Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 50
  1. #31
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Περιοχή
    Καποια μικρη νησιωτικη επαρχιακη πολη...
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    662
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andriana94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά και οι δύο έχετε δίκιο με σένα Ιωάννα θα συμφωνήσω περισσότερο διότι την απόφαση μου την έχω πάρει ήδη και θεωρώ και εγώ σωστό να φύγω όσο γίνεται πιο νωρίς απλά αυτό που φοβάμαι είναι αν θα μπορέσω ποτέ να τα καταφέρω φεύγοντας απο εδώ??
    Και άλλο ένα είναι αν το επάγγελμα που έχω τώρα ως πρώτη δλδ κοινωνιολογία θα είναι καλό έτσι ώστε να μου εξασφαλίσει το μέλλον μου,παρακαλώ προτείνεται μου κάποια άλλα επαγγέλματα του εξωτερικού όποιος γνωρίζει
    Ευχαριστώ

    ........Auto merged post: andriana94 πρόσθεσε 13 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Αυτό που μπορώ να πω εγώ είναι ότι όντως με έχει ανχώσει το θέμα το πανελλήνιων και είμαι σχεδόν σίγουρη πως δεν θα μπορέσω να τα καταφέρω που και να τα καταφέρω δηλαδή θα περάσω στο πανεπιστήμιο που μπορεί να μου αρέσει και αν μου αρέσει τον μισό χρόνο θα είναι κλειστό και τον άλλο θα λειτουργεί με δυσκολία πως εγώ μετά θα μπορέσω να τελειώσω ξέρω ότι η φυγή δεν είναι τρόπος αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν έχω άλλα περιθώρια ακούω πολλές γνώμες καθημερινά άλλες αντίθετες απο τις δικές μου αλλά οι περισσότερες γνώμες συμπίπτουν με τις δικές μου διότι τώρα όλοι ξέρουν την κατάσταση που επικρατεί.
    Σαφώς και στην Αγγλία και οποιαδήποτε Αγγλία δεν θα είναι εύκολα απλά εκεί έχεις κάποια στηρίγματα,αποκτάς τις αναγκαίες γνώσεις μέσα σε 2με 3 χρόνια ενώ εδώ σπουδάζεις 6 για αποκτήσεις τις γνώσεις τους πως να φτιάχνεις καφέ,και δεν τα βάζω αποκλειστικά και μόνο με τους καθηγητές αλλά και με τα πιο μεγάλα κεφάλια αυτής της υπόθεσης που επειδή μας καταστρέφουν θέλουν να μας κάνουν αμόρφωτα για να μην το καταλαβαίνουμε.
    Ανδριανα, σε καταλαβαινω απολυτα!

    Και είναι πραγματικα πολύ λυπηρο το γεγονος ότι τοσα πολλα παιδια φτανουν ανενημερωτα, αποπροσανατολισμενα και εκτος πραγματικοτητας, στην ηλικια σου ή και αρκετα μεγαλυτερες… (μακαρι να ηξερες ποσες αποφοιτους Ψυχολογιας, Κοινωνιολογιας και Φιλολογιας εχω συναντησει, οι οποιες απλα επιλεγουν να μαθουν άλλη μια ξενη γλωσσα, να κανουν άλλο ένα μεταπτυχιακο, μονο και μονο για να μην καθονται. Παραλληλα ζητιανευουν το πενηνταρικακι από τη μαμα-συνταξιουχο για να περασουν τη βδομαδα ή ψαχνουν παιδακια για ιδιαιτερα…) Θα μου πεις τωρα βεβαια: και καλα, ο Σουηδος 17αρης πχ. εχει ηδη προγραμματισει στο επακρο το μελλον του?? Χμμ…μπορει και ναι, αλλα ακομα και αν δεν το εχει, δεν εχει και μεγαλη αναγκη διοτι ζει σε στρωμενη χωρα και κοινωνια, η οποια ακομα κι αν είναι ερειπιο της ζωης ο τυπος, δεν θα τον/την αφησει ετσι! (εχω απτα παραδειγματα στο μυαλο μου, πχ. Σουηδεζα 29 χρονων με χρονια ψυχολογικα προβληματα + προβλημα νακρωτικων, και το κρατος της εδωσε ουσιαστικη ευκαιρια επανενταξης = εκπαιδευση ΚΑΙ δουλεια!)


    Μην σε φοβιζει τιποτα, Ανδριανα! Και συμφωνω 101% με την αποφαση σου να φυγεις! Είναι αληθεια, μεγαλη αληθεια, ότι στα καλα πανεπιστημια του εξωτερικου θα χρειαστει να δουλεψεις σκληρα, να μελετησεις ΠΟΛΥ! Όμως εκεινο που «ξεχνουν» οσοι πανε να σε φοβισουν ή υποτιμησουν (όπως πηγαν να κανουν και με μενα), είναι ότι στα καλα ιδρυματα του εξωτερικου οι σπουδες είναι διασκεδαση (fun)! Επισης, ξεχνουν και το σημαντικοτερο ολων: ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ! Δηλαδη την εργασια που θα βρεις αργοτερα εξ’ αιτιας των σπουδων σου! Στην Ελλαδα, απλα ΔΕΝ υπαρχει τετοιο κινητρο, οι φοιτητες ξερουν ηδη ότι αυτό που σπουδαζουν μαλλον δεν θα το χρειαστουν πουθενα. Αν αυτό δεν είναι οξυμωρο και τρελλο, ε τοτε τι είναι?? Όλα αυτά βεβαια ισχυουν αν εισαι ενας «νορμαλ» ανθρωπος. Αν ησουνα καποιος προγραμματιστης πχ. που θα δουλευε και νηστικος αρκει και μονο να επιανε PC, ε τοτε δεν θα σου μιλαγα: θα ειχες λυσει το προβλημα σου.

    Για τα «επαγγελματα του εξωτερικου» που –καπως ακομψα- ρωτησες, δεν υπαρχει σαφης απαντηση. Μονο καποιος επαγγελματιας συμβουλος ή καποιο δικο σου «σοφο» ατομο, μπορει να σε κατευθυνει. Θα πρεπει να σε ξερει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και να ξερει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι παιζεται στην Ελλαδα αλλα και στην Ευρωπη, σημερα. Κυριως δε, στις χωρες που θελεις να πας. Αυτος ο ανθρωπος θα σου πει με 2-3 κουβεντες τι πρεπει να κανεις.
    Προσωπικη μου αποψη: την Αγγλια ξεχασε την. Στην Αγγλια πηγαινε για καμμια συναυλια ή αν παιζει κανενας Top Ντι_Τζεος, ή απλα για fun. Κατά τα άλλα είναι για τα μπαζα. Επισης, υπαρχουν χωρες που σαν φοιτητρια θα σε στηριξουν καλυτερα.


    Και μην φοβασαι τοσο πολύ για το αν θα τα καταφερεις. Εξυπακουεται πιστευω ότι θα εχεις την στηριξη της οικογενειας σου για τουλαχιστον 4 χρονια, το ιδιο όπως και εδώ. Μπορει παραλληλα να βρεις και μια part time δουλεια ή μια καλοκαιρινη δουλεια και να βαζεις καποια λεφτακια στην τραπεζα, να ταξιδευεις και να μαζευεις εμπειριες τα καλοκαιρια! Εάν εχεις Facebook προσπαθησε να γνωρισεις καποια παιδια από τις χωρες που σε ενδιαφερουν! Ρωτησε τα οσα περισσοτερα πραγματα μπορεις! Για σπουδες και για δουλεια! Βελγιδα φιλεναδα μου, δευτεροετης στο Vrije Universiteit Brussel, στη Νομικη, εργαζοταν ως «πρακτικαριος» σε νομικη εταιρια στην περιοχη της, τα καλοκαιρια, με μισθο 1550 ευρω το μηνα… Αυτή τη στιγμη η κολλητη μου, 23 χρονων από τη Νορβηγια σπουδαζει «τεχνικος concert stage» - δηλαδη αυτοι που στηνουν τις σκηνες των συναυλιων- στο Οσλο, περναει μια χαρα και καρα-γουσταρει! Ωραια πραγματα, Ανδριανα! Όχι μιζεριες…


    Τελος μπορεις να γραψεις απ’ ευθειας και στις σχολες, να ρωτησεις ότι θελεις! Το ποτε και πως θα σου απαντησουν θα σου δειξει και ποσο σε σεβονται.

    ps: WOW! Λυπαμαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ για οσα συνεβησαν σημερα στο Οσλο!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ioanna123 : 22-07-11 στις 21:16.

  2. #32
    Εγγραφή
    08-01-2006
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andriana94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και άλλο ένα είναι αν το επάγγελμα που έχω τώρα ως πρώτη δλδ κοινωνιολογία θα είναι καλό έτσι ώστε να μου εξασφαλίσει το μέλλον μου,παρακαλώ προτείνεται μου κάποια άλλα επαγγέλματα του εξωτερικού όποιος γνωρίζει
    Χωρίς παρεξήγηση, αλλά το παραπάνω περί σπουδών κοινωνιολογίας στην Αγγλία μου θύμισε έναν διάλογο από την άπαιχτη βρετανική κωμική σειρά "Yes Minister" http://en.wikipedia.org/wiki/Yes_Minister με τον πρύτανη (?) του πανεπιστημίου να αντιλέγει "Africa is crawling with British professors trying to flog sociology courses to the natives" στην πρόταση του Sir Humphrey να αποκτήσουν "εξωστρέφεια" για περισσότερα έσοδα (καθότι οι ξένοι φοιτητές πληρώνουν δίδακτρα).

    Σημ: Για τους fans της σειράς βρήκα τον πλήρη διάλογο σε μορφή υπότιλων στο http://www.yes-minister.com/ym2x01-2x07.srt


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andriana94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφώς και στην Αγγλία και οποιαδήποτε Αγγλία δεν θα είναι εύκολα απλά εκεί έχεις κάποια στηρίγματα,αποκτάς τις αναγκαίες γνώσεις μέσα σε 2με 3 χρόνια ενώ εδώ σπουδάζεις 6 για αποκτήσεις τις γνώσεις τους πως να φτιάχνεις καφέ,και δεν τα βάζω αποκλειστικά και μόνο με τους καθηγητές αλλά και με τα πιο μεγάλα κεφάλια αυτής της υπόθεσης που επειδή μας καταστρέφουν θέλουν να μας κάνουν αμόρφωτα για να μην το καταλαβαίνουμε.
    Ευτυχώς εσύ τους αντιλήφθηκες νωρίς, εμείς την πατήσαμε ...
    Προβολή της Ελλάδας στο Facebook εγγραφείτε και προσκαλέστε τους φίλους σας

    Greece: 2,500 years past its prime! "Ancient Greece was the birthplace of art, science, democracy, medicine, poetry, and philosophy. Today, however, the nation has more important things to do than contribute to the advancement of the human race." -- The Onion atlas' country profile for Greece

  3. #33
    Εγγραφή
    14-02-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 47(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ioanna123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι αληθεια, μεγαλη αληθεια, ότι στα καλα πανεπιστημια του εξωτερικου θα χρειαστει να δουλεψεις σκληρα, να μελετησεις ΠΟΛΥ! Όμως εκεινο που «ξεχνουν» οσοι πανε να σε φοβισουν ή υποτιμησουν (όπως πηγαν να κανουν και με μενα), είναι ότι στα καλα ιδρυματα του εξωτερικου οι σπουδες είναι διασκεδαση (fun)! Επισης, ξεχνουν και το σημαντικοτερο ολων: ΤΟ ΚΙΝΗΤΡΟ! Δηλαδη την εργασια που θα βρεις αργοτερα εξ’ αιτιας των σπουδων σου! Στην Ελλαδα, απλα ΔΕΝ υπαρχει τετοιο κινητρο, οι φοιτητες ξερουν ηδη ότι αυτό που σπουδαζουν μαλλον δεν θα το χρειαστουν πουθενα. Αν αυτό δεν είναι οξυμωρο και τρελλο, ε τοτε τι είναι??
    Μιλάς λίγο απο την απέξω..
    1. Γενικεύεις.. Ισως σε σχολές κάτω του μετρίου ισχύει αυτό που λες για το ότι δε θα σου χρειαστει καθόλου αυτό που σπουδάζεις. Σε σοβαρότερες σχολές (νομικές, πολυτεχνικές, ιατρικές) ?? Τώρα αν πηγαίνει αναγκαστικά ο άλλος να γίνει καφετζής γιατί δε βρίσκει δουλεία δεν είναι δικη του ευθύνη.

    2. Όσο για το fun που λες, στα κακά ιδρύματα του εξωτερικού είναι. Σε κάτι χωριά στην Αγγλία, με 2 φορές τη βδομάδα μάθημα είναι ότι πρέπει για fun. Εκδρομές σε πεδιάδες και λίμνες. Σε σοβαρά ιδρύματα μπορεί να έχεις τις σουπερ ντουπερ υποδομές, έχεις τόσο λίγο χρόνο όμως που μόνο να τις χαζεύεις προλαβαίνεις.

    Κι εγώ ύπερ του εξωτερικού είμαι ΑΛΛΑ: μόνο αν εχουν καλή οικονομική κατάσταση οι γονείς. Σε διαφορετική περίπτωση καλύτερα να γίνει συνεπής/ τακτική με τις σπουδές/ γλώσσες κλπ στην Ελλάδα και την άκρη θα τη βρει μελλοντικά.
    "Trying is the first step towards failure." - Homer Simpson -

  4. #34
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Περιοχή
    Καποια μικρη νησιωτικη επαρχιακη πολη...
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    662
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyronis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάς λίγο απο την απέξω..
    Εισαι σιγουρος? ΜΗΝ εισαι σιγουρος ΚΑΘΟΛΟΥ
    Ουτε με ξερεις, ουτε τι γνωριμιες εχω ξερεις....
    Και μαλλον δεν καταλαβαινεις τι γραφω, no offence κοιτα παρακατω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyronis Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Γενικεύεις.. Ισως σε σχολές κάτω του μετρίου ισχύει αυτό που λες για το ότι δε θα σου χρειαστει καθόλου αυτό που σπουδάζεις. Σε σοβαρότερες σχολές (νομικές, πολυτεχνικές, ιατρικές) ?? Τώρα αν πηγαίνει αναγκαστικά ο άλλος να γίνει καφετζής γιατί δε βρίσκει δουλεία δεν είναι δικη του ευθύνη.
    Δεν βγαζει νοημα αυτο που λες. Επαναδιατυπωσε.
    Ρισκαροντας, ας απαντησω σε αυτο που υποθετω οτι εννοεις:
    -ΠΟΙΑ (σοβαρη ή μη) Ελληνικη σχολη μπορει να τελειωσει καποιος σημερα και να περιμενει να βρει απο αυτη, αξιοπρεπη εργασια στην Ελλαδα??



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyronis Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Όσο για το fun που λες, στα κακά ιδρύματα του εξωτερικού είναι. Σε κάτι χωριά στην Αγγλία, με 2 φορές τη βδομάδα μάθημα είναι ότι πρέπει για fun. Εκδρομές σε πεδιάδες και λίμνες. Σε σοβαρά ιδρύματα μπορεί να έχεις τις σουπερ ντουπερ υποδομές, έχεις τόσο λίγο χρόνο όμως που μόνο να τις χαζεύεις προλαβαίνεις.
    ΔΕΝ εννουσα αυτο το ειδος διασκεδασης. Εννουσα οτι οταν οι σπουδες γινονται σε καλα εκπαιδευτικα ιδρυματα, με καλους καθηγητες + φοβερες υποδομες, ειναι διασκεδαση, ειναι fun, ειναι "Χαρα Θεου" να εισαι φοιτητης! Δηλαδη, η διασκεδαση σου ειναι οι ιδιες οι σπουδες σου!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyronis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ ύπερ του εξωτερικού είμαι ΑΛΛΑ: μόνο αν εχουν καλή οικονομική κατάσταση οι γονείς. Σε διαφορετική περίπτωση καλύτερα να γίνει συνεπής/ τακτική με τις σπουδές/ γλώσσες κλπ στην Ελλάδα και την άκρη θα τη βρει μελλοντικά.

    Εξυπακουεται αυτο! Απο τη στιγμη που η κοπελα ηρθε εδω και ειπε "Σκεφτομαι για σπουδες στο εξωτερικο", δεν εξυπακουεται οτι διαθετει και τα αναλογια "οικονομικα προσοντα" να το κανει?! Αλλιως θα ερχοταν και θα ρωταγε για σπουδες ΚΑΙ ταυτοχρονη εργασια! Και αυτο απαντα και στο παραπανω που λες

  5. #35
    Σίγουρα δεν θα είναι εύκολα οικονομικά αλλά όταν ακούς <<θα σε στηρίξουμε ότι και να κάνεις και μην σε νοιάζει το οικονομικό>>νομίζω δεν υπάρχει καλύτερο στήριγμα απ'αυτό δεν λέω βέβαια ότι θα είναι εύκολα οικονομικά αλλά δεν νομίζω και να πεινάσουμε όλα αυτά περί του οικονομικού.Όσον αναφορά τις σπουδές στην Αγγλία που αναφέρω δεν σημαίνει πως αποκλείω άλλες χώρες απλά μόνο αυτή μου φαίνεται πιο οικεία και στην γλώσσα και σαν κουλτούρα αυτό γίνεται σίγουρα επειδή μόνο αυτήν την χώρα γνωρίζω.

  6. #36
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ioanna123
    Δεν βγαζει νοημα αυτο που λες. Επαναδιατυπωσε.
    Ρισκαροντας, ας απαντησω σε αυτο που υποθετω οτι εννοεις:
    -ΠΟΙΑ (σοβαρη ή μη) Ελληνικη σχολη μπορει να τελειωσει καποιος σημερα και να περιμενει να βρει απο αυτη, αξιοπρεπη εργασια στην Ελλαδα??
    Καμία... το ίδιο ισχύει και για τα ιδρύματα του εξωτερικου εκτός απο τα top 1-5 και αυτά υπο προυποθέσεις. Οι προυποθέσεις αυτές κατα πάσα πιθανότητα εξασφάλησαν και την εισαγωγή σε αυτά τα top 1-5 ιδρύματα. Ιδιαιτερα στον τομέα της κοινωνιολογίας που είναι το θέμας μας. Btw σε προηγουμενο μηνυμα σου εβαλες στην ιδια κατηγορία την ψυχολογία και την κοινωνιολογια. Δεν είναι το ίδιο, ακόμα και στην Ελλαδα η ψυχολογια είναι περισσότερο παρα-ιατριακό επάγγελμα απο ανθρωπιστική επιστήμη. Ακόμα και στην Ελλάδα με τα 8-10 πανεπιστημια με Φιλοσοφικές σχολές που δίνουν πτυχια με κατευθυνηση ψυχολογίας, επαγγελματικά δικαιωματα έχουν κατωχυρώσει μονο τα καθαρά τμήματα ψυχολογίας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ioanna123
    ΔΕΝ εννουσα αυτο το ειδος διασκεδασης. Εννουσα οτι οταν οι σπουδες γινονται σε καλα εκπαιδευτικα ιδρυματα, με καλους καθηγητες + φοβερες υποδομες, ειναι διασκεδαση, ειναι fun, ειναι "Χαρα Θεου" να εισαι φοιτητης! Δηλαδη, η διασκεδαση σου ειναι οι ιδιες οι σπουδες σου!
    Σε καλό εκπαιδευτικό ιδρυμα δεν θα μπει με 10αρια στις πανελλήνιες. Ουτε σε μέτριο. Οποτε ο δρόμος για το εξωτερικό περνάει μέσα απο την επιτυχία στις πανελλήνιες. Η επιτυχία στις πανελλήνιες δίνει περισσότερες επιλογές

    Όσο για αυτό που έγινε στο Όσλο σήμερα, δείχνει ακριβώς αυτό που ελεγα παραπάνω. Δεν υπάρχουν ιδανικές κοινωνίες και παράδεισοι.

  7. #37
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Περιοχή
    Καποια μικρη νησιωτικη επαρχιακη πολη...
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    662
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andriana94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα δεν θα είναι εύκολα οικονομικά αλλά όταν ακούς <<θα σε στηρίξουμε ότι και να κάνεις και μην σε νοιάζει το οικονομικό>>νομίζω δεν υπάρχει καλύτερο στήριγμα απ'αυτό δεν λέω βέβαια ότι θα είναι εύκολα οικονομικά αλλά δεν νομίζω και να πεινάσουμε όλα αυτά περί του οικονομικού.Όσον αναφορά τις σπουδές στην Αγγλία που αναφέρω δεν σημαίνει πως αποκλείω άλλες χώρες απλά μόνο αυτή μου φαίνεται πιο οικεία και στην γλώσσα και σαν κουλτούρα αυτό γίνεται σίγουρα επειδή μόνο αυτήν την χώρα γνωρίζω.
    Σε χωρες που δεν πληρωνεις διδακτρα (ή που ειναι "συμβολικα") η παραμονη σου θα σου στοιχισει λιγο παραπανω απ' οτι θα σου στοιχιζε στην οποιαδηποτε Ελληνικη επαρχιακη πολη της Συμφορας...

    Επισης, ειναι στο χερι σου να "γνωρισεις" οποια χωρα θελεις, μεσα απο το PC σου. Αρκει να ξερεις πως Δεν θα εβλαπτε βεβαια να περναγες και καμμια-δυο βδομαδες στην χωρα επιλογης σου, ΠΡΙΝ αποφασισεις οτιδηποτε.

    Τελος Ανδριανα...εχουν ειπωθει πολλα. Καιρος ειναι να πεις κι εσυ την αποψη σου. Μιλησε λιγο. Που συμφωνεις? Που διαφωνεις?

    ........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 4 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία... το ίδιο ισχύει και για τα ιδρύματα του εξωτερικου εκτός απο τα top 1-5 και αυτά υπο προυποθέσεις.
    Αληθεια? (πικροχολο χαμογελο: ON)
    Αληθεια ανθρωπε μου?

    Δηλαδη εχει και η Δανια πχ. την γενια των 592 και 700 ευρω της, ε? Εχει και εκει την τεραστια ανεργια, ε? Πφφφφ....................................


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για αυτό που έγινε στο Όσλο σήμερα, δείχνει ακριβώς αυτό που ελεγα παραπάνω. Δεν υπάρχουν ιδανικές κοινωνίες και παράδεισοι.
    Ποιος μιλησε για ιδανικες κοινωνιες, ανθρωπε μου?
    Ποιος μιλησε για κοκκινα στρωμενα χαλια ή για γαιες επαγγελιας?

    Εδω ανθρωπε μου μιλαμε για μια στοιχειωδη και αξιοπρεπη επιβιωση.
    Για αυτο μιλαμε.
    Ή τουλαχιστον, εγω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ioanna123 : 23-07-11 στις 01:11. Αιτία: auto merged post

  8. #38
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ioanna123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αληθεια? (πικροχολο χαμογελο: ON)
    Αληθεια ανθρωπε μου?

    Δηλαδη εχει και η Δανια πχ. την γενια των 592 και 700 ευρω της, ε? Εχει και εκει την τεραστια ανεργια, ε? Πφφφφ....................................

    Ποιος μιλησε για ιδανικες κοινωνιες, ανθρωπε μου?
    Ποιος μιλησε για κοκκινα στρωμενα χαλια ή για γαιες επαγγελιας?

    Εδω ανθρωπε μου μιλαμε για μια στοιχειωδη και αξιοπρεπη επιβιωση.
    Για αυτο μιλαμε.
    Ή τουλαχιστον, εγω.
    Προφανώς δεν διαβάζεις όσα γραφεις. Ίσως να θεωρεις οτι εχεις το αλάθητο επειδή διαβαζεις διαφορα στο ιντερνετ ή ακους διάφορα απο τον κύκλο σου. Επαναλαμβάνω λοιπον... Ρωτάς:
    -ΠΟΙΑ (σοβαρη ή μη) Ελληνικη σχολη μπορει να τελειωσει καποιος σημερα και να περιμενει να βρει απο αυτη, αξιοπρεπη εργασια στην Ελλαδα??
    Απαντάω:
    Καμία... το ίδιο ισχύει και για τα ιδρύματα του εξωτερικου εκτός απο τα top 1-5 και αυτά υπο προυποθέσεις.

    Το οποίο και σημαίνει, οτι ειτε τελειωσες τη Παντειο, είτε τη κοινωνιολογία σε ενα μετριο πανεπιστήμιο ή και καλό ή και πολυ καλό, τις ίδιες προοπτικές θα έχεις στην Ελλάδα. Αν όμως τελειώσεις κάποιο απο τα κορυφαία θα έχεις πολυ καλές προοπτικές. Και αυτό οχι γιατι στο κορυφαίο πανεπιστήμιο εμαθες κορυφαία πράγματα... λίγο πολυ η γνωση είναι συγκεκριμένη. Απλά το γεγονός και μονο οτι βρεθηκες σε ενα κορυφαιο πανεπιστήμιο σημαίνει οτι έχεις κάτι που έχουν οι κορυφαίοι. Η ελιτ αν θες... ειτε αυτό ειναι πολλα λεφτά, ειτε κοινωνικό δικτυο, είτε ικανότητες (αρα βαθμους).

    Τι σχεση εχει ο μισθός στη Δανία και η γενια των 592? Η συζήτηση είναι συγκεκριμένη οπως και το ερώτημα που θέτει η Ανδριάννα.

    Όσο αφορά τις ιδανικές κοινωνίες, εσύ και πολλοι πιστευεις οτι όλα μαγικά αλλάζουν οταν καποιος ζει στο εξωτερικό. Χρειάζεται προσπάθεια και μεθοδολογία... οι φιλες σου απο το Βελγιο και τη Νορβηγία μπορουν να ζουν την ζωή που εσυ ονειρευεσαι. Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι μια κοπέλα 18 χρονών απο την Ελλαδα που σκεφτεται να σπουδάσει στο εξωτερικό επειδη φοβαται να παλέψει τις πανελλήνιες θα ζήσει την ιδια ζωή στο Βελγιο ή τη Νορβηγία.

    Δλδ ελεος.. εχεις απορριψει την Αγγλία επειδη έτσι ακουσες??... λες σε ενα ατομο 18 χρονων που ρωτάει "ποιες είναι οι δουλειες στο εξωτερικο" που θελει να σπουδάσει κοινωνιολογία "πηγαινε Ολλανδια / σκανδιναβικές χώρες" χωρις καμια αναφορά στη γλώσσα, κραζεις την κατασταστη στην Ελλαδα λες και ενα πτυχιο απο ενα πανεπιστημιο της σειρας στο οποιο θα την δεχτουν αν εχει κακους βαθμους στο απολυτηριο θα της εξασφαλισει επαγγελματική αποκατασταση.

    Ενταξει δεν παίζουμε με τις ζωες νέων ανθρώπων. Καλές οι αναζητήσεις, καλες και οι κουβεντες. Όλοι μαθαίνουμε απο αυτές. Αλλά εδώ υπάρχουν πολυ συγκεκριμένα ζητήματα. Βασικά ένα ζητημα υπάρχει. Αν θέλει να πάει να σπουδάσει στο εξωτερικό σε ενα πανεπιστημιο που θα αξιζει την επενδυση σε χρονο και χρημα θα πρεπει να εχει καλους βαθμους στις εξετασεις. Αυτοι οι καλοι βαθμοι μπορει και να της εξασφαλισουν προσβαση σε ενα τμημα που της αρεσει στην Ελλαδα. Η διαδικασία προσβασης σε ενα πανεπιστημιο ειναι απολυτα συγκεκριμένη. Οι πρεσβειες και τα αντιστοιχα μορφωτικά ιδρυματα π.χ. British Council, Goethe Insitut κτλ κτλ έχουν όλες τις πληροφορίες που χρειάζεται.

  9. #39
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Τα ξένα πανεπιστήμια για να επιλέξουν έναν υποψήφιο φοιτητή π.χ από Ελλάδα, κοιτάνε μόνο οτι έγραψε αυτός στις πανελλήνιες ή και τον μέσο όρο απολυτηρίου του λυκείου ?

  10. #40
    Εγγραφή
    14-02-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Thomson Speedtouch 585v7
    SNR / Attn
    10(dB) / 47(dB)
    @KLG: Σωστός, αντικειμενικός και προσγειωμένος.

    @Ioanna: Είσαι απόλυτη. Μου θυμίζεις άτομα που επειδή π.χ. απέτυχαν στις πανελήνιες, βγάζουν άχρηστο το εκπαιδευτικό σύστημα και μετά πηγαίνουν σε ένα ιδιωτικό κολλέγιο της πλάκας, βρίσκουν (με γνωριμία) δουλειά και μετά θεοποιούν το κολλέγιο που πήγαν αυτοί γιατί είχε γήπεδα τέννις, πισίνες και πρόγραμμα σπουδών για τουρίστες.

    Δηλαδή ένας γιατρός που έχει τελειώσει Ελλάδα και ανοίξει ιατρείο δεν έχει αξιοπρεπή δουλειά???
    Ένας φαρμακοποιός? Ένας πολ.μηχανικός? Ένας ηλεκτρολόγος? Σε μια υγιή ελληνική οικονομία οι ειδικότητες αυτές μια χαρά εξασφαλίζονται και ζουν αξιοπρεπώς. Ειδικά για την ιατρική ξέρω ότι το επίπεδο στην Ελλάδα είναι σε πολύ καλό επίπεδο σε σχέση με άλλες χώρες της Ευρώπης.
    Γνωρίζω τα προβλήματα των ελληνικών πανεπιστημίων (σε απλό προπτυχιακό στάδιο) γιατί τα έχω ζήσει αλλά το πρόγραμμα σπουδών τους είναι αξιοπρεπές και όμοιο με αυτό άλλων χωρών. Γι αυτό δεν πρέπει εξαρχής να τα μηδενίζεις.

    Το μεγάλο λάθος των παιδιών αλλά και γονέων είναι ότι νομίζουν πως μια σχολη (κάποτε στην Ελλάδα σε οποιοδήποτε ΑΕΙ/ΤΕΙ - τώρα στο εξωτερικό) θα εξασφαλίσει το μέλλον τους. Όπως σωστά είπε ο KLG μόνο η σωστή μεθοδολογία και τα εφόδια μπορούν να σε βοηθησουν να πετύχεις το σκοπό σου.
    Μια ερώτηση προς Ιωάννα: Υποθετικά μιλώντας πες ότι όλη η Ευρώπη συμπαρασυρθεί από την κρίση της Ελλάδας (δεν είναι και τόσο απί8ανο) και δεις π.χ. ποσοστά ανεργίας στην Ολλανδία 20 και 30% τότε θα έχεις τις ίδιες απόψεις?? Οι απόψεις όμως για προσπάθεια, εφόδια και σωστό προσανατολισμό είναι σταθερές.
    "Trying is the first step towards failure." - Homer Simpson -

  11. #41
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Για letter of intent για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο, τι θα προτεινατε για κατι αξιολογο, περα απο τα διαφορα που μπορει κανεις να βρει ψαχνοντας στο google?

  12. #42
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    letter of τι;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  13. #43
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    http://en.wikipedia.org/wiki/Letter_of_intent

    Αλλα ειδικα για πανεπιστημια.

  14. #44
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    με λίγα λόγια ζητάς πληροφορίες για το motivation letter; Αν ναι εξαρτάται από το που κάνεις αίτηση, τι σου ζητάνε ακριβώς για το motivation κλπ κλπ

    - - - Updated - - -

    Και δεν γίνεται να σου δωσουμε σοβαρές συμβουλες αν δεν πεις το που κάνεις αίτηση κλπ κλπ. Επιπλέον δεν έχεις έρθει σε επαφή με τα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν ή κάποιους συγκεκριμένους καθηγητές; Αυτοί δεν γίνεται να σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες για το τι περιμένουν από μια αίτηση και ένα τέτοιο γράμμα;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  15. #45
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Letter of Intent δεν έχω ξανακούσει ποτε να λέγεται το Personal Statement, και νομίζω οτι σε αυτο αναφέρεσαι. Συνήθως είναι μέρος της αίτησης (συμπληρώνεται στη φόρμα) και φυσικά όπως σε όλα τα αντιστοιχα κείμενα υπάρχουν τυφλοσουρτηδες και η ξεκαθαρη συμβουλή να μην φαίνεται σαν να γράφτηκε με αυτους τους τυφλοσουρτηδες.

    Ξεκινάς με το υποβαθρό σου (ακαδημαϊκό ή επαγγελματικό), μετά λες γιατί σου αρέσει το προγραμμα και γιατί πιστευεις οτι μπορείς να ανταποκριθείς. Κλείνεις με μια μερικά στοιχεία για τον εαυτό σου και το κινητρο σου για να κάνεις μεταπτυχιακό.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σπουδες στην Ελλαδα η στο εξωτερικο?
    Από nickolas2005 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-12, 15:28
  2. Σκέψεις για σπουδές στο εξωτερικό - Γνώμες
    Από aggelospapv στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-11, 19:36
  3. Σπουδες στο εξωτερικο...
    Από lepurushe στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-10, 00:39
  4. Μεταπτυχιακες σπουδες στο εξωτερικο
    Από e_akis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-08, 14:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας