Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Δοκίμασα τα links του www.amule.org και βρήκα ένα ωραίο rpm, 2.1.3, το κατέβασα, το εγκατέστησα... ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ
    Μην με ρωτάτε τι κάνει. Το πατάω και δεν κάνει τίποτα. Κάθεται και με κοιτάει το desktop και το κοιτάω και εγώ. Μου είπε λοιπόν ο Jedi Master να το πάρω απ'το official repository της Καπέλο 5... όμως, εκεί υπάρχει μόνο το azureus....
    α) Τι κάνω λάθος?
    β) Πως να κάνω διάγνωση του ΓΙΑΤΙ δεν τρέχει το εγκατεστημένο rpm (το οποίο ήταν για Καπέλο 5!)
    γ) Υπάρχει κάποιο "έμπιστο" repository από το οποίο μπορώ να "τραβήξω" το amule?
    δ) Γιατί πρέπει να είναι ΟΛΑ ΤΟΣΟ δύσκολα?

    Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  2. #2
    Χαλαρωσε, δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα. :P

    http://easylinux.info/wiki/Fedora_frog

    Εδω εχει ενα προγραμματακι που αυτοματοποιει πολλες διαδικασιες, εγκαταστασεις προγραμματων κλπ. Μεσα σε αυτα ειναι και το aMule. Δεν το εχω δοκιμασει, αλλα θεωρητικα πρεπει να δουλευει.

    Εναλλακτικα μπορεις να το ψαξεις μεσα στα repositories του yum. Ολο και καπου θα υπαρχει.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Nα 'σαι καλά
    Ήρεμος είμαι Αν αρχίσω να λέω τι έχω τραβήξει από Παρασκευή απόγευμα μέχρι τα ξημερώματα Κυριακής για να ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ την Καπέλο, εκεί θα δείς

    Πάω να το δω το link αλλά πού είναι τα repositories του yum ?

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Blind δες στο http://66.102.9.104/search?q=cache:u...ient=firefox-a

    θα σε βοηθήσει γενικά.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Μαλλον πρεπει να διαβασεις αυτο
    http://stanton-finley.net/fedora_cor...ion_notes.html και να καταλαβεις τι ειναι τα repositories.

    Εγκατεστησε οπως λεει τα repositories (dries, freshrpms κλπ)
    http://stanton-finley.net/fedora_cor...notes.html#Yum

    μετα βαλε το yumex
    http://stanton-finley.net/fedora_cor...tes.html#Yumex

    τρεξτο και ψαξε εκει μεσα για το aMule.

    Το Fedora Frog που σου ειπα παραπανω τα κανει ολα αυτα αυτοματα, αλλα δεν το εχω δοκιμασει προσωπικα. Διαλεξε και παρε.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    BlindG σταμάτα να εγκαθιστάς χύμα προγράμματα που βρίσκεις στο διαδίκτυο. Οτιδήποτε θες να βάλεις υπάρχει μέσα στα repos που προτείνει και ο stanton finley στα links που σου δίνουν παραπάνω. Διαφορετικά θα σου ψοφήσει η φεντορίτσα

  7. #7
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις ταχύτατες απαντήσεις! (και προσχή )

    Έβαλα το yumex που διευκολύνει κάπως τα πράγματα, μιας που δείχνει να μοιάζει με το synaptic που έχει το ubuntu...
    Πάνω-κάτω, έχω καταλάβει τι είναι τα repositories όμως, καθότι τρελός νιούφης, δεν ήξερα αν το repository του yum ήταν ξεχωριστό απ'της Καπέλο 5.

    Στο χάος του yumex, δεν βρέθηκε amule...
    Στο frog, κάτι βρήκε.... θα δω...

    Σας ευχαριστώ πάντως

    Edit: Βρε no_logo, είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ με linux και απλώς ξέρω οτι το amule είναι το αντίστοιχο του emule... Έψαξα λοιπόν, ο άνθρωπας να βρω αυτό το πρόγραμμα... Ακόμα και όταν το βρήκα, έπρεπε να πάρω αυτό που είναι για την Καπέλο 5 και ΟΧΙ για την 4, και μετά έμαθα, οτι ΔΕΝ έπρεπε να το πάρω, παρ'όλο που ήταν εκεί μπροστά στα μάτια μου Τι να κάνω? Χαμένος στο άπειρο είμαι
    Το μηχάνημα το θέλω για κατεβαστήρι οπότε έχει γίνει πεδίο πυρηνικών δοκιμών, αλλά και πάλι που να τα ξέρω όλα αυτά

    Edit2: Τελικά, το amule που κατέβηκε απ'το frog, ΤΡΕΧΕΙ. Μπορεί τώρα κάποιος να μου πεί ΓΙΑΤΙ δεν έτρεχε το amule απ'το amule.org για Καπέλο 5 ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlindG : 09-10-06 στις 01:24. Αιτία: Καταραμένο αροξόλ τι μου'κανες βραδυάτικα *SOB*

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  8. #8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί τώρα κάποιος να μου πεί ΓΙΑΤΙ δεν έτρεχε το amule απ'το amule.org για Καπέλο 5 ?
    Ποιο απ'ολα αυτα κατεβασες πριν?
    http://www.savefile.com/projects/166294

    Κανε μου εδω και ενα rpm -qa|grep aMule

  9. #9
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    To

    aMule-2.1.3-1_FC5.i586.rpm
    aMule RPM for Fedora Core 5

    Kαι κάνοντας αυτό που μου είπες (αλήθεια, τι έκανα ? ):

    aMule-2.1.3-1.fc5.rf

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  10. #10
    Με αυτο που εκανες ειδες ποια πακετα ειναι εγκατεστημενα στο συστημα σου τα οποια περιεχουν στο ονομα τους το string aMule.

    Το ιδιο ονομα εχουν τα δυο αρχεια. Το θεμα ειναι τι υπαρχει πακεταρισμενο στο καθενα. Με rpm -qi το βλεπεις αν θυμαμαι καλα, αλλα αφου παιζει πλεον δε βαριεσαι. :P

    Οπως και να εχει να χρησιμοποιεις μονο το yum (yumex) για εγκατασταση rpm.

  11. #11
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Λογικα θα του ελειπε καποια εξαρτηση ( dependency ) και δεν θα ειχε μπει σωστα για αυτο και δεν ετρεχε.

    Οπως και να εχει παντως, αν θες να δουλευει σωστα πρεπει να εγκαθιστας μονο απο τους Package managers της διανομης, η με τον ενδεδειγμενο τροπο ο οποιος βρισκει λυση για τα dependencies και ενημερωνει το συστημα για την υπαρξη του αρχειου.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    axel: Καταρχήν να σε ξαναευχαριστήσω για την υπομονή και την στοϊκότητά σου

    Όχι, ΔΕΝ βαριέμαι, γιατί θέλω να το μάθω το ρημάδι. Απλά είναι οτι... δεν με θέλει Όπως και να έχει, το βράδυ, θα κάνω αυτό που μου είπες και θα σου πω το αποτέλεσμα

    TheCondor: Ήταν μια απ'τις πρώτες ερωτήσεις που έκανα αλλά δυστυχώς δεν πήρα απάντηση όπου και αν την έκανα (δεν μιλάω για εδώ)
    "Πως μπορώ να κάνω διάγνωση στο πρόβλημα?"
    Έχω ένα πρόγραμμα που ΔΕΝ τρέχει. Υπάρχει κάπου κάποιο event log που να μου λέει "Δεν έχεις ΑΥΤΟ το πακέτο που ζητάει η εφαρμογή που θες να τρέξεις"?

    Γενικό ερώτημα:

    Το frog, από ποιό repository παίρνει? Γιατί στο repository του yumex, δεν βρήκα το amule (τώρα... αργά ήταν, τα νεύρα μου είχα, μπορεί και να μην το είδα... Δεν ορκίζομαι ).

    Σας ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σας.

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  13. #13
    No problem BlingG

    To aMule υπαρχει στο dries repo. Οταν ξεκιναει το yumex βαλτου επιλογη να μην συνδεεται αυτοματα στα repos, αλλα να σε αφηνει εσενα να διαλεξεις πρωτα ποια θες να ψαξεις. Κανε αυτο και επελεξε το dries.

    Το frog δεν το εχω δουλεψει. Προτιμω να τα κανω μονος μου με το χερι. =)

    Logs του συστηματος σου μπορεις να δεις με τις εντολες dmesg και cat /var/log/messages (προτιμοτερο ειναι το tail -10 /var/log/messages για να μη σου κατεβαζει οθονες)

    Παντως αν η εγκατασταση που εκανες με sudo rpm -hiv amule κλπ ειχε καποιο προβλημα με τα dependencies δεν θα ειχε εγκατασταθει το προγραμμα. Σου ειχε πει σιγουρα οτι το amule εγκατασταθηκε κανονικα?

  14. #14
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlindG Εμφάνιση μηνυμάτων
    TheCondor: Ήταν μια απ'τις πρώτες ερωτήσεις που έκανα αλλά δυστυχώς δεν πήρα απάντηση όπου και αν την έκανα (δεν μιλάω για εδώ)
    "Πως μπορώ να κάνω διάγνωση στο πρόβλημα?"
    Έχω ένα πρόγραμμα που ΔΕΝ τρέχει. Υπάρχει κάπου κάποιο event log που να μου λέει "Δεν έχεις ΑΥΤΟ το πακέτο που ζητάει η εφαρμογή που θες να τρέξεις"?
    Ο package manager της διανομης ειναι υπευθυνος να σου πει τι τρεχει, τι δεν τρεχει, αλλα και ΓΙΑΤΙ γινεται το ενα και το αλλο.

    Οποτε εφοσον εγκαθιστας πακετα μονο μεσω αυτου θα δεις ποτε κατι παει στραβα, αλλα θα δεις και γιατι παει στραβα. Αν δεν μπορει πχ να βρει μια εξαρτηση τοτε θα στο πει και θα πρεπει να κανεις τις αναλογες κινησεις.

    Κανονικα, πιστευω πως το yumex τακτοποιει τα dependencies απο μονο του, οποτε αν δεν σου καθεται κατι, δεν θα σου καθεται απο την αρχη, δηλαδη δεν θα εγκαθισταται.

    Απλα να εχεις στον νου σου να χρησιμοποιεις και "τεσταρισμενα" repositories και οχι ο,τι ναναι χυμα, για να μην γινει μπαχαλο το Pc

  15. #15
    Εγγραφή
    24-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.817
    Downloads
    303
    Uploads
    15
    Ταχύτητα
    20340/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585 v8
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 13(dB)
    Τυφλε οπως διαβασες παραπανω προσεχε τα repos.
    Αν εχεις τα dries, updates, freshrpms, core, extras, macromedia οπως προτεινει ο Finley δεν θα εχεις προβλημα.
    Μαζι με το yumex μπορεις να βαλεις και το kyum μιας και βγαζει κατω αριστερα και τις εντολες της κονσολας. Δωσε απλα ενα
    Κώδικας:
    yum install kyum
    p.s Χρησιμοποιει κανεις το kde.repo για updates του kde?
    Το είναι σαν ένα καλό μπουκάλι κρασί, όσο παλιώνει τόσο καλύτερο γίνεται...


Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [D-Link] DSL-G624T: δεν μπορώ να κατεβάσω από FTP
    Από jsmith6 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-08, 19:17
  2. Πώς μπορώ να κατεβάσω αρχείο από το www.greektube.org??
    Από SamGamgee στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-07, 18:37
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-06, 01:09
  4. Aπο που μπορω να κατεβασω τη γραμματοσειρα της ιντελ?
    Από gallahant στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-06, 20:34
  5. Έχασα το CD του Alactel 530. Πού μπορώ να κατεβάσω τον wizard που είχε μέσα ?
    Από iparout στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-05, 15:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας