Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    09-11-2008
    Περιοχή
    ΞΑΝΘΗ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.452
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6η-DSG
    ISP
    Γειτόνισσα
    Router
    mercedes
    Καλημέρα σε όλους
    Χθές μου ήρθε το νέο χαρμόσυνο δελτίο πληρωμης λογαριασμού ΔΕΗ.
    Η απορία μου είναι η εξής::
    Ο λογαριασμός ήρθε βάση των νέων χρεώσεων που ανακοίνωσε η ΔΕΗ και πλέον τις KWH τις χρεώνει ενιαία με μία τιμή.
    Στον δικό μου λογαριασμό η συνολική κατανάλωση σε KWH για το προηγούμενο τετράμηνο ήταν 2238 KWH και μου το πολλαπλασιάζει όλο επι 0,11422€/kwh.
    Δηλαδή σύνολο κατανάλωσης 255,64€ και προσθέτει και πάγιο 47,94€.
    Μπαίνω στο site της ΔΕΗ να δω τα οικιακά τιμολόγια και εκεί γράφει ότι για καταναλώσεις πάνω απο 2000kwh η χρέωση είναι 0,08174€/kwh.
    Μήπως γνωρίζει γιατί εφόσον λέει στο site 0,08174€/kwh για καταναλώσεις πάνω απο 2000kwh σε μένα χρεώνει 0,11422€/kwh??
    Πως μπορεί να βγαίνει αυτό το 0,11422€/kwh??
    Kαι μια δεύτερη απορία:
    Εαν είχα κατανάλωση κάτω απο 2000kwh το πάγιο πόσο θα ήταν??
    Σας ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περιοχή
    Έυβοια
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    baudTec conn-x
    ΘΑ σου πρότεινα να πάρεις τηλ γτ δεν είναι και λίγα τα χρήματα...από όσο γνωρίζω η χρεώσεις γίνονται κλιμακωτα...δηλαδή για τα πρώτα 200 είναι 0,1για παράδειγμα και μετά από αυτά παει 0,08 ανα μονάδα...μάλλον εκεί θα έκαναν λάθος..στην κλιμάκωση...δεν είμαι και σίγουρος αλλά πάρε τηλ για να ρωτήσεις και απλά για ενερωση...πες μετά και σε εμάς()

  3. #3
    Εγγραφή
    09-11-2008
    Περιοχή
    ΞΑΝΘΗ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.452
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6η-DSG
    ISP
    Γειτόνισσα
    Router
    mercedes
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gallahad Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΘΑ σου πρότεινα να πάρεις τηλ γτ δεν είναι και λίγα τα χρήματα...από όσο γνωρίζω η χρεώσεις γίνονται κλιμακωτα...δηλαδή για τα πρώτα 200 είναι 0,1για παράδειγμα και μετά από αυτά παει 0,08 ανα μονάδα...μάλλον εκεί θα έκαναν λάθος..στην κλιμάκωση...δεν είμαι και σίγουρος αλλά πάρε τηλ για να ρωτήσεις και απλά για ενερωση...πες μετά και σε εμάς()
    φιλε μου πάει εκείνο το σύστημα το κλιμακωτό που για παράδειγμα εαν είχες 2000kwh είχε άλλη χρέωση για τις πρώτες 800kwh άλλη χρέωση για τις επόμενες 800kwh και άλλη χρέωση για τις υπόλοιπες 400kwh.
    Tώρα το έκαναν ενα σώμα μια ψυχή τον υπολογισμό.
    Υπάρχουν τώρα μόνο 6 κατηγορίες κατανάλωσης και όταν η δική σου κατανάλωση μπεί σε μια απο αυτές τις 6 κατηγορίες τότε σου υπολογίζουν όλη την κατανάλωση επι ενα ποσό και όχι σπαστά σε κομμάτια.
    Απλά εαν μπεις στο site της ΔΕΗ για να δεις τα νεα τιμολόγια και εαν κοιτάξεις και τον λογαριασμό σου το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη με τίποτα.
    Την δευτέρα λέω να πεταχτώ μέχρι την ΔΕΗ να μου λύσουν την απορία και πολύ ευχαρίστως να σας μεταφέρω τα αποτελέσματα της νεκροψίας.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Μηνύματα
    497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikraven Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους
    ...Στον δικό μου λογαριασμό η συνολική κατανάλωση σε KWH για το προηγούμενο τετράμηνο ήταν 2238 KWH και μου το πολλαπλασιάζει όλο επι 0,11422€/kwh.
    Δηλαδή σύνολο κατανάλωσης 255,64€ και προσθέτει και πάγιο 47,94€.
    Μπαίνω στο site της ΔΕΗ να δω τα οικιακά τιμολόγια και εκεί γράφει ότι για καταναλώσεις πάνω απο 2000kwh η χρέωση είναι 0,08174€/kwh....
    θεωρώντας ότι έχεις τιμολόγιο Γ1

    η χρέωση για το κλιμάκιο 2000+ είναι 0.08174€/kWh
    το δε πάγιο (ανά 4μηνο) είναι €1.52 για 1Φ ή €14.00 για 3Φ παροχή.

    Θα πρέπει να ελέγξεις την περίοδο κατανάλωσης, καθώς οι χρεώσεις αυτές ισχύουν από 01/01/11. Το πιό πιθανό είναι να έχεις κάποιο διάστημα που χρεώθηκε με τον παλαιό τιμοκατάλογο και κάποιο με τον νέο.

    Επίσης οι χρεώσεις αυτές αποτελούν το "ανταγωνιστικό" κομμάτι και υπάρχει και το "μονοπωλιακό" με 0.05978€/kWh και 0.75€/kVA ΣΙ ανά έτος!!!

    Θεωρούμε ότι δεν υπάρχει κατανάλωση τη νύκτα γιατί παίζουν άλλες χρεώσεις τότε.

    Θα βοηθούσε εάν ανέβαζες αντίγραφο του λογαριασμού (με σβησμένα προσωπ. στοιχεία και αριθμο παροχής/καταναλωτή κλπ)

    Στο τέλος προσθέτεις ΑΠΕ, ΕΦΚ & ΔΕΤΕ

    και μετά ο λογαριασμός τρίτων (ΔΦ, ΔΤ, ΕΡΤ κλπ)...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος x_user : 23-01-11 στις 01:38.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-11-2008
    Περιοχή
    ΞΑΝΘΗ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.452
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6η-DSG
    ISP
    Γειτόνισσα
    Router
    mercedes
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_user Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρώντας ότι έχεις τιμολόγιο Γ1

    η χρέωση για το κλιμάκιο 2000+ είναι 0.08174€/kWh
    το δε πάγιο (ανά 4μηνο) είναι €1.52 για 1Φ ή €14.00 για 3Φ παροχή.

    Θα πρέπει να ελέγξεις την περίοδο κατανάλωσης, καθώς οι χρεώσεις αυτές ισχύουν από 01/01/11. Το πιό πιθανό είναι να έχεις κάποιο διάστημα που χρεώθηκε με τον παλαιό τιμοκατάλογο και κάποιο με τον νέο.

    Επίσης οι χρεώσεις αυτές αποτελούν το "ανταγωνιστικό" κομμάτι και υπάρχει και το "μονοπωλιακό" με 0.05978€/kWh και 0.75€/kVA ΣΙ ανά έτος!!!

    Θεωρούμε ότι δεν υπάρχει κατανάλωση τη νύκτα γιατί παίζουν άλλες χρεώσεις τότε.

    Θα βοηθούσε εάν ανέβαζες αντίγραφο του λογαριασμού (με σβησμένα προσωπ. στοιχεία και αριθμο παροχής/καταναλωτή κλπ)

    Στο τέλος προσθέτεις ΑΠΕ, ΕΦΚ & ΔΕΤΕ

    και μετά ο λογαριασμός τρίτων (ΔΦ, ΔΤ, ΕΡΤ κλπ)...
    φιλε μου μόλις επέστρεψα απο τα γραφεία της ΔΕΗ.
    Η απάντηση στο θέμα μου είναι η εξής:
    O λογαριασμός που ήρθε αφορά την κατανάλωση του τετραμήνου Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου-Νοεμβρίου και Δεκεμβρίου του 2010.
    Και επειδή οι νέες χρεώσεις υποθετικά ισχύουν απο 1-1-2011 αυτοι χρεώνουν κάποιο χρονικό διάστημα του εν λόγω τετραμήνου-(που δεν γνωρίζουν ποιό και πόσο χρονικό διάστημα είναι αυτό)-με τα παλιά τιμολόγια και κάποιο χρονικό διάστημα του εν λόγω τετραμήνου-(που πάλι δεν γνωρίζουν ποιό και πόσο χρονικό διάστημα είναι αυτό)-με τα νέα τιμολόγια και βγάζουν έναν μέσο όρο κοστολόγησης της kwh.
    Καλα κρασιά δηλαδή.
    Αλλά λέει να μην ανησυχώ γιατί τον ΜΑΙΟ φέτος που θα έρθει ο εκκαθαριστικός του πρώτου τετραμήνου του 2011 εκεί θα στρώσει το πράγμα και οι τιμολογήσεις θα φαίνονται πιο αναλυτικά και βάση του καταλόγου πού έχουν αναρτήσει στο site της ΔΕΗ.
    Με την πρώτη ευκαιρία θα σκανάρω έναν παλιό λογαριασμό και τον φρέσκο που ήρθε και θα τα ανεβάσω για να δεις τις διαφορές.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Μηνύματα
    497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    ωραίος ο τρόπος που σκέφτονται. Και υποθέτω ότι υπηρεσίες που έχουν αποδεδειγμένα παρασχεθεί μέσα στο 2010, φέρουν το νέο ΦΠΑ 13%, σωστά?


  7. #7
    Εγγραφή
    09-11-2008
    Περιοχή
    ΞΑΝΘΗ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.452
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6η-DSG
    ISP
    Γειτόνισσα
    Router
    mercedes
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_user Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραίος ο τρόπος που σκέφτονται. Και υποθέτω ότι υπηρεσίες που έχουν αποδεδειγμένα παρασχεθεί μέσα στο 2010, φέρουν το νέο ΦΠΑ 13%, σωστά?

    Μάγος πρέπει να είσαι φίλε μου.
    Για όλο το τελευταίο τετράμηνο του 2010 στο τέλος του λογαριασμού υπάρχει και ένα περιποιημένο ΦΠΑ 13%.
    Με λίγα λόγια για να καταλάβεις τον νέο τιμοκατάλογο της ΔΕΗ που υπάρχει στο site της και για να καταλάβεις αυτά που αναγράφονται στον λογαριασμό που θα πάρεις στα χέρια σου πρέπει να έχεις σπουδάσει πυρηνικός μαθηματικός πρώτα.
    Εννοείται ότι ο τιμοκατάλογος που είναι αναρτημένος στο site της ΔΕΗ σε σχέση με τον λογαριασμό που θα σου έρθει στο σπίτι σου δεν έχουν απολύτως καμμία μα καμμία επαφή
    μεταξύ τους.

  8. #8
    Το avatar του μέλους GEOANVAR
    GEOANVAR Guest
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ..ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΣΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΔΕΗ ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΤΩΝ 12.ΟΟΟΕ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ..ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ..ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ(109 Τ.Μ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ Κ ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΔΕΗ) ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΓΙΝΕ Η ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ ΔΗΛΩΜΕΝΟ ΣΤΟ Ε1 ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Ε1 ΚΑΙ Ε9 ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΥΙΟΣ ΤΗΣ Κ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧOYN ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΕΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕ ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ.MENOYME MAZI ME TH MHTEΡA MOY.ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ Ε1 ΔΗΛΩΝΕΙ ΣΑΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ(ΕΤΣΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΩΣΕ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΗΣ) ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ 30 Τ.Μ ΤΟΥ 1950(ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΟΙΚΙΣΜΟ Κ Ο ΛΑΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΜΕΝΕΙ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΣΤΟ Ε1 ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ) ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΕΡΟΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΟΘΑΝΟΝΤΕΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΓΙΝΕ Η ΑΙΤΗΣΗ!ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΔΙΟΤΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ 109 Τ.Μ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΔΕΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΑΥΤΟ ΤΩΝ 109 Τ.Μ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΔΗΛΩΜΕΝΟ ΣΤΟ Ε1 ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ Ε1 ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΤΩΝ 30 τ.μ. ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ?ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΣΥΜΠΙΠΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΤΗΣ ΔΕΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΚΑΝΕ ΑΙΤΗΣΗ Κ ΕΝΤΑΧΘΗΚΕ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-10, 02:43
  2. απορία για λογαριασμό οτε
    Από maxcp στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-08, 23:46
  3. Απορία για χρέωση conn-x στο λογαριασμό
    Από Dervel στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-07, 10:53
  4. Απορίες σχετικά με λογαριασμό ΔΕΗ.
    Από chrand στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-06, 23:08
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-04, 06:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας