Σελ. 21 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 5680
  1. #301
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1000g X 4.191 X 90 = 377.19 Kj για να παει στους 100 απο τους 10, και μετα για να γινει ατμος

    1000g X 2676= 2676Kj (ή για να εξατμιστει 1000*2261) αρα εχουμε 2676+377.19=3053.19 (2638) Kj / 0.84 (0,74) KW

    απο οσο θυμαμαι...

    http://www.engineeringtoolbox.com/sa...ies-d_101.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος George978 : 27-09-12 στις 02:43.
    They see me postin', they hatin'...

  2. #302
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Aκόμα χειρότερα. Αρα δεν κερδίζεις απο ένα τέτοιο σύστημα που προτείνει ο MNP, χάνεις. Γιαυτό και δεν έχει γίνει ακόμα τίποτε σχετικό. Να με συγχωρέσετε για το ότι δεν έβαλα το κόστος ενέργειας ατμοποίησης.

  3. #303
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω για το σπίτι της μάνας μου:

    Το σπίτι είναι μια παλιά (αλλά με ικανοποιητική μόνωση) δυόροφη μονοκατοικία, και είναι και αρκετά μεγάλο (111 τ.μ.).

    Το σπίτι ενδεχομένως να πουληθεί, μιας και εγώ δεν μένω εκεί, ενώ θα μεταναστεύσω και εκτός Ελλάδας οσονούπω, η αδερφή μου επίσης δε μένει εκεί μιας και είναι εκπαιδευτικός και κάθε χρόνο διορίζεται αλλού (μόνο το καλοκαίρι επιστρέφει λόγω των διακοπών), ενώ ο πατέρας μου έχει πεθάνει και έχει μείνει μόνη της η μάνα μου.

    Επειδή όμως η μάνα μου έχει ένα συναισθηματικό δέσιμο με αυτό το σπίτι, ίσως να μην το πουλήσει, παρότι είναι φανερό ότι της είναι υπερβολικά μεγάλο.

    Αν λοιπόν μείνει εκεί, θα ήθελα να δω πώς να αλλάξουμε το σύστημα θέρμανσης που έχει τώρα (έχει το "κλασσικό" καλοριφέρ με πετρέλαιο που πλέον όμως έχει γίνει οικονομικά ασύμφορο).

    Πέρα από το καλοριφέρ, στο σπίτι υπάρχουν υπάρχουν και 2 air-condition (το ένα είναι 9000 BTU και το άλλο είναι 12000 ΒTU). Κανένα πάντως δεν είναι inverter (είναι και τα δύο παλιού τύπου), και άρα υποθέτω (?) ότι δεν πολυσυμφέρουν για θέρμανση (?).

    Μήπως άραγε θα με συνέφερε να αγόραζα 2 νέα air-condition που να είναι inverter και να έκανα τη δουλειά μου;

    Ή μήπως αξίζει να πάμε σε pellets/ξύλο; Να σημειώσω ότι έχουμε ένα (μικρό) χωράφι στο χωριό, και κάθε χρόνο μαζεύουμε τις ελιές. Πάντα μας μένουν κάμποσα ξύλα, τα οποία είναι λίγα και δε νομίζω να φτάνουν για να καλύψουν πλήρως τις ανάγκες μας (επαναλαμβάνω ότι το χωράφι είναι μικρό και οι ελιές είναι λίγες), ωστόσο θα μας καλύπτουν ένα μικρό έστω ποσοστό των αναγκών μας. Άρα αν πάρουμε ξυλόσομπα/ενεργειακό τζάκι δε θα χρειάζεται να αγοράσουμε και τόοοοσα πολλά ξύλα.

    Σήμερα πήγα σε ένα μαγαζί κοντά στο σπίτι μου προκειμένου να πάρω μια γεύση, και μου είπαν τα εξής:

    Καταρχήν, μου εξήγησαν ότι τόσο τα pellets, όσο και το ξύλο μπορούν να συνδεθούν σε όλο το σπίτι, χωρίς να χρειάζονται νέοι σωλήνες (θα χρησιμοποιηθούν οι υπάρχοντες σωλήνες του καλοριφέρ).

    Από εκεί και πέρα, μου είπαν ότι για τα pellets θα μου κοστίσει 2100 ή 2400 ευρώ ο καυστήρας (ανάλογα με το εάν είναι τοποθετημένος εσωτερικά στο ισόγειο ή στον πρώτο όροφο του σπιτιού, ή εάν είναι είναι λέβητας τοποθετημένος στην ταράτσα του σπιτιού) + 500 ευρώ η εγκατάσταση. Τα pellets θα μου κοστίζουν περίπου 300 ευρώ/τόνος, δίνοντας μου τη μισή περίπου απόδοση του πετρελαίου (δηλαδή 1 τόνος pellets = 0,5 τόνος πετρελαίου).

    Για την περίπτωση του ξύλου, μου είπε καταρχήν ότι είτε αγοράσω ενεργειακό τζάκι είτε αγοράσω ξυλόσομπα είναι ουσιαστικά το ίδιο από πλευράς απόδοσης αν τα συνδέσω με τους σωλήνες του καλοριφέρ, απλά το τζάκι θα μου κοστίσει πιο ακριβά επειδή χρειάζεται περισσότερη δουλειά στην εγκατάσταση (και επίσης πολλοί το προτιμούν για εμφανισιακούς λόγους, για να λένε ότι "έχω τζάκι", κτλ, κάτι που ανεβάζει την τιμή του). Εμένα δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση, με ενδιαφέρει η απόδοση, και αν είναι η ξυλόσομπα να μου δίνει την ίδια απόδοση με μικρότερο κόστος, τότε θα την προτιμήσω.
    Μερικά από τα μοντέλα ξυλόσομπας που μου έδειξε ήταν αυτό, αυτό και αυτό (τα λινκς είναι από "άσχετο" μαγαζί, απλά τα δίνω για να μου πείτε άποψη για το πόσο αξιόπιστα και αποδοτικά είναι αυτά τα συγκεκριμένα μοντέλα). Η τιμή των μοντέλων αυτών κυμαινόταν από 570 έως 720 ευρώ + 500 ευρώ η εγκατάσταση.
    Όσο για το κόστος του ξύλου, μου είπε πως το ξύλο έχει περίπου το 25% της απόδοσης του πετρελαίου (δηλαδή χοντρικά 1 τόνος ξύλο = 250 λίτρα πετρέλαιο), και η τιμή του είναι ~180 ευρώ/τόνος. Επίσης, μου είπε ότι υπάρχουν και οι μπρικέτες, που κοστίζουν 290 ευρώ/τόνος, αλλά έχουν περίπου τη διπλάσια απόδοση από το "απλό" ξύλο.

    Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το πόσο εύκολο είναι να κουβαλάς ξύλα ή pellets ανεβαίνοντας 2 ορόφους για να τα αποθηκεύσεις στην ταράτσα του σπιτιού (ειδικά αν είσαι και σε μια αρκετά μεγάλη ηλικία όπως η μάνα μου). Επίσης, θα ήθελα μια γνώμη για να το που να βάλω (αν βάλω) τον καυστήρα του ξύλου ή των pellets, δηλαδή να τον βάλω στο ισόγειο, στον πρώτο όροφο, ή στην ταράτσα μαζί με τα ξύλα/pellets;

    Τέλος, να σημειώσω ότι στην περιοχή μας (Πάτρα) δεν υπάρχει φυσικό αέριο, οπότε μην μπούμε καν στον κόπο να μιλήσουμε για μια τέτοια λύση. Επίσης, επειδή η μάνα μου γενικά δεν αντέχει καθόλου το κρύο, πολλές φορές χρησιμοποιεί εκτός από το καλοριφέρ και μια σόμπα (με αντιστάσεις), που τη βάζει κοντά στα πόδια και στα χέρια της και ζεσταίνεται. Αυτή η σόμπα είναι πολύ καλή για κοντινές αποστάσεις, αλλά προφανώς καίει και αρκετό ρεύμα (λόγω των αντιστάσεων). Μήπως θα άξιζε τον κόπο να της αγόραζα ένα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης, και να τον τοποθετήσω απέναντι από την πολυθρόνα όπου κάθεται και βλέπει τηλεόραση; (εκεί βάζει και τη σόμπα)
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  4. #304
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Το ζητουμενο ειναι η πραγματικη μακροπροθεσμη οικονομια και απ ο,τι βλεπω για τις περισσοτερες "εναλλακτικες" λυσεις απαιτειται καποιο σεβαστο κεφαλαιο ή για επιπλεον εγκαταστασεις ή/και για εξοπλισμο. Αμα μας περισσευαν τοσα λεφτα, θα τα ειχαμε προ πολλου αγορασει! Και βεβαια ουτε λογος για δανεια... Εδω δεν υπαρχουν για τα "λειτουργικα" εξοδα και για την εφορια.
    Θα τη βγαλω με πιο ζεστα ρουχα και μπολικες κουβερτες, ελπιζοντας ο φετινος χειμωνας να μην ειναι εξ ισου βαρυς με το καλοκαιρι ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  5. #305
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα από το καλοριφέρ, στο σπίτι υπάρχουν υπάρχουν και 2 air-condition (το ένα είναι 9000 BTU και το άλλο είναι 12000 ΒTU). Κανένα πάντως δεν είναι inverter (είναι και τα δύο παλιού τύπου), και άρα υποθέτω (?) ότι δεν πολυσυμφέρουν για θέρμανση (?).

    Μήπως άραγε θα με συνέφερε να αγόραζα 2 νέα air-condition που να είναι inverter και να έκανα τη δουλειά μου;
    Εαν η εξωτερική θερμοκρασία είναι > 10 βαθμούς κελσίου, με ένα καινούργιο κλιματιστικό ινβερτερ, έχεις συντελεστή COP > 3. αυτό σημαίνει ότι για κάθε κιλοβατώρα ηλεκτρικής ενέργειας έχεις περισσότερο απο 3 κιλοβατώρες θερμικής (επειδή το κλιματιστικό μεταφέρει ενέργεια, δεν μετατρέπει).
    Αρα για εξωτερική θερμοκρασία > 10 βαθμούς συμφέρει. Ακόμα και με θερμοκρασίες > 5 βαθμούς νομίζω συμφέρει. Δεν συμφέρει για εξωτερική θερμοκρασία < 5 βαθμούς κελσίου, σε σχέση με το πέλετ.

    Ή μήπως αξίζει να πάμε σε pellets/ξύλο; Να σημειώσω ότι έχουμε ένα (μικρό) χωράφι στο χωριό, και κάθε χρόνο μαζεύουμε τις ελιές. Πάντα μας μένουν κάμποσα ξύλα, τα οποία είναι λίγα και δε νομίζω να φτάνουν για να καλύψουν πλήρως τις ανάγκες μας (επαναλαμβάνω ότι το χωράφι είναι μικρό και οι ελιές είναι λίγες), ωστόσο θα μας καλύπτουν ένα μικρό έστω ποσοστό των αναγκών μας. Άρα αν πάρουμε ξυλόσομπα/ενεργειακό τζάκι δε θα χρειάζεται να αγοράσουμε και τόοοοσα πολλά ξύλα.
    Το καλό με το πέλετ είναι ότι μπορείς να κάνεις πέλετ με οτιδήποτε ακόμα και με ξερά χόρτα, πριονίδια, υπόλοιπα κλπ. Εαν έχεις πρόσβαση σε πολύ τέτοιο υλικό, τότε ίσως συμφέρει να πάρεις μια πελετέρια, αν και μιλάμε για κόστος μερικών χιλιάδων ευρώ. Εαν έχεις πρόσβαση σε υπόλοιπα ξυλείας, πριονίδια, χόρτα και φύλλα ξερά, αρκετούς τόνους, ίσως κάνεις απόσβεση. Με 300 ευρώ ο τόνος το πέλετ, με 10-15 τόνους υλικό για πέλετ, έχεις κάνει απόσβεση σχεδόν. Ισως συμφέρει σε συνεργασία και με άλλους που έχουν παρόμοιο πολύ υλικό για να παράγετε το δικό σας πέλετ να πάρετε συνεργατικά μια πελετέρια.

    Προσωπικά διαφωνώ με την χρήση σόμπας μέσα στο σπίτι. Μια φορά να σου καπνίσει, που θα συμβεί, ότι έχεις εξοικονομήσει θα το φας σε καθάρισμα, πλύσιμο κουρτινών, και πιθανόν βάψιμο. Για την ακρίβεια, όσοι θυμούνται τις σόμπες (και πετρελαίου ακόμη), το βάψιμο ήταν απαραίτητο πολύ συχνά, τα μπουριά αντιαισθητικά, και το πιθανό κάπνισμα μεγάλο πρόβλημα. Εαν χρησιμοποιείς ξυλόσομπα ή τζάκι, επιπρόσθετα η μεταφορά ξύλου απο έξω απο το σπίτι κλπ, σημαίνει: α) βρωμιά, β) ταλαιπωρία και γ) απώλειες θέρμανσης κατα την μεταφορά, που πρέπει να ανοιγεις, αλλά και επειδή πρέπει οπωσδήποτε να έχεις ροή καθαρού αέρα στην σόμπα/τζάκι. Αρα συνήθως κάποιο παράθυρο πρέπει να ναι μισάνοιχτο, αλλιώς καπνίζει και δεν έχει απόδοση.

    Θεωρώ μονόδρομο την χρήση καυστήρα, ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. Στην περίπτωση καυστήρα όμως, για να μην πρέπει να βγαίνεις να τροφοδοτείς, μένει μόνο η περίπτωση πέλετ, που έχει δυνατότητα αυτόματης τροφοδότησης.


    Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το πόσο εύκολο είναι να κουβαλάς ξύλα ή pellets ανεβαίνοντας 2 ορόφους για να τα αποθηκεύσεις στην ταράτσα του σπιτιού (ειδικά αν είσαι και σε μια αρκετά μεγάλη ηλικία όπως η μάνα μου). Επίσης, θα ήθελα μια γνώμη για να το που να βάλω (αν βάλω) τον καυστήρα του ξύλου ή των pellets, δηλαδή να τον βάλω στο ισόγειο, στον πρώτο όροφο, ή στην ταράτσα μαζί με τα ξύλα/pellets;
    Πολλοί προμηθευτές ξύλων/πέλετς τα φέρνουν με φορτηγό που έχει γερανό, και εαν δεν υπάρχει πρόβλημα, στα βάζουν απευθείας πχ στην ταράτσα, εαν δεν είναι μεγάλο το ύψος και υπάρχει πρόσβαση (δεν εμποδιζουν καλώδια κλπ). Μάλιστα το προτιμούν, γιατί τελειώνουν με την μία. Μετα εσύ κουβαλάς λίγα λίγα (ξυλα). Στην περίπτωση πέλετ, υπάρχει ειδικό σύστημα που το γεμίζεις με πέλετ, και μετά ο καυστήρας δουλεύει και καταναλώνει αυτόματα όπως το πετρέλαιο, όμως το να αδειάζεις τα τσουβάλια πέλετ εκεί, δεν είναι κάτι που μια γυναίκα κάποιας ηλικίας θα μπορει να κάνει μόνη της. Κακά τα ψέμματα, οτιδήποτε που δεν έρχεται αυτόματα όπως ηλεκτρισμός, φυσικό αέριο ή και πετρέλαιο, είναι δύσκολο στην χρήση.



    Τέλος, να σημειώσω ότι στην περιοχή μας (Πάτρα) δεν υπάρχει φυσικό αέριο, οπότε μην μπούμε καν στον κόπο να μιλήσουμε για μια τέτοια λύση. Επίσης, επειδή η μάνα μου γενικά δεν αντέχει καθόλου το κρύο, πολλές φορές χρησιμοποιεί εκτός από το καλοριφέρ και μια σόμπα (με αντιστάσεις), που τη βάζει κοντά στα πόδια και στα χέρια της και ζεσταίνεται. Αυτή η σόμπα είναι πολύ καλή για κοντινές αποστάσεις, αλλά προφανώς καίει και αρκετό ρεύμα (λόγω των αντιστάσεων). Μήπως θα άξιζε τον κόπο να της αγόραζα ένα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης, και να τον τοποθετήσω απέναντι από την πολυθρόνα όπου κάθεται και βλέπει τηλεόραση; (εκεί βάζει και τη σόμπα)
    με την εξίσωση του φόρου κατανάλωσης του φυσικού αερίου με αυτό του πετρελαίου, η όποια διαφορά θα ειναι πλέον πολύ μικρή. Εαν σκεφτείς μάλιστα το κόστος μετατροπής, για να αποσβέσεις το κόστος εγκατάστασης φυσικού αερίου, με μικρή πλέον διαφορά απο το πετρέλαιο, θα απαιτούνται πολλά χρόνια απόσβεσης, και δεν ξέρω εαν θα αξίζει πλέον τον κόπο.

    Οσο για τα πάνελς υπέρυθρης κλπ, είναι το ίδιο με τις σόμπες αλογόνου, ή ένα αερόθερμο. Ζεσταίνουν μόνο εκεί που βλέπουν, και φυσικά παράγουν για 1 κιλοβατ ηλεκτρικής ενέργειας, λιγότερο ή ίσο με 1 κιλοβατ θερμικής ενέργειας (σε αντίθεση με τα κλιματιστικά και αντλίες θερμότητας που παράγουν πολλαπλάσια θερμική ενέργεια).

    Στην τελική, εαν θες να βγεί όσο πιο οικονομικά γίνεται μπορείς να κάνεις το εξής.
    Αγοράζεις ισοθερμικά εσώρουχα. Βοηθούν όταν ο περιβάλλον χώρος πχ έχει θερμοκρασία 12 βαθμούς να νοιώθεις σαν ναναι 20 βαθμοί. Εφαρμόζεις ότι στο σπίτι θα έχεις θερμοκρασία το πολύ 14 βαθμούς ή και λιγότερο. Βάζεις και μια ηλεκτρική κουβέρτα που καίει λίγο και τέλος. Και προσαρμόζεσαι σε μια ζωή που μέσα στο σπίτι τον χειμώνα θα έχει ένα σχετικό κρύο. Για σπίτια που δεν υπάρχουν παιδιά και γέροντες, νομίζω οτι ειναι εύκολα εφικτό αυτό, στο να ζουν με εσωτερική θερμοκρασία πχ στους 12 με 14 βαθμούς κελσίου. Μια τέτοια θερμοκρασία μπορεί να φέρει μεγάλη οικονομία, ακόμα και εαν καις πετρέλαιο.

  6. #306
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.818
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Μας λεγανε οτι αν βγουμε απ'το ευρω δε θα χουμε πετρελαιο / θα χουμε πετρελαιο με δελτιο... Τωρα που ειμαστε στο ευρω και δε μπορει να αγορασει κανεις πετρελαιο (και ψαχνουμε πελετς, ξυλα, αερια, θερμαστρες, αντλιες θερμοτητας, κλιματιστικα κτλ) ειμαστε "ευρωπαιοι"

  7. #307
    Εγγραφή
    21-05-2004
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5.001
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Thomson 585v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας λεγανε οτι αν βγουμε απ'το ευρω δε θα χουμε πετρελαιο / θα χουμε πετρελαιο με δελτιο... Τωρα που ειμαστε στο ευρω και δε μπορει να αγορασει κανεις πετρελαιο (και ψαχνουμε πελετς, ξυλα, αερια, θερμαστρες, αντλιες θερμοτητας, κλιματιστικα κτλ) ειμαστε "ευρωπαιοι"
    το πετρελαιο σαν καυσιμο για ιδιωτικη θερμανση στην ευρωπη εχει πεθανει εδω και καιρο, και ειναι ευρωπαιοι. βασικα δεν ειμαι σιγουρος αν καιγανε πετρελαιο για ιδιωτικη θερμανση ποτε (το αεριο χρησιμοποιειται απο πολυ παλια)
    They see me postin', they hatin'...

  8. #308
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν η εξωτερική θερμοκρασία είναι > 10 βαθμούς κελσίου, με ένα καινούργιο κλιματιστικό ινβερτερ, έχεις συντελεστή COP > 3. αυτό σημαίνει ότι για κάθε κιλοβατώρα ηλεκτρικής ενέργειας έχεις περισσότερο απο 3 κιλοβατώρες θερμικής (επειδή το κλιματιστικό μεταφέρει ενέργεια, δεν μετατρέπει).
    Αρα για εξωτερική θερμοκρασία > 10 βαθμούς συμφέρει. Ακόμα και με θερμοκρασίες > 5 βαθμούς νομίζω συμφέρει. Δεν συμφέρει για εξωτερική θερμοκρασία < 5 βαθμούς κελσίου, σε σχέση με το πέλετ.
    ΟΚ, και εγώ προς Inverter κοίταζα, απλά ήθελα να τσεκάρω όλες τις πιθανές λύσεις. Ωστόσο, το inverter προφανώς δε θα καλύπτει μερικά δωμάτια του σπιτιού - τι να κάνω για αυτά; Αν δηλαδή θέλω να καλύψω 1-2 δωμάτια ακόμα, πέρα από αυτά που καλύπτει το inverter, τι να χρησιμοποιήσω;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλό με το πέλετ είναι ότι μπορείς να κάνεις πέλετ με οτιδήποτε ακόμα και με ξερά χόρτα, πριονίδια, υπόλοιπα κλπ. Εαν έχεις πρόσβαση σε πολύ τέτοιο υλικό, τότε ίσως συμφέρει να πάρεις μια πελετέρια, αν και μιλάμε για κόστος μερικών χιλιάδων ευρώ.
    Το κόστος αυτό είναι απαγορευτικό

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά διαφωνώ με την χρήση σόμπας μέσα στο σπίτι. Μια φορά να σου καπνίσει, που θα συμβεί, ότι έχεις εξοικονομήσει θα το φας σε καθάρισμα, πλύσιμο κουρτινών, και πιθανόν βάψιμο. Για την ακρίβεια, όσοι θυμούνται τις σόμπες (και πετρελαίου ακόμη), το βάψιμο ήταν απαραίτητο πολύ συχνά, τα μπουριά αντιαισθητικά, και το πιθανό κάπνισμα μεγάλο πρόβλημα. Εαν χρησιμοποιείς ξυλόσομπα ή τζάκι, επιπρόσθετα η μεταφορά ξύλου απο έξω απο το σπίτι κλπ, σημαίνει: α) βρωμιά, β) ταλαιπωρία και γ) απώλειες θέρμανσης κατα την μεταφορά, που πρέπει να ανοιγεις, αλλά και επειδή πρέπει οπωσδήποτε να έχεις ροή καθαρού αέρα στην σόμπα/τζάκι. Αρα συνήθως κάποιο παράθυρο πρέπει να ναι μισάνοιχτο, αλλιώς καπνίζει και δεν έχει απόδοση.
    Αυτό είναι σίγουρο ότι συμβαίνει; Δεν το έχω ακούσει από κάποιον άλλο (αν και ομολογουμένως δεν το έχω ψάξει και πολύ το θέμα, ούτε έχω πολλούς γνωστούς με ενεργειακά τζάκια/ξυλόσομπες νέας γενιάς).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ μονόδρομο την χρήση καυστήρα, ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. Στην περίπτωση καυστήρα όμως, για να μην πρέπει να βγαίνεις να τροφοδοτείς, μένει μόνο η περίπτωση πέλετ, που έχει δυνατότητα αυτόματης τροφοδότησης.

    Πολλοί προμηθευτές ξύλων/πέλετς τα φέρνουν με φορτηγό που έχει γερανό, και εαν δεν υπάρχει πρόβλημα, στα βάζουν απευθείας πχ στην ταράτσα, εαν δεν είναι μεγάλο το ύψος και υπάρχει πρόσβαση (δεν εμποδιζουν καλώδια κλπ). Μάλιστα το προτιμούν, γιατί τελειώνουν με την μία. Μετα εσύ κουβαλάς λίγα λίγα (ξυλα). Στην περίπτωση πέλετ, υπάρχει ειδικό σύστημα που το γεμίζεις με πέλετ, και μετά ο καυστήρας δουλεύει και καταναλώνει αυτόματα όπως το πετρέλαιο, όμως το να αδειάζεις τα τσουβάλια πέλετ εκεί, δεν είναι κάτι που μια γυναίκα κάποιας ηλικίας θα μπορει να κάνει μόνη της. Κακά τα ψέμματα, οτιδήποτε που δεν έρχεται αυτόματα όπως ηλεκτρισμός, φυσικό αέριο ή και πετρέλαιο, είναι δύσκολο στην χρήση.
    Αυτό είναι όντως πολύ σημαντικό για την περίπτωση μας, μιας και η μάνα μου θα μείνει με τη γιαγιά μου και μια θεία μου, οπότε στο σπίτι δε θα υπάρχει κάποιος που να μπορεί εύκολα να κουβαλάει ξύλα, να ανεβοκατεβαίνει σκάλες, κτλ
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  9. #309
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι όντως πολύ σημαντικό για την περίπτωση μας, μιας και η μάνα μου θα μείνει με τη γιαγιά μου και μια θεία μου, οπότε στο σπίτι δε θα υπάρχει κάποιος που να μπορεί εύκολα να κουβαλάει ξύλα, να ανεβοκατεβαίνει σκάλες, κτλ
    Από εκεί ξεκίνα, κι αφού αποκλείσεις οτιδήποτε θέλει κουβάλημα, απομένουν (α) η αντλία θερμότητας ή κλιματιστικά, (β) το πετρέλαιο, και (γ) το υγραέριο με δεξαμενή.

  10. #310
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδια, ψυθιριστα να μιλατε, γιατι αν παρει χαμπαρι η κυβερνηση οτι εδω μιλαμε για οικονομικη θερμανση, κι οτι ο κοσμακης δεν προκειται να αγορασει πετρελαιο, θα 'φορεσουν' κανενα ειδικο φορο καταναλωσης με την αναλογη αυξηση σε πελετ καυσοξυλα και λοιπες εναλλακτικες, οπως εκαναν χτες στο υγραεριο, και τελος!
    Εδω πυροβολουν οτι κινεται!
    Shoot em up κοινωνια εχουμε γινει!

  11. #311
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από εκεί ξεκίνα, κι αφού αποκλείσεις οτιδήποτε θέλει κουβάλημα, απομένουν (α) η αντλία θερμότητας ή κλιματιστικά, (β) το πετρέλαιο, και (γ) το υγραέριο με δεξαμενή.
    Τί είναι η αντλία θερμότητας; Υπάρχουν άλλες συσκευές αντλίας θερμότητας εκτός από τα air-condition; (είμαι άσχετος, οπότε μη με παρεξηγείς αν η ερώτηση είναι "χαζή").


    Το υγραέριο είναι συμφέρουσα επιλογή;


    Τέλος, αν είναι και τελικά βάλουμε inverter κλιματιστικά, το inverter προφανώς δε θα καλύπτει μερικά δωμάτια του σπιτιού - τι να κάνω για αυτά; Αν δηλαδή θέλω να καλύψω 1-2 δωμάτια ακόμα, πέρα από αυτά που καλύπτει το inverter, τι να χρησιμοποιήσω; Επίσης, που θα μπορούσα να πουλήσω (και πόσο) τα παλιά μου (μη inverter) κλιματιστικά αν τα αντικαταστήσω με νέα;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια, ψυθιριστα να μιλατε, γιατι αν παρει χαμπαρι η κυβερνηση οτι εδω μιλαμε για οικονομικη θερμανση, κι οτι ο κοσμακης δεν προκειται να αγορασει πετρελαιο, θα 'φορεσουν' κανενα ειδικο φορο καταναλωσης με την αναλογη αυξηση σε πελετ καυσοξυλα και λοιπες εναλλακτικες, οπως εκαναν χτες στο υγραεριο, και τελος!
    Εδω πυροβολουν οτι κινεται!
    Shoot em up κοινωνια εχουμε γινει!
    Ναι, σίγουρα θα ανεβάσουν τη φορολογία αν δουν τα έσοδα από τη φορολόγηση του πετρελαίου να πέφτει
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  12. #312
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί είναι η αντλία θερμότητας; Υπάρχουν άλλες συσκευές αντλίας θερμότητας εκτός από τα air-condition; (είμαι άσχετος, οπότε μη με παρεξηγείς αν η ερώτηση είναι "χαζή").
    Φαντάσου μία κεντρική εγκατάσταση κλιματισμού, με μία (μεγάλη) κεντρική εξωτρική μονάδα, και fan coils στους χώρους του σπιτιού. Συμφέρουσα στη λειτουργία, αλλά δαπανηρή στην εγκατάσταση.
    Το υγραέριο είναι συμφέρουσα επιλογή;
    Εξαρτάται από την πολιτική του κάθε τοπικού αντιπροσώπου (καθώς ο ανταγωνισμός είναι πρακτικά ανύπαρκτος), και το πώς θα διαμορφωθούν οι τιμές του υγραερίου στην Μπανανία Ελλάδα, κι η καφετζού μου λείπει αυτές τις μέρες. Πάντως για την ώρα είναι (λίγο; ) οικονομικότερο από το πετρέλαιο. Κι αυτό, όμως, μάλλον δαπανητρό αρχικά (θέλει δεξαμενή θαμμένη στο χώμα).
    Τέλος, αν είναι και τελικά βάλουμε inverter κλιματιστικά, το inverter προφανώς δε θα καλύπτει μερικά δωμάτια του σπιτιού - τι να κάνω για αυτά; Αν δηλαδή θέλω να καλύψω 1-2 δωμάτια ακόμα, πέρα από αυτά που καλύπτει το inverter, τι να χρησιμοποιήσω;
    Για σύντομη παραμονή, π.χ. μπάνιο, θα έλεγα αερόθερμο.
    Επίσης, που θα μπορούσα να πουλήσω (και πόσο) τα παλιά μου (μη inverter) κλιματιστικά αν τα αντικαταστήσω με νέα;
    Με λίγη τύχη, ο παλιατζής δεν θα σου πάρει λεφτά για να τα πάρει. Αν σου ζητήσει, φέρε το γύφτο που μαζεύει παλιοσίδερα .
    Πέρα από την πλάκα, όταν τα μη-inverter κινέζικα private label των αλυσίδων είναι πάμφθηνα, γιατί να αγοράσει κανείς μεταχειρισμένα σε άγνωστη κατάσταση και χωρίς εγγύηση;

  13. #313
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σύντομη παραμονή, π.χ. μπάνιο, θα έλεγα αερόθερμο.
    ΟΚ, ευχαριστώ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λίγη τύχη, ο παλιατζής δεν θα σου πάρει λεφτά για να τα πάρει. Αν σου ζητήσει, φέρε το γύφτο που μαζεύει παλιοσίδερα .
    Πέρα από την πλάκα, όταν τα μη-inverter κινέζικα private label των αλυσίδων είναι πάμφθηνα, γιατί να αγοράσει κανείς μεταχειρισμένα σε άγνωστη κατάσταση και χωρίς εγγύηση;
    Βασικά έχω την ελπίδα ότι κάποια καταστήματα θα έχουν προγράμματα "απόσυρσης' των παλιών κλιματιστικών. Έχω δει ότι τα καλοκαίρια σου δίνουν έκπτωση όταν αγοράζεις ένα inverter κλιματιστικό αν τους δώσεις το παλιό σου (ακόμα και αν το παλιό κλιματιστικό δεν λειτουργεί, πόσο μάλλον όταν είναι γιαπωνέζικο και λειτουργεί όπως τα δύο που έχουμε εμείς). Θα το ψάξω, μιας και λόγω των εξελίξεων στην αγορά θέρμανσης πολύς κόσμος θα αγοράσει κλιματιστικά και το χειμώνα, όχι μόνο το καλοκαίρι
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  14. #314
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Περιοχή
    Αλιμος
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.112
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Vodafone Power Station
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάσου μία κεντρική εγκατάσταση κλιματισμού, με μία (μεγάλη) κεντρική εξωτρική μονάδα, και fan coils στους χώρους του σπιτιού. Συμφέρουσα στη λειτουργία, αλλά δαπανηρή στην εγκατάσταση.
    Εάν έχεις πολλές ώρες λειτουργίας κάνεις γρήγορα απόσβεση της δαπάνης. Βέβαια στην περίπτωση του συμφορουμήτη δεν συμφέρει με τίποτα


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται από την πολιτική του κάθε τοπικού αντιπροσώπου (καθώς ο ανταγωνισμός είναι πρακτικά ανύπαρκτος), και το πώς θα διαμορφωθούν οι τιμές του υγραερίου στην Μπανανία Ελλάδα, κι η καφετζού μου λείπει αυτές τις μέρες. Πάντως για την ώρα είναι (λίγο; ) οικονομικότερο από το πετρέλαιο. Κι αυτό, όμως, μάλλον δαπανητρό αρχικά (θέλει δεξαμενή θαμμένη στο χώμα).
    Αν τηρούνται κάποιες αποστάσεις μπορεί να μπει και υπέργεια. Τότε μπορεί με λίγο "παζάρι" να την πάρει με χρησιδάνειο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σύντομη παραμονή, π.χ. μπάνιο, θα έλεγα αερόθερμο.
    Την δεκαετία του '80 χρησιμοποιούσαν κάτι υπέρυθρες λάμπες για να ζεστάνουν τα μπάνια. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα. είναι περίπου σαν αυτές που έχουν πάνω από τις τηγανητές πατάτες στα fast foodαδικα.

    --Edit--

    βρηκα αυτό
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Papados : 29-09-12 στις 18:08.
    The foundation of every state is the education of its youth.
    Τα θεμέλια κάθε πολιτείας είναι η εκπαίδευση των νέων της.

  15. #315
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papados Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την δεκαετία του '80 χρησιμοποιούσαν κάτι υπέρυθρες λάμπες για να ζεστάνουν τα μπάνια. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα. είναι περίπου σαν αυτές που έχουν πάνω από τις τηγανητές πατάτες στα fast foodαδικα.
    Το αερόθερμο όμως είναι πολύ γρήγορο, ειδικά σε μικρούς χώρους όπως τα μπάνια. Οι υπέρυθρες, από την άλλη, ζεσταίνουν μόνο την πλευρά που βλέπουν (η πλάτη παγώνει!)

Σελ. 21 από 379 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας