδωσα πανελλήνιες εδώ,σπούδασα εδώ βασικό πτυχίο και μεταπτυχιακό Αγγλία και δουλειά πάλι εδώ.Αν ήμουν τώρα 17 δεν θα ασχολιόμουν καν με πανελλήνιες και σπουδές στην Ελλάδα,διαβάζεις για να περάσεις σε ένα ελληνικό πανεπιστήμιο το οποίο το μισό χρόνο είναι κλειστό από καταλήψεις-απεργίες,οπότε μιλώντα αποκλειστικά για μένα αν ήμουν 18 θα έφευγα Αγγλία και δουλειά εκεί.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-05-2010
    Περιοχή
    Παγκράτι, Νέα Μάκρη
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24Mbps Λέμε Τώρα
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    7(dB) / 14,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα φίλε Tsour_ee, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Όντως, και εγώ αυτά σκέφτομαι, και με κάνουν να θέλω να φύγω να σπουδάσω Αγγλία. Απλά, θέλω να ξέρω περίπου, τι οικονομικό "budget" πρέπει να έχω για να ανταποκριθώ στις ανάγκες εκεί.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-05-2008
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    Router
    NetFaster WLAN 3
    SNR / Attn
    12(dB) / 11(dB)
    Λονδίνο (κι Εδιμβούργο) ακριβά αρκετά..Σε πιο μικρές πόλεις (και προς κεντρική Αγγλία) πιό φτηνά. Πέρα από τα δίδακτρα (που δεν ξέρω τώρα τελικά με τις αυξήσεις που επιβάλλαν τι έγινε, ήταν περίπου 3000 ευρώ το έτος και το πήγαν 9000 χοντρικά νομίζω, δεν ξέρω ακριβή νούμερα κι αν αναιρέθηκε κάτι), για τη ζωή εκεί υπολόγιζε ότι π.χ. ενοίκιο θα πληρώνεις 400ευρώ/μήνα (και όχι για κάτι πολύ καλό,για νορμάλ δωμάτιο λέω), ρούχα ίδιες τιμές με μας, εισιτήρια τρένο-ταξί αρκετά παραπάνω από Ελλάδα (εκτός αν κλείνεις εισιτήρια πολύ νωρίτερα), αεροπορικά πιο φτηνά από Ελλάδα, φαγητό έξω τιμές από λίγο ως αρκετά ακριβότερες από Ελλάδα, ανάλογα με τα μαγαζιά, ποτά ίδια τιμή με εδώ αλλά πολύ μικρότερο ποτό(25ml) αλλά μπύρες πιο φτηνά. Σούπερμάρκετ και πράγματα για το σπίτι ίδια με εδώ γενικώς (οπότε γενικώς μαγειρεύεις σπίτι, για να παίρνεις απέξω ή να πηγαίνεις εστιατόρια συχνά δε συμφέρει..). Οπότε ανάλογα με τα κονδύλιά σου, αλλά πες μαζί με ενοίκιο 1000/μήνα! Προφανώς αν χαλαρώσεις..τρως και 2000 άνετα!

  5. #5
    Εγγραφή
    22-12-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    εγω εκανα μεταπτυχιακο στην αγγλια, θεωρω πιο σημαντικη εμπειρια το να μεινεις εξω, να γνωρισεις αλλο τροπο ζωης και σκέψεις και παιδια απο αλλους πολιτισμους... το πτυχιο το βάζω σε δευτερη μοίρα, ετσι κ αλλιως αποδεικνύεται και στην αγγλια πως οι ελληνες απο τα ελληνικα πανεπιστημια είναι πολυ δυνατοι φοιτητες, παρ ολο που σπουδαζουν λιγο !!! Για μένα ισως το καλυτερο που εχεις να κάνεις ειναι να κανεισ τις βασικές σπουδες σου εδώ και μετα μεταπτυχιακό εξω, ωστε αν σου αρεσει κι ολας , και αν υπαρχουν και οι προυποθέσεις να μείνεις και εκει για καποιο διαστημα να ζήσεισ!

  6. #6
    Εγγραφή
    12-05-2010
    Περιοχή
    Παγκράτι, Νέα Μάκρη
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24Mbps Λέμε Τώρα
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    7(dB) / 14,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας παιδιά και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Διάβασα με αρκετό ενδιαφέρον αυτά που γράψατε και έχω να πω τα εξής. Επειδή είχαμε πάει περιβαλλοντική εκδρομή με το σχολείο Σκωτία και λίγο Λονδίνο, μου άρεσε πάρα πολύ ο τρόπος ζωής. Γνωρίσαμε και Έλληνες φοιτητές εκεί και μας είπαν διάφορα για τις σπουδές τους. Οι περισσότεροι ήταν απόλυτα ικανοποιημένοι με τη ποιότητα ζωής και μάθησης. Δεν θα ήθελαν καν να γυρίσουν στην Ελλάδα. Τώρα όντως από οικονομικά είναι λίγο ακριβή χώρα. , βέβαια δεν συγκρίνεται σε τίποτα με την Ελλάδα έτσι. Οπότε πείτε ότι αποφασίζω να φύγω και να σπουδάσω εκεί, με τι ποσό πρέπει να φύγω από την Ελλάδα για να κάνω μια αξιοπρεπής ζωή, μαθητική και κοινωνική? Και τέλος, δηλαδή φίλε cool2006 να τελειώσω το Λύκειο και να πάω Πανεπιστήμιο εδώ Ελλάδα και μετά να πάω Αγγλία?

  7. #7
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Να ξέρεις ότι πλέον τα ετήσια δίδακτρα στην Αγγλία είναι £9,000 τον χρόνο, χωρίς το κόστος ζωής που είναι υψηλό αν πας Λονδίνο, Σκοτία/Ουαλία είναι καλύτερα από αυτή την άποψη.

    Στην θέση σου θα κοίταζα Ολλανδία, Γερμανία και Ελβετία. Υπάρχουν και αγγλόφωνα τμήματα, η γνώση της τοπικής γλώσσας είναι ατου φυσικά.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  8. #8
    Εγγραφή
    12-05-2010
    Περιοχή
    Παγκράτι, Νέα Μάκρη
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24Mbps Λέμε Τώρα
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    7(dB) / 14,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα φίλε sonic, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Όντως τα δίδακτρα είναι αρκετά υψηλά, δηλαδή 10.000 ευρώ το χρόνο περίπου ε? Για Ολλανδία το είχα δει σε ένα ντοκιμαντέρ για τα πανεπιστήμια της συγκεκριμένης χώρας. Είναι δύσκολο αρκετά να επιλέξεις τι θα κάνεις. Απλά σε αυτή τη φάση προσπαθώ να ακούσω όσο περισσότερες γνώμες μπορώ για να δω τι ακριβώς παίζει με αυτή την επιλογή και ποιες θα είναι οι κινήσεις μου.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Τα χρήματα είναι σχετικά πάντα... και τι θέλω να πω, αν κάνεις ΜΒΑ από το LSE (που έχει κοντά £50,000) μπορείς να πιάσεις πρώτη δουλειά με £50,000 τον χρόνο μίνιμουμ.

    Κοινώς κάνεις απόσβεση γρήγορα παρά το υψηλό αρχικό κόστος. Αν είναι να τα δώσεις, δώστα σε ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο, μην πας σε δευτεράτζες. Αν μπορείς να μπεις σε Οξφορδη, Κεμπριτζ, LSE, και άλλα πρωτοκλασάτα πανεπιστήμια, αξίζει τον κόπο.

    Αν δεν (θα) έχεις βαθμολογία να μπεις σε αυτά (ειδικά στο πτυχίο που κοιτάς να κάνεις), πήγαινε σε άλλη χώρα. Αγγλία είναι καλύτερα από Ελλάδα, αλλά τα μη θετικά πτυχία είναι πάντα δύσκολα στην απορρόφηση σε πρώτη δουλειά αν δεν είσαι από τοπ 10 πανεπιστήμιο, και τα χρήματά που θα βγάζεις μπορεί να μην είναι τόσα που να αξίζουν τα λεφτά που θα δώσεις.

    Από την άλλη, είναι και στον άνθρωπο, μπορεί να είσαι ζουπερ και να μην έχεις κανένα πρόβλημα όπου και να σπουδάσεις, αλλά τα παραπάνω ισχύουν στο 90% των περιπτώσεων.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  10. #10
    Εγγραφή
    12-05-2010
    Περιοχή
    Παγκράτι, Νέα Μάκρη
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24Mbps Λέμε Τώρα
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    7(dB) / 14,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μάλιστα φίλε sonic. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική περιγραφή των πραγμάτων. Και κάτι τελευταίο, σε ποια μαθήματα πρέπει να είσαι καλός για διοίκηση επιχειρήσεων? Εδώ Ελλάδα μιλώντας πάντα.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Έκθεση, έκθεση, έκθεση..... α, και μαθηματικά πρέπει να σου κόβει λίγο.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  12. #12
    Εγγραφή
    12-05-2010
    Περιοχή
    Παγκράτι, Νέα Μάκρη
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24Mbps Λέμε Τώρα
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    7(dB) / 14,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έκθεση παίρνω πάντα η 18 ή 20! Μαθηματικά τα χαλάμε λίγο, πέφτω στο 15 με 17...

  13. #13
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Μια χαρά είσαι, εξάλλου τα μαθηματικά που κάνουμε στο σχολείο στην Ελλάδα είναι επιπέδου πανεπιστημίου (στην Αγγλία τουλάχιστον).
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  14. #14
    Εγγραφή
    12-05-2010
    Περιοχή
    Παγκράτι, Νέα Μάκρη
    Μηνύματα
    372
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24Mbps Λέμε Τώρα
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Thomson TG585v7
    SNR / Attn
    7(dB) / 14,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλά ναι αυτό είναι ένα άλλο θέμα! Και επειδή είμαι τώρα 1η Λυκείου, ποια κατεύθυνση πρέπει να διαλέξω από του χρόνου για Διοίκηση Επιχειρήσεων?

  15. #15
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Δεν έχω ιδέα.... αυτό που μπορώ να σου πω είναι μα δεις που θες να πας και να δεις τι χρειάζεται για πας εκεί.

    Τα άλλα τα βρίσκεις στον δρόμο. Καλή επιτυχία.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 8098
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-24, 14:53
  2. Σπουδες στην Ελλαδα η στο εξωτερικο?
    Από nickolas2005 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-12, 15:28
  3. Σπουδες στο εξωτερικο...
    Από lepurushe στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-10, 00:39
  4. Σκέψεις για Desktop, Laptop & Εξωτερικό HDD
    Από ChrisK στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-10, 17:25
  5. Μεταπτυχιακες σπουδες στο εξωτερικο
    Από e_akis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-08, 14:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας