Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    07-05-2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    87
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    WAG200G
    Είμαι χρήστης της full llu της βιβο στη Θεσ/νικη και είμαι στον κόμβο της Ερμου.Τωρα τελευταία μια με μιαμιση βδομάδα περίπου έχω παρατηρήσει πως η βιβο δεν έχει νετ.πότε έρχεται πότε φεύγει.Ειδικά σήμερα που στις 12:30 μου αρχισε τα χαζά του και από της 13:00 εως τώρα δεν είχα καθόλου νετ.Προσπαθούσα να συνδεθώ και το μόντεμ μου έλεγε Dsl ok αλλα ATM δεν υπήρχε σύνδεση.Επίσης, μίλησα με φίλο μου που έχει full llu Θεσ/νικη κόμβος πλατείας Δημοκρατίας και ούτε αυτός είχε.Με φιλαράκι μου απο Χαριλάου με κύβο ΑΡΥΣ είχε νετ.Τι παίζει κάνουν τπτ στα full/shared????Ασε που το msn μου ακομα δεν συνδέεται.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γενικά η Vivodi (full LLU) στη Θεσσαλονίκη είναι ιδιαίτερα προβληματική. Πλέον σκέφτομαι πολύ σοβαρά να σταματήσω να τη συστήνω σε φίλους και γνωστούς όπως έκανα κατά κόρο παλαιότερα.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-05-2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    87
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    WAG200G
    Κοιτα εγώ που την έχω από τον περασμένο Νοέβρη δεν είχα ποτέ πρόβλημα.Δύο με τρεις φορές να μου έχει κοπει το νετ.Και εκείνο όχι όπως σήμερα.Έκλεινει και μετά από κνα 5λεπτο ερχόταν.Αλλα ελάχιστες φορές έγινε.Και μια φορα που κάνανε εργασίες και είχε κοπεί για 2-3 ώρες.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η αδερφή μου έχει περίπου 10% downtime (1 φορά την εβδομάδα για πολλές ώρες) και τηλεφωνία και Internet. Φίλος μόλις έβαλε στο ίδιο κέντρο (Ερμού) με ακριβώς τα ίδια προβλήματα τις ίδιες μέρες. Συνάδελφος έβαλε πρόπερσι επίσης στην Ερμού και σκέφτεται πολύ σοβαρά να επιστρέει στον ΟΤΕ.
    Το βασικό πρόβλημα για μένα δεν είναι τόσο οι διακοπές, όσο ότι η αποκατάσταση των βλαβών αργεί εξωπραγματικά, ειδικά αν γίνουν ΣΚ.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-06-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    862
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112000/11200
    ISP
    HOL/Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 7,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα

    Σημερα ειχα προβλημα και εγω,απο τη 11:00h και μετα,μεχρι της 14:00 εαν θυμαμαι καλα.

    Κατα τ'αλλα εαν παρεις και τους πεις τιποτα,ασε μη παιρνεις ξερεις γιατι!!!!
    Χριστοφορος

  6. #6
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Αλλάζουν ίνα Θεσσαλονίκη - Αθήνα. Πιθανόν για αυτό να υπήρχε πρόβλημα.
    Γηράσκων Αεί Διδασκόμενος
    Εγώ τελείωσα...

  7. #7
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thestria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλάζουν ίνα Θεσσαλονίκη - Αθήνα. Πιθανόν για αυτό να υπήρχε πρόβλημα.
    Δεν ξερω αν αλλαζουν ινα η οχι αλλα ενα σαββατοκυριακο που εχω την ευκαιρια να μεινω σπιτακι μου να δουλέψω, θελω το dsl μου να δουλευει! Και χθες και σημερα ολο προβληματα ειναι! Εδω και 2 βδομαδες μου εχουν σπασει τα νευρα. Ασε το μονο που τους εχουν μαθει να λενε στη γραμμη ειναι "θα το κοιταξουμε και θα σας ενημερωσουμε" ή "μεχρι αυριο το προβλημα θα εχει λυθει". Καλα...

  8. #8
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Όντως χτες άλλαξαν ίνα...
    Γηράσκων Αεί Διδασκόμενος
    Εγώ τελείωσα...

  9. #9
    Εγγραφή
    07-05-2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    87
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    WAG200G
    Και τωρα που αλλαξαν ίνα τι θα γίνει???Θα σερφαρουμε πιο γρήγορα????

  10. #10
    Εγγραφή
    19-12-2005
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Όχι. Απλώς δεν θα πέφτει τόσο συχνά.
    Γηράσκων Αεί Διδασκόμενος
    Εγώ τελείωσα...

  11. #11
    Εγγραφή
    07-05-2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    282
    Downloads
    87
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    WAG200G
    Αντε να δουμε τι μας επιφυλασει το μελλον.

  12. #12
    Το avatar του μέλους dasko
    dasko Guest
    Για μένα το μέλλον επιφυλάσσει άλλον provider

    Πήρα κι εγώ το Cube, το πεντάμηνό μου λήγει τον άλλο μήνα. Shared LLU. Η γραμμή μου είναι, είναι έναν δρόμο κάτω από την Ερμού, Βασ. Ηρακλείου για όσους ξέρουν από Θεσσαλονίκη.

    1. ΣΤΑΘΕΡΑ κάθε 10 μέρες έχω μια ΜΕΓΑΛΗ διακοπή - και όταν λέω μεγάλη, εννοώ μια διακοπή που κρατάει τουλάχιστον 2-3 ώρες, ίσως και παραπάνω. Η αιτία είναι πάντοτε η ίδια: Μετά από 15-20-25 λεπτά στην αναμονή του CC μου λένε ότι "φταίει η ίνα και κάνουμε ό,τι μπορούμε για να επιδιορθώσουμε το πρόβλημα". Το Σ/Κ όντως τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.

    2. Πέρα από αυτό, ορισμένες σελίδες... απλά δεν ανοίγουν σχεδόν ποτέ. Δεν τις αναφέρω για να μην κάνω και διαφήμιση, είναι πάντως ΓΝΩΣΤΟΤΑΤΑ sites. Δεν το συζητώ για instant messengers: ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ, με δείχνει σταθερά οff-line. Μόλις συνδέομαι με ΙSDN, όλα καλά, όλοι με βλέπουν κανονικά.

    3. Το εικονίδιο της σύνδεσης πολύ συχνά δείχνει ότι η σύνδεση πέφτει στιγμιαία. Από το CC μου είπαν ότι αυτό δε σημαίνει τίποτε, είναι λάθος ένδειξη του router και δεν πρέπει να με απασχολεί. Τους πίστεψα και δε με απασχόλησε, ώσπου είδα ότι δεν είναι έτσι και ότι η σύνδεση ΟΝΤΩΣ πέφτει στιγμιαία. Πώς το είδα; Από online games, πχ.

    4. Για το CC δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, την εμπειρία τη ζείτε όλοι, φαντάζομαι... Κατά τα άλλα η σύνδεσή μου είναι η αναμενόμενη, οι ταχύτητές μου είναι στα 50-55.

    Δεν ξέρω τι προβλήματα έχει η Vivo, δεν ξέρω αν είναι πολιτική τους να αφήνουν τη Βόρεια Ελλάδα στην τύχη της ή αν το πρόβλημα είναι γενικό και δε με ενδιαφέρει κιόλας. Δε θυμώνω καν: Τόσο μπορούν οι άνθρωποι, τόσο κάνουν. Κι εγώ όμως δεν είμαι υποχρεωμένος να ανέχομαι αυτήν την κατάσταση. Ξέρω τι προσφέρουν άλλοι providers, το έχω δει με τα μάτια μου, ρωτάω και ενημερώνομαι. Υπάρχουν πλέον και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια.

    Όχι απαραίτητα φτηνότερα αλλά πάντως πιο γλυκά

  13. #13
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dasko Εμφάνιση μηνυμάτων

    1. ΣΤΑΘΕΡΑ κάθε 10 μέρες έχω μια ΜΕΓΑΛΗ διακοπή - και όταν λέω μεγάλη, εννοώ μια διακοπή που κρατάει τουλάχιστον 2-3 ώρες, ίσως και παραπάνω. Η αιτία είναι πάντοτε η ίδια: Μετά από 15-20-25 λεπτά στην αναμονή του CC μου λένε ότι "φταίει η ίνα και κάνουμε ό,τι μπορούμε για να επιδιορθώσουμε το πρόβλημα". Το Σ/Κ όντως τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.

    2. Πέρα από αυτό, ορισμένες σελίδες... απλά δεν ανοίγουν σχεδόν ποτέ. Δεν τις αναφέρω για να μην κάνω και διαφήμιση, είναι πάντως ΓΝΩΣΤΟΤΑΤΑ sites. Δεν το συζητώ για instant messengers: ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ, με δείχνει σταθερά οff-line. Μόλις συνδέομαι με ΙSDN, όλα καλά, όλοι με βλέπουν κανονικά.

    3. Το εικονίδιο της σύνδεσης πολύ συχνά δείχνει ότι η σύνδεση πέφτει στιγμιαία. Από το CC μου είπαν ότι αυτό δε σημαίνει τίποτε, είναι λάθος ένδειξη του router και δεν πρέπει να με απασχολεί. Τους πίστεψα και δε με απασχόλησε, ώσπου είδα ότι δεν είναι έτσι και ότι η σύνδεση ΟΝΤΩΣ πέφτει στιγμιαία. Πώς το είδα; Από online games, πχ.

    4. Για το CC δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, την εμπειρία τη ζείτε όλοι, φαντάζομαι... Κατά τα άλλα η σύνδεσή μου είναι η αναμενόμενη, οι ταχύτητές μου είναι στα 50-55.
    1)Μάλλλον γι'αυτό άλλαξαν την οπτική ίνα.Κάυσε να δούμε την σταθερότητα σύνδεσής σου μετά την αλαγή και βγάζουμε συμπεράσματα .

    2)Δοκίμασες άλλους DNS servers ???

    3)Έχεις μόντεμ ή ρούτερ? γιατί σε USB σύνδεση θα σου δείχνει συωχόμενα disconnects τα οποία είναι εικονικά .

    4)Το cc πράγματι είναι ,αλλά δε νομίζω ότι η τηλεφωνική υποστηριξη είναι το νο1 κριτήριο για την επιλογή ISP .Τί να την κάνω την τηλεφωνική υποστηριξη , άμα η σύνδεσή μου σέρνεται ?όπως σε μια περίοδο στη Φόρθνετ.


    Όσο για την ταχύτητά σου , πέρνα μια βόλτα από τα DSLAM's της συμπρωτεύουσας να δεις στο δίκτυο ΟΤΕ ποσο αυτονόητο ΔΕΝ είναι να πιάνεις το 100% της σύνδεσης που πιάνεις εσύ.Δες συνδέσεις 2 μβιτ που αποδίσουν σαν 512 'η και 384 και συνδέσεις 1 μβιτ που αποδίδουν σαν 256.

    Εάν τα προβλήματα με την οπτική ίνα σταματήσουν , θα σε συμβούλευα να το ξανασκεφτείς πριν γυρίσεις στο σερνόμενο δίκτυο του ΟΤΕ ...
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ekana nea 6mini symvasi sta 1024/256...alla i onomastiki pou leei to modem edw kai mia vdomada pou syndethike einai 1024/32!!!eimai ston komvo tis ermou, apo vivodi den kseroun ti tous ginetai mallon. stin arxi eftaige o ote gia ti grammi apo to spiti mexri ton komvo, irthe texnikos to elegkse kai den ypirxe provlima. To lew sti vivodi kai den apantane kati ksekathara, apla perimenw....Einai krima tetoia eksypiretisi, ase pou kata m.o. thes 30 lepta gia na piaseis grammi!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. HP! Ενναλακτικο Service στην Θεσ/νικη
    Από Mr_Wizard στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-08, 20:36
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-07, 21:15
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-07, 21:14
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-07, 15:09
  5. VGA Arctic Cooling Silent Rev.3 στην Θεσ/νίκη;
    Από ROA στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-04, 02:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας