Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 28
  1. #1
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Εκεί που πρέπει...
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    D-LINK DGL-4300
    ...λοιπον εχουμε 4-5 μηχανήματα που λαμβάμουν τα email απο το λογ/σμο sales@sth.sth και θέλουμε οταν ένας πωλητής έχει απαντήσει σε κάποιο απο αυτα να φαίνεται και να γνωρίζουν όλοι τι απαντήθηκε.

    Αναφέρω οτι είναι σε δίκτυο τα πισι και εχουν ιντερνετ απο τον σερβερ

    παιδια ευχαριστώ πολυ...

  2. #2
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μια γρήγορη/εύκολη λύση είναι να διαχειρίζεστε τον λογαριασμό μέσω webmail.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  3. #3
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Εκεί που πρέπει...
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    D-LINK DGL-4300
    μπορεις να με βοηθήσεις λιγο περισσότερο?τι εννοείς\?

  4. #4
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βεβαίως και μπορώ
    Το email αυτό ποιός σας το δίνει;
    Έχετε έναν server στην εταιρεία σας που διαχειρίζεται τα email; Αν ναι, ποιόν email server χρησιμοποιείτε; Π.χ. Microsoft Exchange;
    Σας το δίνει ο Internet Provider σας; Αν ναι, ρωτήστε τον αν υποστηρίζει Webmail
    Είναι κάποιος άλλος λογαριασμός; Αν ναι, τι;
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #5
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Εκεί που πρέπει...
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    D-LINK DGL-4300
    οχι ειναι απο τοπικό email server που τρέχει μόνος του νομίζω ms exchange....
    δεν υπαρχει εφαρμογή που να μπορεί να δείχνει τα διαβασμένα email και να είμαστε σίγουροι οτι οι αλλοι το βλέπουν σαν διαβασμένο...

    δεν ξερω πως να το ψαξω μήπως καποια βοήθεια ως προς αυτο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dioptra999 : 13-03-07 στις 17:54.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Μηνύματα
    568
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZyXEL P-660HW-D1
    Θα σου πώ τι κάνω εγώ και νομίζω θα σε βοηθήσει.

    Έχω ένα λογαριασμό e-mail, ας πούμε τον sales@sth.sth, και αρκετούς χρήστες που όλοι στέλνουν και δέχονται μηνύματα μέσω αυτού.

    Όλοι οι χρήστες χρησιμοποιούν το MS Outlook.

    Κατά την αρχική παραμετροποίηση, εγκατέστησα σε όλους τους χρήστες τους "Προσωπικούς φακέλους" και την "Ηλεκτρονική αλληλογραφία Internet". Οι "Προσωπικοί φάκελοι" είναι συνδεδεμένοι με ένα αρχείο σε κοινόχρηστο χώρο του δικτύου, που είναι το ίδιο για όλους. Η "Ηλεκτρονική αλληλογραφία Internet" παραμετροποιήθηκε για όλους με τον ίδιο τρόπο (ίδιος λογαριαμός, servers) εκτός από το Όνομα, όπου έβαλα κάθε φορά το όνομα του εκάστοτε χρήστη.

    Το αποτέλεσμα είναι ότι:
    (α) ΟΛΟΙ οι χρήστες μπορούν να ανακτήσουν τα e-mail από τον POP3 server, καθώς και να δούν ΟΛΑ τα μηνύματα στα Εισερχόμενα ή στους άλλους φακέλους που έχω δημιουργήσει.
    (β) ΟΛΟΙ οι χρήστες μπορούν να στείλουν e-mail με τον λογαριαμό sales@sth.sth, αλλά με το όνομά του ο καθένας ( EachUser'sName [sales@sth.sth] ). Επίσης ΟΛΟΙ μπορούν να δουν ΟΛΑ τα απεσταλμένα μηνύματα, με το όνομα αυτού που έχει κάνει την αποστολή.

    Δεν ξέρω αν σου ταιριάζει αυτή η λύση. Έχει κάποιους περιορισμούς, αλλά σίγουρα δουλεύει.


  7. #7
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iq200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου πώ τι κάνω εγώ και νομίζω θα σε βοηθήσει.

    Έχω ένα λογαριασμό e-mail, ας πούμε τον sales@sth.sth, και αρκετούς χρήστες που όλοι στέλνουν και δέχονται μηνύματα μέσω αυτού.

    Όλοι οι χρήστες χρησιμοποιούν το MS Outlook.

    Κατά την αρχική παραμετροποίηση, εγκατέστησα σε όλους τους χρήστες τους "Προσωπικούς φακέλους" και την "Ηλεκτρονική αλληλογραφία Internet". Οι "Προσωπικοί φάκελοι" είναι συνδεδεμένοι με ένα αρχείο σε κοινόχρηστο χώρο του δικτύου, που είναι το ίδιο για όλους. Η "Ηλεκτρονική αλληλογραφία Internet" παραμετροποιήθηκε για όλους με τον ίδιο τρόπο (ίδιος λογαριαμός, servers) εκτός από το Όνομα, όπου έβαλα κάθε φορά το όνομα του εκάστοτε χρήστη.

    Το αποτέλεσμα είναι ότι:
    (α) ΟΛΟΙ οι χρήστες μπορούν να ανακτήσουν τα e-mail από τον POP3 server, καθώς και να δούν ΟΛΑ τα μηνύματα στα Εισερχόμενα ή στους άλλους φακέλους που έχω δημιουργήσει.
    (β) ΟΛΟΙ οι χρήστες μπορούν να στείλουν e-mail με τον λογαριαμό sales@sth.sth, αλλά με το όνομά του ο καθένας ( EachUser'sName [sales@sth.sth] ). Επίσης ΟΛΟΙ μπορούν να δουν ΟΛΑ τα απεσταλμένα μηνύματα, με το όνομα αυτού που έχει κάνει την αποστολή.

    Δεν ξέρω αν σου ταιριάζει αυτή η λύση. Έχει κάποιους περιορισμούς, αλλά σίγουρα δουλεύει.

    Έχει έναν τεράστιο περιορισμό! Το αρχείο pst του Outlook μπορεί να χρησιμοποιείται μόνον από έναν χρήστη τη φορά! Αυτό και μόνο αρκεί για να απορριφθεί ως λύση (τουλάχιστον για μένα)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dioptra999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι ειναι απο τοπικό email server που τρέχει μόνος του νομίζω ms exchange....
    δεν υπαρχει εφαρμογή που να μπορεί να δείχνει τα διαβασμένα email και να είμαστε σίγουροι οτι οι αλλοι το βλέπουν σαν διαβασμένο...

    δεν ξερω πως να το ψαξω μήπως καποια βοήθεια ως προς αυτο?
    ΟΚ, αν τρέχει MS Exchange, τότε βρείτε κάποιον πληροφορικάριο να ενεργοποιήσει και παραμετροποιήσει αυτό που ονομάζεται Outlook Web Access. Ή ψάξε για OWA στο Διαδίκτυο. Προσωπική μου συμβουλή αν ΔΕΝ ξέρεις ακριβώς τι κάνεις είναι καλύτερα να πληρώσει η εταιρεία 100-200-500€ για το στήσιμο του OWA παρά να παλέψεις μόνος σου και αν γίνει καμμιά "πατάτα' να σε κηνυγάνε!
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  8. #8
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Εκεί που πρέπει...
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    D-LINK DGL-4300
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει έναν τεράστιο περιορισμό! Το αρχείο pst του Outlook μπορεί να χρησιμοποιείται μόνον από έναν χρήστη τη φορά! Αυτό και μόνο αρκεί για να απορριφθεί ως λύση (τουλάχιστον για μένα)

    ΟΚ, αν τρέχει MS Exchange, τότε βρείτε κάποιον πληροφορικάριο να ενεργοποιήσει και παραμετροποιήσει αυτό που ονομάζεται Outlook Web Access. Ή ψάξε για OWA στο Διαδίκτυο. Προσωπική μου συμβουλή αν ΔΕΝ ξέρεις ακριβώς τι κάνεις είναι καλύτερα να πληρώσει η εταιρεία 100-200-500€ για το στήσιμο του OWA παρά να παλέψεις μόνος σου και αν γίνει καμμιά "πατάτα' να σε κηνυγάνε!

    δεν ξέρω ακριβώς τι να κάνω αλλα τώρα που έχω μια κατευθυνση θα την ακολουθήσω...εαν τελικά αποφασίσουν να το κάνουν με outlook γίνεται?????

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dioptra999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξέρω ακριβώς τι να κάνω αλλα τώρα που έχω μια κατευθυνση θα την ακολουθήσω...εαν τελικά αποφασίσουν να το κάνουν με outlook γίνεται?????
    αν έχεις ms exchange είναι πολύ απλό, μπορεί ο κάθε χρήστης του domain να έχει πρόβαση σε κάποιον λογαριασμό σαν δικό του, όποτε αποθηκέυει εκεί και τα send

  10. #10
    Εγγραφή
    04-09-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    ... ή με public folders & journaling! Τι του λετε μωρε του ανθρωπου, εχει Exch και θα δουλευει OWA στο εσωτερικο δικτυο???

  11. #11
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorpap Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... ή με public folders & journaling! Τι του λετε μωρε του ανθρωπου, εχει Exch και θα δουλευει OWA στο εσωτερικο δικτυο???
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν έχεις ms exchange είναι πολύ απλό, μπορεί ο κάθε χρήστης του domain να έχει πρόβαση σε κάποιον λογαριασμό σαν δικό του, όποτε αποθηκέυει εκεί και τα send
    Kαι τα δύο προϋποθέτουν ενέργεια από την πλευρά του χρήστη (αν κάνω λάθος διορθώστε με). Δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι ορθή πρακτική.
    Επίσης το OWA έχει το πρόσθετο πλεονέκτημα ότι μπορεί να λειτουργήσει και μέσωσ Διαδικτύου οπότε ο χρήστης δεν απαιτείται να είναι μέσα στο LAN
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι τα δύο προϋποθέτουν ενέργεια από την πλευρά του χρήστη (αν κάνω λάθος διορθώστε με). Δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι ορθή πρακτική.
    Επίσης το OWA έχει το πρόσθετο πλεονέκτημα ότι μπορεί να λειτουργήσει και μέσωσ Διαδικτύου οπότε ο χρήστης δεν απαιτείται να είναι μέσα στο LAN
    πχ εμείς έτσι το δουλεύουμε, σαν πρώτο λογαριασμό έχουμε ενεργό πχ το company και όλα αποθηκεύονται εκεί, το μόνο κακό είναι οτι αν κάποιος διαβάσει ενα μήνυμα τότε το μαρκάρει σαν διαβασμένο σε όλους.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    πχ εμείς έτσι το δουλεύουμε, σαν πρώτο λογαριασμό έχουμε ενεργό πχ το company και όλα αποθηκεύονται εκεί, το μόνο κακό είναι οτι αν κάποιος διαβάσει ενα μήνυμα τότε το μαρκάρει σαν διαβασμένο σε όλους.
    Ένα αυτό και 2 όταν εσύ στέλνεις email αποθηκευέται στο δικό σου Sent Items που δεν είναι κοινόχρηστο (είναι στο pst). Βέβαια δεν θυμάμαι αν μπορείς να δημιουργήσεις Rule για την αυτόματη μεταφορά του σε κάποιο υποφάκελλο του Public Folder. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος δεν μπορείς να δεις μέσω διαδικτύου αυτά τα μηνύματα και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν μπορείς να κάνεις rule για να τα μεταφέρεις από το Sent Items του σπιτιού σου σε Public Folder.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 14-03-07 στις 14:05.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα αυτό και 2 όταν εσύ στέλνεις email αποθηκευέται στο δικό σου Sent Items που δεν είναι κοινόχρηστο (είναι στο pst). Βέβαια δεν θυμάμαι αν μπορείς να δημιουργήσεις Rule για την αυτόματη μεταφορά του σε κάποιο υποφάκελλο του Public Folder. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος δεν μπορείς να δεις μέσω διαδικτύου αυτά τα μηνύματα και ΣΙΓΟΥΡΑ δεν μπορείς να κάνεις rule για να τα μεταφέρεις από το Sent Items του σπιτιού σου σε Public Folder.

    Μα είναι κοινό το send items για όλους


    ΥΓ μιλάμε για exchange έτσι το οποιό γραμματοκιβώτιο είναι στον server με δυνατότητα κοινοχρήστου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 14-03-07 στις 14:10.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα είναι κοινό το send items για όλους


    ΥΓ μιλάμε για exchange έτσι το οποιό γραμματοκιβώτιο είναι στον server με δυνατότητα κοινοχρήστου
    Αν έχεις και δεύτερο account POP3;
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. εξωτερικός σκληρός δίσκος κοινός σε win-linux
    Από stavrosLinux στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-07, 09:21
  2. Ερωτηση για λογ/σμο tellas
    Από saxlabouxlas στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-07, 01:30
  3. Κοινος συγχρονισμος PIRELI για ολους
    Από AUDIOBIL στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-07, 11:57
  4. 1ος λογ/μος..
    Από nxenos στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-05, 13:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας