Σελ. 300 από 380 ΠρώτηΠρώτη ... 280290295298299300301302305310320 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.486-4.500 από 5692
  1. #4486
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tecate Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα σου στησει ανδριαντα η ΔΕΗ

    αν η μονη λυση θερμανσης ειναι το ρευμα, και δε παιζει να βαλεις αντλια θερμοτητας, κανε οτι μπορεις με καλα inverter κλιματιστικα. Ολα τ'αλλα θα σου στελνει προσωπικες καρτες τα Χριστουγεννα ο Φωτοπουλος
    Τα παραλες.Και εγώ έχω ηλεκτρική θέρμανση και δεν έλαβα επιστολή από το Φωτόπουλο
    Αν προσέχεις και χρησιμοποιείς νυχτερινό ΠΑΝΤΑ δεν είναι μεγάλη η χρέωση.

  2. #4487
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tecate Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε παιζει να εγινε μελετη, τυχαια νουμερα ειναι αυτα που λες

    πρωτον για να εισαι επιλεξιμος πρεπει να βγει το κτιριο κατηγορια Δ (με θερμοδιακοπτομενα ενεργειακα κουφαματα, Α+++ θερμανση ΔΕΝ)
    δευτερον η παρεμβαση πρεπει να σε ανεβασει 2 ενεργειακες κατηγοριες.
    τριτον, πρεπει να ακολουθησεις τον ΚΕΝΑΚ

    Ο ΚΕΝΑΚ του 2017, για ζωνη Β (Αθηνα) λεει 8cm μονωση. Γιαυτο στο λινκαρα. Πως εσυ πηρες εγκριση να βαλεις 4 σε κτιριο του 60? Σε κτιρια του 90+ που χουν 3cm της κακιας ωρας αναμεσα στους τοιχους βαζουν αλλα 5 απεξω και κανουν οτι ειναι OK. Εσενα θα σου βαλουν 4 σε κτιριο με 0 μονωση και οχι μονο θα περασει εγκριση, αλλα θα ανεβασει μονη της το κτιριο 2 ενεργειακες κατηγοριες. Οτι ναναι ftw.

    Anyway, το ληγω εδω, ο μονος λογος που ανακτευτηκα ηταν γιατι με οσα ελεγες στην αρχη φαινοταν να σε δουλευουν οι τεχνικοι. Τελικα αλλος δουλευει αλλους, οποτε εμενα δε μου πεφτει λογος.
    Υπαρχουν 3 κατηγοριες στον ΚΕΝΑΚ για τα κτιρια
    Χωρις θερμομονωση, με, και κατα ΚΕΝΑΚ
    καθε τυπος με διαφορετικη θερμικη απαιτηση

    Ο ΚΕΝΑΚ δε λεει ΠΟΥΘΕΝΑ ποση μονωση, αφου παιζουν και τα Η/Μ μπαλα
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  3. #4488
    Εγγραφή
    16-09-2008
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199999/9999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC68VG
    SNR / Attn
    12(dB) / 1.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχουν 3 κατηγοριες στον ΚΕΝΑΚ για τα κτιρια
    Χωρις θερμομονωση, με, και κατα ΚΕΝΑΚ
    καθε τυπος με διαφορετικη θερμικη απαιτηση

    Ο ΚΕΝΑΚ δε λεει ΠΟΥΘΕΝΑ ποση μονωση, αφου παιζουν και τα Η/Μ μπαλα
    ο ΚΕΝΑΚ δινει ορια θερμοπερατοτητας στα δομικα, τα οποια σε μια 'τυπικη' κατασκευη βγαζουν ενα μεσο παχος μονωσης. Το αυτο ισχυει και και στα κουφωματα. Δε λεει europa x η alumil y η etem z κοκ, αλλα θετει καποια ορια θερμοπερατοτητας στο κουφωμα που ουσιαστικα υπαγορευουν συγκεκριμενες (θερμοδιακοπτoμενες) σειρες κοκ.

    http://www.et.gr/idocs-nph/search/pd...E-eOE764e9ZHue

    απο σελιδα 6 και μετα (το λινκ οδηγει στο ΦΕΚ του ΚΕΝΑΚ σε pdf)

    οταν σε χρηματοδοτει το εξοικονομω, οπως ισχυριζοταν μεχρι προχθες ο συγκεκριμενος poster, υπαρχει μονο το κατα ΚΕΝΑΚ. Σε καμια περιπτωση το εξοικονομω δε χρηματοδοτει οτι σου κατεβει μονωση. Φυσικα αν χρηματοδοτεις μονος σου τη θερμοπροσοψη κανεις οτι θες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tecate : 02-11-17 στις 02:37.

  4. #4489
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.992
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παραλες.Και εγώ έχω ηλεκτρική θέρμανση και δεν έλαβα επιστολή από το Φωτόπουλο
    Αν προσέχεις και χρησιμοποιείς νυχτερινό ΠΑΝΤΑ δεν είναι μεγάλη η χρέωση.
    Αν "προσέχεις" όμως θα υπάρχουν αρκετές φορές/ωρες που δεν θα έχεις την "σωστή" θερμοκρασία σε όλο το σπίτι.

    Κακά τα ψέματα η θέρμανση με αντίσταση είναι η πιο δαπανηρή.

  5. #4490
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν "προσέχεις" όμως θα υπάρχουν αρκετές φορές/ωρες που δεν θα έχεις την "σωστή" θερμοκρασία σε όλο το σπίτι.

    Κακά τα ψέματα η θέρμανση με αντίσταση είναι η πιο δαπανηρή.
    Κοίτα, εγώ τα έχω, τα κλιματιστικά κάθε πρωί(οταν αρχίζουν τα κρύα) 5-8 το πρωί, δηλαδή στο νυχτερινό.Το ίδιο κάνω και το μεσημερι 3-5.Η ζέστη κρατάει κάποιες ώρες.Τώρα απο τις 7 το απογεύμα, αρχίζει και πιάνει λίγο κρύο και το ανάβω(κύριως 1 κλιματιστικό) πάλι αλλά σε χαμηλοτερη θερμοκρασία.Αναβοσβήνει μόνο του.Πλήρωσα στη ΔΕΗ 494 ευρώ για 4009 kwh όπου οι 2200 ήταν νυχτερινές.Συνήθως πλήρωνα κοντα στα 300 αυτή την περίοδο.Άρα η επιβάρυνση δεν είναι πολύ μεγάλη , αφού με 200 ευρώ βάζεις μόνο 200Λ πετρέλαιο..Έχουμε ΦΑ στην περιοχή, αλλα θέλει πολλά λεφτά για αντικατάσταση...

  6. #4491
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.992
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Τα κλιματιστικά δεν είναι θέρμανση με αντίσταση.

  7. #4492
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανένας δεν δουλεύει κανέναν

    το κτίριο κατασκευάστηκε το 1960 βρίσκεται επί της οδού Λάσκου Βασιλείου περιοχή Παγκράτι Δήμος Αθηναίων

    όλα τα διαμερίσματα έχουν κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια / ρολά / σίτα (θερμοδιακοπτομενα) των εταιρειών ETEM - EUROPA

    καινούργια συστήματα σκίασης (τέντες)

    καινούργια εγκατάσταση κεντρικής θέρμανσης

    κλιματιστικά τύπου Inverter A+++

    τέταρτος και πέμπτος διαθέτουν και ενεργειακά τζάκια

    την άνοιξη του 2018 θα ξεκινήσουν οι εργασίες και θα μπει η θερμομόνωση στους εξωτερικούς τοίχους και οποιαδήποτε αλλού χρειαστεί κάποιου είδους μόνωση

    καθώς οι εργασίες αναβάθμισης θα πληρωθούν από την πολυκατοικία (ρώτησα την τεχνική εταιρεία σχετικά με την μόνωση (8 εκατοστών) βάση του ΚΕΝΑΚ (2017) που μου έκανες παράθεση (σε ευχαριστώ για αυτό) και τους το έστειλα μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου έτσι πληροφορήθηκα για το κόστος υλικών + εργασιών) καθώς δεν θα περιμένουμε την χρηματοδότηση του προγράμματος
    έχω την σύμφωνη γνώμη όλων των ιδιοκτητών των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας.
    Τη εννοεις την συμφωνη γνωμη?Νομιζω δεν υπαρχει κανενας ενεργειακος επιθεωρητης εδώ μεσα ,οποτε φιλολογικου επιπεδου συζητηση γινεται.Και εγω θεωρω τα 4εκ πολύ λιγα για μονωση και μικρο το κερδος που θα εχετε.Η τεχνικη εταιρια τι σας ειπε για αυτή την αναφορα σας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    με μπερδευει λιγο το 1500 watt που λεει .
    με ενταση 16 αμπερ στα 220 βολτ , ειναι 3500 βατ .
    Προφανες λαθος είναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην ουσια το inverter , αν εχω καταλαβει σωστα , δεν ειναι τιποτα παρπανω απο ενα power managment πανω στο μοτερ , που αντι να δινει συνεχομενα εναλασομενο ρευμα στο μοτερ , το κανει συνεχες (DC ) και αντι για 50ΗΖ που ειναι η συχνοτητα του εναλασομενου ρευματος , δινει μια πολυ μεγαλυτερη συχνοτητα με αποτελεσμα να ειναι πολυ πιο ελενχομενη η ροη του μοτερ και με πολυ μικροτερη καταναλωση .

    γιατι ομως ειναι τοσο ακριβη αυτη η τροποποιηση δεν εχω καταλαβει και τα inverter ειναι σε διπλασια και βαλε τιμη απο τα κοινα κλιματιστικα .
    σωστος!
    Για την ακριβεια υπαρχουν δυο τυποι.αυτα συνεχους ρεύματος (dc,που δεν μπορει να εχει συχνοτητα το συνεχες ) και τα εναλασομενου ρεύματος που ρυθμιζει την συχνοτητα(πολλα μεχρι και 100Hz).https://www.amazon.com/1hp-vfd/s?ie=...Ck%3A1hp%20vfd
    ενδεικτικα για να δεις τιμες του ρυθμιστη στροφων.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παραλες.Και εγώ έχω ηλεκτρική θέρμανση και δεν έλαβα επιστολή από το Φωτόπουλο
    Αν προσέχεις και χρησιμοποιείς νυχτερινό ΠΑΝΤΑ δεν είναι μεγάλη η χρέωση.
    Παντα νυχτερινο? τοτε δεν εχεις αυτονομη θερμανση .το βραδυ την θελει ο κοσμος συνηθως.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, εγώ τα έχω, τα κλιματιστικά κάθε πρωί(οταν αρχίζουν τα κρύα) 5-8 το πρωί, δηλαδή στο νυχτερινό.Το ίδιο κάνω και το μεσημερι 3-5.Η ζέστη κρατάει κάποιες ώρες.Τώρα απο τις 7 το απογεύμα, αρχίζει και πιάνει λίγο κρύο και το ανάβω(κύριως 1 κλιματιστικό) πάλι αλλά σε χαμηλοτερη θερμοκρασία.Αναβοσβήνει μόνο του.Πλήρωσα στη ΔΕΗ 494 ευρώ για 4009 kwh όπου οι 2200 ήταν νυχτερινές.Συνήθως πλήρωνα κοντα στα 300 αυτή την περίοδο.Άρα η επιβάρυνση δεν είναι πολύ μεγάλη , αφού με 200 ευρώ βάζεις μόνο 200Λ πετρέλαιο..Έχουμε ΦΑ στην περιοχή, αλλα θέλει πολλά λεφτά για αντικατάσταση...
    δεν αναφέρονται σε αντλιες θερμότητας-κλιματιστικα αλλα σε θερμανση με αντισταση.

