Ωραιο θεμα ανοιξατε βλεπω!

Λοιπον να καταθεσω και εγω την προσωπικη μου αποψη-ασχολια.
Απεκτησα υπολογιστη το 99 για να μην αγορασω ή για να αντικαταστησω: Βιντεο, DVD player με SPDIF (ακριβο τοτε, και οχι μονο εγγραφα μεσα στο δισκο μια δυο ταινιες και τις εβλεπα αργοτερα), 6 δισκο CD player (με τα mp3 μπορουσα να εχω απειρα CD), να κανω video editing, photo editing/printing, internet, και πολλα πολλα αλλα.

Οποτε οσα και να εδινα στον υπολογιστη τα αξιζε αφου εκανε τα ιδια και πολυ καλυτερα.
Μερακι και σωστη επιλογη θελει.
Π.χ τοτε ηθελα ενα Βιντεο, πηρα το 99 μια ATI All in Wonder 128 32MB 120.000δρχ που ναι μεν δεν επαιζε παιχνιδια αλλά εκανε τελεια για TV capture. Οποια αλλη καρτα δεν εκανε γι΄αυτη την δουλεια. Ημιμετρο θα ηταν.
Η αντιστοιχη λυση που εχω σημερα εχει εφαμιλη ποιοτητα με ποιοτητα απεικονισης PHilips Matchline. Καλυτερα δεν γινεται.

Οσο για τον ηχο, εκει πας κατευθειαν σε SPDIF. Οταν εχεις αυτο το μεγαλο πλεονεκτημα δεν το χαραμιζεις ουτε το προσπερνας.

Στο video editing ας πουμε εχω βαλει αρκετους δισκους αλλά και καταλληλο προγραμμα που αξιοποιει το συστημα μου σε αντιθεση με αλλα.

Ειναι λοιπον οι λεπτομερειες που κανουν την διαφορα και οχι ο υπολογιστης σαν εννοια.

Τελος να προσθεσω κατι στο ευστοχο επιχειρημα οτι ενα στημενο all arround μηχανημα δεν αποδιδει εξισου το ιδιο σε μεμονωμενες εφαρμογες. Αυτο μπορει να μην ισχυει αν στηθει εξαρχης με βαση το γνωμονα οτι θα πρεπει να ειναι καλο παντου και να δωθει βαση στην επιλογη υλικου πανω απο ολα. Αλλά και οσο αφορα το λειτουργικο, εκει μπορεις να εχεις dual boot με ενα στημενο για παιχνιδια και bloated (βαρυφορτωμενο) λειτουργικο/αρχεια και μια αλλη εγκατασταση για ολα τα αλλα, κοκ. Το μονο που θελει ειναι να εχεις δυο αδειες λειτουργικου.

Ολα μπορουν να γινουν με μερακι. Απο wavelab και να εχεις οτι ποτε δεν θα ειχες με μεμονωμενες συσκευες.
Ακομα ενας υπολογιστης μπορει να ειναι πολλοι υπολογιστες ειτε με virtual PC ειτε με αφαιρουμενες θηκες σκληρων ή στην περιπτωση της P4C800-E DX για παραδειγμα να φορτωνεις λειτουργικο με επιλογη κατα το POST με F8 απο ποιον ελεγκτη θα μπουταρει. Ετσι εχεις μπει σε ενα λειτουργικο που δεν βλεπει καν τον αλλο δισκο. Δεν χρειαζεται να ειναι dual boot, ο ενας δισκος δεν θα εχει καθολου περασμενο τον οδηγο ελεγκτη του αλλου δισκου και ετσι ο δισκος ειναι αφαντος. Εχουμε ενα ιντερνετομηχανημα που δεν φοβομαστε να μας υποκλεψουν δεδομενα γιατι απλα ο δισκος δεν υπαρχει.

Φαντασια και ορεξη να εχεις. Οσο θα επρεπε να ασχοληθεις για να κανεις το Α σε μια μεμονωμενη συσκευη τοσο χρειαζεται για να κανεις το Α+Β στον υπολογιστη.

Σορρυ για το μεγαλο σεντονι