  8. #4493
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.701
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    για την τιμη της προσθηκης της τεχνολογιας inverter που μου φαινεται καπως ακριβο , εμπνευστηκα απο τα arduino (μη γελας ) που το εχουν σαν τιποτενια ,απο πλευρα κοστους , δυνατοτητα .

    ενταξη , καταλαβαινω , αλλες κλιμακες, αλλες ενεργειακες απαιτησεις , αλλα διαπιστευτηρια λειτουργιας .
    απλα δεν νομιζω να ειναι τοσο ακριβη τεχνολογια .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #4494
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tecate Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ΚΕΝΑΚ δινει ορια θερμοπερατοτητας στα δομικα, τα οποια σε μια 'τυπικη' κατασκευη βγαζουν ενα μεσο παχος μονωσης. Το αυτο ισχυει και και στα κουφωματα. Δε λεει europa x η alumil y η etem z κοκ, αλλα θετει καποια ορια θερμοπερατοτητας στο κουφωμα που ουσιαστικα υπαγορευουν συγκεκριμενες (θερμοδιακοπτoμενες) σειρες κοκ.

    http://www.et.gr/idocs-nph/search/pd...E-eOE764e9ZHue

    απο σελιδα 6 και μετα (το λινκ οδηγει στο ΦΕΚ του ΚΕΝΑΚ σε pdf)

    οταν σε χρηματοδοτει το εξοικονομω, οπως ισχυριζοταν μεχρι προχθες ο συγκεκριμενος poster, υπαρχει μονο το κατα ΚΕΝΑΚ. Σε καμια περιπτωση το εξοικονομω δε χρηματοδοτει οτι σου κατεβει μονωση. Φυσικα αν χρηματοδοτεις μονος σου τη θερμοπροσοψη κανεις οτι θες.
    Τα ορια θερμοπερατοτητας δε σου βγαζουν καταταξη. Ειναι και αλλοι παραγοντες
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  10. #4495
    Εγγραφή
    16-09-2008
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199999/9999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC68VG
    SNR / Attn
    12(dB) / 1.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, εγώ τα έχω, τα κλιματιστικά κάθε πρωί(οταν αρχίζουν τα κρύα) 5-8 το πρωί, δηλαδή στο νυχτερινό.Το ίδιο κάνω και το μεσημερι 3-5.Η ζέστη κρατάει κάποιες ώρες.Τώρα απο τις 7 το απογεύμα, αρχίζει και πιάνει λίγο κρύο και το ανάβω(κύριως 1 κλιματιστικό) πάλι αλλά σε χαμηλοτερη θερμοκρασία.Αναβοσβήνει μόνο του.Πλήρωσα στη ΔΕΗ 494 ευρώ για 4009 kwh όπου οι 2200 ήταν νυχτερινές.Συνήθως πλήρωνα κοντα στα 300 αυτή την περίοδο.Άρα η επιβάρυνση δεν είναι πολύ μεγάλη , αφού με 200 ευρώ βάζεις μόνο 200Λ πετρέλαιο..Έχουμε ΦΑ στην περιοχή, αλλα θέλει πολλά λεφτά για αντικατάσταση...
    οποτε ... σε τι διαφωνεις? Κι εγω ειπα ηλεκτρικη ενεργεια για θερμανση ΕΚΤΟΣ αν ειναι κλιματιστικα η αθ που σου δινουν πολλαπλασια θερμανση απο την ενεργεια που καταναλωνουν δε συμφερει. Αν πεις οτι μπακαλιστικα ενα κλιματιστικο που χρησιμοποιεις εσυ εχει 4 SCOP ο αλλος με την αντισταση που εχει SCOP 1 θα πληρωνε τα 4πλασια για να παρει την ιδια θερμικη ανεση με σενα.

    επαιζε (και θα ξαναπαιξει απο Μαρτιο) επιδοτηση για συνδεση στο ΦΑ. Ψαξτο. Και νομιζω σου χαριζαν και τα τελη συνδεσης.

  11. #4496
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Μηνύματα
    1.453
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Πέραν των 3Μ (Μόνωση-Μόνωση-Μόνωση), το ΦΑ είναι απ΄τις πλέον οικονομικές λύσεις, σε περίπτωση που μπορεί να βάλει κάποιος και σίγουρα πολύ καλύτερα από ρεύμα.

  12. #4497
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tecate Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε ... σε τι διαφωνεις? Κι εγω ειπα ηλεκτρικη ενεργεια για θερμανση ΕΚΤΟΣ αν ειναι κλιματιστικα η αθ που σου δινουν πολλαπλασια θερμανση απο την ενεργεια που καταναλωνουν δε συμφερει. Αν πεις οτι μπακαλιστικα ενα κλιματιστικο που χρησιμοποιεις εσυ εχει 4 SCOP ο αλλος με την αντισταση που εχει SCOP 1 θα πληρωνε τα 4πλασια για να παρει την ιδια θερμικη ανεση με σενα.

    επαιζε (και θα ξαναπαιξει απο Μαρτιο) επιδοτηση για συνδεση στο ΦΑ. Ψαξτο. Και νομιζω σου χαριζαν και τα τελη συνδεσης.
    Νόμιζα ότι θα μου έστελνε κάρτα ο φωτόπουλος και με τα AC.

  13. #4498
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη εννοεις την συμφωνη γνωμη?Νομιζω δεν υπαρχει κανενας ενεργειακος επιθεωρητης εδώ μεσα ,οποτε φιλολογικου επιπεδου συζητηση γινεται.Και εγω θεωρω τα 4εκ πολύ λιγα για μονωση και μικρο το κερδος που θα εχετε.Η τεχνικη εταιρια τι σας ειπε για αυτή την αναφορα σας.
    σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας (η απόφαση πάρθηκε σε γενική συνέλευση) να γίνει η χρηματοδότηση των εργασιών με έξοδα της πολυκατοικίας και όχι με χρηματοδότηση από το πρόγραμμα.

    ενεργειακός επιθεωρητής δεν υπάρχει εδώ μέσα (επισήμως τουλάχιστον) στην περίπτωση μας αυτός υπήρχε και συνεργαζόταν όπως και ο "σύμβουλος" με την τεχνική εταιρεία (αυτοί είπαν τι εργασίες πρέπει να γίνουν)

    ειδικοί επί του θέματος υπάρχουν που γνωρίζουν περισσότερα από μένα που είμαι άσχετος επί του θέματος

    ένας από αυτούς μου πρότεινε κάποια λινκ σχετικά με τον κανονισμό έτσι διάβασα για την μόνωση 8 εκατοστά που απαιτεί για την Ζώνη Β (Αθήνα)

    το είπα στην τεχνική εταιρεία η οποία μας έβγαλε τιμή και τελείωσε το θέμα

    ότι αφορά την θέρμανση με κλιματιστικά τύπου inverter (ηλεκτρικό ρεύμα) δεν γίνεσαι καλός πελάτης της ΔΕΗ ειδικά αν το συνδυάσεις με το νυχτερινό τιμολόγιο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MIKU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, εγώ τα έχω, τα κλιματιστικά κάθε πρωί(οταν αρχίζουν τα κρύα) 5-8 το πρωί, δηλαδή στο νυχτερινό.Το ίδιο κάνω και το μεσημερι 3-5.Η ζέστη κρατάει κάποιες ώρες.Τώρα απο τις 7 το απογεύμα, αρχίζει και πιάνει λίγο κρύο και το ανάβω(κύριως 1 κλιματιστικό) πάλι αλλά σε χαμηλοτερη θερμοκρασία.Αναβοσβήνει μόνο του.Πλήρωσα στη ΔΕΗ 494 ευρώ για 4009 kwh όπου οι 2200 ήταν νυχτερινές.Συνήθως πλήρωνα κοντα στα 300 αυτή την περίοδο.Άρα η επιβάρυνση δεν είναι πολύ μεγάλη , αφού με 200 ευρώ βάζεις μόνο 200Λ πετρέλαιο..Έχουμε ΦΑ στην περιοχή, αλλα θέλει πολλά λεφτά για αντικατάσταση...
    μια από τα ίδια και εγώ

    Φ.Α υπάρχει στην περιοχή αλλά απλησίαστο καθώς είναι πολλά τα λεφτά για αντικατάσταση από πετρέλαιο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tecate Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ΚΕΝΑΚ δινει ορια θερμοπερατοτητας στα δομικα, τα οποια σε μια 'τυπικη' κατασκευη βγαζουν ενα μεσο παχος μονωσης. Το αυτο ισχυει και και στα κουφωματα. Δε λεει europa x η alumil y η etem z κοκ, αλλα θετει καποια ορια θερμοπερατοτητας στο κουφωμα που ουσιαστικα υπαγορευουν συγκεκριμενες (θερμοδιακοπτoμενες) σειρες κοκ.

    http://www.et.gr/idocs-nph/search/pd...E-eOE764e9ZHue

    απο σελιδα 6 και μετα (το λινκ οδηγει στο ΦΕΚ του ΚΕΝΑΚ σε pdf)

    οταν σε χρηματοδοτει το εξοικονομω, οπως ισχυριζοταν μεχρι προχθες ο συγκεκριμενος poster, υπαρχει μονο το κατα ΚΕΝΑΚ. Σε καμια περιπτωση το εξοικονομω δε χρηματοδοτει οτι σου κατεβει μονωση. Φυσικα αν χρηματοδοτεις μονος σου τη θερμοπροσοψη κανεις οτι θες.
    καταρχήν ευχαριστώ για τα λινκ

    απλά μια παρένθεση

    το πρόγραμμα θα χρηματοδοτούσε την εγκατάσταση της μόνωσης που προέβλεπε ο ενεργειακός επιθεωρητής σε συνεργασία με τον σύμβουλο και την τεχνική εταιρεία στα χαρτιά υπάρχει η μόνωση 4 εκατοστά και όχι τα 8 εκατοστά

    απλά έχει κολλήσει το θέμα στην "Γ Φάση" του προγράμματος

    την Α και Β φάση την έχουμε περάσει και ολοκληρώσει επιτυχώς.

    έμενε η Γ φάση αν εκεί σύμφωνα με τον κανονισμό που λες μας έλεγαν ότι πρέπει να τροποποιήσουμε την μόνωση για να εγκριθεί και να προχωρήσει η χρηματοδότηση του έργου είναι άλλου παπά ευαγγέλιο

    η οποία σε εμάς δεν θα γίνει από την στιγμή που θα χρηματοδοτήσουμε με ίδιους πόρους τις εργασίες.

  14. #4499
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    για την τιμη της προσθηκης της τεχνολογιας inverter που μου φαινεται καπως ακριβο , εμπνευστηκα απο τα arduino (μη γελας ) που το εχουν σαν τιποτενια ,απο πλευρα κοστους , δυνατοτητα .

    ενταξη , καταλαβαινω , αλλες κλιμακες, αλλες ενεργειακες απαιτησεις , αλλα διαπιστευτηρια λειτουργιας .
    απλα δεν νομιζω να ειναι τοσο ακριβη τεχνολογια .
    Το arduino (δεν γελαω) ειναι ο ΄'εγκεφαλος για την διαχειριση των στροφων του κινητηρα.Τα λοιπα μερη,τα εξαρτηματα που διαχειριζονται την ισχυ,ειναι τα ακριβα.
    Ειδες σε αυτα τα noname inverter,το κοστος τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέραν των 3Μ (Μόνωση-Μόνωση-Μόνωση), το ΦΑ είναι απ΄τις πλέον οικονομικές λύσεις, σε περίπτωση που μπορεί να βάλει κάποιος και σίγουρα πολύ καλύτερα από ρεύμα.
    ειδικα αμα βαλουμε και το κοστος κτησης ,αδιαμφισβητητα ειναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    τ
    ένας από αυτούς μου πρότεινε κάποια λινκ σχετικά με τον κανονισμό έτσι διάβασα για την μόνωση 8 εκατοστά που απαιτεί για την Ζώνη Β (Αθήνα)

    το είπα στην τεχνική εταιρεία η οποία μας έβγαλε τιμή και τελείωσε το θέμα



    - - - Updated - - -





    Φ.Α υπάρχει στην περιοχή αλλά απλησίαστο καθώς είναι πολλά τα λεφτά για αντικατάσταση από πετρέλαιο.
    Συγνωμη αν γινομαι επιμονος απλα προσπαθω να καταλαβω και ισως να βοηθησω.Γνωριζεται οτι θα κανετε 'μιση' δουλεια και γινεται αυτο λογω κοστους?
    Αν επιτρεπεται ποια η διαφορα?
    το Φ.Α γιατι ειναι απλησιαστο?η συνδεση με αυτο?η ή αντικατασταση καυστηρων-λεβητων κλπ?

  15. #4500
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το arduino (δεν γελαω) ειναι ο ΄'εγκεφαλος για την διαχειριση των στροφων του κινητηρα.Τα λοιπα μερη,τα εξαρτηματα που διαχειριζονται την ισχυ,ειναι τα ακριβα.
    Ειδες σε αυτα τα noname inverter,το κοστος τους.


    ειδικα αμα βαλουμε και το κοστος κτησης ,αδιαμφισβητητα ειναι.



    Συγνωμη αν γινομαι επιμονος απλα προσπαθω να καταλαβω και ισως να βοηθησω.Γνωριζεται οτι θα κανετε 'μιση' δουλεια και γινεται αυτο λογω κοστους?
    Αν επιτρεπεται ποια η διαφορα?
    το Φ.Α γιατι ειναι απλησιαστο?η συνδεση με αυτο?η ή αντικατασταση καυστηρων-λεβητων κλπ?
    καταρχήν δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη ευχαρίστως να σου πω ότι γνωρίζω από αυτά που μου είχαν προτείνει όταν ήρθε το Φ.Α στην περιοχή μου

    για τι πράγμα λες ότι θα κάνουμε μισή δουλειά?

    το κόστος εγκατάστασης/αλλαγή της κεντρικής από πετρέλαιο σε Φ.Α (αντικατάσταση λέβητα/καυστήρα κτλ) είναι μεγάλο κοινώς απλησίαστο για την εποχή που ζούμε

    όπως και το κόστος ανά διαμέρισμα

    χοντρικά θα σου αναφέρω ότι για εμάς ήθελαν 5.000 ευρώ για την κεντρική και 1.000 ευρώ περίπου ανά διαμέρισμα (σύνολο 20 διαμερισμάτων)

    δεν βάζω πάγια κτλ.

    αυτά είχαν πει από το Φυσικό Αέριο Αττικής περίπου πριν δύο χρόνια αν θυμάμαι καλά που ήρθαν στην περιοχή (ακόμα κάνουν εργασίες βέβαια στην περιοχή μας)

Σελ. 300 από 380 ΠρώτηΠρώτη ... 280290295298299300301302305310320 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας